Detox organismu od A do Z: Všechny důležité informace o očistě těla na jednom místě

Detoxikace organismu by, jakožto ozdravná procedura, měla být součástí životního stylu každého z nás.

Každý den totiž naše tělo ohrožují toxiny a volné radikály.

Působení těchto látek může způsobit nenávratná poškození organismu. Jejich množství ovlivňují i vnější faktory, jako například alkohol, kouření, smog, stres a spousta dalšího.

Zajímá Vás, jak takový proces funguje a chcete si jej vyzkoušet?

Na nic nečekejte a pusťte se do čtení!

Co je to detoxikace?

Detoxikace je zjednodušeně řečeno proces, v rámci kterého jsou z těla přírodní cestou odstraňovány nečistoty a volné radikály.

Tuto úlohu v našem těle neustále plní určité orgány, jako játra, ledviny, střeva, kůže, nebo lymfatický systém. V podstatě jsme již od přírody vybaveni vlastními zbraněmi, které v jednom kuse efektivně fungují jako filtr toxinů.

Proč je ale nutné využívat dodatečných kroků v rámci tohoto procesu, a v čem tkví podstata aktivní detoxikace?

V rámci života jsme vystavováni znečištění na mnoha úrovních, co se fyzična týče. Ať už jde o nečistoty, které příjámáme ve stravě, o vzduch, který dýcháme, o kosmetiku, jež denně používáme, nebo třeba i o chemikálie obsažené v čisticích prostředcích.

Dále tu máme alkohol, nezdravé potraviny a jída, nebo třeba kouření – to všechno ještě přidává k už i tak značnému množství toxinů, které se kolem nás běžně vyskytují, a se kterými se naše tělo musí pořád dokola vypořádávat.

Organismus ocení naši pomoc

Existují navíc i pasivní vlivy, díky kterým organismu detoxikaci sami znesnaďnujeme, jako např. nedostatečný pitný režim, nebo snížený příjem důležitých živin, vitamínů a minerálů.

Naše tělo se přirozeně snaží zbavit všech negativních vlivů – my mu to však nejprve musíme umožnit. Jestliže totiž žijeme celkově nezdravě, náš detoxikační systém se může jaksi „ucpat“, a s tím souvisí i důsledek, že již neplní svou funkci efektivně.

S detoxikací těla souvisí zároveň i pročištění psychiky a našeho nitra, které jde ruku v ruce se zlepšením našeho fyzického zdraví.

Při efektivním a správně dodržovaném detoxu se přočišťujeme na všech úrovních naší existence.

Souhrn potravin vhodných pro detoxikaci
Zdroj: www.hummingbirdhmp.com

Toxiny a volné radikály

Volné radikály představují vysoce reaktivní nepárové elektrony kyslíku, které poškozují buňky a urychlují jejich stárnutí.

Tyto částice atakují buněčné membrány, deaktivují některé důležité enzymy a zhoršují fyziologické funkce. Mohou dokonce poškodit i naši DNA – především v mitochondriích, díky čemuž může dojít i k omezení jejich činnosti a tím i funkce příslušného orgánu.

Toxiny se tedy dají označit za škodlivé látky, se kterými přicházíme do styku denodenně. Jde o různá znečištění na bázi těžkých kovů, ale i určitých plastů, pesticidů a bakteriálních endotoxinů.

Toxiny mohou způsobovat spoustu obtíží, jako např:

  • slabost
  • bolesti hlavy
  • bolesti šlach a úponů
  • záněty
  • depresse
  • úzkosti
  • zácpu

Možná už jste zaslechli i názory, že za toxiny lze označit také určité prvky stravy, jako třeba mléčné výrobky obsahující kasein, nebo lepkové potraviny.

Pro podrobnější informace o konzumaci lepku se podívejte také na tento náš článek, který se zabývá problematikou bezlepkové diety. Poslouží Vám jako doplňující vysvětlení, proč leckdy není třeba z jídelníčku vyřazovat vše, o čem se traduje, že je to škodlivé.

Detoxikace nebo očista?

Spousta lidí neví, že mezi detoxikací a tzv. očistou organismu existují zásadní rozdíly. Tyto dva termíny bývají často mimoděk zaměňovány bez vědomí, že jde o dvě odlišné věci.

Pojďme si objasnit určitá fakta.

Ačkoliv v obojím případě se v centru dění nachází zdravá strava, a oba procesy slouží k odstranění nežádoucích látek z našeho těla, je třeba brát v potaz jejich rozdílnost.

Očista

Očista bývá krátkodobějšího rázu, a primárně zaměřená na zdraví trávicího traktu. V rámci očisty se rovněž běžně užívají různé uměle vytvořené doplňky stravy a pilulky, zatímco u detoxu se doporučuje množství suplementů minimalizovat.

