Vánoce se pomaličku, ale jistě blíží a někteří z nás už teď přemýšlí, co dobrého si na letošní svátky upéct.
Dnes jsem si pro Vás připravila jak gluten-free obměny oblíbených klasik, tak i recepty na známé bezlepkové druhy cukroví a několik neotřelých receptů, kterými svůj vánoční výběr můžete skvěle ozvláštnit.
Jste zvyklí péct vánoční cukroví, ale toužíte po zdravějších variantách oblíbených cukrovinek?
Hledáte nové nápady na pečení?
Pak Vás tento článek dozajista potěší!
Pečení bez glutenu je totiž vhodné naprosto pro každého – jak pro celiaky, tak i pro zdravé lidi.
Pojďme si společně vyzkoušet naše recepty na nejlepší bezlepkové vánoční cukroví!
Bezlepkové linecké cukroví
Toto klasické vánoční cukroví nesmí o svátcích chybět snad v žádné rodině. Skvělá zpráva zní, že je lze připravit i ve zdravější formě, než na kterou jsme byli zvyklí.
Ke klasickému lineckému už se nebudete chtít vracet!
Ingredience
20 kusů
- 210 g pohankové mouky
- 70 g erythritolu nebo třtinového cukru
- 140 g veganského másla, nakrájeného na malé kousky
- 1 žloutek z velkého vejce
- 1/2 čajové lžičky nastrouhané citronové kůry
- 1/2 kvalitního ovocného džemu se sníženým obsahem cukru
- práškový erythritol na posypání
Postup
- Ve velké míse promícháme mouku s erythritolem. Poté přidáme veganské máslo, žloutek a citronovou kůru a vše smícháme. Jakmile se směs začne spojovat, přesuneme ji na linku nebo vál a pořádně propracujeme, dokud nevznikne tuhé jednolité těsto. Podle potřeby můžeme přidat pár lžic vody pro zvláčnění, nebo trochu mouky, kdyby těsto příliš lepilo.
- Hotové těsto zabalíme do potravinářské fólie a necháme v ledničce odpočinout ideálně do dalšího dne, nebo alespoň na několik hodin.
- Před pečením si rozehřejeme troubu na 160°C a vyjmeme těsto z lednice, aby trochu povolilo a poté je rozdělíme na dvě poloviny. Vál nebo pracovní plochu lehce pomoučíme, vezmeme si polovinu těsta a jemně ho po všech stranách obalíme moukou, aby se nám nelepilo k válečku.
- Těsto rozválíme na tloušťku zhruba 3 mm. V průběhu válení těsto alespoň dvakrát otočíme a válíme z druhé strany. Když máme hotovo, chopíme se vykrajovátek a vykrájíme si z těsta oblíbené tvary. Jestliže používáme kolečka, vykrajujeme je vždy ve dvojicích (jedno s dírkou, jedno bez).
- Zbytky těsta znovu spojíme dohromady, rozválíme a postup opakujeme, dokud nám těsto stačí. Vykrájené tvary klademe na pečicí plech, který si předem vyložíme pečicím papírem a pečeme přibližně 10-15 minut, dokud okraje cukroví lehce nezezlátnou.
- Upečené linecké necháme zcela vychladnout, než je opatrně přesuneme do mísy před slepováním marmeládou – za tepla by se mohlo snadno polámat.
- Cukroví slepíme oblíbenou marmeládou nebo džemem, naskládáme na tácek nebo talíř, posypeme lehce erythritolem a můžeme mlsat! Samozřejmě je možné hotové kousky uskladnit na později, ideálně v uzavíratelné krabičce v lednici.
Linecké ovšem lze péct na spoustu různých způsobů, které jsou chutné a zajímavé. Jestliže se toužíte inspirovat něčím novým, vyzkoušejte také tento článek s recepty na zdravé linecké cukroví.
Veganský čokoládový fondán
Tyto chutné čokoládové kostičky posypané kokosem se budou na tácu s cukrovím krásně vyjímat. Dá se říct, že jde o veganskou obměnu známých rumových kuliček, které v sobě obsahují i pár zdravých ingrediencí navíc.
Vyzkoušejte!
Ingredience
14 kusů
- 350 g veganské čokolády
- 1 polévková lžíce kokosového oleje
- 3 polévkové lžíce veganského másla
- 4 polévkové lžíce javorového sirupu
- 2 polévkové lžíce rumového extraktu
- 1/4 čajové lžičky himalájské soli
- 200 g kokosového mléka
- 180 g strouhaného kokosu
Postup
- Zapékací misku o rozměrech 8×8 cm vyložíme dvěma vrstvami pečicího papíru. Papír necháme po stranách přesahovat, aby se nám později fondán dobře vyndaval z misky.
