Existují nějaké potraviny proti rakovině?
Je možné snížit riziko jejího vzniku, a ještě navíc zhubnout?
Může nadváha zvyšovat možnost výskytu rakovinotvorných buněk?
Zjistěte, které potraviny slouží k léčení a prevenci všech druhů rakoviny a jak díky nim můžete posílit své zdraví a zároveň získat svou vysněnou postavu!
14 potravin proti rakovině
Co ničí rakovinové buňky? Mluvíme-li o medicínských přístupech, jedná se ve většině případů o radiační terapii nebo také ozařování, kdy je použito ionizační záření k ničení buněk a ke zmenšení nádorů.
Tato terapie je používána jak externě, pomocí radioterapie, tak interně pomocí brachyterapie.
Další možností, které se v článku budeme věnovat, je léčba rakoviny jídlem, které může sloužit také jako prevence.
To, co jíte, může výrazně ovlivnit mnoho aspektů vašeho zdraví, a to včetně vzniku chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, cukrovka nebo dokonce rakovina.
Několik vědeckých studií potvrdilo, že léčba rakoviny stravou je možná a že skutečně existují potraviny, které mohou sloužit jako prevence nádorových onemocnění.
Protirakovinové potraviny zabraňují vzniku a rozšiřování rakovinových buněk. Zároveň díky těmto potravinám můžete snížit svou hmotnost, protože se jedná převážně o zeleninu.
Seznamte se s potravinami jako s prevencí proti rakovině!
1. Brokolice
Mezi potraviny sloužící jako prevence proti rakovině můžeme zařadit brokolici. Jedná se o hlávkovou zeleninu, která obsahuje sulforafan, rostlinnou směs, která může mít protirakovinné účinky.
Jistá vědecká studie prokázala, že sulforafan snížil velikost a počet buněk rakoviny prsu až o 75 %.
Další studie, která byla provedena na zvířatech, ukázala, že sulforafan pomohl zabít buňky rakoviny prostaty a zmenšit existující nádor o více než 50 %.
Celkem 35 vědeckých studií zase potvrdilo, že konzumace hlávkové zeleniny, jako je brokolice, snížila riziko vzniku rakoviny tlustého střeva.
Konzumace brokolice několikrát do týdne může skutečně výrazně pomoci jako prevence rakoviny. Zároveň působí také jako prevence vzniku kolorektálního karcinomu.
2. Mrkev
Vědci provedli několik výzkumů, na základě kterých došli k závěru, že konzumace většího množství mrkve snižuje riziko rakoviny žaludku až o 26 %.
Stejně tak, vyšší příjem mrkve ve stravě, snižuje až o 18 % pravděpodobnost rozvoje rakoviny prostaty.
Další studie analyzovala jídelníček při rakovině plic. Zkoumala 1266 účastníků s tímto druhem rakoviny a bez ní. Bylo zjištěno, že se u kuřáků, kteří nejedli mrkev, vyvinula rakovina plic třikrát častěji než u kuřáků, kteří jedli mrkev více než jednou týdně.
Faktorů, které vznik rakoviny doprovázejí, je více. Vědecky bylo ale nejednou studií prokázáno, že mrkev proti rakovině může opravdu fungovat.
3. Fazole
Fazole jsou potravina s vysokým obsahem vlákniny. Právě vláknina slouží jako prevence rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Jedna studie sledovala 1905 lidí s anamnézou kolorektálních nádorů a zjistila, že u těch, kteří konzumovali více vařených fazolí, bylo nalezeno nižší riziko recidivy nádorů.
Fazole působí také jako prevence rakoviny tlustého střeva a dalšího vývoje rakovinotvorných buněk.
Konzumace několika porcí fazolí každý týden zvyšuje příjem vlákniny a snižuje riziko vzniku rakoviny.
4. Bobule
V bobulích najdete vysoký obsah antokyanů, což jsou rostlinné pigmenty, které mají antioxidační vlastnosti a jsou spojovány se sníženým rizikem rakoviny.