Při očistě zároveň jde především o výměnu nezdravých potravin a nápojů za ty zdravé a přínosné. Nemusíme se nutně omezovat množství přijaté stravy – očista je celkově v tomto ohledu mnohem méně striktní, než detoxikace.

V rámci očisty se také doporučuje především zvýšená konzumace vlákniny, zeleniny a ovoce, abychom podpořili již zmíněný přirozený systém detoxikace těla.

Prakticky je třeba omezit přijímanou potravu na esenciální zdravé prvky, které udělají dobře našim játrům a ledvinám, čímž zlepšíme jejich funkčnost.

Detoxikace

Detoxikace slouží k systematickému odstranění toxinů z celého našeho organismu. Představuje tedy narozdíl od očisty dlouhodobý, striktnější a mnohem komplexnější proces, který ozdravuje a revitalizuje naše těla na hluboké buněčné úrovni.

V rámci detoxu se užívají především přírodní metody, zdravá strava a způsoby, které nezahrnují chemii. Jde o podporu přirozených procesů eliminace toxinů z těla. Výsledkem by měla být zcela přírodní detoxikace organismu.

Hlavními centry detoxikace jsou játra a ledviny. Správně zvolený detoxikační program podporuje jejich funkci tím, že jim dodává potřebné živiny.

Jedním z kroků detoxikace je (stejně jako u očisty) snaha odstranit nezdravé potraviny z našeho jídelníčku. Zároveň zde hraje roli vedlejší efekt – snížení stravou přijatých kalorií (kvůli menším porcím), a tím pádem i možný úbytek energie.

Přílišná restrikce je nežádoucí

Obecně nedoporučuji nadměrně se omezovat v druzích stravy a nápojů, které v rámci detoxikace zkonzumujete.

Nemyslete si, že vyřazením některého prvku stravy detoxikujete svůj organismus!

Je třeba mít neustále na vědomí, že to nejsou potraviny, co nás detoxikujetělo čistí a detoxikují především naše játra a ledviny.

Dalšími podstatnými činiteli detoxikace jsou ale například i střeva a kůže. Výslednými produkty detoxikace je v globále naše moč, stolice a pot.

Správným jídelníčkem a pitným režimem můžeme vhodně podpořit tyto naše orgány a umožnit jim lepší fungování a filtraci toxinů.

Jestliže si ale budeme x dní vkuse odpírat důležité živiny, a nevypomůžeme si ani suplementy, náš organismus nebude schopen řádně vykonávat běžné procesy. Nebudeme mít dost energie ani na porporu bazálních funkcí těla, jako je dýchání, termoregulace a mnoho dalších.

Lékařská konzultace

Jestliže se chystáte na očistu nebo detoxikaci, rozhodně Vám doporučuji zkonzultovat Vaše rozhodnutí s lékařem. Toto platí o to víc v případě, že užíváte léky, popř. jestliže trpíte jakýmkoliv zdravotním problémem.

Můžete tak předejít různým nepříjemným komplikacím, které by mohly vážně ohrozit Vaše zdraví!

Jarní detoxikace – proč?

Podívejte se toto na zajímavé video o rozdílech mezi detoxem a očistou, od Dr. Susan Blumm. V něm se zároveň dozvíte, proč je v rámci detoxikace důležitá roční doba, a jaká roční období jsou pro detox nebo očistu nejvhodnější.

Správný postup při detoxu

Existuje velká spousta způsobů podpory detoxikace – od půstů, přes džusové diety, změny úprav jídel při vaření, atd.

Někdy je v rámci snahy o očištění organismu užíváno velké množství různých vitamínů, doplňků, laxativ a diuretik – což ovšem není ideální, jak jsem již zmínila výše. K této problematice se vyjádřím podrobněji níže.

Detoxikace by měla představovat změnu stravovacího stylu na bázi konzumace výhradně zdravých a očistných potravin a nápojů.

Je třeba také mít na paměti, že detoxikační diety mohou dramaticky snížit úroveň energie, kterou máme v průběhu dne k dispozici, jak již bylo zmíněno.

Je třeba zvážit, zda je pro Vás taková dieta vhodná – jestli například nepracujete v oboru, ve kterém jste vystaveni velké fyzické zátěži, a nastolení takového režimu byste tím pádem nemuseli unést.

TIP: V případě, že Vám Váš pracovní režim, či jiné povinnosti neposkytují vhodné podmínky pro detoxikaci, naplánujte si např. dvoutýdenní dovolenou, v rámci které budete mít možnost odpočívat a věnovat se plně očistě svého organismu.

Jak poznat, že potřebujete detox?

