Z kterých potravin získáte nejvíce vitamínu C?

Vitamín C patří k těm nejdůležitějším. Slouží jako prevence některých onemocnění a zároveň se jedná i o účinný antioxidant. Čím je tak výjimečný a jaké jsou zdroje vitamínu C?

K čemu vitamín C slouží?

Vitamín C je rozpustný ve vodě a je to antioxidant. Organismus ho potřebuje proto, aby mohl dobře fungovat. Lidské tělo si jej neumí samo vyrobit a musí ho přijímat v potravě. Nalézt ho můžete v ovoci a zelenině. Tento vitamín účinně posiluje imunitu, pomáhá při hojení ran, zmírňuje nachlazení, urychluje léčbu, slouží jako prevence onemocnění, je důležitý při metabolismu aminokyselin, zlepšuje odolnost proti infekcím, pomáhá zdravému vývoji kostí, chrupavek, zubů, udržuje cévy pevné a pružné a působí preventivně proti paradentóze.

Ve kterých potravinách se nachází?

Vitamín C se nachází v ovoci a zelenině. Jeho hlavními zdroji je rakytník, baobab, černý rybíz, červenáz-kterych-potravin-ziskate-nejvice-vitaminu-c paprika, petržel, kiwi, brokolice, červený rybíz, goji, liči, pomelo, papája, jahody, pomeranč, citrón, ananas, květák, meloun, česnek, maliny, mandarinky, špenát, zelí, ostružiny, brambory, rajčata, švestky, meloun vodní, banány, cibule, mrkev, jablko či červená řepa. Také se nachází v mateřském mléku, kravském a kozím mléku a mase. To ovšem musí být syrové, protože zpracované už obsahuje mizivé množství.

Nedostatek vitamínu C se projevuje sníženou obranyschopností, větší nemocností, bolestí kloubů a svalů, únavou a krvácejícími dásněmi. Doporučená denní dávka je 80 mg. Jakmile chytnete chřipku nebo jste nachlazení, dávku zvyšujte. O množství vitamínů C i jeho zdrojích se můžete také poradit ve výživovém poradenství.

Volně prodejné

Pokud se vám nedaří doplňovat céčko v přirozené formě, můžete ho tělu dodávat i jinak. Dnes jsou k dostání různé výživové doplňky, které se prodávají v lékárnách ve formě tablet, hroznovém cukru, prášků, šumivých tablet, apod. Koupit ho můžete i v některých obchodech. Je to velmi důležitý vitamín, proto si hlídejte jeho dostatek.

Další zajímavé tipy

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.