Chcete zhubnout? Zjistěte, kolik cukru v sobě skrývají alkoholické nápoje!

Záleží Vám skutečně na Vašem zdraví, ale rádi si občas dáte nějakou tu skleničku?

Pak byste neměli podceňovat obsah cukru v alkoholu.

Alkohol je všude kolem nás. Je v naší přítomnosti, ať už se radujeme, jsme smutní, rozzlobení nebo jen chceme zabít čas.

Uvědomujeme si ale, jaká mají cukr a alkohol negativa?

Víme, jaký je vliv alkoholu na organismus?

Získejte zajímavé informace, které vám osvětlí věci, o kterých Vás možná ani nenapadlo přemýšlet.

Vliv cukru na naše tělo

Jak se říká, všeho moc škodí, a právě nadměrná hladina cukru v krvi vede ke spoustě dlouhodobých obtíží. 

Hlavními zdravotními problémy jsou:  

 • obezita
 • cukrovka
 • poškozená zubní sklovina
 • poškozená játra
 • špatná funkce ledvin
 • hyperaktivita u dětí
 • špatná paměť
 • deprese
 • srdeční choroby, které mohou způsobit infarkt.

Vysoké hodnoty cukru v krvi také urychlují stárnutí, jelikož cévy nepracují, jak by měly a tak buňky nemají dostatek kyslíku a výživy.

Více o tom, jak velký negativní vliv má vysoká hladina cukru v krvi na náš organismus, můžete zjistit ve studii zahrnující poznatky význámných odborných organizací.

Jaký je obsah cukru v alkoholu?

Není jedno, co pijete! Obsah cukru ve slivovici je jiný než obsah cukru v ginu. 

Máte dnes chuť na skleničku bílého vína nebo si místo toho dáte rum s colou? Právě mezi těmito dvěma drinky je rozdíl skoro 10 lžiček cukru!

Podívejte se, kolik cukru skrývají některé z Vašich oblíbených drinků. 

https://www.youtube.com/watch?v=iRMOqmlfQxU

Obecně platí, že čím sladší drink pijeme, tím více cukru obsahuje. Mezi alkoholické nápoje s největším obsahem cukru patří sladké likéry nebo například šampaňské.

Mírnější variantou jsou destiláty, jako je například vodka nebo gin, které ovšem nesmí být smíchány s žádným jiným slazeným nápojem. 

Mezi nápoje, obsahující alkohol, s nejnižším množstvím cukru můžeme zařadit víno. Ovšem pozor! Vína dělíme na několik druhů. Čím sladší víno pijete, tím více cukru v něm samozřejmě najdete.

Top alkohol v České republice je určitě pivo, u kterého je množství cukru závislé na procentu alkoholu. Čím silnější pivo je, tím více cukru v něm najdete.

Alkohol a hubnutí

Chcete-li hubnout, nevadí, když si jednou za čas dopřejete sklenku suchého vína. 

Alkoholické drinky se ale všeobecně, při dietách, nedoporučují, jelikož tělo vždy nejprve spaluje alkohol a pak až bílkoviny, sacharidy a v poslední řadě tuky.  Podívejte se, jak to funguje.

Máte své oblíbené pití? Zkuste ho najít v tabulce a zjistěte, kolik cukru obsahuje. 

Kalorická tabulka alkoholických nápojů
Energetická hodnota (kJ)Sacharidy (g)
Pivo 12° (0,5 l) 99021
Pivo 11° (0,5 l)87520
Pivo 10° (0,5 l)77510
Bílé víno polosuché (2 dcl)6102
Bílé víno suché (2 dcl)5260,8
Červené víno (2 dcl)5800,8
Šampaňské (2 dcl)67038
Rum (panák – 50 ml)4600
Slivovice (panák 40% – 50 ml)3620
Vodka (panák – 50 ml)3650
Whisky (0,04/0,05 l)5230,05

Zdroj: kaloricketabulky.cz

Nenašli jste svůj drink? Můžete ho vyhledat a zjistit, jaké má nutriční hodnoty.

Vliv alkoholu na naše zdraví

Nepodceňujte vliv alkoholu na Váš organismus! S jeho pravidelnou a nadměrnou konzumací jsou spojeny zdravotní potíže, které mohou, v některých případech, končit i smrtí. Jaké to jsou?

Cukrovka

To, že je obsah cukru v alkoholu celkem vysoký, potvrzuje nemálo vědeckých studií. Jeho zvýšenou konzumací, mohou lidé s cukrovkou vážně ohrozit své zdraví.