Ve studii, kde bylo pozorováno 25 lidí s kolorektálním karcinomem, došlo k jejich sedmidenní léčbě extraktem z borůvky. Výsledkem bylo, že extrakt skutečně pomohl snížit růst rakovinotvorných buněk, a to o 7 %.
V dalším výzkumu byli léčeni černou malinou pacienti s rakovinou ústní dutiny. Díky této léčbě došlo ke snížení hladiny určitých faktorů spojených s dalším vývojem rakoviny. Díky černé malině se snížil u jiných pacientů také nádor jícnu, a to až o 54 %.
Na základě těchto nálezů můžeme říct, že každodenní konzumací aspoň dvou bobulí, které začleníte do své stravy, můžete pomoci zabránit rozvoji rakoviny.
5. Skořice
Skořice je všeobecně známá pro své zdravotní přínosy, a to včetně schopnosti snižovat hladinu cukru v krvi a zmírňovat zánět.
Vědecká studie, ve které byl pacientům podán extrakt skořice, zjistila, že došlo ke snížení rakovinných buněk a dokonce k jejich zničení.
V další studii skořicový esenciální olej potlačil růst buněk rakoviny hlavy a krku a snížil velikost již existujícího nádoru.
Dopřejte si denně 0,5-1 lžičku skořice, což jsou asi 2-4 g. Toto množství může výrazně přispět k úspěšnému boji proti rakovině.
6. Ořechy
Konzumace vyššího množství ořechů je spojena se sníženým počtem úmrtí způsobených rakovinou.
Díky studii, která sledovala přes 30 000 účastníků po dobu 30 let, bylo zjištěno, že pravidelná konzumace ořechů snižuje riziko vzniku kolorektálních, pankreatických a endometriálních typů rakovin.
Jiné studie se zaměřovaly na sledování konzumace konkrétních typů ořechů. Například para ořechy, které v sobě mají vysoký obsah selenu, chrání před vznikem rakoviny plic u osob s nízkou hladinou selenu.
U výzkumu na zvířatech vědci zjistili také nižší rychlost růstu buněk rakoviny prsu, a to až o 80 %.
Jak můžete sami vidět, pravidelné pojídání ořechů snižuje riziko vzniku různých typů rakovin a slouží také jako prevence rakoviny prsu. Proč je tedy nezahrnout do svého jídelníčku?
7. Olivový olej
Olivový olej je plný zdraví prospěšných živin. Jedná se o velmi oblíbené dochucovadlo, které pomáhá snižovat riziko vzniku rakoviny.
Vědci analyzovali celkem 19 studií a došli k závěru, že u lidí, kteří konzumovali olivový olej ve velké míře, bylo zjištěno nižší riziko rozvoje rakoviny prsu a rakoviny zažívacího ústrojí než u těch, kteří olivový olej přijímali v malých dávkách nebo vůbec.
Jiné studie potvrdily, že lidé po celém světě, kteří přijímali pravidelné dávky olivového oleje, měli nižší riziko rakoviny tlustého střeva a konečníku.
Je to jednoduché. Olivový olej je malý zázrak, který do své kuchyně snadno zařadíte.
Vyměňte jiné oleje za ten olivový a užívejte si jeho výhod. Připravujte s ním maso, dochucujte jím saláty a vařenou zeleninu nebo jej používejte do marinád. Pro olivový olej najdete spoustu využití.
8. Kurkuma
Kurkuma je koření, které je světově známé pro své zdraví podporující vlastnosti.
Kurkuma obsahuje aktivní složku kurkumín, což je chemická látka, která má protizánětlivé, antioxidační a protirakovinné účinky.
Účinky kurkumínu byly zkoumány na 44 pacientech, u kterých byly nalezeny léze v tlustém střevě. Po 30 dnech užívání 4 g kurkumínu byl snížen počet přítomných lézí o 40 %.
Kurkumín dále snižuje šíření rakovinných buněk a slouží jako prevence rakoviny tlustého střeva. Zároveň zabraňuje růstu již vzniklých nádorů a ničí rakovinotvorné buňky v hlavě a krku.
Doporučené denní množství kurkumy pro zabránění vzniku rakoviny jsou 1-3 g. Jedná se přibližně o 0,5-3 lžičky.
