Svaly váží víc než tuk. Naprostý nesmysl?

Jaký je poměr tuku a svalů v těle? 

Je hmotnost svalů skutečně větší než hmotnost tuku?

Zjistěte, jak je to doopravdy a do jaké míry váha tuků a svalů ovlivňuje vaši celkovou hmotnost

Tuk vs. svaly

Poměr tuku a svalů v těle není ani tak určen hmotností, jako spíš objemem.
zdroj: mybypass.com.au

Přemýšlíte nad tím, jaká je hmotnost svalů a tuku? Pravděpodobně jste už slyšeli o tom, že sval váží více než tuk. 

Když si ale uvědomíte, že 1 kg je prostě 1 kg, bez ohledu na to, co vážíte, nemyslíte si, že se může jednat pouze o mýtus?  

Všechno je o objemu! Dvě věci, které mají stejnou váhu, se mohou lišit svou velikostí. 

0,5 kg tuku, který má objemnou a nadýchanou konzistenci, má velikost přibližně malého grapefruitu. 0,5 kg svalové hmoty, jejíž konzistence je hustá a tvrdá, má velikost asi jako limetka.

Objem 0,5 kg tuku se rovná velikosti garpfruitu, zatímco objem 0,5 kg svalu se blíží velikosti limetky.
zdroj: unsplash.com

Vaše tělesná hmotnost není ve skutečnosti pouze o tom, jak vypadáte, nebo v jaké jste zdravotní kondici. Dva lidé, kteří váží stejně, mohou vypadat velmi odlišně, pokud má jeden vysoké procento tělesného tuku a druhý vysoké procento svalu. 

10 kg tuku dodá vaší postavě oplácanější vzhled, zatímco 10 kg svalů postavu zpevní a vytvaruje. Postava, díky svalům, vypadá štíhleji.

Nejen, že rozdílný obsah svalů a tuku v našich tělech dělá naše postavy odlišnými. Svaly a tuk plní také rozdílné funkce. 

Tuk pomáhá izolovat tělo a zachycovat tělesné teplo. Sval zase urychluje funkci našeho metabolismu a dodává našemu tělu sílu. To znamená, že čím více svalů máte, tím více kalorií spálíte i v případě, že jste v klidu.

Svalovou hmotu nemusíte získat jen ve fitness centru. Zjistěte, jak posilovat svaly doma.

Poměr tuku a svalů v těle

Vědci zjistili, že lidé s vyšším procentem tuku v těle mají celkově vyšší úmrtnost, a to bez ohledu na jejich hmotnost nebo index tělesné hmotnosti (BMI). 

Tuk zvyšuje riziko onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, cukrovka nebo srdeční choroby. To znamená, že u lidí s nízkou tělesnou hmotností a zároveň nízkým poměrem svalové hmoty, vzhledem k množství tuku, hrozí, že se vyvinou podmínky související s obezitou. 

Vaší snahou by tedy mělo být udržování nízkého procenta tuku a získávání svalové hmoty, jelikož přiměřené svaly vašemu tělu nikdy neuškodí. 

Říkáte si teď, jak jsou svaly skvělé a že ihned začnete pracovat na budování svalové hmoty? S posilováním to nepřehánějte! 

Organizace American College of Sports Medicine udělala přehled o doporučeném procentu tělesného tuku vzhledem k pohlaví a věku. 

Kolik procent tuku v těle byste měli mít vy? 

Procento tuku v těle se liší na základě pohlaví a věku.
zdroj: healthline.com

Procento tuku v těle můžeme dále klasifikovat také podle průměru lidí, kteří jsou vrcholoví sportovci, jsou fit, průměrní nebo obézní.

Procento tělesného tuku je možné rozdělit také podle míry aktivity lidí.
zdroj: healthline.com

Jak změřit tuky a svaly v těle

K měření tuku a svalů v těle je potřeba odborných přístrojů.
zdroj: unsplash.com

Měření je bohužel trochu složitější. Některá fitness centra nebo ordinace výživových poradců mají špičková testovací zařízení, která zjistí, kolik tuku a svalů vaše tělo obsahuje. 

Existují také moderní domácí váhy, které ovšem pouze odhadují procenta tuku a svalů v těle. Tyto měřící stroje mohou být bohužel nepřesné, jelikož mohou být ovlivněny vnějšími faktory, jako například množstvím vody, kterou jste před vážením vypili.

BMI a svaly

Svalová hmota nesouvisí s vaším indexem tělesné hmotnosti (BMI). BMI je určen vaší hmotností a výškou, nikoli obsahem vašeho těla. 

Výzkumy však ukazují, že BMI má mírnou souvislost s tělesným tukem. Je totiž přesným ukazatelem velikosti vzniku rizika onemocnění, jako je diabetes nebo hypertenze. 

I když vám přesné procento svalů v těle naměří nejlépe odborník, za pomoci přístrojů, z tabulky můžete zjistit, jaké procento svalů byste měli mít v těle vy. 

Procento svalů v těle je závislé na pohlaví a věku. 

Procento svalů v těle je odlišné u žen a mužů.
zdroj: healthline.com
Procento svalové hmoty u mužů se liší na základě věku.
zdroj: healthline.com

Jak změnit tuk na svaly

Jak spálit tuky a nabrat svaly v rekordním čase? 

Chcete-li nabrat svalovou hmotu co nejrychleji, je třeba z vašeho těla odstranit tuk. Inspirujte se několika tipy, jak na to.

