Hledáte kvalitní silná projímadla? Naše recenze a zkušenosti vám pomohou s výběrem

Pokud se u vás objevuje zácpa často, je nezbytné hlídat si stravu s dostatkem vlákniny, pít dostatek tekutin a hýbat se.

Projímadla jsou vhodná spíše u akutní zácpy, neměla by se užívat dlouhodobě.

I tak se najdou jedinci, již používají projímadla na hubnutí, ovšem jedná se o velice nebezpečný způsob a hazard se zdravím.

Tělo totiž připravíte o vitamíny, minerály a draslík.

Hrozí také poškození střev či ledvin. Přečtěte si v následujících řádcích, jaké jsou na jednotlivá projímadla recenze.

DietLAX

DietLAX je speciální projímadlo, které má zajistit zdravý a rychlý průchod stravy trávicí soustavou.

Člověk během jednoho dne zkonzumuje zhruba 1,5 až 4,5 kilogramu jídla, ovšem tělo se nedokáže nespotřebovaných zbytků zbavit rychle, a proto se někdy používají takové produkty jako DietLAX.

Zadržování potravy v trávicím traktu má na svědomí například sedavé zaměstnání, často za to může i hormonální antikoncepce, nedostatek pohybové aktivity, ba i nedostatečný pitný režim. Jakmile se o slovo přihlásí pocit přesycenosti, únava a nadýmání, na váze vidíte příbytek kilogramů a nechodíte pravidelně na toaletu, je něco špatně. Průchod stravy trávicím traktem je nekvalitní.

DietLAX kombinuje tělu prospěšné látky s prebiotickou rozpustnou vlákninou GOS (zlepšuje střevní prostředí), a tím podporuje probiotickou střevní mikroflóru. Obsahuje také vitamín C, a tím dokáže chránit buňky před takzvaným oxidativním stresem. Zajišťuje normální funkci imunitního systému, snižuje únavu i vyčerpání. Ve složení najdete také hořčík, jenž napomáhá k elektrolytické rovnováze.

Doporučené dávkování jsou 3 tablety během dne. Užívejte je během jídla a zapijte je dostatečným množstvím tekutiny. Doporučuje se mezi užíváním udělat přestávku 3 dny a zvýšit příjem tekutin. Osoby s hmotností nad 70 kilogramů mohou užívat až 6 tablet během dne.

Složení

  • Galakto-oligosacharidy (GOS)
  • Hořčík
  • Vitamín C
  • Protispékavá látka (hořečnaté soli mastných kyselin)

DietLAX se užívá při potížích s vylučováním, nadýmáním a zácpou. Hubnutí pomocí projímadla není příliš doporučováno, nicméně DietLAX je vhodný i při dietním režimu k úpravě metabolismu.

Nedoporučuje se však těhotným a kojícím ženám.

Vyhodnocení

KladyZápory
Vhodný na hubnutíVyšší pořizovací cena
Řeší problémy s vylučováním i zácpouNení přírodní
Upravuje metabolismus

Guttalax

Guttalax je laxativum, což jsou tedy látky s projímavým účinkem. Stimuluje vlnovitý pohyb stěn tlustého střeva. Změkčuje stolici.

Silné projímadlo je vhodné jak pro pacienty se zácpou, tak i pro jedince, již se dostávají do stavů, kdy je nezbytné podpořit vyprazdňování. Guttalax obsahuje pikosulfát sodný. Pokud jste na danou látku alergičtí či přecitlivělí, neměli byste Guttalax užívat.

Účinky projímadla se dostaví do 6 až 12 hodin po jeho užití.

Guttalax by se neměl užívat při náhlých břišních onemocněních (zánět slepého střeva), dehydrataci, bolestech břicha spojených se zvracením a podobně. Podrobnější informace jsou vždy uvedeny v příbalovém letáku produktu.

Guttalax můžete užívat denně i po delší dobu, nicméně je vhodné konzultovat to se svým praktickým lékařem. V případě každodenního podávání by projímadlo nemělo být užíváno déle než dva týdny.

Přípravek je bezpečný během kojení, neboť žádná z jeho složek se nedostává do mateřského mléka. Těhotné ženy by se měly ohledně užívání Guttalaxu poradit se svým lékařem.

Objevit se však mohou i nějaké nežádoucí účinky, ale není to pravidlem. Mezi nežádoucí účinky patří průjem, křeče a bolest v břiše, střevní obtíže, nevolnost a zvracení, poruchy imunitního systému, poruchy nervového systému, mdloby. V případě jakýchkoliv problémů kontaktujte svého lékaře.

