Jaké potraviny nastartují metabolismus a pomáhají hubnout?

Naše tipy, jak zrychlit metabolismus, Vám pomohou zvýšit tělesnou energii, nastartovat spalování tuků a zrychlit proces hubnutí.

Metabolismus je soubor chemický reakcí, které udržují Vaše tělo v chodu. Čím rychlejší metabolismus máte, tím rychleji se Vaše hmotnost snižuje.

Pokud už Vás nebaví čekat a chcete vidět výsledky rychle, přečtěte si, co jíst a jak se správně hýbat, aby Vaše snažení o snížení váhy nebylo zbytečné.

Co je metabolismus a jak funguje?

Metabolismus je jako motor, který Vás udržuje v chodu. Podle rychlosti metabolismu se odvíjí výkon člověka a jeho psychické rozpoložení.

Rychlost metabolismu je u každého člověka individuální. Lidé s pomalým metabolismem spalují kalorie pomaleji a mají tak větší sklon k nadváze, než lidé s rychlým metabolismem.

Možná znáte někoho, koho vidíte neustále mlsat, ale žádné přibírání na váze se nekoná. Je to právě díky velké rychlosti jeho metabolismu. 

Jiný člověk může naopak sníst trochu lehkého jídla, ale okamžitě cítí, že přibral. Tělo jednoduše nespaluje tak, jak by mělo.

Proč mají někteří lidé metabolismus rychlejší než ostatní, závisí na několika faktorech: 

  • Věk – S rostoucím věkem se metabolismus zpomaluje. Jistě jste si všimli, pokud držíte diety, že Vám v mládí šlo spalování rychleji, než je tomu nyní.
  • Množství svalové hmoty – Čím více svalové hmoty v těle máte, tím rychleji spalujete kalorie.
  • Velikost těla – To stejné, jako u množství svalové hmoty, platí také u velikosti těla. Čím větší je Vaše tělo, tím více musí být vynaloženo energie k jeho chodu a tím více kalorií pak spalujete. 
  • Fyzická aktivita – K tomu, abyste se mohli pohybovat, potřebujete energii. Energii tělo bere z bílkovin, sacharidů a tuků. Je to jednoduché. Čím více své tělo zaměstnáváte pohybem, tím více energie vydáváte, což způsobuje následné spalování a hubnutí.
  • Teplota okolí – Možná jste si ve filmech nebo v tělocvičnách všimli, že sportovci často cvičí v teplákových soupravách. Říkali jste si: “Proč se nesvlékne? Vždyť mu musí být hrozně teplo.” 

    Vše má svůj důvod. Tělo je velice moudré. Je-li Vám často zima, tělo se snaží uchovávat své tukové zásoby, aby mu bylo tepleji. Pokud je Vám teplo, tělo nemá důvod schovávat si tuky na horší časy a spaluje je rychleji.
  • Hormonální poruchy – Pro některé lidi, trpící hormonálními poruchami, je těžké váhu regulovat. V takovém případě je dobré vyhledat lékaře a spolupracovat s výživovým poradcem, kteří poradí, co dělat, aby metabolismus fungoval správně.

Proč nehladovět?

Tělo potřebuje jídlo, stejně jako vodu nebo vzduch. Bez jídla tělo ztrácí důležité výživové látky, které jej udržují v chodu. Hladovění není vhodným způsobem, jak ztratit na váze. Jedno je jisté. Hladovění nemá dlouhodobý efekt. Naopak se zde můžete setkat s tzv. jojo efektem

Co je jojo efekt? Rozhodnete se, že chcete zhubnout. Přestanete jíst a tělo začne spalovat veškeré zásoby, které má, jelikož nedostává žádné nové živiny. 

Jedná se o chytrý obranný mechanismus, který končí tím, že člověk nakonec přibere víc, než kolik vážil před začátkem hladovění.

Pokud potřebujete zhubnout a chcete si nižší váhu udržet, jde to i bez pocitu hladu. Zrychlete svůj metabolismus. Jak na to?