- Ve dvou hrncích si připravíme vodní lázeň a pozvolna rozpustíme čokoládu, dokud není zcela tekutá. Poté vmícháme kokosový olej, máslo, javorový sirup, rumový extrakt a sůl a vše pořádně promícháme.
- Po chvilce vmícháme i kokosové mléko a znovu mícháme, dokud hmota nezhoustne. Přidáme 90 g strouhaného kokosu, promícháme a hmotu opatrně vylijeme do zapékací misky. Povrch můžeme uhladit gumovou stěrkou.
- Fondán posypeme rovnoměrně zbylým kokosem, necháme zchladnout a vložíme do ledničky alespoň na čtyři hodiny.
- Po vychlazení fondán opatrně vyjmeme z misky pomocí okrajů papíru, nakrájíme jej na kostičky a můžeme podávat. Nesnězené cukroví je vhodné vrátit zpět do ledničky, aby si udrželo správnou konzistenci.
Gluten-free vánoční perníčky
Kdo by nemiloval měkké a lahodné perníčky, které si navíc každý může ozdobit dle své fantazie?
Právě díky oblíbenosti tohoto cukroví zde nesmí bezlepková varianta chybět. Zaručuji Vám, že rozdíl od běžných perníčků nepoznáte!
Ingredience
48 kusů
- 65 g veganského másla
- 90 g třtinového cukru nebo erythritolu
- 1 velké vejce
- 30 g melasy
- 1 polévková lžíce vanilkového extraktu
- 300 g bezlepkové mouky
- 1 čajová lžička jedlé sody
- 1/4 čajové lžičky mořské soli
- 2 čajové lžičky mletého zázvoru
- 1 čajová lžička mleté skořice
- 1/4 čajové lžičky mletého muškátového květu
- 1/8 čajové lžičky nového koření
Postup
- Ve velké míse smícháme máslo s cukrem a šleháme, dokud směs není nadýchaná. Přidáme vejce, melasu a vanilkový extrakt a znovu mícháme.
- Do jiné střední mísy nasypeme mouku, jedlou sodu, sůl a všechno koření a promísíme. Poté směs přisypeme do velké mísy a propracováváme, dokud se těsto pořádně nespojí. Následně z těsta vytvoříme kouli, lehce ji splácneme, zabalíme do potravinářské fólie a necháme v lednici odpočinout 1 hodinu.
- Troubu předehřejeme na 180°C a připravíme si dva plechy, které vyložíme pečicím papírem. Těsto vyjmeme z ledničky, rozdělíme na dvě části a pomoučíme pracovní plochu nebo vál. Jednu polovinu těsta rozprostřeme na vál, rozválíme válečkem na 0,6 cm tlustý plát a vykrajovátkem z těsta tvoříme oblíbené tvary, které po té klademe na plechy, zhruba 1 cm od sebe, aby se perníčky nepřipekly k sobě.
- Perníčky pečeme přibližně 8-10 minut. Průběh jejich pečení ale stále sledujeme, aby se nespálily. Po dopečení necháme cukroví zcela vychladnout, než je začneme zdobit (pokud se k tomu chystáme), jinak máme hotovo!
- Perníčky jsou nejlepší odleželé, díky vlhkosti získají měkčí konzistenci. Skladujeme je v uzavíratelné krabičce při pokojové teplotě.
Růžové sněhové pusinky
Sladké pusinky představují jeden z nejběžnějších, ale zato osvědčení druhů cukroví. Již od původu jsou bezlepkové, tudíž nejsou třeba žádná speciální opatření, jak toto cukroví zhotovit.
Pro zdravější verzi jsem však tentokrát použila verzi s nižší gramáží cukru.
Postup je velice rychlý a výsledek rozhodně stojí za to!
Ingredience
36 kusů
- 4 bílky z velkých vajec
- 80 g kvalitního třtinového cukru
- 1/2 čajové lžičky růžové vody
- růžové potravinářské barvivo (volitelné)
Postup
- Troubu si předehřejeme na 200°C a nachystáme si plech s pečicím papírem. Vaječné bílky vyšleháme ručním šlehačem do tuha.
- Velice pomalu k bílkům přisypáváme cukr, zatímco pokračujeme ve šlehání. Vzniklá cukrová hmota by měla být tuhá a lesklá.
- Následně vlijeme do jiné misky růžovou vodu, 1-2 kapičky potravinářského barviva a přidáme přibližně polovinu bílkové směsi. Vše pořádně promícháme, dokud hmota nezíská jednolitou barvu, načež ji vrátíme zpět ke zbylé bílkové směsi a znovu řádně promísíme.
- Bílkovou směsí naplníme zdobicí pytlík a pomocí libovolného nástavce tvoříme na plechu stejně velké cukrové růžičky. Cukroví pečeme v troubě zhruba 90 minut, dokud není zcela vysušené (růžičky musí jít snadno sloupnout z pečicího papíru).
