5 druhů matcha čaje – účinky, vliv na zdraví a zkušenosti

Zázrak jménem matcha tea je celoroční záležitost.

V letních měsících se konzumuje ve studené podobě, přidává se dokonce i do zmrzliny, v zimě si z něj zase uvaříte čaj.

Jaké jsou na matcha tea recenze?

Jak si daří jednotlivé produkty?

Připravili jsme pro vás přehled nejvíce prodávaných a oblíbených matcha čajů.

Kyosun BIO MATCHA TEA HARMONY

Kyosun BIO MATCHA TEA HARMONY byl počtvrté v řadě vyhlášen za Produkt roku v kategorii Čaj na portále Heuréka.cz. Oblíbený japonský matcha tea je desetkrát silnější než klasický zelený čaj. Vyznačuje se vysokým obsahem antioxidantů, aminokyselin, teofylinu a zhruba 30 % vlákniny.

Právě teofylin má povzbuzující účinky, neboť se jedná o čajový kofein s postupným uvolňováním.

Kyosun BIO MATCHA TEA HARMONY má na svém kontě několik významných ocenění, přičemž první je z roku 2013, kdy ještě nebyl matcha tea na našem trhu tak rozšířený. Pěstuje se v Japonsku, a to konkrétně v oblastech Shizuoka a Nishio.

U Kyosun BIO MATCHA TEA HARMONY se testuje každá dovezená šarže, takže výsledky testování jsou veřejné a společnost či konkrétní prodejce vám je v případě zájmu i pošle. Stačí do zprávy uvést číslo šarže ze spodní části krabičky. Produkt se prodává ve zdravých výživách i některých lékárnách.

Příprava matcha tea je jednoduchá. Ideální je použít šejkr, do něhož dáte jeden sáček čaje (obsahující 2 gramy), přidáte studenou vodu (klidně i teplou do 70 °C) a protřepete. Nepijte ho však na prázdný žaludek, předtím něco snězte, protože by se mohla objevit nevolnost.

Doporučené denní dávkování je u dospělého člověka 4 až 6 gramů. Produkt mohou i těhotné a kojící ženy, ba i děti, u nichž se doporučují denně 2 gramy.

Recenze

Jaké jsou na matcha zelený čaj v prášku recenze? V převážné většině jsou zkušenosti s tímto produktem pozitivní. Lidé si pochvalují, že je matcha tea připraven už v sáčcích, a tak nemusíte nic odměřovat. Přípravek dodá energii, chutná výborně za studena i za tepla.

Recenze Kyosun BIO MATCHA TEA HARMONY
Zdroj: Heureka.cz

Vyhodnocení

KladyZápory
Matcha tea dodává energii.Cena je vyšší.
Pěstuje se v Japonsku a každá šarže prochází kontrolou.Nesmí se na lačný žaludek.
Obsahuje 30 % vlákniny.

Čajová květina Matcha tea premium BIO

Další japonský matcha čaj je Čajová květina Matcha tea premium BIO, jenž je tvořen jemným práškem, který vzniká z ručně sbíraných čajových lístků. Protože se jedná pouze o namleté lístky, konzumujete v podstatě list zeleného čaje, který obsahuje celou řadu důležitých látek, antioxidanty, aminokyseliny a desetkrát více nutričních hodnot než klasický zelený čaj.

Co se účinků týče, matcha tea zlepšuje koncentraci, zvyšuje fyzický výkon a podporuje psychickou pohodu.

Ve složení najdete i látku zvanou L-Theanin, která zase vyvolává pocit štěstí, takže se během dne budete cítit příjemně.

Čajová květina Matcha tea premium BIO se doporučuje během redukčních diet, neboť zrychluje až o 40 % metabolismus, a tím pádem je tělo schopno rychleji spalovat tuky. Setkáte se od značky Čajová květina se dvěma druhy tohoto čaje – Matcha tea harmony a Matcha tea premium.  Rozdíl je v chuti, premium má jemnější chuť, obsahuje více aminokyselin a kofeinu než harmony.

Produkt získal certifikační známku BIO, kterou si drží od roku 2012. Dále má i Certifikát o zdravotní nezávadnosti produktu od Státního zdravotního ústavu. I samotní dodavatelé matcha tea v Japonsku se chlubí významnými certifikáty – JAS, OCIA, USDA, ISO 9001 a podobně.

Všechny šarže jsou po přivezení do České republiky kontrolovány, jestli neobsahují plísně, bakterii e.coli či pesticidy. Výsledky testů jsou veřejnosti dostupné, stačí prodejci napsat na e-mail a vyžádat si dokument podle čísla šarže. Listy čajovníku se ručně sbírají v japonské oblasti zvané Nishio.

