Ketonová dieta od A do Z: jídelníček, potraviny, klady a zápory

Pomůže vám keto dieta rychle zhubnout? Je to možné!

Tato nízkosacharidová dieta nabízí mnoho variant jídel, která potěší vaše chuťové buňky.

Inspirujte se jednoduchými radami a tipy, které vám pomohou snížit vaše kila!

Zhubněte rychle a bez hladovění!

Co je keto dieta?

Keto dieta upřednostňuje mastné ryby, maso, zeleninu a vejce.
zdroj: pexels.com

Názvů pro ketonovou dietu je nespočet. Můžete se setkat s názvy jako proteinová dieta, bílkovinová dieta nebo například dieta bez sacharidů. Názvů je ještě mnohem víc.

Důležitý není ani tak název, jako spíš její princip. Jak dieta funguje? Jaká má pravidla?

Základní myšlenkou ketogenní stravy je výrazné omezení sacharidů. Naopak je nutné do stravy přidat potraviny s vysokým obsahem tuku, které mají také zdravotní výhody. 

Právě díky vysokému podílu tuků v ketogenní stravě, můžeme keto dietu nazvat také tučnou dietou nebo proteinovou dietou. 

TIP: Nepleťte si ketonovou dietu s dietou Atkinsonovou. Zjistěte, jaký je mezi nimi rozdíl.

Více než 20 světových studií potvrzuje, že strava založená na pravidlech keto diety pomáhá nejen s hubnutím, ale je příznivá také pro lidské zdraví

Keto strava pomáhá při cukrovce, rakovině, epilepsii nebo také v případě Alzheimerovy choroby.

Na jakém principu ketonová dieta funguje?

Přidáte-li do své stravy větší množství tuků a odstraníte z jídelníčku sacharidy, dostane se vaše tělo do metabolického stavu, který se jmenuje ketóza

V ketóze začne tělo spalovat tukové zásoby neuvěřitelnou rychlostí. Jak to?

Aby vaše tělo mohlo správně fungovat, potřebuje energii. Tu bere v první řadě ze sacharidů, bílkovin a tuků. V případě, že tělu sacharidy nedodáte, bude nuceno brát energii z tuků, čímž je začne spalovat. Na tomto základě vy začnete hubnout.

Typy nízkosacharidové diety

Než si řekneme, jaká pravidla je nutné, v rámci ketonové diety dodržovat, představme si její typy. U jednotlivých typů platí stejná pravidla. Rozdíl je pouze v poměru živin ve stravě.

 • Standardní ketogenní strava: Jedná se o nejpřísnější variantu diety s nízkým obsahem sacharidů, středním množstvím bílkovin a vysokým obsahem tuků. Obvykle se doporučuje dodržovat stravování, které obsahuje 75 % tuku, 20 % bílkovin a pouze 5 % sacharidů.

 • Cyklická ketogenní strava: U této varianty se střídají periody, kdy 5 dní dodržujete přísné omezení sacharidů a další dva dny sacharidy přijímáte ve velkém množství.

 • Cílená ketogenní strava: U této varianty můžete do své stravy přidávat vyšší množství sacharidů, a to v období tréninku.

 • Vysokoproteinová ketogenní strava: Tato varianta se moc neliší od standardní verze diety, ale zahrnuje větší množství bílkovin. Můžeme ji nazvat také bílkovinová dieta. V jídelníčku se doporučuje dodržovat poměr živin 60% tuku, 35 % bílkovin a 5 % sacharidů.

Můžete si sami zvolit, jaký poměr živin, v rámci ketogenního hubnutí, je pro vás nejlepší. Obecně se ale doporučuje dodržovat pravidla standardní verze diety, se kterou se v článku seznámíte podrobněji.

Rozhodnout se také můžete, zda si jídlo budete připravovat sami, nebo sáhnete po různých programech keto diet, jako jsou například dieta Keto Mix nebo dieta Keto Fit. Tyto programy nabízejí balíčky předpřipravených jídel, které vám vydrží po určitou dobu.


Jak začít s ketonovou dietou

Nespěchejte na sebe a mějte se sebou trpělivost! To je hlavní myšlenkou každé diety. 