Kurkumu můžete použít jako koření do potravin. Velice chutná je kurkuma, pokud ji přidáte do jídla společně s černým pepřem. Černý pepř zároveň pomáhá zlepšovat absorpci kurkumínu.
Objevte podobné tipy
9. Citrusové plody
Citrusové plody, jako jsou citrony, limetky, grepy a pomeranče jsou nejen chutné potraviny, obsahují také velké množství vitamínů a řadí se mezi potraviny vhodné jako prevence proti rakovině.
U lidí, kteří jedí větší množství citrusových plodů, vzniká nižší riziko rozvoje rakoviny trávicího traktu a horních cest dýchacích.
Citrusy také slouží jako prevence rakoviny slinivky břišní nebo rakoviny žaludku.
Zahrňte do své stravy několik citrusových plodů každý týden a snižte riziko vzniku určitých typů rakoviny.
10. Lněné semínko
Lněné semínko je bohaté na vlákninu a zdravé tuky. Tyto složky pomáhají při procesu snižování váhy, ale také snižují riziko růstu rakoviny.
Lněné semínko dokonce rakovinotvorné buňky zabíjí.
Studie zkoumala po jeden měsíc 32 žen s rakovinou prsu, které byly rozděleny na dvě skupiny. Jedna skupina denně jedla muffin, který obsahoval lněné semínko. Druhá skupina jedla muffin bez lněného semínka.
Studie prokázala, že lněné semínko snížilo vznik rakovinotvorných buněk a některé buňky byly dokonce zničeny úplně.
Další studie prokázala u 161 mužů s rakovinou prostaty, že lněné semínko snížilo růst a šíření buněk tohoto typu rakoviny.
Lněné semínko tedy skutečně může posloužit v rámci prevence rakoviny prostaty.
Přidejte do svého pokrmu každý den aspoň 10 g lněného semínka a přispějte tak ke snížení možného rizika vzniku rakoviny.
Lněné semínko můžete přidat do smoothie koktejlů, do cereálií nebo do oblíbeného pečiva.
11. Rajčata
Lykopen je sloučenina, kterou rajčata obsahují a která je zodpovědná za jejich zářivě červenou barvu.
A nejen to. Lykopen je odpovědný také za protirakovinné vlastnosti rajčat. Zvýšený příjem lykopenu v rajčatech slouží jako prevence rakoviny prostaty.
Přehled 17 studií, zaměřených na lykopen a jeho vlastnosti ve vztahu k rakovině prokázaly, že zvýšený příjem syrových nebo vařených rajčat má skutečně vliv na snižování rizika rakoviny prostaty.
Zvyšte příjem rajčat a zahrňte je do svého každodenního jídelníčku. Připravte si z nich chutný sendvič, salát nebo například omáčku a nedejte rakovině šanci.
12. Česnek
Aktivní složkou česneku je alicin, sloučenina, u které bylo prokázáno, že zabíjí rakovinotvorné buňky.
Alicin se vyskytuje nejen v česneku, ale také v jiných typech zeleniny, jako je cibule, pór nebo šalotka.
U těch, kteří konzumovali zeleninu bohatou na alicin, bylo zjištěno nižší riziko rakoviny žaludku než u těch, kteří tuto zeleninu konzumovali zřídka nebo vůbec.
Stejně tak pomáhá tato zelenina předcházet vzniku rakoviny prostaty a brání vzniku kolorektálních nádorů.
Přidejte do svého jídelníčku 2-5 g česneku denně a zabraňte zhoršení svého zdraví.
13. Mastné ryby
Přidáte-li ryby do svého stravování, můžete tak předejít vzniku rakoviny.
Konzumace ryb několikrát týdně předchází vzniku rakoviny trávícího traktu.
Ryby také pomáhají ve snižování rizika vzniku kolorektálního karcinomu, zatímco červené maso může toto riziko zvyšovat.
Mastné ryby, jako je losos, makrely nebo například ančovičky, obsahují důležité živiny, jako je vitamin D a omega-3 mastné kyseliny, které jsou rovněž spojeny s nižším rizikem rakoviny.
