Cvičení v posilovně a hubnutí: na co si dát pozor?

Pokud hledáte efektivní způsob jak začít hubnout, tak pravidelné chození do posilovny a cvičení je správná cesta. Pokud však Vás trénink není dostatečně intenzivní, tak Vám může způsobit dokonce problémy.

Často si totiž říkáte, že jste dneska cvičili, a tak můžete sníst něco málo navíc. Ovšem pokud Váš trénink není intenzivní, tak můžete na váze spíše přibrat.

S tím souvisí i tyto 3 základní chyby, které mohou být příčinou nejenom neúčinného hubnutí, ale také i stavů, kdy se cítíte mizerně, nemáte energii a únavy.

Vůbec nebo nedostatečně snídáte

Hodně lidí se snaží cvičit ráno. S tím může být spojený problém zda snídat nebo ne?

Jednoznačně ano!

Vaše tělo potřebuje po cca 10 hodinách, kdy bylo bez jídla, energii na doplnění. Nejenom, že to nastartujete Váš metabolismus, ale trénink poté bude daleko výkonnější a intenzivnější. A to je to co potřebujete. Mít energii na pořádný trénink!

Nikde však již není napsáno kolik by se toho mělo sníst, když chcete jít pak cvičit. Osobně mám vyzkoušené, že je dobré si dát budík třeba o půl hodiny dříve než obvykle a v klidu se nasnídat.

Pak případně udělat nějaké nejnutnější práce, hygienu atd. Tyto věci vytvoří cca 30 minutový předěl mezi tím než začnete cvičit. Samozřejmě plus ještě čas, který strávíte na cestě do fitka.

Protože chcete jít cvičit cca 45 min – 60 min po jídle, tak je vhodné to nepřehánět něčím těžkým jako jsou vejce. Naopak zvolte menší snídani. Je vhodné například ovoce, musli, jogurt nebo trocha ovesné kaše.

Toto doplnit hrníčkem čaje a máte ideální snídani, po které budete připraveni na trénink.

Pokud Vás zajímají základy cvičení v posilovně, tak mrkněte na můj dřívější článek z této série.


Drobná vsuvka. Ať jste mladí nebo staří, tak by jste měli při cvičení dbát na svoje klouby. Aktuálně jsem napsal recenzi na známou kloubní výživu Proenzi 3 Plus. Co si o tomto produktu myslím a jaké má účinky. Přečte si recenzi na Proenzi 3 na tomto odkazu.


Po tréninku jíte sladké

Právě jste dokončili poctivý trénink a přemýšlíte nad tím jaké jídlo zvolit. Lidé si často přečtou něco o sacharidovém(proteinovém) okně, které se po tréninku vytvoří a myslí si, že mohou sníst po tréninku téměř cokoliv.

Potréninku je nutné dodat tělu jak porci sacharidů, tak bílkovin. Ideální je například sacharidovo-proteinový nápoj, který zabezpečí přísun nejnutnějších živin. Takových nápojů je celá řada, ale optimální je po tréninku zvolit poměr mezi sacharidy a bílkovinami 1:1. Na 100g nápoje(prášku) je tedy cca 40g bílkovin a 40g sacharidů. Pokud nechcete utrácet za tyto kokteily, tak můžete samozřejmě energii doplnit i z jídla.

Zde je několik typů na potréninkové jídlo:

  • Malé jablko, 80g bílého jogrtu a mála hrst ořechů
  • Banán a 8 mandlí
  • 40g sýru Cottage s hrstkou malin

Kardio vs. silový trénink

Svalová tkáň spálí více kalorií než tělesného tuku, a proto je důležité cvičit silové tréninky v posilovně. To znamená, že pokud dáváte přednost klasickým kardio cvičením jako běhání, plavání, jízdě na kole atd. tak je třeba také začít myslet na silový trénik.

