Psyllium a hubnutí: všechna důležitá fakta

Psyllium a hubnutí jdou skvěle dohromady!

Víme, jaké má psyllium účinky na hubnutí, jaké je jeho užívání atd.

Hubněte rychle s přírodní vlákninou psyllium!

Jak rychle a snadno zhubnout? Jednoznačně s pomocí psyllia na hubnutí! Jestliže jen velmi matně tušíte, co to psyllium je, tak je na čase doplnit své znalosti!

Pojďte se začíst do našeho jedinečného průvodce světem přírodní vlákniny! Psyllium důkladně představíme a vy zjistíte, jak může příznivě ovlivnit váš zdravotní stav a pomoci vám zhubnout. A to všechno právě teď!

K čemu je dobrá vláknina?

Abychom však pochopili, proč je vhodné užívat psyllium na hubnutí, musíme si nejdříve objasnit, jaký vliv má vláknina na naše zdraví. A ten je nesporný! Nedostatečný příjem vlákniny mívá za následek zpomalení trávicího procesu. Ve střevech se tedy v nadbytečné míře hromadí škodlivé odpadní látky. Při dostatečném příjmu vlákniny projdou toxiny střevním traktem mnohem rychleji.

Seznamte se: zázrak jménem psyllium

Psyllium je v podstatě vláknina, která se získává ze semen jitrocele vejčitého (latinsky Plantago ovata). Ovšem v tomto případě se nejedná o plevel, nýbrž o léčivou rostlinu, která se pěstuje na jihu Evropy a v severní Africe. Zpracováním semen vznikne prášek, který absorbuje vodu a mnohonásobně, až dvacetkrát, či ještě několikrát více zvětší svůj objem. Psyllium je zdrojem přírodní vlákniny, stejně jako například obiloviny. psyllium-a-hubnuti-traveni

Jaké má psyllium účinky?

V první řadě je psyllium oblíbeným přírodním prostředkem pro úpravu trávení. Je doporučeno užívat jej při nejrůznějších trávicích potížích.

To není všechno! Nezanedbatelný je totiž i jeho preventivní účinek spočívající v přirozeném čištění střevního traktu. Psyllium pozitivně ovlivňuje činnost střevní mikroflóry a upravuje střevní peristaltiku, čímž dochází k rychlejšímu odvodu odpadních látek z těla. A kdo by se škodlivých toxinů nechtěl zbavit co nejrychleji!

Se kterými zdravotními potížemi psyllium pomáhá bojovat?

 • Zácpa: Psyllium je známo zejména jako šetrné přírodní projímadlo, které je šetrné a navíc není návykové, takže je možné jej užívat dlouhodobě.
 • Průjem: Absorpcí tekutin v trávicích traktu psyllium účinně pomáhá i proti průjmu, doporučuje se užívat i při akutním průjmu, který může způsobit dehydrataci organismu.
 • Zvýšený cholesterol: Psyllium pomáhá snižovat hladinu špatného cholesterolu v krvi.
 • Diabetes: Díky vláknině obsažené v psylliu dochází k pomalejšímu vstřebávání cukru do krve. Následně se stabilizuje hladina cukru v krvi a nedostavuje se tak rychle pocit hladu.

psyllium-a-hubnuti-uzivani

A co z toho všeho tedy vyplývá? Že se budete cítit lépe! Celkový lepší pocit se mimo jiné odvíjí i od bezproblémového trávení a pravidelného vyprazdňování. Co si více přát?

Psyllium vykazuje také preventivní účinky a jeho užití se doporučuje jako prevence proti rakovině tlustého střeva. Stejně tak by jej měli užívat osoby se sklonem ke vzniku hemeroidů.

Jak psyllium přispívá k hubnutí?

psyllium-a-dietaNás však zajímá zejména to, jak může psyllium pozitivně ovlivnit naši snahu o zhubnutí. A to psyllium rozhodně může! Už jsme částečně naznačili, že psyllium a hubnutí jdou takřka ruku v ruce. Pojďme se na to však podívat trochu detailněji…

Jak to funguje?