Tělo si žádá detoxikaci v případě, že trpíte většinou těchto obtíží:

  • slabost/mdloby
  • špatné trávení a vyprazdňování
  • vyrážky/podrážděná pokožka
  • náhlé alergie
  • špatná imunita/opakované virózy
  • oteklé oči
  • pálení žáhy/nadýmání
  • zhoršená schopnost soustředění
  • podrážděnost/lítostivost
  • časté výkyvy nálad
  • deprese
  • nízká úroveň energie a chuti do života

Snadná detoxikace jater a organismu

Aneb co konzumovat při detoxikaci?

V návaznosti na detox a očistu se nejprve inspirujte naším článkem o superpotravinách, které představují v rámci tohoto tématu skvělou volbu. Připomeňte si nejzákladnější a snadno dostupné superpotraviny, které vřele doporučuji do Vašeho detoxikačního jídelníčku zařadit!

Teď ale pár slov k otázce kvality konzumovaných potravin, kterou osobně vnímám jako velice důležitou.

Správná volba potravin na detox

Spousta zeleniny a ovoce představuje skvělou volbu při detoxikaci. Jestliže je však hodláte zařadit do svého detoxikačního režimu, je ve Vašem nejlepším zájmu zvolit organické verze těchto potravin.

Neorganické ovoce a zelenina totiž obsahují škodlivé pesticidy, které mohou mít za následek i rakovinu a potíže s početím. Jestliže z jakéhokoliv důvodu nemáte možnost volby, dbejte alespoň na řádné očištění a omytí potravin, než je zkonzumujete!

Vyhněte se také zpracovaným pokrmům, potravinám z konzerv i kupovaným džusům. Všechny takovéto prvky stravy obsahují neprospěšné konzervanty a škodliviny, které se snažíte ze svého těla pomocí detoxu odstranit.

Zaměřte se proto, pokud možno, výhradně na stravu složenou z organického ovoce, zeleniny, ořechů, semínek a luštěnin – tyto potraviny Vám zajistí zdravý a efektivní detox.

Co se masa týče, vyhněte se produktům z konvenční produkce. Vybírejte ideálně pouze čerstvé a kvalitní bio varianty ze zvířat z volného chovu, která jsou krmena přirozeně, bez dopování hormony a jinou chemií.

Mix organického ovoce a zeleniny, které jsou vhodné pro detoxikaci
Zdroj: www.foodnavigator.com

Dále se společně podívejme na některé konkrétní potraviny a nápoje, které vhodně podpoří Vaši detoxikaci.

Citronová voda

Voda sama o sobě je podstatnou součástí detoxu. V průběhu dne je nutné, abyste pili dostatek čisté vody, ideálně kohoutkové.

Dostatečná hydratovanost organismu je velice důležitá – nejen pro efektivní odplavování toxinů z těla, ale i kvůli udržování stabilní hladiny cukru v krvi.

Každé ráno rovněž vypijte půl litru citronové vody o pokojové teplotě.

Pokojová teplota nápoje je velice důležitá z toho důvodu, že příliš horký nebo studený nápoj může způsobit Vašemu trávicímu systému šok, a s tím pak i následné zpomalení trávení.

Jak si vyrobit citronovou vodu?

  • Nalijeme si do džbánku půl litru čisté vody (studené, až vlažné), a vymačkáme do ní šťávu z 1/2 dobře omytého citronu.
  • Pořádně zamícháme, můžeme popřípadě přidat několik lístků čerstvé máty na dochucení – a máme hotovo!
  • Citronovou vodu je vhodné po částech vypít naráz, a poté počkat 20 – 30 minut, než si dopřejete snídani.

Citrony jsou nabité živinami, důležitým vitamínem C, draslíkem a pektinovou vlákninou, která snižuje pocit hladu.

Zároveň mají schopnost zrychlovat funkci enzymů v těle a stimulovat játra, díky čemuž je Vaše tělo schopné rychleji vyplavovat toxiny.

Citronová voda má také tu schopnost udržovat tělo hydratované, pomáhá snižovat chutě na sladké, ulevuje od zácpy, působí jako prevence ledvinových kamenů a podílí se na zlepšení kvality pokožky.

Citronová voda s plátky citronu a mátou ve skleněném půllitru
Zdroj: www.thejakartapost.com

Heřmánkový čaj

Tento druh čaje je výbornou volbou nejen proto, že pomáhá lépe usnout. Zároveň totiž i podporuje správné trávení – není tedy od věci dopřát si šálek i po výživném jídle.

Heřmánek funguje především jako bylinka pro prevenci chorob, v rámci detoxu jej však využijete jakbysmet. Jeho lehce hořká chuť je způsobená tzv. seskviterpenovými laktony, které stimulují játra, a tím tak dopomáhají kvalitnější detoxikaci těla.