Díky faktu, který je zmíněn na řádcích výše, svalová tkáň ubývá spolu s tuky, a proto je nezbytně nutné nedělat pouze kardio cvičení, ale také posilovat. Posilováním totiž ochráníte svojí svalovou hmotu. Její úbytek při kardio cvičeních tedy nebude tak markantní a Vaše tělo zůstane stále zpevněno.

Při hudnutí je tedy nejefektivnější kombinovat jak kardio tréninky tak ty silové. Vhodnou kombinací těchto dvou tréninků můžete dosáhnout neuvěřitelných výsledků.

Osobně bych všem, kteří chtějí poprvé vstoupit do tělocvičny, doporučil načíst pár článků, třeba jako je tento, aby pochopili o co vůbec jde a jak ke cvičení přistupovat.

Nebuďte nedočkavý a cvičte pouze cviky, které technicky zvládáte. Pokud si nejste jistí, ptejte se! Obsluha fitcentra vám určitě velice rádi poradí.

Jestli se budete držet následujících kroků, začnete svojí cestu k vysněnému tělu správně.

Zahřátí

Základem každého cvičení je zahřátí. To absolvujte na rotopedu nebo běžícím pásu. Nikdy tuto fázi nepodceňujte!

Postupem času budete kolem sebe vídat lidi, kteří hned po příchodu do fitka začnou cvičit. Je to nesmysl a takoví lidé skončí dříve nebo později u lékaře a budou škemrat o prášky proti bolesti zad a kloubů.

Vyhněte se tomu a cvičte správně. Půjdete tak ostatním příkladem a vyvarujte se podobným nepříjemnostem a možným zraněním. Celé zahřátí by začátečníkovi mělo trvat alespoň 15 minut.

Protažené před cvičením

Po každém zahřátí následuje stretching. Ten by měl být opět důkladný.

V některém z příštím článků se konkrétně dozvíte jak by mělo takové protažení vypadat. Zatím se řiďte základním pravidlem, že při protahování se postupuje chronologicky od hlavy k patě.

Každý trénink budete cvičit celé tělo, takže ho protahujte rovnoměrně. Později se pak důkladněji protahují partie, které se ten den cvičí.

Samotný trénink

V prvních 4 týdnech by jste měli cvičit celé tělo v jednom tréninku. Vždy by se mělo jednat o jeden základní cvik na partii s počtem 3-4 sérií a 12-15 opakováními. Tohle samozřejmě není nijak striktní. Jsou cviky, kde i s vlastním tělem dáte pár opakování a budete rádi. To je úplně v pořádku.

Zaměřte se hlavně na svaly okolo trupu a páteře. Protože u většiny začínajících lidí je páteř nezpevněná a také během tréninku velmi zatěžovaná. Takže je dobré napřed tyto svaly zpevnit, aby jste předešli zranění.

Naučte se držet správný postoj těla a rovná záda. Je opravdu komické v posilovně pozorovat lidi, kteří máchají s činkami sem a tam. Nejde o váhu. Cvičte tak jak to cítíte, nikdo se Vám za to smát nebude.

Aerobní cvičení

Po posilovacím tréninku usedněte opět rotoped nebo běžící pás, nastavte optimální zátěž a alespoň 15 minut šlapejte nebo běhejte. Toto je velice důležitá číst celého tréninkového procesu, protože v této fází spalujete nejvíce tuků.

Kardio cvičení by jste neměli podceňovat i mimo posilovnu. Zde jsem napsal tipy jak na efektivní hubnutí pomocí běhání. Běžte se proběhnout nebo si dát delší procházku. Brzy uvidíte tu změnu.

Protažení po cvičení

Velice důležitá součást každého tréninku, na kterou s oblibou spousta lidi zapomíná. Protažení po cvičení se nijak neliší od toho před tréninkem, takže dodržujte věci, které jsme si uvedli dříve v odstavci „Stretching před cvičením“.

Pokud se Vám nechce chodit do posilovny, tak jsem připravil tento návod jak na cvičení doma. Máte tam uvedené přesné druhy cviků jak cvičit z pohodlí domova.

 

 

Další zajímavé tipy

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné databáze. Vyžadované informace jsou označeny *.