Top potraviny, které zrychlí Váš metabolismus

Čím rychlejší je Váš metabolismus, tím více kalorií spálíte. 

Jak nastartovat metabolismus pomocí potravin? Tady je několik tipů, které pomáhají. 

Vejce

Vařená vejce na pečivu se zelenou pomazánkou.
zdroj: pexels.com

Vejce jsou bohatá na protein (jedno vejce obsahuje asi 6,3 g). Denní dávka proteinu závisí na hmotnosti. Obecně platí, že byste denně měli přijmout asi 1 g na 1 kg své hmotnosti

Protein je, pro zrychlení metabolismu, jednou z nejúčinnějších živin, jelikož tělo spotřebovává, při jeho trávení, více energie, než kolik potřebuje k trávení tuků nebo sacharidů.

Lněná semínka

Detail na lněná semínka.
zdroj: pexels.com

Jedná se o semínka, která obsahují bílkoviny, vitamíny a další důležité živiny. Lněná semínka posilují metabolismus a pomáhají jako prevence rakoviny, cukrovky, obezity, kardiovaskulárních onemocnění a dalších zdravotních obtíží.

Lněná semínka obsahují vlákna, která ve střevě kvasí, čímž zlepšují jeho bakteriální profil a tím podporují správnou funkci metabolismu.

Čočka

Čočka a jiné luštěniny na trhu.
zdroj: pexels.com

Čočka, podobně jako hrášek a jiné luštěniny, obsahuje velké množství železa, vlákniny a bílkovin, které jsou prospěšné pro správnou funkci střev. 

Čočka, nejen, že zrychluje metabolismus, ale je také skvělým pomocníkem při snižování cholesterolu a pomáhá proti zácpě

Chilli papričky

Hromada čerstvým chilli papriček na dřevěném podnose.
zdroj: pexels.com

Obecně platí, že nám pálivé jídlo rozproudí krev. Pokud takové jídlo obsahuje čerstvé nebo sušené chilli papričky, má skutečně přidanou hodnotu. 

Člověk, který si často dopřává pálivá jídla, obsahující chilli papričky, rychleji spaluje tuk a snižuje svou chuť k jídlu.

Díky pálivé složce kapsaicin, kterou chilli papričky obsahují, dochází k pocitu sytosti a zlepšení funkce metabolismu. Kapsaicin je známý také jako protirakovinná látka a má antioxidační účinky

Zázvor

Zralý urostlý zázvor, který kvete.
zdroj: pexels.com

Zázvor je jeden z přírodních zázraků. Pokud si dopřejete zázvor v jídle nebo v nápoji, zvýšíte tím svou tělesnou teplotu, dojde k regulaci chuti k jídlu a ke zrychlení Vašeho metabolismu

Zázvor se pyšní také protizánětlivými účinky a je velice oblíbený například v asijské kuchyni. 

Brokolice 

Zelená uvařená brokolice, natrhaná na růžičky v nerezovém hrnci.
zdroj: pexels.com

Brokolice je velmi vzácná potravina, která není, možná díky své zelené barvě, příliš oblíbená. Pokud ovšem chcete docílit zrychlení metabolismu, je jednou z důležitých potravin, které by ve Vašem jídelníčku neměly chybět. 

Brokolice obsahuje látku glukoravanin, která je důvodem, proč tato zelenina zrychluje metabolismus

Glukoravanin je enzym, který, mimo podpory metabolismu, pomáhá také snižovat hladinu tuků v krvi a působí, jako prevence rakoviny a mnoha dalších onemocnění, která souvisí s přibývajícím věkem. 

Tmavě zelená listová zelenina

Čerstvé zelené listy špenátu v bílé misce.
zdroj: pexels.com

Mezi tmavě zelenou listovou zeleninu můžeme zařadit například špenát, kapustu nebo tmavolistý salát. Tato zelenina obsahuje vysoké množství železa, které je pro správnou funkci metabolismu velmi důležité. Železo podporuje také správný fyzický růst a psychický vývoj.