Na noc rovněž doporučuji vypít šálek vlažného heřmánkového čaje. Odvar z heřmánku Vám uklidní nervy a dopomůže ke kvalitnější noční regeneraci.

Heřmánkový čaj s květy heřmánku ve skleněném hrnečku
Zdroj: www.healthacad.com

Detox smoothie

Z kvalitního ovoce a zeleniny si rovněž můžete vyrobit výborné a zdravé smoothie, kterým vhodně nahradíte kupované džusy a slazené nápoje.

Inspirujte se například v našem článku o fitness receptech na smoothies, díky kterým svému tělu při očistě dopřejete spoustu živin a vitamínů!

Vývary

Vývary, především ty hovězí a kuřecí představují vitamínovou bombu, která obsahuje i spoustu dalších prospěšných prvků, jež efektivně napomáhají detoxu našeho těla.

V první řadě jsou vývary skvělým zdrojem aminokyselin a kolagenu, který je důležitý pro zdraví našich kloubů, šlach a úponů. Dále také podporují správné trávení a zdraví trávicího traktu, a působí blahodárně na naši imunitu.

Při detoxikaci postačí jedna miska vývaru, do kterého si nakrájíte různé druhy oblíbené zeleniny, které se vařily spolu s masem na vývar (mrkev, celer, cibuli, česnek…), a máte zaručený kvalitní a výživný oběd.

Drůběží vývar s petrželkou v bílé mističce
Zdroj: www.iherb.com

Fenyklová semínka

Jestliže rádi zobete semínka, například slunečnicová, zařaďte do detoxikační stravy i ta fenyklová.

Jsou plná antioxidantů, a během žvýkání se z nich uvolňují zdraví prospěšné oleje, které zlepšují trávení a pomáhají udržovat optimální hladinu cukru v krvi.

Kakao a koření

Kakao není v rámci detoxu myšleno jen jako prášek, nýbrž i ve formě kvalitní hořké čokolády – touto pochoutkou rovněž vhodně podpoříte očistu svého těla, jelikož hořká čokoláda obsahuje velké množství antioxidantů, a zároveň napomáhá zlepšení kvality pokožky.

Z kvalitního organického kakaa a hořké čokolády si rovněž můžete upéct třeba cookies s oříšky, díky kterým lze během detoxikace zahnat chutě na pamlsky. Osobně doporučuji čokolády s 80% obsahem kakaa a výše.

Co se koření týče, nejvhodnější detoxikační volbou je koriandr, kurkuma, skořice, zázvor, kmín, nebo kajenský pepř.

Snažte se zahrnout do své stravy při vaření co nejvíce z těchto druhů koření. Vyjma detoxikačního efektu Vám totiž tato přírodní dochucovadla pomohou k rychlejšímu pocitu nasycení při jídle.

Výběr kakaa, oříšků, čokolády a různého koření
Zdroj: www.berries.com

Na závěr části o potravinách a nápojích se dostáváme k jednomu z velice důležitých bodů, co se správné detoxikace organismu týče.

Jen tři jídla denně

Jezení pouze tří jídel denně představuje při detoxikaci optimální volbu.

Jestliže totiž zkonzumujete všechny živiny v rozumném množství naráz, a poté si nedáváte žádné svačinky mezi tím, Vaše tělo tak má dost času a prostoru kvalitně zpracovat všechny živiny, které mu byly dopřány a zbude mu i dost energie na detoxikaci.

Zároveň se takto vyhnete hladu a budete schopni fungovat a detoxikovat s dostatkem energie, kterou jste v dostatečné porci jídla přijali.

Po zdárném strávení jídla se Vaše tělo opět může na několik hodin zaměřit plně na očišťování organismu – jelikož trávicí systém není opakovaně zahlcován další stravou.

Modelový detox jídelníček

Dále jsem si pro Vás přípravila příklady detoxikačních jídelníčků na tři dny.

Záměrně zde nezmiňuji přesnou gramáž porcí uvedených pokrmů. Během detoxikace je nutné zasytit se pokaždé „tak akorát“. Po jídle byste správně neměli cítit hlad, nebo chutě na něco dalšího. Zároveň je samozřejmě důležité nepřejídat se.

Hranici sytosti máme každý jinde, snažte se proto při jídle pozorně naslouchat svému tělu!