Než začnete, položte si několik otázek:

 1. Vím o keto dietě opravdu všechno potřebné? 
 2. Vím, na jakém principu dieta funguje? 
 3. Mám zdravotní potíže, které by mohla nízkosacharidová dieta zhoršit?
 4. Zvládnu dietu držet sám nebo potřebuji vedení odborníka?
 5. Jsem v psychické pohodě a mám podporu svého okolí? 

To je jen pár z mnoha důležitých otázek, na které je třeba si odpovědět, pokud se rozhodnete držet dietu. 

Nepodceňujte přípravu před samotným začátkem hubnutí. Je opravdu důležité, abyste začali hubnout s chutí a odhodláním. Zároveň je ale třeba vidět proces snižování váhy realisticky a nedávat si nesplnitelné cíle

Buďte na sebe hodní a pokud vám ze začátku hubnutí nepůjde tak, jak byste si představovali, netrestejte se. Dejte si šanci, protože jak se říká: “Máme stále tolik šancí, kolik si jich dáme.”

Tip: Odstraňte ze svého domova všechny průmyslově zpracované potraviny, škroby a vše, co obsahuje cukr. Pokud nebudete mít doma zakázané potraviny, budete v menším pokušení je jíst.

Výhodou keto diety je, že není nutné počítat kalorie. Ketogenní strava je sytá, a proto během hubnutí nehladovíte. 

Studie prokázala, že lidé na ketogenní stravě zhubli 2x více než lidé, kteří hubli pomocí nízkokalorické diety s nízkým obsahem tuků. 

Zakázané potraviny při keto dietě

Základní myšlenkou keto diety je výrazné omezení sacharidů ve stravě. Seznamte se s potravinami, které byste měli určitě vynechat.

 • sladké limonády a džusy
 • zmrzlina, dorty a jiné sladkosti
 • škrobová zelenina (např. brambory, hrášek, kukuřice, mrkev)
 • těstoviny, rýže, luštěniny
 • ovoce s výjimkou bobulí (ty neobsahují tolik cukru)
 • sladké jogurty
 • kondenzované mléko
 • kečup, majonéza
 • alkohol (zjistěte více o alkoholu a cukru)

Zakázaných potravin je požehnaně. Nemějte ale strach. Stále existuje bohatý seznam potravin bez sacharidů, na kterých si můžete pochutnat.  Které to jsou?


Povolené potraviny při keto dietě

 • maso (všechny druhy, včetně uzenin)
 • mastné ryby (např. losos, makrela, tuňák)
 • vejce
 • máslo, smetana
 • sýr
 • ořechy a semena (např. mandle, vlašské ořechy, lněná a dýňová semínka, chia semínka)
 • zdravé oleje (olivový, kokosový a avokádový olej)
 • avokádo, bobulovité ovoce
 • zelenina
TIP: Potravin, ze kterých je možné uvařit si chutné jídlo, je mnoho. Pochutnat si můžete například na výborné tresce s rajčaty a cuketou.

Jídelníček keto diety by měl obsahovat převážně maso, ryby, vejce, máslo, ořechy, zdravé oleje a spoustu nízkosacharidové zeleniny. 

Důležité také je dodržovat pitný režim. Nejen, že díky vodě odejdou z těla škodliviny, ale budete také hydratovaní a zrychlí se váš metabolismus, což způsobí, že budete rychleji pálit tuky. 

Týdenní jídelníček keto diety

Nenapadá vás, co dobrého uvařit? Jaké jídlo si připravit, aby splňovalo podmínky keto diety? Recepty, které uvádíme níže vás mohou inspirovat. 

Jak dlouho budete dietu držet je na vás. Záleží na tom, jak se cítíte a jaké váhy chcete dosáhnout. Můžete zvolit 5denní keto dietu nebo například ketonovou dietu na 4 týdny.

Není přesně určeno, jak dlouho byste měli dietu držet. Většina lidí se na tento typ stravování po čase zvykne a po dosažení vysněné váhy přejdou na mírnější variantu diety, která se stane jejich životním stylem a pomáhá jim získanou váhu udržet.