Listová zelenina obsahuje ještě další výživné látky, mezi které patří například hořčík, minerál, který ovlivňuje stovky nejrůznějších procesů v těle.

Zelený čaj a káva

Za nejlepší čaj, který podpoří správnou funkci metabolismu, je považován zelený čaj. Zelený čaj je skvělý antioxidant, který podporuje spalování tuků a má protirakovinotvorné účinky

Dalším vhodným nápojem je káva, obsahující kofein, který zrychluje metabolismus. Je však třeba myslet na celkovou spotřebu kávy. Všeho moc škodí. 

Dávejte si pozor na cukr! Účinky kofeinu mohou být přidáním cukru znehodnoceny a navíc byste dodali svému tělu zbytečné kalorie. 

Rádi si děláte vlastní zdravé nápoje? Vyzkoušejte jeden, který zrychlí Váš metabolismus

Další způsoby, jak dosáhnout rychlejšího metabolismu

Jak se ale říká: “Nejen jídlem živ je člověk.” A proto nestačí jen jíst a pít, abychom dosáhli požadovaného výsledku. 

Jaké jsou další způsoby jak zrychlit metabolismus?

Voda

Lidské tělo je, asi z 60 %, tvořeno vodou. Podíl vody v těle je závislý na věku, pohlaví a obsahu tuku v těle. Spousta vědeckých studií prokazuje, že pití čisté vody je pro naše tělo velice přínosné. 

Pro urychlení metabolismu a zrychlení spalování kalorií se doporučuje pít studenou vodu, jelikož tělo musí vydat energii na její zahřátí, před tím, než ji vstřebá.  

Voda je jednoduše zázrak, který je snadno přístupný a v mnoha směrech velice prospěšný.

Pohyb

Myslíte to se snahou zrychlit svůj metabolismus vážně? Pouze správná strava a dostatek tekutin nestačí. Jednou z nejúčinnějších metod je pohyb

Každému vyhovuje jiný styl pohybu. Obecně se doporučuje pohyb střídat. Zvolte kardiovaskulární cvičení v kombinaci s posilováním. Cvičte několikrát týdně a střídejte zátěž. 

Přidejte do svého života jedno důležité pravidlo, a to takové, že každý den své tělo protáhnete. Je jedno jak. Cvičte, jděte na procházku, vyběhněte schody nebo se milujte s partnerem. Každý pohyb se počítá!

Pokud rádi chodíte do posilovny, je nutné dodržovat pár základních pravidel, abyste skutečně hubli a netrápili se zbytečně.

TIP: Vyzkoušejte desetiminutové cvičení, které nastartuje Váš metabolismus a pomůže Vám spálit tuky.

Spánek

Stejně tak, jako je důležitá strava a pohyb, je neméně důležitý odpočinek! A právě spánek je nezbytný pro správnou funkci našeho těla, protože silně ovlivňuje náš fyzický i psychický stav. 

V mnoha případech bylo prokázáno, že nedostatek spánku může zpomalovat metabolismus, snížit rychlost spalování tuků a tím následně zvýšit riziko obezity. 

Dopřejte si dostatek spánku a svému tělu potřebnou regeneraci.

Přípravky, které zvýší rychlost Vašeho metabolismu

Díky, stále se vyvíjející, medicíně je dnes možné spoustu přírodních procesů obejít. Na trhu existuje spousta doplňků stravy na zrychlení metabolismu a na hubnutí. 

Pokud se rozhodnete pro nějaké léky na hubnutí, pozor! Žádný doplněk stravy nefunguje sám od sebe. Vždy je nutné, v kombinaci s doplňkem, dodržovat základní kroky, jako je správná strava, pohyb a dostatek spánku

Pokud si nejste jistí, jaký doplněk stravy na hubnutí by byl pro Vás nejvhodnější, poraďte se se svým lékařem.

Uvedené triky pro nastartování metabolismu Vám pomohou hubnout, zatímco budete získávat více energie. Zařaďte tyto malé změny do svého života a udělejte z nich rutinu.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X