Jóga v denním životě pro začátečníky aneb jak v józe najít smysl života?

Jak jsem si už sám na sobě vyzkoušel, jóga také nemalou měrou přispívá k větší emoční rovnováze, k harmonii v mezilidských vztazích, ke klidu v duši a k větší radosti z bytí.

Jedná se o komplexní životní filozofii, která má přispět hlavně nám, abychom byli více spokojeni se životem, kterým žijeme, méně vystresovaní, připraveni čelit těžkým životním situacím a zkouškám a uměli se s nimi vypořádat.

Základní myšlenkou jógy je totiž ŽÍT ŠŤASTNĚ. A tuto myšlenku mohu již po několika prvních lekcích sám potvrdit.

Od první hodiny jógy na sobě totiž pozoruji prvky vyrovnanosti a spokojenosti a to jak sám se sebou, tak se svým okolím.

Proč začít cvičit jógu?

I já jsem si na začátku položil tuto banální otázku. A s jakými odpověďmi jsem se následně konfrontoval? Kromě toho, že můžete žít nově s jakýmsi vnitřním klidem, budete také méně vystresovaní a více v pohodě.

Dalším důvodem pro provozování tohoto koníčku (chcete-li sportu) je třeba také fakt, že získáte na fyzické zdatnosti.

Tělo totiž bez pohybu jednoznačně ochabuje, a proto potřebuje jednou za čas nějakou tu aktivitu.

Svaly, o kterých jste doposud ani nevěděli

Díky józe zůstanete ve formě, i když nebudete provozovat žádná silová ani aerobní cvičení.

Jóga totiž nejenže tělo posiluje, ale také protahuje. Možná, že po prvních hodinách budete – stejně jako já – cítit i ty svaly, o kterých jste doposud neměli ani tušení.

Z vlastních zkušeností mohu tvrdit, že díky józe a mé práci, která probíhá z drtivé většiny u monitoru počítače, vydržím sedět na židli o mnoho déle, než tomu bylo doposud.

Také má koncentrace je větší a stabilnější. Za sebe tedy vidím v józe jen samá pozitiva, se kterými se jistě ztotožníte i vy, propadnete-li tomuto atraktivnímu a v současné době populárnímu trendu.

Poznejte sami sebe!

Dalším důležitým argumentem, proč cvičit jógu je poznání sebe sama. Poznání svého vlastního „Já“ je důležitým a neodmyslitelným prvkem jógy.

Spojení těla a mysli, fáze nádechu a výdechu, existence Já a bytí všeobecně – to vše se snoubí v józe a vytváří tak všemi tolik vyhledávaný pocit klidu.

Ač si teď můžete říkat, že jste přece dostatečně uvolnění, uvidíte – a to klidně už po jedné hodině jógy, že tomu tak úplně není. Důležitou skutečností jógy je i to, že napomáhá odbourávat stres.

Jakákoliv stresová situace, napjatý stav v zaměstnání nebo nevrlý kolega, či šéf už pro vás po nějaké době nebudou nepřekonatelným problémem. Vše na vás samozřejmě pořád bude působit.

Vy už se ale s tím dokážete vypořádat.

Rozdávejte kolem sebe pozitivní náladu!

Čím déle budete jógu cvičit, tím méně budete vystresovaní a v důsledku toho také méně nevrlí, smutní nebo naštvaní.

A jakmile budete vy pozitivní, bude pozitivní i vaše okolí. Není tedy od věci jógu alespoň zkusit a zjistit, jaké to je nebýt ve stresu. Já osobně jsem si během posledního roku prošel poměrně značným množstvím stresových situací, které se negativně odrazily nejen na mé psychické, ale zejména fyzické stránce.

Možná to byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl „dát józe šanci“. Už po několika prvních hodinách jsem zjistil, že všechen stres jsem si sám tvořil jen v hlavě, a že ve skutečnosti se dají určité situace řešit v klidu a s úsměvem.

Jóga posiluje tělo i zevnitř

Jóga také pozitivně působí na vaše vnitřní orgány. I když totiž cvičení vychází zvenčí, zásadně tím ovlivňujete orgány, tělní tekutiny, ale i hormony uvnitř vašeho těla. Jóga může také regulovat hormonální hladinu v těle.

I různá zranění se budou s jógou lépe hojit. Menstruace už zpravidla nebude tak bolestivá. Početí nebude problémem.

A vymyslet něco kreativního, nebo složitého?

S jógou to půjde snadno! Jóga totiž prospívá opravdu kompletně celému tělu.

Staré ani mladé jóga nerozlišuje

V neposlední řadě je velkým plusem také skutečnost, že jógu mohou cvičit všechny generace. Ať už se jedná o babičku v důchodě, nebo o žáka na základní škole.

To se mi potvrdilo hned na první lekci, kdy jsem se setkal s – odhadem osmdesátiletou křehkou paní, která ale svými výkony „strčila do kapsy“ i o dost mladší ročníky.

Všichni z přítomných jsme byli hodně překvapení, když i ten nejtěžší cvik, se kterým měla řada z nás nemalé problémy, zvládla jako mladice.