My jsme pro vás připravili vzorový jídelníček keto diety na týden. Uvařte si chutné a nápadité jídlo, díky kterému budete hubnout.

Týdenní menu keto diety se skládá převážně z masa, zeleniny, mléčných výrobků a vajec.
zdroj: healthline.com
TIP: Do keto dietního jídelníčku můžete zařadit také koktejly. Inspirujte se našimi koktejly na hubnutí.

Vždy se snažte uvařit jídla tak, aby byla vyvážená. K masu přidávejte zeleninu a doplňujte ji ořechy a dalšími potravinami. 

Je to proto, abyste tělu dodali veškeré potřebné živiny a nezaměřovali se například pouze na bílkoviny, které pro správnou funkci organismu nestačí. 

TIP: Nemáte čas připravovat si nízkosacharidová jídla sami? S jednotlivými jídly vám může pomoci hubnoucí program Keto Fit, který nabízí předpřipravené balíčky s jídly na určitou dobu. Zjistěte o něm více.

Diety KetoFit a KetoMix – co nabízí?

Nemáte čas připravovat si dietní jídla sami?

Schází vám představivost a nebaví vás vymýšlet nové nízkosacharidové recepty?

Pomohou vám dietní balíčky s předpřipravenými proteinovými jídly!

Tyto hubnoucí keto balíčky nabízí nejen hotová jídla, ale také polévky nebo například proteinové koktejly, tyčinky a další potraviny v mnoha příchutích.


Keto dieta ketomix jsou proteinové balíčky s předpřipravenými jídly.
Keto fit je ketodieta na určitou dobu, obsahující předpřipravená proteinová jídla i koktejly.

A kolik tyto ketonové diety stojí?

Výše ceny se odvíjí čistě od vašeho výběru. Můžete si určit, po jak dlouhou dobu chcete proteinovou dietu držet.

Zrovna tak si můžete vybrat, zda si přejete zaslat výhodný balíček, který obsahuje polévku, hlavní jídlo i koktejly, nebo byste spíš chtěli upřednostnit balíček třeba pouze s dietními polévkami.

Pro představu, například za takový měsíční balíček, který obsahuje 100 porcí, zaplatíte 4000-6000 Kč.

Pokud si nejste touto dietou jistí, můžete zakoupit zkušební balíček, za který zaplatíte 400 Kč.

Proteinová dieta a jídlo venku

Keto dieta není překážkou v navštěvování restaurací s přáteli nebo s rodinou.
zdroj: pexels.cz

Chcete-li rychle zhubnout, může být pro vás vhodná právě proteinová keto dieta. Recepty, které dieta nabízí, jsou jednoduché a rychlé. 

I přes jednoduchou přípravu jídel může ale docházet k situacím, kdy musíte jíst něco, co jste si sami neuvařili. 

Ať už vás čeká oslava, jiné slavnostní setkání nebo jen příjemná večeře s přáteli, měli byste vědět, že je možné najíst se pohodlně venku. Je nutné ale dbát na dodržování pravidel nízkosacharidové diety

V dnešní době je, ve většině restaurací, možné vybrat si takové jídlo, které vaše hubnutí nijak neohrozí. 

Objednat si můžete pokrm z masa nebo ryb se zeleninovou přílohou, která poslouží jako náhrada za škrobové přílohy, kterými by za normálních okolností byly například brambory, rýže nebo těstoviny. 

Restaurace dnes nabízejí také nejrůznější saláty, které jsou nápadité, chutné a které zasytí. 

Pokud máte rádi po jídle nějaký dezert, na sladkost budete muset zapomenout. Místo toho si ale můžete dát například prkénko obložené sýrem či klobáskou.


Dieta bez sacharidů a cukrovka

Cukrovkou trpí lidé, u nichž dochází k nežádoucím změnám metabolismu. Jedná se o lidi, jejichž hladina cukru v krvi je příliš vysoká a jejichž funkce inzulínu je narušená.

