Bezlepková dieta: vše, co potřebujete vědět

LEPEK JE ZLO!

Také slyšíte o škodlivosti lepku ze všech stran? Je lepek skutečně takový nepřítel?

Gluten free dieta, u nás známá jako bezlepková dieta, jistě neušla ani vaší pozornosti.

Jak to s ní ve skutečnosti je a jaký přínos může mít pro vaše zdraví? Co při bezlepkové dietě jíst a co si odříct?

Poradíme vám právě teď!

Co je to bezlepková dieta?

Při bezlepkové dietě je, jak samotný název napovídá, zcela zapovězena konzumace potravin obsahujících lepek,gluten free dieta bez lepku tedy rostlinné bílkoviny obsažené v obilovinách. Bezlepkovou dietu musí dodržovat nejen osoby trpící celiakií (intolerancí lepku), ale také jedinci, kteří jsou na lepek alergičtí. Alergie na lepek je čím dál rozšířenější, ale stejně tak stoupá počet lidí, kteří lepek ze svého jídelníčku vyřadí zcela dobrovolně. A proč to vůbec dělají?

Zdravotní přínos bezlepkové diety

Ponechme stranou vyloženě zdravotní důvody, jakými je celiakie a alergie na lepek. Jaké další důvody mluví ve prospěch vyřazení lepku z jídelníčku? Odpověď je překvapivě jednoduchá! Zpracování lepkové stravy je pro lidský organismus poměrně náročné a trávicí soustava dostává pořádně zabrat.

Nadměrný příjem lepku přináší další komplikace. Jedná se zejména o nadýmání, pálení žáhy a další trávicí potíže. Mnoho lidí se po vyloučení lepku ze své stravy zbaví vleklých zdravotních problémů, například ekzémů. Většina zastánců gluten free diety má najednou také více energie, což je jistě další příjemný „bonus“, stejně jako úbytek váhy!

Bezlepková dieta a hubnutí

Bezlepková dieta má při hubnutí skvělé výsledky! Lepek se totiž usazuje zejména v oblasti břicha a boků, přičemž právě hubnutí této oblasti je zároveň nejtěžší… Když však přestanete jíst lepek, kila půjdou mnohem rychleji dolů! Většina potravin s obsahem lepku je totiž na seznamu potravin, které jsou při hubnutí nevhodné. Také si osvojíte lepší stravovací návyky. Nejde totiž pouze o to slepě nahradit klasické potraviny bezlepkovou variantou. Gluten free dieta je příležitostí k tomu, abyste se začali více zajímat o to, co jíte. Samozřejmě se však nic hrozného nestane, když si občas něco s lepkem dopřeje, ovšem v rozumné míře.

Nezapomeňte doplnit svojí bezlepkovou dietu vhodnými vitamíny, která Vám pomohou. Zde si přečtete recenzi na Pharmaton Geriavit, který se do této diety skvěle hodí!

Zakázané potraviny

Které potraviny obsahují lepek, a je tedy nutné se jich při bezlepkové dietě vyvarovat?

 • pšeničná, žitná, špaldová, ječmenná mouka
 • chléb, slané i sladké pečivo, koláče, zákusky, dorty
 • těstoviny, kuskus a knedlíky
 • müsli, kukuřičné lupínky s lepkem, strouhanka a krupice
 • sladkosti (piškoty, sušenky, oplatky, zmrzlina, sladké tyčinky atd.)
 • slané pochutiny (krekry, tyčinky atd.)
 • polotovary a konzervy
 • salámy a uzeniny
 • kečupy, bujóny, sójová omáčka a některé druhy koření
 • pivo, dresinky

zelenina-v-bezlepkove-dieteTím však seznam zdaleka nekončí. Lepek se totiž může skrývat i tam, kde byste jej nikdy nečekali. Proto si vždy pečlivě přečtěte etiketu, anebo kupujte přímo bezlepkové výrobky.

Po přečtení seznamu nevhodných potravin se vám zdá, že nebudete mít co jíst? Nebojte se a pojďte se podívat na vhodné potraviny, které lepek neobsahují.30

Povolené potraviny při bezlepkové dietě

Existuje však spousta bezlepkových potravin, které jsou zcela běžně dostupné a umožňují sestavit vyvážený a zároveň chutný jídelníček. Které potraviny tedy neobsahují lepek?