Doporučené dávkování je následující:

  • dospělí a děti nad 10 let si dají 10 až 20 kapek večer
  • děti od 4 do 10 let si dají 5 až 10 kapek večer

Složení v 1 ml roztoku

sorbitol0,45 g
natrii picosulfas monohydricus7,5 g
natrium-benzoát 
dihydrát natrium-citrátu 
monohydrát kyseliny citronové 

Vyhodnocení

KladyZápory
Stimuluje vlnovitý pohyb střevNení určen primárně pro hubnutí
Vhodný i pro kojící ženy

Dr. Popov Čistá střeva

Pokud hledáte spíše přírodní projímadlo na hubnutí, jako vhodná alternativa se nabízí bylinné kapky ČISTÁ STŘEVA od značky Dr. Popov. Jedná se o doplněk stravy tvořený směsí extraktů z bylin nebo částí rostlin.

Správná kombinace bylinek podporuje očistu trávicího traktu a střev. V kapkách jsou extrakty z listu ořešáku, kopru, tymiánu, růžového ibišku a česneku.

Doporučené dávkování je třikrát denně 20 kapek tinktury, kterou je vhodné smíchat například s vodou či čajem. Denně byste neměli užít více než 60 kapek.

Přírodní projímadla se nedoporučují dětem, těhotným a kojícím ženám.

Složení ve 100 g výrobku

voda 
jemný kvasný líhalk. 40 % obj.
ořešák list3,33 g
tymián nať3,33 g
kopr nať3,33 g
růžový ibišek květ3,33 g
česnek paličky3,33 g

Vyhodnocení

KladyZápory
Přírodní projímadloObsahuje alkohol
Zlepšuje střevní trakt
Řeší problémy se zažíváním

Duphalac

Duphalac je volně prodejné účinné projímadlo ve formě perorálního roztoku. Obsahuje laktulózu, což je laxativum změkčující stolici a zajišťující její plynulý odchod z tlustého střeva. Přípravek se nevstřebává do těla, což je jeho obrovská výhoda.

Duphalac je určen primárně k léčbě zácpy, ale také se používá v případě, že potřebujete zajistit tvorbu měkké stolice při hemeroidech či po chirurgickém zákroku na konečníku a tlustém střevě.

Projímadlo je vhodné pro dospělé i děti. U dětí do 14 let je však nezbytný lékařský dohled. Duphalac by neměli užívat lidé s přecitlivělostí či alergií na laktulózu a další látky ve složení. Stejně tak by se měli přípravku vyhnout lidé trpící galaktosemií, neprůchodností střev a perforací zažívacího ústrojí.

Při dlouhodobém užívání si dávejte pozor na zvýšenou ztrátu draslíku. Právě laktulóza obsažená v Duphalacu zvyšuje ztrátu draslíku, a to zejména v kombinaci s dalšími léky, jako jsou léky podporující tvorbu a vylučování moči, léky k léčbě poruch imunity či léky k léčbě plísňových infekcí.

Přípravek je možné užívat i během těhotenství a kojení.

Doporučené denní dávkování je následující:

  • dospělí a mladiství starší 14 let si dávají 15 až 45 ml,
  • děti do 6 let si dávají 5 až 10 ml,
  • kojenci do 1 roku si dávají maximálně 5 ml.

Dlouhodobé užívání projímadel je důležité konzultovat vždy se svým lékařem. Duphalac můžete užívat krátkodobě 14 dnů. Jestliže však plánujete jeho používání delší dobu, obraťte se nejprve na svého praktického lékaře a s ním vše konzultujte.

Roztok byste měli užívat každý den vždy ve stejnou dobu. Jestliže vám bude vadit samotný roztok, je možné ho smíchat s nějakou tekutinou, například vodou či čajem. Dávkování je na vás. Buď si můžete dát Duphalac ráno během snídaně najednou, nebo si dávku rozdělit na dvě části a dát si polovinu ráno a polovinu v poledne.

Co se nežádoucích účinků týče, objevit se mohou plynatost, pocit na zvracení, zvracení i bolest břicha. Méně časté jsou poruchy elektrolytů vyvolané průjmem.

Ve složení najdete kromě laktulózy pozůstatky syntézy jako siřičitany a cukry (laktóza, galaktóza a fruktóza). Potěší vás, že přípravek neobsahuje pomocné látky.