Detox jídelníček č. 1

PŘED SNÍDANÍ – 6:30

0,5 l citronové vody o pokojové teplotě

SNÍDANĚ – 7:00

Smoothie ze špenátu, arašídového másla a dýňového pyré

OBĚD – 13:00

Kuřecí steak s ledovým salátem, bylinkami, kelp nudlemi a mandlovým máslem

VEČEŘE – 18:00

Mix organických oříšků (pistácie, kešu, madle) s kousky hořké čokolády

Ledový salát se zeleninou, limetkou, kelp nudlemi, bylinkami a mandlovým máslem na kuchyňském prkýnku
Zdroj: goop.com

Detox jídelníček č. 2

PŘED SNÍDANÍ – 6:30

0,5 l citronové vody o pokojové teplotě

SNÍDANĚ – 7:00

Hustý hovězí vývar se zeleninou, masem a bylinkami

OBĚD – 13:00

Zeleninový salát (ledový salát, okurka, hrášek, mrkev, ředkvičky, pórek) s cizrnou, česnekem a fenyklem

VEČEŘE – 18:00

Mix pečené zeleniny (např. paprika, dýně, brokolice…) s hnědou rýží a koriandrem

Detoxikační zeleninový salát s cizrnou v keramické misce
Zdroj: goop.com

Detox jídelníček č. 3

PŘED SNÍDANÍ – 6:30

0,5 l citronové vody o pokojové teplotě

SNÍDANĚ – 7:00

Půlený pečený batát s avokádem, červenou cibulí, koriandrem a limetkovou šťávou

OBĚD – 13:00

Květákovo-rýžová polévka s kuřecím masem, česnekem a mrkví

VEČEŘE – 18:00

Pečená fileta z lososa se šalotkou, česnekem, špenátem a citronovou šťávou

Květákovo-rýžová polévka se zeleninou, bylinkami a kuřecím masem v hlubokém keramickém talíři
Zdroj: goop.com

Projevy detoxikace

Co lze očekávat v rámci detoxikačního procesu?

Bolesti hlavy, únava, ospalost a všeobecná podrážděnost jsou obvyklými průvodními projevy detoxu.

Mohou se však objevit i další komplikace, jako vlčí hlad a chutě na sladké, popřípadě i potíže s vyprazdňováním (zácpa, průjem).

Na výše zmíněné obtíže, které s detoxem souvisí, skvěle zabírají následující tipy:

  • minimalizování fyzické aktivity
  • pití zelených čajů a bylinkových odvarů
  • konzumace ovoce, zeleniny a bylinek
  • dostatečná konzumace bílkovin, vlákniny a tuků
  • dostatek spánku a odpočinku
  • omezení sladkých potravin
  • pití dostatečného množství čisté vody
  • lehká fyzická aktivita na podporu střevní peristaltiky

Účinky detoxu

Díky odstranění toxinů z našeho organismu můžeme pociťovat tyto výhody:

  • váhový úbytek
  • zlepšení trávení a pravidelné vyprazdňování
  • úleva od bolestí hlavy, šlach a svalů
  • vymizení pocitů únavy a malátnosti
  • lepší soustředěnost
  • kvalitnější spánkový režim
  • více energie na běžné každodenní úkony
  • pozitivní vliv na psychiku a náladu

Detoxikace a hubnutí

Detoxikace by sama o osobě nikdy neměla sloužit primárně k účelu váhového úbytku.

V rámci procesu očišťování těla je jistý úbytek kil pochopitelný, avšak hlavním cílem detoxikace organismu je odstranění toxinů.

Očištěné a detoxikované tělo však znamená i rychlejší metabolismus, a právě díky tomu se snaha o zhubnutí může do budoucna lépe vyplatit.

Doposud však není potvrzeno, že by proces detoxikace organismu přímo souvisel s lepšími výsledky při hubnutí. Během detoxu má tělo tendence vyloučit zadrženou vodu, což mívá za následek nějaké to kilo dolů. Ovšem během očistného režimu neočekávejte, že budete spalovat tuky.

Vyobrazení potenciálního vlivu detoxikace na hubnutí
Zdroj: www.powerofpositivity.com

Doplňky na podporu detoxikace

Aktivní uhlí

Tento prášek bez chuti a vůně je ideálním doplňkem při kompletním detoxu organismu. Seženete ho bez problémů v lékárně, nebo v obchodech zaměřených na doplňky stravy – nepotřebujete předpis od lékaře.

Aktivní uhlí funguje tím způsobem, že v našem organismu zachytává škodlivé látky a vyloučí je z těla dříve, než by mohly napáchat nějaké škody.

Zároveň také podporuje činnost ledvin, působí blahodárně při nadýmání a průjmech, a napomáhá léčebnému procesu těla, ať už je problém v organismu jakýkoliv.

Jestliže nechcete aktivní uhlí užívat jen samostatně, můžete ho například zkusit smíchat s citronovou šťávou a javorovým sirupem, a hned máte chutnou osvěžující černou limonádu.