  • Skvělým pomocníkem je cvičení HIIT. Jedná se o vysoce intenzivní intervalový trénink, při kterém se vaše tepová frekvence pohybuje velice vysoko. Při tomto cvičení střídáte kardio cviky s posilováním. HIIT cvičením může být například cvičení tabaty, spalující tuky.
  • Nevíte-li jaké cvičení je pro vás to pravé, vyhledejte nejbližší fitness centrum a nechte se při cvičení vést odborným trenérem. Pod jeho vedením můžete hubnout například při hodinách spinningu. Zjistěte více o tom, jak snadné je hubnutí pomocí rotopedu
  • S tvorbou svalů vám mohou pomoci také volnočasové aktivity, jako je jóga, jízda na kole, plavání a další. Přečtěte si více o sportech, které pomáhají hubnout.
  • Do svého jídelníčku přidejte velké množství bílkovin. Bílkoviny totiž podporují vývoj i regeneraci svalů. Pokud se tedy snažíte nabrat svalovou hmotu, přidejte do svého jídelníčku jídla, jako je například kuře nebo ryby.

TIP: Inspirujte se našimi dietními recepty s kuřecím masem.

Jak ještě více podpořit spalování tuku? 

  • Jezte vyváženou stravu, bohatou na bílkoviny, vlákninu a vitamíny. Zvyšte příjem ovoce a zeleniny, abyste se cítili déle sytí. Vyhněte se prázdným kaloriím, jako je cukr, alkohol nebo smažená jídla.
  • Vytyčte si reálný cíl. Pokud hubnete zdravě, ztratíte týdně asi 0,5-1 kg. Pokud si za cíl stanovíte nereálnou váhu, které budete chtít dosáhnout v krátkém čase, je možné, že vás výsledky zklamou a vy se budete cítit demotivovaní k dalšímu hubnutí. 
  • Pohybujte se. Nemusíte nutně chodit do posilovny. Zvolte si takový pohyb, který vás bude bavit a na který se budete těšit. Vhodné je střídat kardio trénink s posilováním. Pokud vás cvičení jako takové neláká, snažte se chodit po schodech a choďte denně na procházky. Každý pohyb se počítá! 
  • S vážením to nepřehánějte. Zaměřte se spíš na to, jak se cítíte ve svém oblečení. Že jste zhubli, poznáte například na kalhotách, které vám budou volnější. Neustálé vážení může být kontraproduktivní. 
  • Pokud nemáte pevnou vůli, můžete se domluvit s některým ze členů rodiny nebo s kamarádkou či kamarádem, aby se k hubnutí přidali. Ve dvou se to lépe táhne. 
  • Nevíte-li jak s hubnutím začít a jakou strategii zvolit, vyhledejte odborného výživového poradce, který určí stravovací styl a možnosti cvičení přímo pro vaši osobu. 

Podívejte se, na video, které názorně vysvětluje, jak svaly fungují a co způsobuje jejich růst.


Často kladené otázky

Nenašli jste odpověď na svůj dotaz v článku? Možná ji najdete v níže uvedených odpovědích na nejčastěji kladené otázky.

⚡ Proč po cvičení vážím více než před ním? 

Zvýšení váhy po cvičení mohou způsobovat malé mikro trhliny, známé také, jako mikroúraz a některé záněty v těle. 

Vaše tělo reaguje na mikrotrhliny a zánět dočasným nárůstem vody ve svalu, která způsobuje nárůst hmotnosti. 

⚡ Jak poznám, jestli mám v těle víc svalů než tuku?

Pokud hubnete a zároveň nebudujete svalovou hmotu, můžete si všimnou úbytku na váze, ale také toho, že je vaše tělo v určitých místech, jako jsou například prsa, ruce a nohy, ochablé. 

Máte-li v těle svaly, na kterých pracujete, vaše tělo je pevnější, větší a jeho jednotlivé části mají jasný tvar.

⚡ Jak zjistím, že se mi daří budovat svaly?

Zjistíte to tak, že vaše váha bude pravděpodobně ukazovat vyšší číslo, i když viditelně budete štíhlejší. 

Jde o to, že tuk zabírá více místa v těle než sval. Sval má ale vyšší hustotu, tudíž je těžký. To způsobuje, že vám oblečení bude volnější, i když vaše váha bude ukazovat vyšší váhu než na začátku.

⚡ Jak tuk opouští tělo?

Tělo musí zlikvidovat tukové usazeniny prostřednictvím řady komplikovaných metabolických cest. Tuk z těla odchází například ve formě vody při pocení, pomocí ledvin při močení a skrze plíce, při dýchání, jako oxid uhličitý.

Dozvěděli jste se, že poměr tuku a svalů v těle není dobré podceňovat. Vědeckými studiemi bylo zjištěno, že lidé, mající v těle větší procento tělesného tuku, mají vyšší úmrtnost než lidé, jejichž tělo je složeno převážně ze svalů.  

Dověděli jste se také, že rozdíl mezi 1 kg tuku a 1 kg svalu není nic víc, než rozdíl v objemu jednotlivých hmot. Hmotnost tuku může totiž zabrat až 4x více prostoru v těle než stejná hmotnost svaloviny.

Se svaly tedy bude vaše postava vypadat vždy lépe, než kdyby vaše tělo bylo obaleno převážně tukem. Svalová hmota také pomáhá držet kosti ve správné poloze. Můžete si tak pomoci například od bolesti zad, a to díky správnému držení těla.

Správnou stravou a vhodným cvičením je možné dosáhnout zdravě vypadající, vytvarované a svalnaté postavy.

Další zajímavé tipy

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.