- Hotové cukroví necháme pořádně vychladnout a přesuneme do libovolné uzavíratelné krabičky. Skladujeme je na chladném a suchém místě.
Zdravé ovesné Raffaello kuličky
Domácí Raffaella – další velice oblíbená vánoční mlsota, kterou pohrdne jen málokdo. Ani tento recept neobsahuje od původu žádný gluten.
Já jsem však chtěla něco extra a proto jsem pro Vás sepsala ten nejzdravější recept na tyto kokosové kuličky, který lze najít.
Ať Vám chutná!
Ingredience
40 kusů
- 200 g ovesných vloček
- 380 g + 60 g strouhaného kokosu
- 110 g rozpuštěného veganského másla
- 80 g xylitolu
- 200 g kokosového mléka v prášku
- 50 – 100 ml vody
- 1 čajová lžička vanilkového extraktu
- 50 g lískových oříšků nebo mandlí
Postup
- Ovesné vločky rozmixujeme v mixéru na ovesnou mouku.
- V míse smícháme mouku, 380 g strouhaného kokosu, kokosové mléko, xylitol, vanilkový extrakt, máslo a vodu.
- Ze směsi zpracujeme tuhé těsto. Pokud je příliš tuhé, přidáme ještě trochu vody, ale opatrně – těsto nesmí být lepivé!
- Z těsta ihned tvoříme kuličky. Do každého Raffaella vložíme doprostřed oříšek a hotovou kuličku obalíme ve zbylém kokosu.
- Raffaella jsou nejlepší pořádně vychlazená. Jestliže je plánujete skladovat, pak jedine v lednici a pečlivě uzavřené v krabičce.
Máte rádi kokos?
Pokud ano, mám pro Vás dobrou zprávu. Dužina z kokosového ořechu totiž představuje skvělou superpotravinu, která poskytuje našemu tělu spoustu benefitů. Na své oblíbené stránce Healthline jsem našla tento skvělý článek, který popisuje pozitivní vliv kokosu na naše zdraví.
Vřele Vám doporučuji si jej přečíst.
Čokoládovo-mátové paleo sušenky
Tyto hezky vypadající a snadné sušenky si lze upéct kdykoliv během roku, ovšem ani o Vánocích jimi nic nezkazíte – naopak krásně doplní paletu ostatního cukroví.
Chcete vyzkoušet něco nového? Tak pojďme na to!
Ingredience
18 kusů
- 280 g mandlové mouky
- 70 g kokosové mouky
- 1/2 čajové lžičky prášku na pečení
- 1/2 čajové lžičky jedlé sody
- 1/4 čajové lžičky mořské soli
- 1 vajíčko
- 1 čajová lžička vanilkového extraktu
- 2 polévkové lžíce kokosového oleje
- 90 g raw medu
- 3 polévkové lžíce kakaového prášku
- 2 kapky esenciálního mátového oleje
Postup
- Troubu si předehřejeme na 180°C a nachystáme si plech na pečení, který vyložíme pečicím papírem.
- Do mixéru vložíme všechny uvedené ingredience vyjma kakaa a mátového oleje. Mixujeme do hladka. Vzniklé těsto vyjmeme z mixéru a rozdělíme si je na dvě poloviny.
- Jednu polovinu vložíme zpátky do mixéru a přidáme k ní mátový olej. Znovu mixujeme, dokud se olej nevstřebá. Vyjmeme a do mixéru vložíme druhou polovinu těsta, ke kterému přidáme kakao a mixujeme, dokud není barva těsta jednolitá.
- Nachystáme si dvě vrstvy voskového papíru. Na každém archu si rozválíme jednu polovinu těsta (tloušťka přibližně 0,6 cm). Obě vrstvy těsta přilepíme na sebe pomocí voskového papíru, který následně zvrchu odstraníme. Těsta k sobě jemně přitlačíme a začneme je podélně rolovat. Rolku z těsta poté necháme v lednici vychladit zhruba 30 minut.
- Po vyjmutí z lednice těsto nakrájíme velice ostrým nožem, zhruba na 1 cm silná kolečka, která poté naskládáme na připravený pečicí plech s pečicím papírem. Necháváme přibližně 1 cm mezery mezi jednotlivými kolečky těsta.
- Sušenky poté pečeme 8-10 minut dozlatova. Po vychladnutí můžeme cukroví ihned konzumovat, nebo je schováme do uzavíratelné nádoby a skladujeme při pokojové teplotě.
Objevte podobné tipy
Vanilkové rohlíčky bez glutenu
Máme tu další z oblíbených vánočních receptů, bez kterých se svátky neobejdou, a tentokrát rovněž v bezlepkové podobě. Vanilkové rohlíčky jsou úžasně křehké a rozplývají se v puse, stejně tak jako ty standardní.
