Spalte tuky pomocí EMS (elektrošoků)! Co to je a jak to funguje?

Je hubnutí pomocí elektrošoků skutečně možné?

Je reálné díky elektrostimulaci svalů odstranit celulitidu, vyhladit pleť nebo zmírnit bolest kloubů?

Zjistěte, jestli díky EMS metodě můžete skutečně zformovat svou postavu a jestli to jde i bez cvičení. 

Co jsou to elektrošoky a jak fungují?

Elektrošoky mohou být do svalů přenášeny pomocí elektrod, a to prostřednictvím drátů, které vedou do elektrostimulačního přístroje.
zdroj: quickanddirtytips.com

Elektrošoky nebo také elektrická stimulace svalů je metoda regenerace svalů, která se v posledních několika letech stává velmi populární. 

Původně byly elektrošoky používány jako metoda fyzickými terapeuty nebo profesionálními sportovci. Později se rozšířila EMS zařízení také mezi laiky, na osobní potřebu.

Elektrošoky jsou jemné elektrické výboje, které stahují a uvolňují svaly, čímž dochází k jejich posilování

Metoda elektrošoků je založena na jemných elektrických impulzech, které se do těla dostávají prostřednictvím elektrod, což jsou malé lepkavé podložky, umístěné v blízkosti oblasti, se kterou chcete pracovat. 

Do elektrod se dostává elektřina skrze dráty, které vedou do elektrostimulační jednotky.

Můžete se setkat s celými elektrostimulačními obleky, které připomínají potápěčský neoprén, s břišními pásy, s posilovači zad, posilovači hýždí a podobně.

Elektrické výboje by měly být cítit, ale nikdy by neměly pálit nebo jinak bolet!

Svalová elektrostimulace vám může pomoci zhubnout a zmírnit či odstranit nejrůznější bolesti ve vašem těle.

S čím mohou elektrošoky dále pomoci?

Elektrické impulzy mají vliv nejen na hubnutí, ale působí blahodárně také na nejrůznější problémy ve vašem těle. 

Elektrostimulační přístroj pomáhá svými elektrošoky nejen s hubnutím, ale pod vedením odborníka, může také ulevit od bolesti.
zdroj: antisel-physio.gr

Pomáhají: 

  • od bolesti zad
  • od bolestí, související s rakovinou
  • od potíží s polykáním
  • od bolesti kloubů, zmírňují příznaky artritidy
  • posilovat a regenerovat svaly
  • odstraňovat nervové záněty
  • prokrvovat pokožku
  • zmírňovat příznaky celulitidy
  • s problémy, které souvisí s únikem moči
  • při zotavení po operaci
  • při poranění míchy

Jak vznikla myšlenka elektrostimulace?

Historie elektrických stimulátorů svalů sahá až do roku 2500 př. n. l., kdy staří egypťané objevili rybu, vysílající elektrické výboje o síle 350 voltů. 

Jednalo se o Elektrického sumce, jehož elektrické šoky, egypťané používali k léčbě bolestí spojených s artritidou.  

Až v roce 1965 zveřejnili Ronald Melzack a Patrick D. Wall dokument “Pain Mechanisms: A New Theory”, ve kterém popisují množství výzkumů, které odhalují výhody elektřiny používané k terapii. 

Na základě tohoto dokumentu se v 70. letech 20. století poprvé objevují v salónech elektronické stimulátory svalů (EMS – electrical muscle stimulation). 

O dvacet let později, tedy na začátku 90. let, vznikají také menší domácí elektrické stimulátory pro osobní potřebu. 

S postupující dobou se tyto domácí stimulátory začínají podobat módním doplňkům. Najdete je ve formě pásů, šortek nebo například vest a vyrábí se v nejrůznějších barvách a vzorech.

Zda mají elektrošoky na hubnutí skutečný vliv, nebylo žádnými studiemi dostatečně prokázáno, a to i navzdory tvrzení prodejců. 

Pokud uvažujete o EMS cvičení pod vedením trenéra nebo o koupi nějakého elektrického přístroje pro stimulaci svalů, čtěte dále. Udělejte si vlastní obrázek, zda je pro vás tato forma hubnutí to pravé. 