Nikdo bychom to do ní totiž neřekli.

Ptáte se, co je podstatou jógy?

Jóga může mít hned několik podstat. Duchovní podstatou je překonání nepravého ega. Díky tomuto překonání odhalíte pravou podstatu života, dokážete si odpovědět na otázku, proč jste vlastně tady a zjistíte, kým jste.

Dále kompletním cvičením dosáhnete osvobození, osvícení a zodpovězení takových otázek, jako je třeba bytí nebo co vlastně představuje pojem „blaho“.

Někteří lidé k tomuto cíli dojdou poměrně rychle, protože dokáží efektivně pracovat se svou myslí.

Jiným to ale může trvat klidně i několik let, někdo k tomuto cíli nedojde ani do konce života.

Vše je velice individuální, ale celkově jóga otevírá mysl a přenáší ji na vyšší úroveň.

Vciťte se do pocitů druhých

Díky józe budete více empatičtí, intuitivní, kreativní a tvořiví. Nebude vám dělat problém povznést se nad tradiční, každodenní problémy do vyšších konstruktivních sfér, kdy budete schopni vymyslet jejich řešení.

Život budete mít mnohem více radostný, naplněný a úspěšný. Díky tomu všemu vám jóga radikálně změní život, a to rozhodně k lepšímu. Každý si ale v józe najde to svoje. Pro někoho je jóga cvičením k radostnějšímu životu, někdo zase hledá odpovědi na spoustu životních otázek.

Já se zatím řídím radami odborníků, kteří tvrdí, že v prvotní fázi bychom od jógy neměli nic převratného očekávat, pouze přijímat to, co nám sama nabídne.

Tělesná podstata jógy

Tělesnou podstatou jógy je větší uvolněnost, větší tělesné zdraví a tělesná pohoda.

I to bude mít velký dopad na vaši mysl, protože nebudete muset řešit například nějaký skřípnutý nerv, vaz, šlachu a jiné nepříjemné a zpravidla také bolestivé problémy.

Budete moci řešit pouze důležité otázky, které vaši odpověď opravdu vyžadují.

Jaké jsou výhody jógy

Ti, kteří chtějí jógu vyzkoušet, by rozhodně měli vědět, že největší výhodou jógy je to, že ji můžete provozovat prakticky kdekoli. Ať už jste doma, v práci, v obchodě nebo v tramvaji.

Všude si můžete zameditovat a být tak hned uvolněnější, spokojenější a povznesenější.

Problémy najednou budou plynout kolem vás a vy je budete mnohem lépe a efektivněji řešit. Nejjednodušší jsou například dechová cvičení. Nikdo ani nepozná, že zrovna meditujete.

Stačí na pár minut zavřít oči a několikrát se opravdu pořádně a hluboce nadechnout. Už v tuto chvíli meditujete a uvolňujete svou mysl.

Pokud si k tomu ještě sednete do některé jógové pozice, jste-li například doma, děláte již jógu.

Cvičení, které opravdu funguje!

jógaDalší zajímavou předností jógy je skutečnost, že opravdu funguje!

Pokud budete jógu praktikovat pravidelně a budete se jí opravdu poctivě věnovat, výsledky se dostaví poměrně brzo.

Vaše mysl bude čistější, průzračnější, vy budete klidnější, vyrovnanější a bystřejší, než kdykoliv před tím.

Každý člověk, který ale s jógou začal, přiznává, že začátky nebyly ani trochu jednoduché. Některé cviky jsou totiž poměrně fyzicky náročné a bude trvat i několik týdnů, ne-li měsíců, než si na ně navyknete.

Stačí však pouze chtít a začít. Každodennímu stresu rázem budete moci dát vale.

Je pro mě jóga vhodná?

Jóga je vhodná naprosto pro každého. Ať jste starý nebo mladý člověk, s nějakými zdravotními potížemi, všichni mohou jógu bez problémů provozovat.

Samozřejmě na začátku ji budete muset přizpůsobit svým schopnostem a dovednostem, a pokud jste do teď nedělali žádný sport, ani jinou pohybovou aktivitu, nezačínejte hned tím nejtěžším cvičením.

Všechno má svůj čas a ne jinak tomu je i u jógy. Pokud jste si tedy položili otázku, zda je pro vás jóga vhodná, určitě si můžete odpovědět kladně.

Jediná rada pro začátečníky zní: „Chtějte začít!“

Pro mě osobně byly začátky také velice krušné. Kromě toho, že jsem sice byl uvolněnější a vyrovnanější, tak jsem také byl celý rozbolavělý. I zde tedy platí „něco, za něco“.

Kdy je nejvhodnější začít cvičit?

Jógu můžete začít cvičit kdykoliv chcete. Není žádný vhodnější, či méně vhodný čas. Jak už výše několikrát uvedeno, stačí pouze chtít.

Vhodným obdobím může být například doba, kdy jste častěji a více vystaveni stresovým situacím, cítíte se unavení, i když spíte dostatečně dlouho, máte depresivní stavy a chcete to všechno prostě změnit.