Keto strava může lidem s cukrovkou pomoci odstranit přebytečný tělesný tuk, který úzce souvisí s diabetem 2. typu a s metabolickým syndromem

Zahraniční studie prokázala, že ketogenní strava zlepšila u zkoumaných jedinců senzitivitu na inzulín o neuvěřitelných 75 %. 

Pomocí jiné studie bylo zjištěno, že 7 z 21 účastníků výzkumu, kteří trpěli cukrovkou 2. typu, bylo díky ketogenní stravě schopno přestat užívat všechny léky na cukrovku.

S úžasným výsledkem přišla také studie, ve které vědci zjistili, že 95 % ketogenní skupiny bylo schopno snížit nebo úplně zastavit léčbu cukrovky ve srovnání se 62 % lidí ve skupině, která jedla vyšší obsah sacharidů. 

Jak můžete vidět, je vědecky podloženo, že ketogenní strava může zvýšit citlivost na inzulín a způsobit odbourávání tuků, což vede k významným zdravotním přínosům pro lidi, kteří trpí diabetem 2. typu. 

Bílkovinová dieta může nemocným nejen pomoci s léčbou, ale slouží také jako prevence. 


Ketonová dieta a rakovina

Zatímco konvenční léčby, jako je chirurgický zákrok, chemoterapie či ozařování, jsou stále primárním prostředkem pro eliminaci rakovinových nádorů, vědci hledají další metody, které by mohly pomoci zastavit růst rakovinných buněk. 

Jednou z nových metod je právě dieta s nízkým obsahem sacharidů, jejíž účelem není nahrazení medicínských postupů, ale doplnění a urychlení léčebného procesu.

Studie prokázala, že některé druhy rakoviny jsou závislé na hladině glukózy v krvi. Díky nízkosacharidové dietě, dochází k výraznému poklesu cukru v krvi, čímž je bráněno ve vzniku nebo rozšiřování rakovinových buněk.

Odborník Dr. William Li říká: “Snížení glukózy odebírá zdroj paliva pro rakovinové buňky. Na rozdíl od zdravých buněk mají abnormální rakovinové buňky potíže s metabolickou adaptací na nízkou hladinu glukózy, což ohrožuje jejich schopnost přežít.”

Přes všechna zjištění je výzkum vlivu ketogenické stravy na prevenci a léčbu rakoviny v začátcích. Doporučeno je při léčbě tento způsob stravování konzultovat s lékařem a dodržovat konkrétní pokyny dané odborníkem.


Francouzská keto dieta

Ve Francii se můžeme setkat s mírnějším type keto diety, který povoluje větší množství sacharidů.
zdroj: pexels.com

Mimo USA jedí lidé téměř po celém světě jídla zdravá a bohatá na živiny. Lidé omezují své stravování na tři jídla denně, snaží se nehladovět a denně cvičit.

Francie je ve zdravém stravování skvělým příkladem. Právě Francie je totiž jedna ze zemí, kde trpí lidé obezitou nejméně, mají nižší hladinu cholesterolu a nejméně trpí srdečními chorobami. 

Francouzská jídla jsou totiž připravována převážně z mastných potravin, jako je například krém, máslo nebo sýr. 

Proč Francouzi netloustnou? Je to jednoduché. Od útlého věku se učí jíst denně bílkoviny, tuky a pouze omezené množství sacharidů. 

Francouzská keto strava není úplně to samé, jako keto dieta. Mají však mnoho společného. 

Francouzská i tradiční ketogenická strava: 

 • kladou důraz na velký podíl tuků v každém jídle
 • nenutí k omezování množství soli v jídlech
 • zdůrazňují konzumaci čerstvé zeleniny a bílkovin, zakazují chemikálie, průmyslově zpracované potraviny a cukr
 • nutí k omezení sacharidů ve stravě
 • kladou důraz na vynechávání svačinek mezi jídly 

Hlavním rozdílem mezi těmito dietami je, že francouzská keto dieta povoluje větší množství sacharidů v jídle, například prostřednictvím ovoce, celozrnných chlebů nebo celozrnných těstovin.

Na druhou stranu ale Francouzi jedí skutečně malé porce a jedí do polo syta, proto podíl uhlohydrátů ve stravě neohrožuje jejich zdravou váhu.