Hubnutí pomocí elektrošoků

Na základě výsledků nedávno provedené studie bylo zjištěno, že elektrická stimulace může skutečně pomoci snížit obvod v pase. Pomáhá také snížit hmotnost podkožního i tělesného tuku a formuje postavu. 

Studie zkoumala, po šest týdnů, mladé ženy, které 3x týdně navštěvovaly objekt, ve kterém podstoupily 30 minutovou proceduru s elektrošoky. Za tuto dobu ženy skutečně snížily obsah tuku v těle. Co bylo ještě víc překvapivé, tyto ženy nijak neupravily své stravovací návyky ani necvičily.

Výsledky studie tedy byly kladné. Ukazují, že hubnutí s EMS metodou je možné. Odborníci ale tvrdí, že je studie nedostatečná a bylo by potřeba provést o mnoho více výzkumů, aby se pozitivní vliv elektrošoků na formování postavy nezvratně potvrdil. 

Přesto se však staly elektrošoky světovým trendem! 

Příznivci této metody tvrdí, že 20-30 minutová relace elektrošoků za den se vyrovná až několika hodinám v posilovně

Zjistěte více o tréninku EMS ve videu. 

Tvrzení versus fakta

Mezi zahraniční celebrity, které kouzlu elektrošoků propadly, patří například modelka Audrina Patridge, sportovec Usain Bolt nebo modelky z Victoria´s Secret. V České republice jsou zastánci této metody například Bára Basiková, Lucie Váchová nebo Kateřina Kristelová. 

Jak je to ale ve skutečnosti? Opravdu elektrošoky pomáhají zhubnout? Existuje několik tvrzení, která mohou, ale nemusí být pravdivá. 

1. EMS metoda pomáhá rychlejšímu růstu svalů

V posledních letech se na trhu objevila spousta společností, které tvrdí, že za pomoci elektrostimulátorů člověk získá pevné tělo, a to v krátkém časovém období

Elektrická stimulace vysílá do svalů proud. Tím způsobuje ve svalu škubání a jeho následné smršťování. Známý trenér celebrit Mohamed Elzomor tvrdí, že ke stahování svalů pomocí metody EMS dochází 85x za hodinu, což je o mnoho rychleji, než jak je tomu u tradičního cvičení. 

Realita je ovšem taková, že žádná studie nikdy jednoznačně neprokázala, že by cvičení EMS dramaticky ovlivňovalo růst nebo regeneraci svalů. 

Významnějších výsledků, spojených s užíváním elektrošoků, bylo dosaženo pouze v kombinaci s přidaným dynamickým cvičením.


2. Cvičení je efektivnější

EMS slibuje, že za krátký čas dosáhne člověk stejných, ne-li lepších výsledků, než za delší čas strávený v posilovně. 

Toto tvrzení vítají především ti, kteří nemají na dlouhé cvičení čas. Vidina efektivního tréninku a rychlého výsledku za pouhých 20-30 minut užívání elektrošoků je velice lákavá. 

Skutečnost je ale taková, že výsledky nejsou až tak ohromující. Studie z roku 2016 ukázala, že výsledky tradičního cvičení a cvičení EMS byly srovnatelné nebo alespoň velmi podobné. 

Nicméně proti této studii zase hovoří teorie, která tvrdí, že při tradičním cvičení je zapojeno jen několik vláken ve svalu. Je to proto, že se sval snaží držet zbylá vlákna v rezervě pro případ, že by došlo k opotřebení funkčních vláken. 

EMS na druhou stranu stahuje všechna vlákna najednou, což způsobuje aktivaci až o 30 % více vláken v daném svalu, než je tomu u tradičního cvičení.


3. Aktivují se svaly, které jinak nepracují

Při tradičním tréninku dochází k zapojení pouze určité skupiny svalů. Zatímco elektrická stimulace svalů zapojuje všechny svalové skupiny v těle současně. 

Trenér Mohamed Elzomor tvrdí, že při EMS se v těle aktivuje 90 % svalů. V případě klasického cvičení je to jen 20 %

V tomto bodu se příznivci i kritici téměř shodují. Kritici tvrdí, že k zapojení “spících” svalů dochází i u normálního cvičení a uznávají, že s cvičením EMS jsou tyto svaly skutečně zapojeny o něco více. Mají ovšem jisté výhrady. 

