Zajímá vás, jak zhubnout běháním a jaký má běhání vliv na vaši postavu?
Jak s běháním začít, vytrvat a jak správně běhat, aby se rychle dostavily výsledky?
Čtěte a získejte konečně svou vysněnou postavu!
Typy běhu
Trápí-li vás otázka, jak rychle zhubnout, věřte, že pokud se rozhodnete běhat, jste na správné cestě najít svou odpověď.
Běh je jedním z nejpopulárnějších cvičení na světě. Je spojen s mnoha přínosy pro zdraví a řadí se k nejlepším cvičením, pokud chcete snížit svou váhu skutečně rychle.
Existuje několik možností, jak můžete běhat. Které to jsou?
Běhání a hubnutí
Díky běhu spalujete více kalorií než při jiných cvičeních. Abyste hubli, je potřeba vydat ze svého těla více energie, než kolik jí přijímáte. Zároveň je, pro rychlé hubnutí, důležité střídat nižší a vyšší intenzitu cvičení.
Studií bylo zjištěno, že hubnutí během je skvělé, protože díky běhu pálíte kalorie opravdu rychle, a to z důvodu zapojení většiny svalů v těle.
Další studie pozorovala 12 mužů a 12 žen. Bylo porovnáváno, kolik kalorií daná skupina spálí na trase 1,5 km. První skupinu vědci pozorovali při běhu a druhou při chůzi.
Bylo zjištěno, že skupina, která uběhla 1,5 km na běžícím pásu, spálila o 33 kalorií více. Skupina, která tuto vzdálenost uběhla na normální dráze, spálila 35 kalorií. Bylo zjištěno, že obě skupiny spálily více kalorií než lidé ve skupině, která tyto trasy ušla pěšky.
Na první pohled se vám může 33-35 kalorií jevit jako nízký úbytek. Pokud si ale představíte, kolik kalorií spálíte při běhu 5 km, dostanete se na číslo 330-350 kalorií, což není zrovna málo.
Díky běhání můžete spálit stejný počet kalorií, jako například při energetickém plavání nebo bojových uměních. Můžete spálit dokonce víc, než během 30 minut basketbalu.
Běhání je jednoduše vynikající volbou cvičení pro snižování váhy, jelikož při něm spálíte mnohem více kalorií než při jiných činnostech.
Běh a potlačení chuti k jídlu
Kromě spalování kalorií je běh skvělým pomocníkem, pokud chcete jíst méně.
Někteří lidé hubnou tak, že přestanou jíst úplně, nebo se snaží dodržovat různé diety, které nemusí být pro zdraví vždy vhodné. Na základě toho může během hubnutí a po něm docházet k jojo efektu, nebo zdravotním komplikacím, které jsou spojeny s nedostatkem živin ve stravě.
Několik studií zjistilo, že vysoce intenzivní běh bojuje proti chuti k jídlu, a to tak, že zatímco běháte, snižujete hladinu hormonu hladu, kterému říkáme gherlin. Zároveň dochází k navýšení hormonů, jako je peptid YY, který zpomaluje funkci trávicího ústrojí a snižuje chuť k jídlu.
Máte-li tedy nezvladatelné chutě, může být právě běh řešením vašich problémů s váhou.
Běh a hubnutí v oblasti břicha
Nadbytečný tuk, v oblasti břicha, je zdraví velmi škodlivý. Břišní tuk je spojen s rizikem vzniku srdečních chorob, cukrovky 2. typu a mnoha dalších onemocnění.
Analýza 15 studií, kterých se účastnilo 852 lidí, zjistila, že vysoce intenzivní cvičení, jako je běh, může pomoci snížit procento břišního tuku, a to dokonce bez větší změny stravování.
V rámci další studie bylo pozorováno 45 zdravých, ale neaktivních žen, u kterých se, při vysoce intenzivním běhu, který probíhal 3x týdně, projevilo významné snížení tělesného a břišního tuku.
Nejedná se tedy o výmysl. Běhání a hubnutí k sobě skutečně patří. Právě běh vám totiž může výrazně pomoci zbavit se břišního tuku, a to i přesto, že se nebudete stravovat typicky dietně.
Hubnutí stehen běháním
Tuk se může objevovat na stehnech hned pod kůží (podkožní tuk) nebo přímo ve svalu (intramuskulární tuk).