Příprava matcha tea je vskutku snadná. Do šejkru vysypete obsah jednoho sáčku, což je 1,5 gramu, přidáte studenou či teplou vodu (maximálně 70 °C), čaj zamícháte a můžete ho pít.

Doporučené denní dávkování je stejně jako u předchozího produktu 4 až 6 gramů denně, u těhotných a kojících žen a u dětí je denní dávka snížena na 2 gramy.

Recenze

Chcete vědět, jaké jsou na tento matcha čaj recenze? Cena je úměrná kvalitě, ovšem někomu se může zdát být vysoká. Zase na druhou stranu, lidé vychvalují praktické balení na jednotlivé porce, ale také chuť. Dokonce se objevují i názory, že premium chutná mnohem lépe než harmony.

Recenze Čajová květina Matcha tea premium BIO
Zdroj: Heureka.cz

Vyhodnocení

KladyZápory
Cena je úměrná kvalitě. Pro někoho je cena vysoká. 
Lístky čaje jsou ručně sbírané.Čaj je v sáčcích, které nejsou ekologické. 
Všechny šarže jsou testované. 

Allnature Matcha tea Premium

Pro výrobu Allnature Matcha tea Premium se používají čajové lístky Tencha z první jarní sklizně. Jedná se o kvalitní zelený čaj, který se pěstuje na zastíněných plantážích v Japonsku a Číně. Protože nedochází k fermentaci listů, zůstávají v čaji všechny důležité látky, vitamíny, aminokyseliny, minerály a vláknina.

Matcha tea je v podobě prášku, jenž se používá nejen do nápojů, ale také se přidává do pokrmů, zmrzlin, zákusků a podobně. Vyznačuje se výraznou chutí a specifickou vůní, což propůjčuje i samotnému jídlu.  

Do hrnku dejte dvě až tři lžičky čaje. Matcha tea našlehejte s menším množstvím teplé vody, jejíž teplota nesmí přesáhnout 75 °C. Použijte k tomu metličku. Vznikne vám jasně zelená pěna, do které poté nalijete 200 ml vody. Doporučené denní dávkování jsou dva hrnky matcha tea.  

Přípravek se nedoporučuje dětem do čtyř let. Těhotné a kojící ženy by měly pít menší množství.

Recenze

Zajímají vás, jaké jsou na matcha recenze? Vyzdvihována je zejména cena. Neobsahuje cukr, skvěle se rozpouští a čaj je i chuťově výborný.

Recenze Allnature Matcha tea Premium
Zdroj: Heureka.cz

Vyhodnocení

KladyZápory
Cena je příznivá.Není vhodný pro děti do 4 let.
Příprava je jednoduchá.
Matcha tea obsahuje spoustu živin.

Organis Matcha tea Premium

Organis Matcha tea Premium je další oblíbený čaj, jenž se také získává z první jarní sklizně čajových lístků zvaných Tencha. Zpracovávají se celé listy, nedochází u nich k žádné fermentaci, a tím pádem dokáže matcha tea nabídnout desetkrát více aminokyselin, vitamínů, minerálů i vlákniny než běžný zelený čaj.

Organis Matcha tea Premium se dostal do popředí pro svou výraznou chuť a specifické aroma. Z prášku si můžete připravit nejen čaj, ale také ho přidávejte do dezertů či zmrzlin.

Co se složení týče, jedná se o stoprocentní prášek z listů čajovníků. Matcha tea je v podobě prášku. Doporučené denní dávkování jsou dva šálky denně. Jeden šálek čaje připravíte tak, že si dáte dvě až tři lžičky do hrnku, zalijete je trochou teplé vody do 75 °C, vyšleháte zelenou pěnu, a nakonec do ní nalijete zhruba 200 ml vody.

Pozor, přípravek může obsahovat i alergeny, jako jsou lepek, arašídy, sezam a skořápkové plody.

Recenze

Jak je na tom matcha tea a hubnutí? Recenze ukazují, že je čaj oblíbený u lidí, kteří mají nasazenou redukční dietu. Kupují si ho však i lidé, již potřebují dodat energii, zlepšit celkový fyzický a psychický stav.

Recenze Organis Matcha tea Premium
Zdroj: Heureka.cz

Vyhodnocení

KladyZápory
Cena je nízká.Obsahuje alergeny.
Má výraznou chuť.
Prášek se přidává i do zmrzlin a dezertů.

David Rio Power Chai Matcha

Pětici matcha tea uzavírá David Rio Power Chai Matcha se svou výraznou chutí a povzbuzujícími účinky. O výbornou chuť se starají i další přísady, které jsou do čaje přidány, a to vanilka, skořice, kardamon, třtinový cukr a zázvor. Ve složení nenajdete žádné mléčné složky.