Dostatečná hladina vitaminu D chrání před rakovinou a snižuje riziko jejího vzniku. Omega-3 mastné kyseliny zase blokují vývoj této nemoci.
Dopřejte si aspoň 2x týdně chutný rybí pokrm a předejděte zdravotním potížím.
14. Zázvor
Zázvor a rakovina – to k sobě patří. Proč?
Studie dokazují, že zázvor má významné protinádorové účinky, a to díky přítomnosti několika sloučenin včetně gingerolu, který má silné protizánětlivé a antioxidační vlastnosti.
Zázvor proti rakovině pomáhá, jelikož pročišťuje tělo a zbavuje ho škodlivin.
Přidávejte do své stravy pravidelně čerstvý, například nastrouhaný, kořen zázvoru a dopřejte si luxus této zdravé potraviny.
Pozor si však dávejte na jeho nadměrné užívání. Zázvor může až příliš zvýšit krevní tlak a může u některých lidí způsobit nerovnováhu hladiny cukru v krvi.
Potraviny, které způsobují rakovinu
Stejně tak, jako existují potraviny, které rakovině mohou předcházet, nebo ji dokonce léčit, existují potraviny, které rakovinu způsobují.
Seznamte se s potravinami, které je vhodné z jídelníčku vynechat, pokud chcete snížit riziko vzniku rakoviny.
- Salámy, párky, uzeniny
- Červené maso
- Alkohol – pravidelná a častá konzumace
- Spáleniny – např. u pečení nebo smažení
- Příliš horké nápoje nebo jídla
- Sycené nápoje – pravidelná konzumace
- Ryby obsahující vysoké množství rtuti (např. treska, norský losos)
- Těstoviny – častá konzumace velkého množství uhlohydrátů
- Cukr
- Geneticky modifikované potraviny
- Rostlinný olej
- Popcorn do mikrovlnky
- Brambůrky, arašídy
- Smažené hranolky
- Bílá mouka
Nemusíte se bát pochutnat si na rybě nebo si dát občas sycený nápoj.
Výše uvedené potraviny jsou sice karcinogenní, ale pouze, pokud si jejich chuti užíváte pravidelně a až příliš často.
Potraviny proti rakovině prsu
Žádné specifické potraviny nemohou odstranit rakovinu prsu. Existují však jídla, které mohou pomoci snížit celkové riziko jejího vzniku.
Například jídla bohatá na antioxidanty pomáhají chránit vaše buňky před volnými radikály, které se uvolňují na základě toxinů, jako je například tabákový kouř. Tyto toxiny jsou spojeny s rakovinou, ale mohou také přispět k předčasnému stárnutí nebo k srdečním onemocněním.
Vhodné potraviny snižují možný vznik rakoviny prsu a zlepšují také celkové zdraví. Posilují imunitní systém, dodávají potřebnou energii a pomáhají vám odstraňovat nadbytečná kila.
Seznamte se s potravinami, které vám pomohou snížit riziko rakoviny prsu.
- Zelený čaj
- Džus z granátového jablka
- Bobule
- Švestky a broskve
- Hlávková zelenina: brokolice, květák, růžičková kapusta, rukola, zelí
- Tmavá a listová zelená zelenina: špenát, kapusta, tuřín, řepa
- Mrkev
- Rajčata
- Meruňky
- Sladké brambory
- Bylinky: petržel, máta, oregano, bazalka, tymián, rozmarýn, koriandr
- Celer
- Ryby
- Ořechy
- Luštěniny
- Světlé maso
- Celá zrna: ovesné vločky, hnědá rýže, ječmen, kukuřice
- Sója: tofu, miso, sójové mléko a další
Výše jste si mohli udělat přehled o potravinách, které je doporučováno jíst. Existují ale také potraviny, které mohou riziko rakoviny prsu zvětšovat a kterým byste se měli vyhnout.
Omezit byste měli příliš tučné maso, průmyslově zpracované potraviny a pití alkoholických nápojů, který mohou zvyšovat riziko rakoviny. Alkohol může zvýšit hladinu estrogenu a dalších hormonů, jejichž vysoká míra je spojována se vznikem tohoto typu rakoviny.