Tvrdí, že pokud má člověk na sobě oblek s elektrodami a dělá například sedy lehy, kde je důraz kladen na břišní svaly, zapojí do posilování také ruce a nohy. Nikdy však toto cvičení nebude mít takové výsledky, jako kdyby se člověk konkrétně zaměřil na posilování rukou a nohou bez obleku. 


4. EMS je vhodné pro lidi se zraněním

Cvičení za pomoci elektrošoků je dle obecného názoru vhodné pro lidi se zraněním, protože tělo tolik nezatěžuje.

Navíc, lidé se zraněním se často nemohou pohybovat, nebo se pohybují obtížně. V takovém případě je možné zůstat v klidu a svaly procvičovat prostřednictvím elektrošoků. 

Odborníci toto tvrzení podporují. Tvrdí, že EMS metoda se ve fyzioterapii používá dlouho a obnovuje a posiluje spojení mezi mozkem a zbytkem těla. Zesiluje signály, které mozek vysílá a povzbuzuje tak lidi s únavou nebo tělesným handicapem k činnosti. 


5. Cvičení s elektrošoky je bezpečné, protože je přirozené

Příznivci elektrošoků tvrdí, že je EMS přirozená metoda, jelikož napodobuje přirozený proces centrálního nervového systému, který vysílá podněty svalům a způsobuje tak jejich stahování.

Elektrošoky se často používají například u pacientů, které postihla mozková mrtvice, nebo kteří podstoupili ortopedickou operaci. Právě elektrické výboje napomáhají svalům obnovit svou funkci. 

Proces funguje tak, že pacient sval sám stáhnout nedokáže. Díky elektrickému impulzu se však sval stáhne i bez pomoci pacienta. Celý tento úkon dá impuls do mozku, který se opakovaně učí, jak sval opět začít stahovat bez pomoci elektrošoků.

Kritici elektrošoků s touto teorií souhlasí, ale pouze v případě, pokud je metoda používána správně. 

Metoda EMS není regulovaná, proto nejsou stanoveny mantinely jejího užívání, což může způsobit nesprávné použití a následné zdravotní komplikace.

Pokud by například byla síla elektrického výboje nastavena na příliš vysokou hodnotu, mohlo by dojít k poškození svalu a k jeho nenávratnému porušení.

Existuje tedy riziko, že při nesprávném používání, může dojít ke zhoršení zdravotního stavu člověka, nebo může dojít k zastavení léčebného procesu. 

Co jíst před a po cvičení s elektrošoky?

Jídlo je důležitou součástí správného tréninku, protože obsahuje spoustu důležitých živin, které jsou potřebné pro tvorbu svalů a jejich regeneraci. 

Pokud chcete cvičit opravdu efektivně, je důležité dodržovat správný jídelníček a správné načasování jídel

Pokud chcete prostřednictvím EMS tréninku nabírat svalovou hmotu, nejezte nic alespoň 1-2 hodiny před cvičením. Poslední jídlo před cvičením by mělo být bohaté na zdravé sacharidy, které vám dodají energii potřebnou k tréninku.

Chcete-li cvičením hubnout, sacharidy ze svého jídelníčku odstraňte. Pokud byste jedli sacharidy, bránili byste procesu rychlého spalování tuků. 

Před tréninkem vypijte alespoň půl litru vody, a to hodinu před začátkem cvičení. Dostatek tekutin zajistí, že budete mít v těle dostatek tekutin po celou dobu cvičení, při kterém se pravděpodobně zapotíte.

Po tréninku doplňte dostatečné množství tekutin a podpořte regeneraci svalů a celého těla dobrým jídlem, které je bohaté na protein. Takové jídlo může obsahovat sýr, vajíčka, lososa, špenát nebo třeba brokolici. 

Můžete také vyzkoušet proteinový drink, který namixujete například z kiwi.

Pro vaše psychické i fyzické zdraví je rovnováha mezi zdravým jídlem a cvičením velice důležitá. 