Jóga vám pomůže nejen se s tímto obdobím vypořádat a cítit se téměř okamžitě lépe, ale také budete připraveni na podobné situace do budoucna.

Jóga jako životní učitel

„Celý život se učíme“ – tak zní jedno moudré a pravdivé pořekadlo, které vlastně podporuje i smysl jógy. Jóga vám totiž nepůjde hned ze dne na den.

Bude to nějakou dobu trvat, ale postupem času, si budete některé situace méně připouštět.

Já jsem například našla zalíbení praktikování jógy také v domácím prostředí a to klidně den před důležitou zkouškou nebo těžkým zápočtem.

A výsledky byly více, než zajímavé.

Učte se od zkušenějších

joga na hubnutíMožná také, stejně jako já, nejprve navštivte nějakou otevřenou hodinu, abyste zjistili, co to vlastně „ta jóga je“.

Můžete si totiž přečíst nespočet článků, ale vlastní zkušenost pro vás pořád bude vždycky k nezaplacení.

I já jsem se takto k józe dostal a věřte mi, že kdybych si ji na vlastní kůži nevyzkoušel, tak velmi zvažuji, zda se nějakým takovým nebo podobným článkem nechám k tomuto cvičení „přemluvit“.

Ten úžasný pocit klidu a harmonie, který se vámi bude prolínat po každé hodině jógy je jednoduše nepopsatelný.

Existuje nějaké omezení při cvičení jógy?

Chcete-li začít cvičit klasickou jógu, můžete si užívat studentského života, chlubit se druhým dítkem nebo klidným důchodem.

Zároveň můžete mít nejrůznější zdravotní obtíže, tělesné postižení – jednoduše cokoli.

Cvičení nemusíte omezovat ani v těhotenství, protože pro nastávající maminky je určen speciální druh jógy, a to gravid jóga.

Cvičení jógy může při mnoha nemocech dokonce pomoct.

Není jóga jako jóga

Jenže jóga není jen jedna. Jedná se o spoustu nejrůznějších druhů, které mají různorodé názvy.

Například powerjóga je určena zejména zdravým lidem bez zdravotního omezení. Mnoho předcvičovatelů jí nedoporučuje lidem, kteří mají rakovinu, cukrovku, HIV, meningitidu, roztroušenou sklerózu, vysoký krevní tlak, epilepsii, trpí nějakými srdečními chorobami nebo jsou zrovna po operaci.

Zároveň není powerjóga vhodná pro těhotné ženy a děti.

U zbylých typů jógy je nutné hledět na vlastní zdravotní stav. Pokud vám zrovna není dobře, nebo máte natažený sval, je nutné hodnotit stávající situaci.

Necítíte-li se na cvičení, rozhodně se do něj nenuťte, protože místo vylepšení vlastního tělesného i duševního stavu může dojít k naprosto opačnému efektu.

Jóga pro děti? 

děti a jógaJak už jste se několikrát výše dočetli, jógu může praktikovat opravdu každý.

To znamená, že i děti.

Pro mě bylo ze začátku celkem nepředstavitelné, že malé dětičky, které se sotva naučily chodit, už provozují tak komplexní a občas i poměrně náročné cvičení, jakým jóga bezpochyby je.

Ale velmi mile jsem byla překvapená skutečností, že někdy jim to jde dokonce lépe než kde kterému „dospělákovi“.

Speciální kurzy dětské jógy

Každý člověk pak má na dětskou jógu odlišný názor, ale stejně tak je různé dítě od dítěte. Pokud cvičení jógy vaše dítě baví, jde mu to a má z toho radost, bylo by naprosto nesmyslné mu ji zakazovat.

Svá dítka nemusíte brát na své vlastní hodiny, ale přihlásit je například na kurzy dětské jógy, které vedou zkušení učitelé.

Učitel dětské jógy by měl vědět, co děti v  kterém věku zvládnou. Někteří jogíni se proto specializují vyloženě na jeden dětský věk, což je v případě větší skupinky dětí podobného věku velice přínosné.

Dále je při józe s dětmi důležitá různorodost a neustálá změna vhodných motivací podle aktuální situace.

Moje zkušenosti s dětskou jógou

Sám jsem měl tu čest být přítomen na jedné hodině dětské jógy. Jednalo se spíše o takový pohybový kroužek.

Oko neznalého pozorovatele by onu lekci mohl vyhodnotit jako naprosto ztracený čas. Já jsem ale poznal, že ač si děti prakticky hrají a nejsou tak striktně vedeny jako dospělí, tak se učí uvolňovat a odpočívat.

Navíc některé opravdu malinká dítka cvičením rozvíjely svoji jemnou motoriku a ty větší měly díky józe mnohem plynulejší pohyby.

A co vy? Zkoušeli jste někdy jógu? Nebo se stále odhodláváte? O své zkušenosti, obavy, ale i úspěchy se můžete podělit v komentářích pod tímto článkem.

Pokud Vás jóga nezaujala, tak si můžete přečíst například článek o 5 druzích cvičení, díky kterým půjdou kila dolů.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X