Překvapivě jednoduše! Vzhledem k tomu, že psyllium, které má gelovou konzistenci, po konzumaci v trávicím traktu několikanásobně zvětší svůj objem, tak dojde k zaplnění žaludku, který se vyprazdňuje po delší dobu. Takto vyvolaný pocit sytosti předchází vzniku neodbytného pocitu hladu a tím brání nadměrnému přejídání. Zařaďte ho proto také do svého jídelníčku na hubnutí!

Psyllium se rovněž může pochlubit velmi nízkým obsahem kalorií, takže jeho pravidelný příjem nijak nenaruší přísný redukční režim. A jak psyllium při hubnutí užívat? Čtěte dále!

TIP: Pokud přemýšlíte, kde psyllium nejvýhodněji koupit, tak se mrkněte na tento odkaz, kde jsou pro Vás připravené super ceny! 

Jak psyllium užívat?

 • Množství: Denní dávka vlákniny by měla činit nejméně 30 gramů. Velká část se samozřejmě nachází přímo v přijímaných potravinách, ale to je značně individuální. Vzniklý rozdíl je vhodné doplnit právě formou psyllia, pří hubnutí je psyllium téměř povinné!
 • Forma: Psyllium je dostupné v několika formách, takže jistě najdete takový způsob, který vám bude nejlépe vyhovovat.
 1. Tablety: Pro začátek můžete sáhnout po klasických tabletách, ať už s příchutí, nebo bez ní.
 2. Prášek: Lepším způsobem přijímání psyllia je však prášek, který začne okamžitě po konzumaci vykonávat v trávicí a zažívací soustavě svou „práci“. Z prášku jednoduše připravíte nápoj. Stačí jen rozmíchat 1 nebo 2 čajové lžičky ve sklenici obyčejné vody nebo čaje. Následně je vhodné zapít psyllium ještě minimálně jednou sklenicí vody. Výhodou psyllia v práškové formě je bezesporu jeho neutrální chuť, takže jindy jej můžete rozmíchat například v jogurtu.
 3. Čaj: Psyllium je k dostání i ve formě sypaného čaje, který je vhodné konzumovat třikrát denně.
 • Denní doba: Jak už z podstaty jeho účinků vyplývá, psyllium je nejvhodnější užívat ráno, samozřejmě ještě před jídlem, v ideálním případě alespoň půl hodiny. Jestliže denní příjem psyllia rozdělíte do dvou dávek, druhou užívejte večer před spaním.

Nežádoucí účinky psyllia

Obecně se dá říci, že psyllium nevyvolává nežádoucí účinky. Při zahájení jeho užívání může přesto být organismus poněkud „zaskočen“, neboť střeva náhle začnou fungovat mnohem lépe, rychleji. Případné počáteční nepříjemnosti však rychle pominou a zažívací proces by se měl zakrátko stabilizovat.

Pozor na předávkování!

Problémy se mohou objevit při překročení doporučené denní dávky. Příjem vlákniny vyšší než doporučených 40 gramů může mít za následek opětovné zažívací problémy, tedy nadýmání, křeče, průjem atd. Extrémně vysoké předávkování může v horším případě bránit vstřebávání důležitých minerálů.

Psyllium v těhotenství

psyllium-v-tehotenstviTěhotné ženy často trápí nepříjemné zácpy. I v tomto případě má užití psyllia své opodstatnění, ale je důležité věnovat zvýšenou pozornost správnému dávkování. Těhotným ženám bývá doporučováno menší dávkování. Proto vždy přesně dodržujte doporučení uvedená na konkrétním výrobku.

 

Psyllium: důležitá fakta k zapamatování

 • Získává se ze semen jitrocele vejčitého
 • Pomáhá proti zažívacím potížím (průjmu, zácpě)
 • Absorbuje vodu a navozuje pocit nasycení
 • Slouží jako podpůrný prostředek při hubnutí
 • Dostupné v různých formách (kapsle, prášek, čaj)
 • K dostání je výhodně na tomto odkazu

Další zajímavé tipy

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.