Studie prokázala, že u žen, které pijí tři alkoholické nápoje týdně, je pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu o 15 % vyšší než u žen, které alkohol nepijí.
Konkrétní diety proti rakovině prsu neexistují. Můžete si ale pomoci tak, že zvýšíte příjem výše uvedených potravin, které riziko vzniku rakoviny prsu snižují.
Vyvarujte se nezdravých potravin. Jezte světlé maso, zeleninu, ovoce. Pijte dostatek pitné vody a začleňte do svého života pohyb.
Potraviny proti rakovině děložního čípku
Různé druhy ovoce a zeleniny mohou opravdu sloužit jako prevence rakoviny děložního čípku. Jak je to možné?
Většina případů rakoviny děložního čípku je způsobena infekcí lidským papilomavirem (HPV).
Odborníci z American Cancer Society se domnívají, že strava bohatá na antioxidanty, karotenoidy, flavonoidy a foláty může tělu pomoci infekci zabránit. Zmíněné sloučeniny najdete právě v ovoci a zelenině.
Potraviny proti rakovině děložního čípku se neliší od potravin, uvedených výše, které slouží jako prevence rakoviny prsu.
Existují také potraviny, kterým byste se měli vyvarovat. Vyhněte se potravinám s vysokým obsahem tuků. Ze svého jídelníčku tedy vyškrtněte tučné maso a tučné mléčné výrobky.
Strava sama o sobě rakovině zabránit nemůže. Může ale zvýšit vaše šance a pomoci vám předejít jejímu vzniku.
Pokud chcete vzniku rakoviny maximálně zabránit, je nutné změnit celkový životní styl a dodržovat preventivní opatření, jako je zdravá strava, pravidelná kontrola u lékaře, očkování nebo například odbourání kouření.
Detox proti rakovině
Riziko vzniku rakoviny můžete snížit také detoxikací organismu. Za léta nezdravého životního stylu je tělo zaneseno spoustou škodlivých látek, které můžete díky detoxu odstranit.
Vyčistěte své tělo. Odstraňte z něj škodliviny a dejte šanci svému zdraví.
Předně si uvědomte, že i když se rakovina projevuje lokálně, jedná se o onemocnění celého těla. Jeho celkovým pročištěním můžete vzniku rakoviny předejít.
Řiďte se následujícími kroky a vybudujte si nové zdravější tělo.
- Omezte glukózu: Rakovinové buňky glukózu milují, proto je glukózou nekrmte. Odstraňte ze své stravy všechna sladká jídla a nápoje. Vyhněte se čokoládě, pudinkům, sušenkám, sladkým mléčným výrobkům, těstovinám, bílé rýži a dalším potravinám, které jsou plné nezdravých uhlohydrátů.
- Pročistěte svá játra: Omezte chemii ve svém jídle. Vyhněte se tučným a průmyslově zpracovaným potravinám.
- Omezte alkohol: Pro někoho je to možná překvapení, ale v alkoholu se skrývá také spousta cukru.
- Udržujte ústní dutinu čistou: S jídlem je úzce spojena také ústní dutina. S bakteriemi, které najdete ve svých střevech, úzce souvisí ústní bakterie. Čistěte si pravidelně zuby a používejte ústní vody bez alkoholu.
- Pohybujte se: Se stravou souvisí také pohyb. Rakovinotvorné buňky nemají rády kyslík. Proto jim kyslíku dopřejte dostatek. Nechte rozproudit kyslík v krvi pohybem! Cvičte denně minimálně 30 minut a zničte toxiny ve vašem těle.
- Snižte hladinu sodíku: Vznik rakoviny podporuje, mimo jiné, nadbytek sodíku v těle. Omezte sodík a nahraďte jej draslíkem a hořčíkem. Omezte zpracovaná, hotová jídla, klobásy, slaninu a jiné konzervované potraviny.
- Doplňujte vitamín D: Přibližně čtyři z pěti lidí, kteří trpí rakovinou, má nízkou hladinu vitamínu D. Tento vitamín najdete například v rybách, vejcích nebo mléčných výrobcích.