TIP: Hubnutí není jen o stravě a pohybu. Nezapomeňte odpočívat!

Negativní dopady elektrošoků

Stejně tak, jako mohou elektrošoky pomáhat, mohou mít také vedlejší účinky. 

Jednou z nejčastějších reakcí je podráždění kůže. Podráždění je způsobeno umístěnými elektrodami.

Daleko závažnějším dopadem může být zvýšené riziko ohrožení zdraví srdce. U lidí s kardiostimulátorem nebo jiným implantovaným srdečním zařízením, může být elektrostimulace svalů nebezpečná. Takovým pacientům se elektrošoky zásadně nedoporučují.

Elektrická stimulace se nedoporučuje ani těhotným ženám, u nichž by mohlo dojít k poškození plodu. Výjimku mohou tvořit pouze ženy, které, na doporučení lékaře a pod dohledem odborníka používají tuto stimulaci k úlevě od bolesti.

Vliv elektrostimulace na hubnutí a na odstranění bolesti různého typu je značný. Bohužel tato metoda není určena všem. Patříte-li do skupiny lidí, kterým nejsou elektrošoky doporučovány, můžete se poohlédnout po jiné alternativě tréninku.

Vyzkoušejte například:

  • cvičení se závažím na posílení svalů
  • cvičení pomocí posilovacích strojů
  • cvičení pouze s vlastní hmotností
  • protahování
  • jógu
  • masáže
  • ledové nebo horké obklady

Kde nabízejí EMS a jaká je cena?

Domácí elektrošokové přístroje cvičí za vás, zatímco odpočíváte a vyjdou většinou levněji než elektrostimulační přístroj, který je používán trenéry ve fitness centrech.
zdroj: amazon.com

Rozhodli jste se vyzkoušet elektrickou stimulaci svalů? Připravte se na větší finanční zátěž.

Cena EMS cvičení může být různá. Záleží, zda jste se rozhodli vyzkoušet elektrošoky sami doma, to znamená, chcete si koupit elektrostimulátor na domácí použití, nebo máte v plánu vyhledat odborného trenéra, který vás metodou elektrošoků provede. 

Ceny EMS procedur se mohou v různých organizacích a městech lišit. Doporučujeme vám oslovit fitness centra nebo kosmetické salóny ve vašem okolí a zjistit, zda metodu elektro stimulace svalů nabízejí. 

Ať už chcete zformovat postavu, odstranit celulitidu nebo například vyhladit pleť a zbavit ji vrásek, připravte se na vyšší částky. Jedno sezení vás totiž může vyjít až na 1000 Kč. Přičemž, aby bylo dosaženo požadovaných výsledků, je nutné procedury opakovat několikrát. 

V případě domácích EMS přístrojů, může cena sahat až do výšky 25 500 Kč. Na českém trhu můžete ale najít také levnější produkty, a to už od 150 Kč.  

A  jak dlouho byste měli cvičit? 

Cvičíte-li s trenérem, sám vám určí, jak často se budete potkávat. Obecně platí, že doba jednoho setkání při EMS tréninku je 20-30 minut. Cvičení je tak intenzivní, že stačí, když budete trénovat 1x týdně

Pokud se rozhodnete cvičit doma, dbejte vždy pokynů, které jsou uvedeny u konkrétního EMS přístroje. Popřípadě s produktem navštivte odborníka, který vám poradí, jak s daným elektrostimulátorem zacházet a jakým způsobem cvičit.

Pokud chcete za pomocí EMS řešit místo hubnutí nějaké zdravotní problémy, zkuste si zjistit, zda tuto metodu cvičení neproplácí vaše pojišťovna. 

Co je třeba zvážit před použitím elektrošoků

  • V první řadě je potřeba, abyste zjistili, jaká rizika mohou být s metodou EMS spjata. O negativních dopadech, které může metoda EMS mít, se můžete dočíst výše v článku. 

  • Dále je třeba  zvážit, zda si na metodu elektrické stimulace svalů troufáte sami, nebo byste byli raději pod vedením fitness trenéra, který metodě rozumí.