Oba typy tohoto tělesného tuku můžete snížit právě běháním. Díky těmto sportům stehna zapojíte skutečně intenzivně a nejen, že budete spalovat tuk, začnete své svaly také krásně tvarovat. Výsledkem pak pro vás budou nádherně vytvarované, pevné a štíhlejší nohy.
Doporučeno je běhat směrem do kopce, aby došlo k efektivnímu zapojení stehenních svalů. Pokud v okolí žádný vhodný kopec nemáte, můžete běhat také do schodů.
Abyste požadovaných výsledků dosáhli rychle, běhejte pravidelně, alespoň 2 – 3x týdně, po dobu 30-60 minut.
Jak začít běhat
O tom, jak správně běhat a jak s běháním začít, můžete najít velké množství informací. Z běhu se postupně stala věda a množství informací může některé jedince odradit.
Běhání se ale nebojte! Nebudete-li běhání brát jako vrcholový sport, ale spíš jako příjemného společníka při hubnutí, bude vám do začátku stačit málo.
Co budete k běhání potřebovat, jaká je ideální délka běhu a jaká by měla být jeho frekvence? Čtěte dále a vše se dozvíte.
Co si do začátku pořídit?
- kvalitní a pohodlné běžecké boty
- pohodlný top
- běžecké kraťasy nebo kalhoty
- láhev s vodou
- savé ponožky
- sportovní podprsenka
- reflexní prvky
Nepodceňujte pohodlné a kvalitní sportovní oblečení a obuv! Může vám běhání jedině zpříjemnit.
Jak postupovat
- Běhejte pravidelně 3 – 4x týdně.
- Před každým během se protáhněte a zahřejte chůzí (rozehřívejte se aspoň 5 minut).
- Ke konci běhu zmírněte tempo.
- Po běhu se ještě 5 minut procházejte, abyste vychladli.
- Každému běhu se věnujte aspoň 30 minut. To zahrnuje 5 minut na zahřátí, 20 minut na samotný běh a 5 minut na zklidnění.
- Po běhu se opět protáhněte, aby vás nebolely svaly.
- Nezapomeňte odpočívat.
Začátečník by měl běhat 30 minut. Zkušenější běžec může dobu běhu prodlužovat dle svého uvážení.
Hubnutí běháním plánujte
Inspirujte se naším měsíčním plánem, který je určen začátečníkům, kteří nemají s běháním zkušenosti. Náš plán vám pomůže začít tak, abyste si neublížili a měli z běhání radost.
Po ukončení měsíčního plánu zkuste postupovat dále. Pokud nejste zvyklí na pravidelné cvičení, nebo v současné době trpíte nějakými zdravotními potížemi, poraďte se o běhání se svým lékařem.
Co se děje po běhání
Nejen, že při běhání hubnete. Vy hubnete také po něm! Jedna z úžasných vlastností běhání je právě ta, že spalujete kalorie ještě několik hodin po běhání.
Studie potvrdila, že díky vysoce intenzivním druhům běhu, jako je například běhání do kopce, spalujete kalorie dokonce ještě 48 hodin po cvičení!
Vědci pozorovali 10 mužů, kteří běhali po dobu 45 minut v intenzivním tempu. Touto studií bylo zjištěno, že účastníci spálili, během tréninku, 519 kalorií a dalších 190 kalorií spálili během následujících 14 hodin po tréninku.
Vysoce intenzivní běh, jakým je sprint, hill repeats a podobně, jsou jednoduše jedničkami ve spalování kalorií ještě dlouho poté, co jste přestali běhat.
Objevte podobné tipy
Výhody běhání
Běhání má, kromě hubnutí, mnoho dalších zdravotních výhod. Seznamte se s několika zdravotními problémy, které můžete pomocí běhu zmírnit nebo úplně odstranit.
- Snižuje riziko srdečních chorob.
- Reguluje hladinu cukru v krvi.
- Snižuje riziko katarakty, tedy zákalu oční čočky.
- U starších lidí snižuje riziko padání, jelikož jsou jejich svaly, díky běhu, silnější a celá kostra člověka je stabilnější.
- Nepoškozuje kolena a zmírňuje jejich bolest. Studie zjistila, že díky běhání naopak posilujete tkáně v oblasti kolen a zlepšujete tak jejich zdraví.