Na první pohled se zdá, že seznam „povolených“ potravin je velmi krátký. Je však třeba si uvědomit, že zahrnuje pouze potraviny přirozeně bezlepkové.

Nákup bezlepkových potravin

V současné době je k dostání spousta bezlepkových alternativ, zejména bezlepkové mouky, těstovin, ochucovadel, uzenin apod. Pro snazší orientaci se v obchodě vydejte přímo do koutku pro osoby trpící celiakií. Na pultech už nechybí ani bezlepkové čerstvé a trvanlivé pečivo. A můžete nám věřit, že kvalitní bezlepkové pečivo je od toho klasického téměř k nerozeznání!

Zpočátku bude takové nakupování možná příliš zdlouhavé, ale postupem času už budete přesně vědět, po čem sáhnout a čemu se obloukem vyhnout. Nakupování vám půjde rychle od ruky, stejně jako příprava bezlepkových jídel. A jako inspirace vám jistě poslouží článek TOP 3 recepty do bezlepkové diety (odkaz)!

Je bezlepková dieta drahá?

Máte obavy, že gluten free dieta vás přivede na mizinu? Speciální bezlepkové potraviny jsou sice o něco dražší, ale rozdíl není tolik markantní. V rámci hubnutí je tak jako tak vhodné omezit konzumaci příloh, tedy pečiva i těstovin. To vám však nebrání upéct si občas vlastní bezlepkový chléb, navíc s pořádnou dávkou semínek! A když začnete jíst více luštěnin, zeleniny a ovoce, samozřejmě sezónního, vaši peněženku to rozhodně nezruinuje.

Vzorový gluten free jídelníček

 

Snídaně – 7:00

Mandlové mléko s kukuřičnými lupínky a ovocem

nebo

Bezlepkové pečivo se sýrem žervé a zeleninou

Svačina I – 10:00

Bílý jogurt s ovocem a ořechy

nebo

Rýžový chlebíček s tvarohem a luštěninovými klíčky

Oběd – 12:30

Zeleninové rizoto s kuřecím masem

nebo

Bezlepkové těstoviny s rybou a brokolicí

Svačina II – 16:00

Sýr Cottage s bezlepkovým pečivem a zeleninou

nebo

Cizrnový hummus se zeleninou

Večeře – 19:00

Salát s quinoou a avokádem

nebo

Špenátový salát s uzeným lososem

Nápoje

Šťáva z červené řepy, mrkvě a zázvoru

nebo

Smoothie z jablka a ananasu

P. S.

Množství potravin volte s ohledem na svou váhu, zdravotní stav a také na to, zda si od bezlepkové diety slibujete úbytek hmotnost. Každopádně v Gluten free dietě doporučuji zvýšit konzumaci bílkovin! K tomu účelu jsou vhodné tyto proteinové koktejly na hubnutí, které jsou velice lahodné a pomohou Vám ve Vaší cestě za lepší postavou.

Ať už se chystáte začít dodržovat gluten free dietu z jakéhokoli důvodu, jistě si na ni překvapivě rychle zvyknete a rázem se budete cítit mnohem lépe!

Další zajímavé tipy

Komentáře

 1. Jakožto celiak musím podotknout, že seznam zakázaných potravin je podle mě přehnaný. Spousta bodů jsou jídla ve kterých lepek není (pokud bereme v potaz, že výrobek je opravdu to, za co se vydává). Např. zmrzlina, salámy, uzeniny, kečupy, bujóny a sójové omáčky by přece neměly obsahovat škrob pokud jsou kvalitní a mají složení, jaké vždy měly, ne?

 2. Jakožto celiak, musím držet dietu, to co zde píšete je velmi okrajové a neúplné. Kdo to doopravdy nezkusí tak neví o čem to je. Dieta je dost drahá a né jak vy píšete nepatrný rozdíl a pokud musíte zvlášť uvařit pro zbytek rodiny, fyzicky pracujícího manžela, kterého zeleninové rizoto s kuřecím masem nenasytí, tak je to velký zásah do rozpočtu. Potravin je zaplať Pán bůh už dostatek a je i velice dobrý výběr, ale srovnávat dobrý chléb z normální mouky s chlebem pro celiaki to bohužel nejde. Takže ty co nemusí ať žádnou takovou dietu nedrží, ať třeba omezí přísun bílého pečiva a zákusků a víc se hýbají, kila taky půjdou dolů.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.