  • Pokud zvolíte domácí EMS cvičení, vždy dobře zvažte výhody a nevýhody vybraného elektrostimulačního přístroje. Pokud si používáním nejste jistí, poraďte se s odborníkem. 

  • Určitě nekupujte produkty jen proto, že jsou nejlevnější nebo proto, že jste viděli lákavou reklamu v televizi. Může být lživá!

  • Před použitím si vždy pečlivě přečtěte veškeré informace o daném výrobku a přesně dodržujte pokyny pro správné používání. 

  • V případě, že vám budou elektrické výboje nepříjemné, ucítíte pálení, svědění nebo bolest, okamžitě s používáním elektrostimulátoru přestaňte.

Cvičení v elektrostimulačním obleku ve studiu nebo cvičení s elektrošoky doma, může být skvělá forma hubnutí, jejíž výhody a nevýhody je dobré předem zvážit.
zdroj: remsfitness.com

Často kladené otázky

Přečtěte si nejčastěji kladené otázky, ještě před tím, než se rozhodnete pro užívání EMS. Třeba mezi nimi najdete odpověď právě na tu vaši.

Opravdu může elektrická stimulace pomoci člověku zhubnout?

Odborníci tvrdí, že elektrická svalová stimulace (EMS) skutečně vede k rychlejšímu a většímu úbytku tukových zásob v těle.

Můžete navštěvovat odborné EMS studio nebo fitness, kde pod vedením trenéra začnete spalovat tuky. Můžete si také pořídit domácí elektrostimulátor, který vám umožní posilovat svaly i v případě, že sedíte na gauči.

Cvičení pomocí EMS ovšem nemusí vyhovovat každému. Proto je dobré, zjistit si o této formě hubnutí co nejvíce informací, a to především od odborníků nebo lidí, kteří s cvičením mají už nějaké zkušenosti.

Snižuje EMS obsah tuku v oblasti břicha?

Dle několika pozorování došlo u lidí ke snížení obsahu tuku v břišní oblasti, a to pouze za pomoci EMS, aniž by tito lidé nějak výrazně upravili své stravovací návyky.

Rychlejších a dlouhodobějších výsledků ale samozřejmě dosáhnete, pokud do svého života začleníte nejen elektrostimulační cvičení, ale také zdravou stravu.

Může EMS také napínat kůži a omlazovat vzhled?

Některé elektrostimulátory, určené pro estetické zákroky, opravdu slouží ke stimulaci pokožky, zmírňují vrásky a napínají kůži. Dochází také ke zmenšení pórů, jelikož je textura kůže, pomocí elektrostimulace, posilována.

Mohu přístroj pro elektrostimulaci svalů používat každý den?

Pokud chcete EMS používat každý den, je obecně doporučováno střídat svalové skupiny, které posilujete. Denně se pomocí elektrostimulace zaměřovat pouze na jednu oblast není nejvhodnější. Pokud si nejste jistí, jak EMS správně provozovat, poraďte se s odborníkem.

Je používání EMS nebezpečné?

Pokud je přístroj používán správně, nemusíte se ničeho bát. EMS používají dokonce renomované sportovní instituce, které jsou důkazem, že cvičení pomocí elektrostimulace není nebezpečné a je efektivní.

Zároveň není elektrostimulační cvičení bolestivé. Pokud ovšem pocítíte pálení, svědění nebo nevolnost, okamžitě s užíváním přístroje přestaňte a k jeho používání se vraťte až po poradě s lékařem nebo svým trenérem.

 

Jak jste mohli zjistit, léčba elektrošoky, hubnutí nebo jen preventivní kondiční cvičení s nimi může vést k pozitivním výsledkům. 

Existují ale jak zastánci, tak také odpůrci elektrostimulace svalů. Někteří tvrdí, že EMS trénink formování postavy a celému organismu výrazně pomáhá, jiní říkají, že se EMS cvičení od tradičního tréninku příliš neliší. 

Co se dá říci s jistotou je, že při zbrklém a nesprávném postupování, v rámci metody elektrošoků, můžete vážně poškodit své zdraví. 

Nezbývá, než si udělat vlastní názor a zvážit, zda je pro vás hubnutí pomocí elektrošoků tou správnou volbou. 

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X