Cukrovka a alkohol může být smrtelná kombinace, kdy se, díky popíjení, výrazně snižuje hladina cukru v krvi a dochází k hypoglykémii

Pacient s cukrovkou se ale nemusí vzdát alkoholu úplně. Je však nutné, aby pil obezřetně, nepil nalačno a pravidelně si kontroloval cukr v krvi

Prozkoumejte výsledky dvacetileté studie, která zkoumala, jaký vliv má alkohol na výskyt cukrovky druhého typu.

Závislost

Každodenní pití alkoholu může vést k vytváření stále větší tolerance k jeho účinkům. Následuje potřeba množství alkoholu zvyšovat, která většinou ústí v, život ohrožující, závislost na alkoholu, kdy člověk už přestat pít nemůže.

Bolest nohou

Bolest nohou po alkoholu, zvaná také alkoholická neuropatie nebo polyneuropatie je nervové poškození buněk, které vzniká nadměrnou konzumací alkoholických nápojů. Poškození se projevuje bodáním, pícháním nebo necitlivostí končetin.

Lidé, kteří požívají alkohol v nadměrném množství, zároveň nedodávají tělu dostatek vitamínů a kyselin, které by poškozené buňky léčily.  

Alergie

Alergie na alkohol je vzácná, ale objevuje se stále častěji. Jedná se o bolest hlavy, zvracení, vyrážku nebo například bušení srdce. Zjistíte-li, že je alergie na alkohol součástí Vašeho života, je nutné jej úplně vynechat, a to jak ve formě nápoje, tak přídavku do jídla. 

Příznaky mohou být ze začátku nenápadné, ale pokud si jich nebudete všímat, můžete utrpět anafylaktický šok. Jedná se o rozšíření cév a následné selhávání krevního oběhu. V krajním případě může dojít i k úmrtí.

Bolest hlavy

Naše tělo je tvořeno převážně vodou. Uvádí se, že voda tvoří 60-70 % naší hmotnosti v závislosti na tom, zda jste muž či žena. 

Bolest hlavy, způsobená pitím alkoholu, vzniká, jednoduše řečeno, dehydratací. Alkohol na sebe váže vodu. Tělo tak nemá dostatek tekutin a bolestí nám dává najevo, že je v nerovnováze. 

Chcete-li se bolesti hlavy vyhnout, nezapomínejte alkohol prokládat dostatkem vody.

Bolest hlavy trvá u každého jinak dlouho, stejně tak, jako je odbourávání alkoholu závislé na pohlaví, výšce, váze a dalších vlastnostech. 

Podle britských vědců Vám ale alkohol může od bolení hlavy také pomoci

Alkohol v těhotenství

Těhotná žena v černém svetru, stojící u dětské postýlky s medvídky.
zdroj: pexels.com

Alkohol v těhotenství je kapitola sama o sobě. Existuje spousta obecných studií, které poukazují na škodlivost alkoholu a spousta těch, které upozorňují na jeho pozitivní účinky. 

V čem se ale vědci a lékaři, více méně, shodují je to, že v těle těhotné ženy nemá alkohol své místo. 

Alkohol může způsobit takzvaný Fetální alkoholový syndrom. Jedná se o soubor tělesných a mentálních vývojových vad plodu. 

 • malformace obličeje
 • srdeční abnormality
 • mentální retardace
 • problémy s chováním

Těhotná žena, požíváním alkoholu, také zvyšuje riziko potratu či narození mrtvého dítěte. V těhotenství je doporučováno pití alkoholických nápojů naprosto vynechat. Za to, že se Vám narodí zdravé dítě, toto krátkodobé omezení určitě stojí. 

Jak přestat pít?

Pokud máte přece jen chuť na alkohol bez cukru, inspirujte se jednoduchým a rychlým receptem na videu.

Zjistili jste se, že Vám alkohol víc bere než dává? Občas je těžké přestat pít. Nemusí se hned jednat o závislost na alkoholu. K pití Vás mohou “nutit” lidé ve Vašem okolí, kde si připadáte, pokud nepijete, nepatřičně. 

TIP: Pokud chcete přestat pít, ale chybí Vám dostatečná motivace, inspirujte se krátkým videem.

Pokud to tak cítíte, můžete, na oslavách a jiných společenských akcích, popíjení jen předstírat. Objednávejte si například míchané koktejly, na kterých nikdo nepozná, zda obsahují alkohol. 

Jedná-li se o potřebu pít častěji a ve vyšší míře, nemusíte se za to stydět, je ale nutné, svěřit se svým blízkým a vyhledat odbornou pomoc. Jak se říká, všeho moc škodí. Proto nezapomínejte na pití s mírou. 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X