Nevěřte mýtům! Běhání nám neškodí. Naopak, může velice pomoct. Spolu s úbytkem na váze může běh poskytovat spoustu dalších zdravotních výhod.
Co jíst při běhání
Zvolte vhodný typ běhu. Na hubnutí si pak vyberte takové potraviny, které neohrozí vaši váhu a zároveň vám budou chutnat.
Spojíte-li běhání a dietu, budete hubnout rychleji. Doplňte běhání vhodnými potravinami, které ještě více podpoří spalování tuků a dodají vám energii před běháním a látky potřebné k regeneraci po běhání.
Je důležité vědět, co jíst po běhání a co před ním, protože stejně tak, jako vás správné potraviny mohou nakopnout ke skvělému výkonu, ty špatné potraviny vám mohou způsobit například křeče v žaludku.
Inspirujte se našimi tipy a jezte správně!
Co jíst před během
Důležité je doplnit palivo, a to 3-4 hodiny předtím, než se vydáte běhat.
Jídlo před během je důležité, jelikož zabraňuje tomu, abyste během běhu dostali hlad a také proto, že udržuje správnou hladinu cukru v krvi. Díky regulaci hladiny cukru budou vaše svaly skvěle fungovat.
Jídlo před běháním by mělo mít vysoký obsah sacharidů a méně bílkovin. Zároveň by nemělo obsahovat živiny, jako jsou tuky a vláknina, které zpomalují trávení.
Než půjdete běhat, vypijte aspoň půl litru čisté vody, abyste tělu zajistili dostatečnou hydrataci.
Jaké jídlo si můžete před běháním připravit?
- míchaná vejce
- banán
- tvaroh
- bobulovité ovoce
- celozrnné pečivo
- brambory
- smetana
- kuřecí maso
Jakému jídlu byste se měli vyhnout?
- potravinám s vysokým obsahem tuků: omáčky, krémy, máslo, oleje
- potravinám s vysokým obsahem vlákniny: celá zrna, luštěniny, košťálová zelenina (květák, brokolice)
Co jíst během běhu
Během 1.-2. hodiny běhání se mohou vaše zásoby glykogenu vyčerpat. Glykogen je forma glukózy neboli cukru v krvi, na kterou vaše tělo spoléhá, jako na zdroj energie.
K doplnění paliva a oddálení pocitu únavy, je doporučováno konzumovat 30-60 g sacharidů každou hodinu, s odstupem 15-20 minut, a to při běhu, který trvá déle než 90 minut.
Jaké občerstvení si můžete dopřát?
- energetické nápoje a gely
- energetické tyčinky
- sušené ovoce
- voda
S tekutinami to ale nepřehánějte! Během sportování byste neměli vypít víc, než 240 ml nápoje za hodinu.
Co jíst po běhu
Pohyb je důležitou součástí každého zdravého hubnutí. Stejně tak je neodmyslitelnou podmínkou správně zvolené jídlo.
Po běhu vám jídlo doplní ztracenou energii a pomůže vašemu tělu s regenerací svalů.
Řekněme si o několika potravinách, které byste měli po běhání vyhledat.
- Řepný salát: Řepa je bohatá na živiny, má nízký obsah kalorií a je velkým zdrojem vlákniny, která reguluje hlad.
Řepa má také vysoký obsah dusičnanů, což jsou sloučeniny, které tělu pomáhají produkovat oxid dusnatý, jednu z nejdůležitějších molekul pro zdraví krevních cév.
Řepa také působí jako zpomalovač výskytu únavy při běhu.
- Meloun: Jedná se o oblíbené ovoce, a to hlavně v létě. Meloun má málo kalorií a je skvělým zdrojem citrulinu a lykopenu. Tyto složky pomáhají oddálit únavu při cvičení a zmírňují bolestivost svalů.
Meloun také obsahuje 91 % vody, což z něj dělá skvělý zdroj pro hydrataci organismu.
- Hummus: Toto jídlo je vyrobeno z luštěnin, známých také jako cizrna a z několika dalších, zdraví prospěšných, přísad, jako je olivový olej, česnek, citronová šťáva a sůl.
Hummus je navíc skvělým zdrojem rostlinných bílkovin.
- Zeleninová omeleta: Vejce jsou sama o sobě velmi výživnou potravinou, která je pro hubnutí jako stvořená. Pokud k nim navíc přidáte zeleninu, plnou zdravých minerálů a vitamínů, máte vyhráno.