Drcené aktivní uhlí na dřevěné lžíci
Zdroj: www.goodhousekeeping.com

Probiotika

Laktobacily, nebo-li živé mikroorganismy představují prospěšné bakterie, které se nachází v našem trávicím systému, konkrétněji ve střevech.

Plní velice důležitou funkci, díky které napomáhají vylučování toxinů z našeho těla. Lze je sehnat ve formě doplňků stravy, přirozeně se však vyskytují i v jogurtech a v kysaných potravinách.

Probiotika v rámci detoxu slouží především ke kvalitnímu obnovování střevní mikroflóry, disponují však i hromadou dalších benefitů.

Lze díky nim vhodně předcházet kvasinkovým infekcím a onemocněním močových cest, působí jako pozitivní faktor v rámci léčby kožních chorob a ekzémů, a dají se použít i jako doplněk při léčbě žaludečních a dýchacích obtíží.

Detoxikační náplasti

Detoxikační náplasti podle popisu obsahují výtažky z bylin a spoustu dalších látek, které by měly napomáhat očistě organismu. Náplast se má před spaním nalepit na plosku chodidla, a po probuzení opět odlepit.

Funkčnost těchto náplastí nebyla doposud potvrzena, proto tento doplněk zůstává předmětem spekulací.

Látky, které obsahují detox náplasti, byly zkoumány různými lékařskými institucemi (včetně Mayo Clinic). Přibližná shoda výsledků tvrdí, že jde spíše o placebo efekt, než o skutečnou pomoc při detoxikaci.

Osobně však doporučuji tuto metodu alespoň jednou vyzkoušet, ať si každý udělá svůj vlastní obrázek. Tak jako tak nejde o zdraví nebezpečný doplněk – nejhorší scénář tedy může být ten, že jej shledáte neúčinným a příště si ho už nekoupíte.

Detoxikační čaje

Zde je seznam různých detoxikačních čajů, které si můžete při detoxikaci dopřát:

  • pampeliškový čaj
  • čaj z ostropestřce mariánského
  • rooibos s citronovou trávou
  • fenyklový čaj
  • koriandrový/petrželkový čaj
  • kurkumový čaj se zázvorem
  • kopřivový čaj
  • zelené čaje
  • smíšené bylinkové čaje

Vyberte si některé z detoxikačních čajů například na stránce www.prozdravi.cz.

Chlorella

Chlorella působí v rámci detoxu blahodárně hlavně pro svou schopnost účinně odstraňovat z organismu škodlivé kovy. Je rovněž nabitá spoustou vitamínů a minerálů, které vhodně podpoří Vaše tělo při očistě.

Mrkněte se na náš článek, který popisuje vliv chlorelly při detoxikaci dopodrobna.

Aloe vera

Doplňky z aloe lze sehnat jak ve formě tablet, tak i gelů a šťáv.

Za výborný detoxikační prostředek považuji aloe především z důvodu jejího vysokého obsahu důležitých živin, jako je například vápník, chrom, selen, hořčík, draslík, mangan, nebo zinek.

Aloe také skvěle podporuje správnou funkci střev, pomáhá udržovat naše tělo správně hydratované, funguje skvěle jako prostředek proti zácpě a zlepšuje kvalitu pleti.

Různé aloe vera výrobky pro podporu detoxikace
Zdroj: food.ndtv.com

Mladý ječmen

Mladý ječmen má silný alkalizující efekt a detoxikační účinky. Pomocí enzymů a chlorofylu pomáhá nastartovat jemnou detoxikaci organismu. Obsahuje řadu antioxidantů podílejících se na likvidaci volných radikálů.

Vedle toho vláknina obsažená v ječmeni pomáhá očistit střevní stěnu. Chlorofyl má pak hojivé účinky na případné vzniklé záněty.

S mladým ječmenem, který má vysokých obsah vitamínů a minerálů, nedochází k překyselování organizmu, jako je tomu například při zvýšeném příjmu ovoce a zeleniny. Navíc u tohoto doplňku máte jistou záruku čerstvosti a kvality živin, narozdíl od ovoce a zeleniny prodávané v obchodních řetězcích.

Vláknina

Vláknina je nezbytnou složkou potravy. Z praktického hlediska se vláknina dělí na rozpustnou a nerozpustnou. Má schopnost vstřebávat vodu, zvětšovat svůj objem a vázat na sebe škodlivé látky jako například cholesterol.

Dále snižuje hladinu cholesterolu a ovlivňuje rychlost a množství vstřebávaných tuků. Působí i jako prevence rakoviny střev a cukrovky, jelikož efektivně zpomaluje vstřebávání cukrů.