Pokud bychom měli velmi jednoduše shrnout francouzskou keto dietu, jedná se o mírnější variantu tradiční keto diety, která je, na rozdíl od francouzské varianty, přísnější, co se týká množství sacharidů ve stravě.


Přínosy nízkosacharidové diety

Teď už víte, že je možné, pomocí ketonové diety zhubnout. Jaké další přínosy má tento typ stravy pro lidský organismus?

 • Srdeční onemocnění: Díky ketogenní stravě můžete významně ovlivnit rizikové faktory, jako je tělesný tuk, hladina cholesterolu, krevního tlaku nebo krevního cukru. 
 • Epilepsie: Výzkum ukázal, že keto strava může výrazně snížit počet epileptických záchvatů u dětí. 
 • Poranění mozku: Studie na zvířatech ukázala, že ketogenní strava pomáhá redukovat otřesy mozku a pomáhá při zotavení jeho poranění. 

Na lidské zdraví má prokazatelně velmi dobrý vliv právě proteinová dieta. Jídelníček této diety přináší nové možnosti řešení potíží v rámci metabolických, neurologických nebo inzulinových onemocnění.

Rizika keto diety

Keto dieta může být doprovázena, v počáteční fázi, nepříjemnými tělesnými projevy.
zdroj: pexels.com

Celkově je pro lidi proteinová dieta bezpečná. V začátcích, než si tělo na dietu zvykne, však může dojít k několika nežádoucím efektům, které bývají označovány jako keto chřipka, která trvá nejdéle několik dní.

Jak se keto chřipka projevuje? 

 • slabost, malátnost, závratě
 • podrážděnost
 • pocit hladu
 • problémy se spánkem 
 • nevolnost
 • zažívací potíže
 • snížená výkonnost

Jak nežádoucím projevům keto diety předejít? 

 • Asi nejúčinnější strategií je, že na přísný typ ketonové diety nenajedete ihned, ale budete počet sacharidů postupně snižovat. Tím budete své tělo pomalu zvykat na nízký přísun uhlohydrátů. 
 • Užívejte denně 3000-4000 mg sodíku, 1000 mg draslíku a 300 mg hořčíku, abyste minimalizovali vedlejší účinky. 
 • Příliš neomezujte přísun kalorií a jezte, dokud se nebudete cítit sytí. U ketogenní stravy není, pro hubnutí, nutné omezovat kalorie.

Aby vám při keto dietě nebylo zle, mohou vám pomoci další produkty: 

 • MCT olej: Přidává se do nápojů nebo jogurtů. Jedná se o olej, který dodává energii a pomáhá zvyšovat hladinu ketonů. 
 • Minerály: Minerály, jako je například sůl, jsou důležité hlavně na začátku diety. 
 • Kofein: Kofein dodává energii a zrychluje metabolismus. Tím podporuje rychlejší spalování tuků. 
 • Keratin: Pomáhá hlavně v případě, že při dietě cvičíte. Dodává energii a posiluje zdraví.
 • Syrovátka: Zvyšuje denní příjem bílkovin v rámci keto diety. Koktejly nebo jogurty s ní jednoduše dochutíte.

TIP: Máte strach, že vám při dietě nebude dobře? Pak by vám mohla pomoci dieta KetoMix, která nabízí komplexní balíčky s předpřipravenými jídly které zajistí dostatečný přísun všech potřebných živin.

Zjistěte více o rizicích a výhodách ketonové stravy ve videu. 

Pro koho není nízkosacharidová dieta vhodná

Ne pro všechny je proteinová dieta vhodnou alternativou hubnutí. 

Pro lidi s nadváhou, s cukrovkou nebo pro ty, kteří se snaží zlepšit své metabolické zdraví je keto dieta skvělou volbou. 

Méně vhodná je už ale například pro sportovce, nebo lidi, kteří chtějí nabírat na svalech ve velkém. 

Úplně nevhodná je tato dieta pro těhotné a kojící ženy. Během těhotenství se jakékoliv diety nedoporučují. Poté, co porodíte, můžete nabraná kila shodit za pomoci našich rad.