Studie ukazují, že snídaně, která obsahuje vejce, může urychlit snižování váhy. Vejce jsou vhodnou potravinou k snídani hlavně v případě, pokud patříte mezi ranní běžce.
Bílkoviny ve vejcích rovněž pomáhají svalům s regenerací po náročnějším běhu.
- Arašídové máslo: Arašídové máslo chutná skvěle, když jej kombinujete se zdravým banánem nebo jablky.
Toto máslo obsahuje přírodní sacharidy, které pomáhají tělu zotavit se z běhu.
Jelikož je arašídové máslo bohaté na kalorie, nepřekračujte jeho dávkování. Občas si dopřejte maximálně 2 polévkové lžíce másla.
Po běhu je vhodné jíst nízkokalorické potraviny, bohaté na živiny, které podpoří vaše hubnutí a pomohou uklidnit namáhané svaly ve vašem těle.
Nepodceňujte volbu vhodného jídla po cvičení. V opačném případě byste totiž mohli proces hubnutí zpomalit nebo zastavit úplně.
Na co si dát u jídla pozor
Uvedené potraviny jsou míněny, jako obecná doporučení. Co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému.
Jednoduše zkoušejte a experimentujte. Pokud zjistíte, že vám bílá rýže dělá na zažívání lépe než vařený brambor, dejte jí přednost.
Pokud ucítíte, že máte během běhání žaludeční křeče, pravděpodobně pro vás jídlo, které jste před sportováním snědli, není vhodné.
Jak si udržet motivaci
Budete-li dodržovat, výše uvedený, měsíční plán běhu, pomůže vám to ke snadnějšímu dosažení vašeho cíle.
Trikem, jak zůstat motivovaní, je udržet si pocit, že běhání je zábava. Nebudete se tak do ničeho nutit a snažit se vymýšlet důvody, proč neběhat.
- Zkuste své tréninky udělat zábavnými. Vymýšlejte různé tratě nebo si stanovte oblíbená místa, která uděláte svými cíli. Poběžíte tak s radostí a nadšením.
- Obměňujte konkrétní styly běhání, aby vám běh nezevšedněl.
- Domluvte se se členy své rodiny nebo svými kamarády, aby se k vám při běhu přidali. Při běhání si užijete spoustu legrace a utužíte vztahy. Společnost vás také donutí být zodpovědnými a tréninky neodkládat.
- Pokud je pro vás obtížné chodit běhat ráno, zkuste si vyhradit na běhání čas během dne.
- Po běhání svůj běžecký dres nemějte stále na očích. Od běhání byste si měli odpočinout nejen fyzicky, ale také psychicky.
Pokud se u běhu budete bavit a vytrváte, získáte požadovanou kondici a můžete se účastnit společenských aktivit, jako jsou maratony nebo různé běžecké soutěže.
Díky těmto akcím se také můžete setkat s celou řadou zajímavých lidí, kteří sdílejí vaše zájmy.
12 nejčastějších chyb při běhání
Každý běžec doufá, že mu běhání přinese pevnější zdraví, krásnou postavu a hlavně, že se vyhne zraněním.
Pokud jste se pro běhání rozhodli, čtěte dále a ujistěte se, že neděláte chyby, které by mohly ohrozit vaše zdraví.
1. Příliš rychle prodlužujete vzdálenost
Pokud na sebe kladete velké nároky příliš brzy, je velmi pravděpodobné, že se zraníte. Nestanovujte si nereálné cíle a zátěž zvyšujte postupně.
Obecným pravidlem je, zvyšovat počet uběhnutých kilometrů každý týden, a ne o více než 10 %. To umožňuje běžcům, aby svůj organismus nevystavili zbytečnému šoku a pomalu ho připravovali na větší zátěž.
2. Před během se neprotahujete
Řádné rozcvičení je nezbytné! Před každým běháním se zahřejte chůzí a protáhněte všechny možné svaly a šlachy v těle.
Dynamickým zahříváním mohou být například výskoky, boční výpady, rychlé střídání a zvedání kolen k hrudníku a podobně.
Pokud na zahřátí nemáte před během čas, běžte první kilometr ve velmi volném tempu.