Příprava matcha tea vám zabere několik málo minut. V šejkru smíchejte směs čaje s teplým mlékem. Můžete tak nahradit kávu tímto nápojem, jenž obsahuje zdravou verzi kofeinu s postupným uvolňováním.

Dokonce si můžete udělat latté verzi, jestli máte kávovar s tryskou. Matcha tea s mlékem prohřejete, a potom ji necháte zkrémovatět na trysce kávovaru. Jednoduché.

Recenze

V recenzích je pozitivně hodnocena chuť, kterou si lidé hned zamilovali. Podle recenzí se dá matcha tea kombinovat i se sójovým mlékem. Přečtěte si zkušenosti sami:

Recenze David Rio Power Chai Matcha
Zdroj: Heureka.cz

Vyhodnocení

KladyZápory
Chuť je výborná díky dalším přísadám.Nejedná se o čistý matcha tea.
Má povzbuzující účinky.Pro někoho je směs příliš sladká.

Často kladené otázky

Matcha tea je jemně mletý zelený čaj v podobě prášku. I buddhističtí mniši ho používají ke zvýšení koncentrace a zrychlení metabolismu. V našich končinách se stále jedná o poměrně nový produkt, s nímž se spousta lidí teprve seznamuje, a tak okolo něj visí několik otazníků. Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky.

⚡ Jaká je výživová hodnota matcha tea?

Čajový nápoj se používá od pradávna, a to především díky vysokému obsahu vitamínů a stopových prvků. Matcha tea je významným zdrojem vitamínu A, komplexu vitamínů B, vitamínů C, E a K. V neposlední řadě obsahuje antioxidanty včetně polyfenolů, katechinů a chlorofilu. Přítomny jsou v čaji i aminokyseliny, a to konrétně L-Theanin a theofylin.

⚡ Proč se doporučuje pít čaj matcha?

Důvodů je hned několik. Matcha tea má pozitivní dopad na celkové zdraví člověka. Posiluje imunitní systém, má antioxidační účinky (neutralizuje škodlivé látky a chrání tělo před nemocemi spojenými s oxidačním stresem), podporuje zvýšení energie a detoxikuje organismus. Stejně tak má zklidňující účinky.

⚡ Kde koupit matcha tea?

Pokud si chcete koupit matcha tea, lékárna jich nabízí hned několik. Zároveň produkty seženete ve zdravých výživách. Ideální však je objednávat čaj přes internet, protože často jsou ceny příznivější než v kamenných prodejnách.

⚡ Jak se čajový prášek skladuje?

Čaj je na skladování nenáročný. Jestliže koupíte produkt, jenž je naporcovaný v sáčcích, stačí ho mít položený v kuchyni. Obal je totiž kvalitně zpracovaný a chrání prášek před vzduchem, světlem a vlhkem. Pokud nemáte matcha tea v těchto sáčcích, dávejte si pozor, aby byl uschován na suchém místě. Chraňte ho před světlem.

⚡ Jak dlouho matcha tea vydrží?

Trvanlivost produktu bývá zpravidla 24 měsíců.

Vyhodnocení recenze Matcha tea

Matcha tea existuje více než 800 let. Prvotně byl využíván buddhistickými mistry a samuraji, ale postupem času se dostal i mezi běžnou veřejnost. V Evropě se matcha tea používá poměrně krátce.

Čaj je specifický svou krásnou zelenou barvou, příjemnou chutí a výjimečnou vůní. Existuje celá řada studií, která potvrzuje jeho blahodárné účinky na lidský organismus. Uvádí se, že jeden hrnek matcha tea nahradí deset hrnků klasického zeleného čaje.

Současný trh je rozmanitý na matcha tea, a proto vybrat ten správný produkt se může zdát jako nadlidský výkon. Rozhodovat se můžete podle ceny, ale i recenzí. Já osobně jsem vsadila na přípravek BIO MATCHA TEA HARMONY od značky Kyosun. Přišel mi nejlepší v poměru cena a kvalita. Nemusím nic odměřovat, vše je nachystáno v malých sáčcích. Jen je nasypu do šejkru, přidám vodu, zamíchám a můžu pít. Osobně si dělám čaj z teplé vody.

Sdílejte svým přátelům:

Michaela Škubáková

Michaela Škubáková

Jako nadšenec do vaření se zajímám i o různé způsoby stravování. Sama se snažím stravovat nízkosacharidově. Ve volném čase cvičím kruhové tréninky. Baví mě psát o cvičením a také o jídle. Změňte i vy svůj životní styl, vaše tělo vám poděkuje. Inspirujte se v mých článcích, jak na to. :-)