Skvělým doplňkem doplňkem stravy s vysokým obsahem vlákniny je psyllium. V rámci detoxu jej můžete např. v rozumné míře přimíchávat do pokrmů, díky čemuž Vám pocit nasycení vydrží déle, a ještě takto vhodně dopomůžete očistě svých střev.

Čeho se během detoxu vyvarovat

Ráda bych zdůraznila některé časté chyby, kterých se lidé při detoxikaci dopouštějí.

Je třeba si totiž uvědomit, že chcete svému organismu pomoct, ne ho týrat, a sabotovat tak navíc svou snahu o detoxikaci.

Podívejme se tedy společně na nejčastějí přešlapy při detoxikaci.

Laxativa

Projímadla jsou nebezpečná především proto, že si na ně při dlouhodobějším užívání můžete utvořit závislost. Což znamená, že se nebudete schopni vyprázdnit bez své dávky laxativ.

Mimo tohoto vykřičníku mohou nastat i další obtíže, jako například dlouhdobá dehydratace organismu, syndrom dráždivého tračníku, a problémy s játry a ledvinami.

Stravovací „výjimky“

Jestliže jste se jednou rozhodli pro řádnou detoxikaci, je nutné, abyste si byli schopni odepřít i různé „drobné prohřešky“.

V rámci detoxu neexistuje, abyste si dali „jen jedno pivo“, „jen pár chipsů“, nebo „jen skleničku dietní coly“. A to i v případě, že jde o jeden den v týdnu, zatímco jste se všech předešlých šest dní poctivě drželi svého zdravého stravovacího plánu.

Jakákoliv troška toxinů, kterou přijmete v rámci detoxu, jednoduše snižuje efektivitu celého procesu, a v konečném důsledku může vyústit v nutnost setrvávat v detoxikačním režimu déle.

TIP: Snažte se naplánovat si svůj detox na dobu, kdy nebude v dohledu žádná firemní akce, večírek, nebo oslava narozenin.

Hladovění

Snaha vyřadit tuhou stravu, a živit se v rámci detoxu pouze tekutinami může znít jako skvělý plán – zvlášť v případě, že se chcete zbavit přebytečných zadržovaných tekutin, nebo nafouklého břicha.

Ve skutečnosti ale jde o špatnou strategii. Podobné drasticky restriktní režimy mohou v krátkodobém rozmezí jistě zafungovat dle očekávání, ale z hlediska dlouhodobého můžete očekávat negativní následky.

Nejenže se po několika dnech takového režimu budete cítit vyčerpaní. Vaše tělo bude ale navíc trpět dehydratací a tak dojde k dramatickému zpomalení metabolismu.

Tělo pak začne ubírat energii z Vašich svalů, zatímco tuky zůstanou nedotčené, a díky seriózní dehydrataci pravděpodobně začnete zadržovat ještě více tekutin. Snažte se proto hladovění za každou cenu vyvarovat!

Diuretika

Tyto prostředky jsou snad ještě horší volbou, než laxativa. Zaprvé je ve Vašem zájmu vyhnout se jakékoliv přebytečné chemii, zatímco Vaše tělo detoxikuje.

Zadruhé, močopudný efekt má ve zdravé míře spousta potravin a bylinek, které jsou během očisty povolené – a to přesně v tom množství, které je pro tělo nejen něškodné, ale navíc prospěšné.

Nesnažte se proto pomáhat si chemickými diuretiky, které nemají co dělat ve stravě zdravého člověka.

V opačném případě hazardujete se zdravím svých ledvin, přičemž navíc riskujete disbalanci elektrolytů v těle a těžkou dehydrataci, která Vás může i ohrozit na životě.

Prášky na hubnutí

Nutnost vyřazení chemických aspektů stravy už bylo několikrát zmíněno, v tomto případě je ale opakování matkou moudrosti dvojnásob.

Spousta těchto hubnoucích doplňků často obsahuje látky a stimulanty, které mohou způsobovat vedlejší efekty – jako např. nevolnost, zvracení, nespavost, vysoký krevní tlak, nepravidelný srdeční rytmus, a v ojedinělých případech i smrt.

Jde tedy o velké riziko i v rámci běžné stravy. Tím hůr pro člověka, jehož tělo zrovna prochází detoxikací a může postrádat některé důležité živiny.

Pouze jedno jídlo denně?

Detoxikace se nerovná omezení příjmu živin a potravy, nutné pro správné fungování organismu – což ovšem není známo všem lidem.

Když detoxikujete, je potřeba nastartovat metabolismus a udržovat ho v optimálním chodu v průběhu celého dne. Jestliže si dopřejete jen jedno jídlo denně, tak nejenže se Vám metabolismus zpomalí, ale Vaše tělo bude zároveň mít tendenci uložit přijaté živiny do tuků – protože tuší, že ho budete i nadále trápit hladem.