3. Máte nevhodnou obuv
Běh ve špatných botách může vést nejen ke zranění, ale také k bolestem kostí a ke vzniku křečových žil.
Pokud máte boty, ve kterých je vám příjemně, a přesto po nějaké době cítíte jisté nepohodlí, je čas boty vyměnit.
Vhodné je navštívit obchod se sportovními potřebami, kde jsou zkušení prodavači, kteří by vám s výběrem měli umět poradit.
4. Po běhu nejíte nebo jíte pozdě
Nejčastější chybou při běhání s cílem zhubnout je, že si sportovec myslí: “Teď jsem hodinu spaloval kalorie, přece je hned zase do těla nevrátím skrze jídlo.”
Vhodně zvolené jídlo (jaké jídlo to je, jste se mohli dočíst výše v článku), nezpůsobí, že po běhu přiberete. Naopak. Jídlo pomůže vašim svalům s regenerací poté, co jste je zatížili.
Nečekejte na jídlo příliš dlouho, jelikož už po 45 minutách cvičení jsou vaše svaly v jedinečném stavu, kdy absorbují živiny z jídla nejlépe.
5. S během to přeháníte
Pokud si myslíte, že více zhubnete, když budete běhat několik hodin sedm dní v týdnů, nemýlíte se. Zhubnete, ale s velkou pravděpodobností, že váš organismus vypoví službu.
Čím víc cvičíte, tím víc je váš organismus unavený a tím víc děláte chyb. Následně se zvyšuje riziko možného zranění.
Zamyslete se. Stojí vám za to tlačit na pilu, zranit se a pak nemoct, kvůli zranění, běhat vůbec?
6. Běháte pořád stejnou trasu
I když je lákavé běhat stále po známé oblíbené trase, vyhněte se tomu. Měňte trasy, měňte způsoby běhu, udržujte se ve střehu.
Budete-li cokoliv dělat automaticky, ztratíte nakonec pozornost a bdělost a můžete si přivodit zranění nebo zranit někoho kolem vás.
Zároveň, budete-li stále běhat ve stejném tempu, vaše tělo zleniví, na stejný pohyb si zvykne a začne spalovat méně kalorií.
7. V horní části těla jste napjatí
Tenze v ramenou a horní části těla způsobuje plýtvání energií a zpomaluje běžce.
Při každém běhu dávejte pozor, zda jsou vaše čelist, krk a ramena uvolněná. Ujistěte se také, že jsou uvolněné vaše paže, že ohýbáte lokty a že při běhu plynule pohybujete rukama.
8. Běháte pouze po chodníku
Pokud budete mít možnost běžet po měkkém povrchu někde v lese či po přírodních stezkách, udělejte to.
Beton na cestě nebo chodnících je tvrdý a způsobuje tělu silné otřesy. Na tvrdém povrchu jsou vaše klouby a svaly více zatěžovány a opotřebovávány.
Navíc, budete-li běhat v krásné a klidné přírodě, zrelaxujete také svou mysl.
9. Špatně došlapujete
Při běhání sledujte, jak noha dopadá na povrch. Pokud se země dotkne jako první pata, je to často znamení, že nemáte rovné držení těla, že jsou vaše boky až za nohama a nohy máte příliš ohnuté.
Doporučuje se začít běhat na měkkém povrchu, který tělo tolik nezatěžuje a na kterém si můžete správné držení těla natrénovat.
10. Nechcete investovat do vzdělání
Pokud si nenastudujete, jak správně běhat, můžete se uběhat k smrti a neuvidíte žádné výsledky. A co víc, můžete si vážně poškodit zdraví.
Neříkáme, abyste utráceli za zbytečné high-tech novinky, určené běžcům. Můžete ale vyhledat zkušeného fitness trenéra nebo výživového poradce, kteří vám poradí, co při běhání jíst a jak zvolit správnou běžeckou techniku.
Investice do zdraví se vždy vyplatí!
11. Stanovujete si nereálné cíle
Reálný cíl je jedním z nejdůležitějších pravidel! Poslouchejte své tělo a buďte k sobě laskaví. A hlavně nezapomeňte odpočívat!
Nemůžete po tělu přeci chtít, aby najednou běhalo maraton, když doteď sedělo jen na gauči u televize.
Začínejte pomalu a zlehka. Přidat na intenzitě můžete vždy. A co víc, běhání je přece větší legrace, když vidíte pokroky.
