Cvičení v posilovně a hubnutí – I. základy

0
3401

Dámy a pánové, chcete začít posilovat, ale nevíte, kde začít?

Osobně bych všem, kteří chtějí poprvé vstoupit do tělocvičny, doporučil načíst pár článků, třeba jako je tento, aby pochopili o co vůbec jde a jak ke cvičení přistupovat.

Nebuďte nedočkavý a cvičte pouze cviky, které technicky zvládáte. Pokud si nejste jistí, ptejte se! Obsluha fitcentra vám určitě velice rádi poradí.

Jestli se budete držet následujících kroků, začnete svojí cestu k vysněnému tělu správně.

Zahřátí

Základem každého cvičení je zahřátí. To absolvujte na rotopedu nebo běžícím pásu. Nikdy tuto fázi nepodceňujte!

Postupem času budete kolem sebe vídat lidi, kteří hned po příchodu do fitka začnou cvičit. Je to nesmysl a takoví lidé skončí dříve nebo později u lékaře a budou škemrat o prášky proti bolesti zad a kloubů.

Vyhněte se tomu a cvičte správně. Půjdete tak ostatním příkladem a vyvarujte se podobným nepříjemnostem a možným zraněním. Celé zahřátí by začátečníkovi mělo trvat alespoň 15 minut.

Protažené před cvičením

Po každém zahřátí následuje stretching. Ten by měl být opět důkladný.

V některém z příštím článků se konkrétně dozvíte jak by mělo takové protažení vypadat. Zatím se řiďte základním pravidlem, že při protahování se postupuje chronologicky od hlavy k patě.

Každý trénink budete cvičit celé tělo, takže ho protahujte rovnoměrně. Později se pak důkladněji protahují partie, které se ten den cvičí.

Samotný trénink

V prvních 4 týdnech by jste měli cvičit celé tělo v jednom tréninku. Vždy by se mělo jednat o jeden základní cvik na partii s počtem 3-4 sérií a 12-15 opakováními. Tohle samozřejmě není nijak striktní. Jsou cviky, kde i s vlastním tělem dáte pár opakování a budete rádi. To je úplně v pořádku.

Zaměřte se hlavně na svaly okolo trupu a páteře. Protože u většiny začínajících lidí je páteř nezpevněná a také během tréninku velmi zatěžovaná. Takže je dobré napřed tyto svaly zpevnit, aby jste předešli zranění.

Naučte se držet správný postoj těla a rovná záda. Je opravdu komické v posilovně pozorovat lidi, kteří máchají s činkami sem a tam. Nejde o váhu. Cvičte tak jak to cítíte, nikdo se Vám za to smát nebude.

Aerobní cvičení

Po posilovacím tréninku usedněte opět rotoped nebo běžící pás, nastavte optimální zátěž a alespoň 15 minut šlapejte nebo běhejte. Toto je velice důležitá číst celého tréninkového procesu, protože v této fází spalujete nejvíce tuků.

Kardio cvičení by jste neměli podceňovat i mimo posilovnu. Zde jsem napsal tipy jak na efektivní hubnutí pomocí běhání. Běžte se proběhnout nebo si dát delší procházku. Brzy uvidíte tu změnu.

Protažení po cvičení

Velice důležitá součást každého tréninku, na kterou s oblibou spousta lidi zapomíná. Protažení po cvičení se nijak neliší od toho před tréninkem, takže dodržujte věci, které jsme si uvedli dříve v odstavci „Stretching před cvičením“.

Pokud se Vám nechce chodit do posilovny, tak jsem připravil tento návod jak na cvičení doma. Máte tam uvedené přesné druhy cviků jak cvičit z pohodlí domova.

Cvičení v posilovně a hubnutí – I. základy
5 (100%) 2 votes
Předchozí článekHubnutí na tuku aneb víte jaké zdravé tuky jíst?
Další článekJak hubnout bez jojo efektu?
Milan Pichlík
Jsem fanoušek zdravého životního stylu a rád o tom také píši. Baví mě psát články o hubnutí, nejrůznějších metodách jak zhubnout a pro tyto účely tvořím také jídelníčky. Dále jsem aktivní sportovec v nejrůznějších sportovních odvětvích. V neposlední řadě mě baví vařit, a proto píši i články s tématikou zdravých receptů. Čtením těchto článků se snad inspirujete a naučíte se také žít zdravým životním stylem a vybudujete si skvělou postavu.

Zanechte odpověď

Vložte komentář
Jméno