Jako každá dieta, není ketonová dieta vhodná ani pro ty, kteří nemají pevnou vůli. Zhubnout a svou váhu si udržet je možné pouze v případě, budete-li pravidla diety dodržovat pečlivě a dlouhodobě. 

Chcete-li se do diety pustit, zjistěte si co možná nejvíc informací. Přečtěte si názory lidí, kteří s dietou mají osobní zkušenosti. Navštívit můžete také svého lékaře nebo odborného výživového poradce, který vám řekne, zda je pro vás dieta vhodná. 

Zjistěte více o tom, pro koho není dieta vhodná a jakých chyb se lidé, při keto hubnutí, nejčastěji dopouštějí. 

Keto dieta: recenze a zkušenosti

Je na vás, jestli se rozhodnete pro předpřipravená jídla Keto diet, která jsou dodávána v balíčcích, nebo si vaříte doma sami.

Každý vede jiný životní styl a má s dietou jiné zkušenosti. Jak ostatním funguje keto dieta? Diskuze těch, kteří už dietou prošli, vám může zodpovědět spoustu otázek.

Zjistěte, zda dieta bez sacharidů skutečně funguje. 

Recenze a zkušenosti s keto dietou jsou různé, ale převážně pozitivní.
zdroj: emimino.cz
TIP: Přečtěte si další zkušenosti lidí, kteří drželi ketonovou dietou .

Často kladené otázky

Chcete s nízkosacharidovou dietou začít, ale pořád si nejste jistí? Možná vám v rozhodování pomohou odpovědi na nejčastěji kladené otázky.

⚡ Mohu někdy zase jíst sacharidy?

Ano, ale první 2-3 měsíce doporučujeme pravidla ketonové diety dodržovat pečlivě. Po této době můžete sacharidy jíst výjimečně, například při oslavách a jiných zvláštních příležitostech. 

⚡ Ztratím při této dietě svalovou hmotu?

Existuje zde riziko ztráty svalové hmoty. Budete-li ale dbát na vysoký příjem bílkovin ve své stravě, je možné toto riziko minimalizovat a ztrátě svalů předejít. 

Pomoci může také cvičení se závažím, při kterém svalovou hmotu budujete.

⚡ Slyšel jsem, že je ketóza extrémně nebezpečná. Je to pravda?

Lidé často zaměňují ketózu za ketoacidózu. Ketóza je přirozený stav, který je způsoben dietou a není nebezpečný. Diabetická ketoacidóza je stav, který se vyskytuje pouze u nekontrolovaného diabetu. 

⚡ Jaké množství bílkovin mohu jíst?

S proteinem to není dobré přehánět, protože pokud je ho v těle až příliš, může docházet ke zvyšování hladiny inzulínu. 

Ketonová strava by měla zahrnovat asi 35 % bílkovin z celkového příjmu kalorií. 

⚡ Při dietě má moč voní po ovoci. Je to v pořádku?

Ano, je to v pořádku. Během ketózy, na začátku diety, dochází k vylučování vedlejších produktů, které vytvářejí ovocný odér.

Dozvěděli jste se, co je keto dieta a že pomáhá nejen při hubnutí, ale pomáhá také zlepšit celkové zdraví člověka. 

Jídelníček této nízkosacharidové proteinové diety pomáhá řešit problémy spojené s cukrovkou nebo rakovinou. 

Výhodou proteinové diety je, že není nutné příliš cvičit. Přiměřený pohyb je ale v každém případě doporučován. Pokud se rozhodnete cvičit, zvolte si takové cvičení, které vás bude bavit a díky kterému budete spalovat tuky ještě rychleji.

Zjistili jste také, že jídla u nízkosacharidové diety nemusí jednotvárná a nudná. Inspirovat se můžete recepty ketonové diety, které jsou plné masa, zeleniny, vajec, semen a mléčných výrobků. 

Pokud se rozhodnete s keto dietou začít, zvažte poradenství s odborníkem na výživu nebo navštivte svého lékaře. 

Přejeme vám pevnou vůli a úspěšné hubnutí!

Komentáře

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X