Budete-li na sebe klást příliš vysoké nároky, můžete se sami demotivovat a s běháním skončit dřív, než s ním vůbec pořádně začnete.
12. Způsobujete si bolest v bocích
Běh a boky, tedy konkrétně bolest kyčlí, je častým doprovodným efektem běhání. Příčin této bolesti může být celá řada.
Patří sem například svalové napětí a zánět šlach, namožení kloubů a šlach v důsledku nárazů při běhání, staré zlomeniny kostí, obvykle při sportu, špatná běžecká technika a nesprávný postoj těla, špatný výběr terénu, nedostatek odpočinku v rámci běžeckého tréninku a další.
Pamatujte, zdraví máte jen jedno, chraňte si jej, a tak jako se vším, ani s běháním to nepřehánějte.
Podívejte se na video, které vás seznámí s dalšími chybami, které je možné dělat u běhání.
Zkušenosti s běháním
Rozhodli jste se, že byste běhání chtěli zkusit, ale stále je ve vás nějaká pochybnost?
Zjistěte, jaké zkušenosti s běháním mají ostatní, a to v internetových diskuzích. Podařilo se jim díky běhání zhubnout? Měli při běhání nějaké problémy? Jaké tipy a triky doporučují?
Často kladené otázky
Nenašli jste odpověď na svůj dotaz v článku? Možná ji najdete v níže uvedených odpovědích na nejčastěji kladené otázky.
⚡ Mohu pomocí běhání skutečně zhubnout?
Běh je jednou z nejúčinnějších aktivit, které pomáhají s rychlým hubnutím. Díky běhu efektivně pálíte kalorie a zároveň budujete sílu a posilujete svou vytrvalost.
Pro efektivní hubnutí je vhodné běh kombinovat s posilováním a zdravou stravou.
⚡ Jak moc musím běhat, aby došlo ke snížení váhy?
Obecně se doporučuje chodit běhat 3 - 4x do týdne, a to po dobu alespoň 30 minut.
To, kolik kalorií spálíte závisí na vaší tepové frekvenci a na vaší počáteční váze a věku.
⚡ Jak dlouhou trasu mám běhat pro efektivní hubnutí?
Uběhnete-li 0,5 km, spálíte cca 100 kalorií. Pokud chcete zhubnout 0,5 kg, měli byste uběhnout alespoň 17-18 km.
Pokud budete běhat každý den, 7 dní v týdnu, uběhnete 2,5 km, je pravděpodobné, že ztratíte 0,5 kg za týden.
⚡ Pomáhá běhání odstraňovat břišní tuk?
Běh a také chůze patří k aktivitám, které pomáhají spalovat nejen břišní tuk, ale také tuk v jiných oblastech těla.
⚡ Je běhání velká zátěž pro kolena?
Máte-li vhodnou obuv a pokud neběháte neustále pouze po tvrdém povrchu, poškození kolen by vás nemělo postihnout.
Pokud už ale máte nějaké zdravotní problémy, jako je například artritida, může dojít díky běhání ke zhoršení současného stavu.
V takovém případě se o vhodnosti běhání poraďte se svým lékařem.
Sečteno a podtrženo, běh je vynikající formou cvičení na hubnutí.
Pomocí běhu spalujete mnohem více kalorií, než je tomu při jiných činnostech. Navíc vaše tělo spaluje kalorie i několik hodin po cvičení, když jste v klidu.
Běhání vám pomůže snížit celkovou váhu a zbavit se velkého procenta břišního tuku a tuku v jiných oblastech těla.
Výhodou je, že na rozdíl od jiných forem cvičení, nepotřebujete při běhu nic jiného než pohodlné oblečení, obuv a dobrou náladu. Běhat můžete kdekoliv a kdykoliv.
Při běhu můžete také utužovat společenské vztahy, pokud se s někým domluvíte, aby vám dělal při běhání parťáka. Můžete také poznávat nové lidi, kteří s vámi budou sdílet lásku k běhání.
Spalování tuku při běhu můžete výrazně urychlit také vhodnou stravou a dostatečným pitím vody. Připravovat si můžete také například dietní koktejly na hubnutí.
Už nic neodkládejte a začněte. Přejeme vám spoustu zábavných a zdraví prospěšných kilometrů!