Vyhodnocení

KladyZápory
Neobsahuje pomocné látkyObsahuje cukry
Je vhodný i pro děti
Zajišťuje plynulý odchod stolice z tlustého střeva

Fenolax

Dále mezi projímadla volně prodejná patří Fenolax. Jedná se o lokálně působící projímadlo ve formě tablet. V tlustém střevě zvyšuje peristaltiku a současně změkčuje stolici. Fenolax se používá především při zácpě, ovšem někdy se užívá i k vyprázdnění střev.

Přípravek je vhodný pro dospělé a děti do 4 let, ovšem u dětí do 10 let je nezbytný lékařsý dohled. Dávejte si pozor na přecitlivělost na některou z látek ve složení. Jestliže jste alergičtí na bisakodyl, neměli byste Fenolax užívat.

Jestliže plánujete Fenolax užívat každý den po delší dobu, konzultujte to s lékařem.

Ve dnech, kdy si dáváte projímadlo, nepijte mléko ani tablety mlékem nezapíjejte.

Fenolax se může užívat během těhotenství po poradě s lékařem, ale nedoporučuje se při kojení, protože některé látky by se mohly dostat do mateřského mléka.

Doporučené dávkování je u dospělých a dětí do 10 let jedna až dvě tablety, u dětí od 4 do 10 let jedna tableta. Celou dávku si dejte vždy večer před spaním, protože účinek se dostaví do 6 až 12 hodin.

Co se nežádoucích účinků týče, mohou se objevit křeče, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, alergické kožní reakce a výjimečně poruchy funkce ledvin.

Složení v 1 tabletě

laktóza55 mg
sacharóza 
azobarvivo Ponceau 4R 
bramborový škrob 
bisacodylum5 mg
magnézium – stearát 
želatina 
mastek 

Vyhodnocení

KladyZápory
Pomáhá při zácpěNesmí se pít mléko
Vhodný pro děti i dospěléNemohou ho kojící ženy

Často kladené otázky

Pokud se zajímáte o projímadla, zřejmě máte i nějaké otázky týkající se daného tématu. Shrnuli jsme pro vás nejčastěji kladené dotazy.

⚡ K jakému účelu se používá projímadlo?

Využití nachází především v okamžiku, kdy se dostaví zácpa. Změkčuje stolici a vyprazdňuje tlusté střevo.

⚡ Jsou projímadla vhodná na hubnutí?

Projímadla zhubnout nepomohou. Spalování a odstranění tělesného tuku nemá nic společného s vyprazdňováním natrávené potravy. Pouze pročistí váš trávicí trakt. Hubnutí pomocí projímadla je navíc nebezpečné.

⚡ Jaká jsou rizika při dlouhodobém užívání?

Jestliže budete projímadlo užívat delší dobu, mohou se objevit různé zdravotní potíže, jako jsou dehydratace, ztráta životně důležitých vitamínů a minerálů, deficit draslíku a poškození střev a ledvin.

⚡ Jak se projímadlo užívá?

Vždy je doporučené dávkování a způsob užívání uveden v příbalovém letáku. Ženy při hubnutí zpravidla začínají s jednou dávkou projímadla denně, a tu potom zvyšují, což je však už riziko se zdravím.

Hubnutí pomocí projímadla není odbornou veřejností podporováno a doporučováno, ostatně není se čemu divit. Často totiž vede k mentální anorexii a bulimii. Jedná se o nebezpečnou cestu hubnutí.

Projímadlo ženy používají zejména v okamžiku, kdy si dají vysokoenergetické a na cukr bohaté jídlo. Doufají totiž, že právě projímadlo zabrání tomu, aby se kalorie vstřebaly.

Očekávaný účinek se ale nedostaví, a to mohou mít i nejúčinnější přírodní projímadlo. Sladké potraviny se rychle v těle vstřebávají a účinky projímadel jsou do šesti až dvanácti hodin od jejich užití. Z těla se navíc odplavují důležité vitamíny, minerály a především draslík, jehož výrazný nedostatek může vést až k selhání srdce.

Protože hrozí i poškození střev, ledvin a dehydratace, hubnoucí projímadla rozhodně nedoporučuji. Pokud však potřebujete řešit akutní zácpu, vhodná jsou projímadla Duphalac a Guttalax.

Sdílejte svým přátelům:

Michaela Škubáková

Michaela Škubáková

Jako nadšenec do vaření se zajímám i o různé způsoby stravování. Sama se snažím stravovat nízkosacharidově. Ve volném čase cvičím kruhové tréninky. Baví mě psát o cvičením a také o jídle. Změňte i vy svůj životní styl, vaše tělo vám poděkuje. Inspirujte se v mých článcích, jak na to. :-)