- Uklidněte mysl: Stres výrazně přispívá ke vzniku nádorových onemocnění. Najděte si denně aspoň půl hodiny jen pro sebe. Vypněte všechny elektronické přístroje a relaxujte v tichu. Můžete také vyzkoušet cvičení pěti tibeťanů, které zklidní vaši mysl, dodá vám energii a pomůže vám zhubnout.
Způsobů, jak pročistit své tělo je mnoho. Vyzkoušet můžete řadu detoxikačních přístupů. Jaké to jsou?
- cvičení
- jóga
- detoxiační strava
- půst
- odšťavňování
- detoxikační masáže a peelingy
- saunování
- lymfatická drenáž
- autohemoterapie
- detoxikační infuze
- hydroterapie tlustého střeva
- osteopatie
Pokud ale chcete svému tělu skutečně prospět, doporučujeme vám navštívit odborníka zdravé výživy, který změří různé hodnoty ve vašem těle a připraví vám detoxikaci na míru.
Budete tak mít větší jistotu, že jen nemarníte čas a skutečně svému tělu pomáháte.
Často kladené otázky
Plavání se vám zamlouvá, ale pořád vás trápí některé otázky? Možná odpověď na nějakou z nich najdete v níže uvedeném seznamu.
Jaké jsou přírodní způsoby prevence rakoviny?
Chcete-li se vydat při prevenci rakoviny přírodní cestou, vyhněte se kouření, alkoholu, dodržujte pravidla zdravé stravy, vyhněte se nadváze nebo obezitě, buďte fyzicky aktivní, chraňte se před sluníčkem, nechte se očkovat, choďte na pravidelné preventivní prohlídky a vyvarujte se riskantního chování.
Podporuje cukr rakovinotvorné buňky?
Ano, cukr živí všechny buňky v těle. Živí také ty, které způsobují rakovinu.
Chcete-li snížit riziko vzniku rakoviny, vyvarujte se sladkým jídlům a nápojům a do své stravy začleňte pouze zdravé cukry, které najdete například v ovoci.
Může mléko způsobit vznik rakoviny?
Mléko samo o sobě nemusí rakovinu způsobit. Některé studie poukazují na to, že mléko před vznikem rakoviny chrání, jiné studie zastávají opačný názor.
Všeobecně platí, že byste neměli konzumovat příliš tuku. Máte-li rádi mléko, klidně si jej v přijatelné míře dopřejte, ale zvolte spíše mléko odtučněné nebo polotučné.
Příliš tučným mléčným výrobkům se vyhýbejte.
Jaká jídla zabíjejí rakovinotvorné buňky?
Mezi nejúčinnější potraviny proti rakovině patří zelenina, jako je brokolice, květák, kapusta nebo například zelí.
Tato zelenina se v našem organismu rozpadá na biologicky aktivní sloučeniny, které chrání naše buňky před poškozením a zároveň zabíjí buňky rakovinotvorné.
Nejedna studie potvrzuje, že to, co jíme, může mít významný dopad na naše zdraví. Jisté potraviny skutečně můžou sloužit jako prevence proti rakovině.
Nesmíme ale zapomínat, že rakovina není onemocnění jen jedné části našeho těla, ale jedná se o onemocnění celého těla, které se projevuje lokálně.
Využijte tedy seznamu vhodných potravin proti rakovině, protože vám se snížením rizika vzniku rakoviny mohou skutečně pomoct.
Důležité ale je, pojmout své zdraví komplexně. Ke zdravé stravě přidejte pravidelný pohyb a vyhněte se destruktivním lákadlům, jako je například kouření nebo alkohol.
Pravidelně také navštěvujte svého lékaře a choďte na preventivní prohlídky, které jsou určeny pro prevenci rakoviny.
Studie, které vznik a vývoj rakoviny dokumentují, jsou stále propracovanější a nacházejí nové zbraně v boji proti rakovině.
Už teď je ale jasné, že jídlo může z velké části ovlivnit vznik, vývoj i léčbu rakoviny.