Jde o zcela přirozený obranný proces těla, který je však velice škodlivý. Takto uložené kalorie se zpravidla usadí v břišním tuku a mezi orgány, což může být velmi nebezpečné.

Nadužívání citronové vody

Citrony obsahují kyselinu citronovou, jak je obecně známo. Primární nevýhoda zdánlivě neškodné citronové vody tkví v tom, že při jejím nadužívání riskujete poškození chrupu. Vysoce kyselé prostředí v ústech škodí zubní sklovině, což mívá za následek zubní kaz.

Toto riziko lze minimalizovat používáním brčka při pití citronové vody. Ideálně však doporučuji neprioritizovat tento nápoj, a zařadit do svého pitného režimu více čisté vody a bylinkových odvarů.

Nadměrné cvičení a posilování

Ačkoliv není doporučeno vynechávat při detoxu fyzickou aktivitu, je zároveň třeba přihlédnout k okolnostem a aktuálnímu režimu.

Vaše tělo prochází v průběhu detoxikace složitými procesy, které si samy o sobě žádají spoustu energie. Navíc pravděpodobně přijímáte méně kalorií, než jste zvyklí. Je proto nutné uzpůsobit pravidelné tréninky svým aktuálním možnostem.

Pokud se budete při cvičení přemáhat, nebo trénovat tak, jak jste zvyklí běžně, riskujete zvýšení potřeby energie, a co hůř, přejezení a polevení od detoxikačního režimu.

Experimentování s klystýry

V rámci celkové očisty a detoxu těla také často vyvstává otázka: Jak vyčistit střeva a jakým způsobem se nejlépe zbavit nečistot usazených v trávicím ústrojí?

Správně provedený klystýr může vhodně dopomoci pročištění střev. Je však nutné si uvědomit, že ne vždy je toto opatření potřeba.

Naše střeva jsou totiž už od přírody vybavena schopností odstraňovat bakterie a nečistoty, které přijmeme v potravě. V tomto procesu plní důležitou funkci střevní mikroflóra, která umožňuje správné přočišťování.

Časté a nesprávně prováděné klystýry mohou tuto mikroflóru narušit. Navíc je zde také riziko dehydratace, křečí, nadýmání, nevolnosti, i protržení střeva.

Z těchto důvodů zásadně nedoporučuji středověké metody, jako domácí sprchové klystýry, kávové klystýry, a podobné.

Jestliže máte pocit, že by Vám klystýr mohl při detoxu pomoci, zkonzultujte nejprve vše řádně se svým lékařem. Pročtěte si rovněž o tomto tématu co nejvíce informací, a pořiďte si pro tyto účely kvalitní vybavení. Bezpečnost nadevše!

Nadužívání psyllia

Tvrdí se, že vláknina jakožto suplement působí jako přírodní projímadlo, které nemůže tělu uškodit. Ovšem i v tomto případě je třeba mít se na pozoru!

Pokud to budete přehánět například se psylliem, riskujete potíže s trávením – nadýmání, bolesti břicha, nebo i zácpu. Vyšší příjem vlákniny je proto vždy nutné kompenzovat zvýšeným příjmem tekutin.

S vlákninou v rámci potravin to možná lze jen stěží přehnat, avšak na psyllium si dejte pozor – pravdou zůstává, že při nadměrném užívání si lze vypěstovat závislost i na něm. Pak se může stát, že vaše střeva pozbudou na schopnosti fungovat normálně.

I v tomto případě tedy platí: Všeho s mírou…

Limetková voda s okurkou a rozmarýnem, ve vysokých sklenicích s brčkem
Zdroj: www.healthline.com

Závěrem

Během detoxikace je nutné, abyste si dopřáli dostatek fyzického klidu. Nezapomínejte průběžně pít čistou vodu a bylinkové odvary, a nešetřete potřebnými živinami, aby Váš organismus měl dostatek síly na očišťování.

Nezapomínejte také na kvalitní spánek, který si Vaše tělo žádá. Pro efektivní regeneraci a detox je dostatek odpočinku esenciální!

Relaxujte – zajděte si třeba do sauny, na masáž, nebo zaplavat.

Jezte pravidelně třikrát denně a případný deficit určitého prvku stravy kompenzujte suplementy – ovšem s mírou. U detoxikace platí, že čím méně chemie, tím nejlépe!

Výsledky správně prováděné detoxikace jsou znát již po několika dnech.

Dodržujte výše zmíněné zásady a zaručuji Vám, že do dvou týdnů se budete cítit jako vyměnění – zdravější, vitálnější, plní energie a chuti do života.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X