Z kterých potravin získáte nejvíce vitamínu C?

Vitamín C patří k těm nejdůležitějším. Slouží jako prevence některých onemocnění a zároveň se jedná i o účinný antioxidant. Čím je tak výjimečný a jaké jsou zdroje vitamínu C?

K čemu vitamín C slouží?

Vitamín C je rozpustný ve vodě a je to antioxidant. Organismus ho potřebuje proto, aby mohl dobře fungovat. Lidské tělo si jej neumí samo vyrobit a musí ho přijímat v potravě. Nalézt ho můžete v ovoci a zelenině. Tento vitamín účinně posiluje imunitu, pomáhá při hojení ran, zmírňuje nachlazení, urychluje léčbu, slouží jako prevence onemocnění, je důležitý při metabolismu aminokyselin, zlepšuje odolnost proti infekcím, pomáhá zdravému vývoji kostí, chrupavek, zubů, udržuje cévy pevné a pružné a působí preventivně proti paradentóze.

Ve kterých potravinách se nachází?

Vitamín C se nachází v ovoci a zelenině. Jeho hlavními zdroji je rakytník, baobab, černý rybíz, červená z-kterych-potravin-ziskate-nejvice-vitaminu-c paprika, petržel, kiwi, brokolice, červený rybíz, goji, liči, pomelo, papája, jahody, pomeranč, citrón, ananas, květák, meloun, česnek, maliny, mandarinky, špenát, zelí, ostružiny, brambory, rajčata, švestky, meloun vodní, banány, cibule, mrkev, jablko či červená řepa. Také se nachází v mateřském mléku, kravském a kozím mléku a mase. To ovšem musí být syrové, protože zpracované už obsahuje mizivé množství.

Nedostatek vitamínu C se projevuje sníženou obranyschopností, větší nemocností, bolestí kloubů a svalů, únavou a krvácejícími dásněmi. Doporučená denní dávka je 80 mg. Jakmile chytnete chřipku nebo jste nachlazení, dávku zvyšujte. O množství vitamínů C i jeho zdrojích se můžete také poradit ve výživovém poradenství.

Volně prodejné

Pokud se vám nedaří doplňovat céčko v přirozené formě, můžete ho tělu dodávat i jinak. Dnes jsou k dostání různé výživové doplňky, které se prodávají v lékárnách ve formě tablet, hroznovém cukru, prášků, šumivých tablet, apod. Koupit ho můžete i v některých obchodech. Je to velmi důležitý vitamín, proto si hlídejte jeho dostatek.

Nepřehlédněte naše užitečné recenze

Sdílejte svým přátelům:

Z kterých potravin získáte nejvíce vitamínu C?
Líbil se Vám článek?

Milan Pichlík

Milan Pichlík

Jsem fanoušek zdravého životního stylu a rád o tom také píši. Baví mě psát články o hubnutí, nejrůznějších metodách jak zhubnout a pro tyto účely tvořím také jídelníčky. Dále jsem aktivní sportovec v nejrůznějších sportovních odvětvích. V neposlední řadě mě baví vařit, a proto píši i články s tématikou zdravých receptů. Čtením těchto článků se snad inspirujete a naučíte se také žít zdravým životním stylem a vybudujete si skvělou postavu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.