Díky použití vhodnější a zdravější mouky a kvalitnějších surovin si tuto pochoutku mohou nyní dopřát i lidé trpící celiakií.
Vřele doporučuji!
Ingredience
42 kusů
- 400 g bezlepkové mouky
- 250 g mandlí, rozemletých nadrobno
- 125 g erythritolu + 100 g na obalení rohlíčků (volitelné)
- 3/4 čajové lžičky himalájské soli
- 250 g změklého veganského másla
- 2 čajové lžičky vanilkového extraktu
Postup
- Troubu předehřejeme na 180°C, nachystáme si 2-3 plechy na pečení a vyložíme je pečicím papírem. Ve velké míse smícháme mouku, mandle, erythritol a sůl a promícháme.
- Přidáme změklé máslo a vanilkový extrakt a znovu vše promísíme, dokud nám nevznikne tuhé jednolité těsto. Směs by měla být řádně propracovaná natolik, že když z ní utvoříte kuličku, nebudou na ní žádné prasklinky.
- Z těsta tvoříme malé rohlíčky: Vezmeme zhruba 15 g těsta, utvoříme z něho kuličku, ze které následně vyválíme rohlíček (uprostřed silnější, na krajích tenčí). Postupujeme stejně, dokud nám stačí místo na každém plechu. Rohlíčky by od sebe měly být zhruba 2,5 cm, aby se nepřipekly k sobě.
- Cukroví pečeme v troubě přibližně 8-10 minut do zezlátnutí. Hotové rohlíčky mohou mít na sobě drobné prasklinky, ale s tím si nelamte hlavu – je to způsobeno tím, že používáte bezlepkovou mouku. Tyto vady na kráse lze efektivně zakrýt právě obalením ve sladidle.
- Rohlíčky je nutné nechat zcela vychladnout, než je začnete obalovat nebo někam přesouvat, v opačném případě by se Vám lehko polámaly. Toto cukroví chutná nejlépe cca po týdnu, když se správně rozleží v chladném a suchém prostředí.
Nepečené brusinkové energy kuličky
Máte rádi müsli a energetické tyčinky? V tom případě Vás tento sladký recept velice potěší!
Tyto snadné brusinkové energy kuličky jsou extrémně zdravé a navíc je lze hravě zařadit do repertoáru Vašeho vánočního cukroví, jakožto chutnou fit obměnu jiného cukroví.
Ingredience
20 kusů
- 150 g změklého mandlového másla
- 100 g raw medu
- 120 g celých ovesných vloček
- 35 g mletého lněného semínka
- 1 čajová lžička mleté skořice
- 1/4 čajové lžičky himalájské soli
- 1 čajová lžička vanilkového extraktu
- 50 g sušených brusinek
Postup
- Ve velké míse smícháme dohromady mandlové máslo a med a mícháme, dokud se směs dobře nepropojí.
- Následně přidáme ovesné vločky, lněné semínko, skořici, sůl, vanilkový extrakt a brusinky a znovu promísíme.
- Z těsta tvoříme libovolně velké kuličky. Jestliže těsto lepí, je vhodné si během tvoření kuliček namáčet průběžně ruce. Pokud kuličky nedrží pohromadě, můžeme přidat ještě trochu vody, nebo těsto necháme odpočinout v lednici, aby lehce ztuhlo.
- Hotové cukroví uchováváme v lednici v uzavíratelné nádobě.
Křupavé vánoční pracny bez lepku
Tento druh cukroví původem z Bosny lidé buď mají rádi, nebo ne – většinou nebývá nic mezi tím. Já osobně fandou pracen nejsem, ovšem tento recept mě přiměl změnit názor.
Díky absenci aromatických prvků jako je hřebíček a nové koření, plus díky použití bezlepkové mouky je toto cukroví mnohem lahodnější, než ve své tradiční podobě. Každému je doporučuji alespoň jednou vyzkoušet.
Ingredience
35 kusů
- 140 g veganského másla
- 120 g třtinového cukru
- pytlíček vanilkového cukru
- 1 čajová lžička nastrouhané citronové kůry
- 1 vejce
- 120 g jemně namletých vlašských oříšků
- 300 g bezlepkové mouky
- 1 čajová lžička prášku na pečení
- několik lžic mandlového mléka (dle potřeby)
- 1 – 2 polévkové lžíce raw medu
- moučkový xylitol na obalení hotového cukroví
Postup
- Troubu rozehřejeme na 180°C. V míse si rozšleháme změklé máslo, třtinový cukr a vanilkový cukr. Šleháme přibližně 3-4 minuty, poté přidáme vajíčko a citronovou kůru a ještě pár minut šleháme. Poté přisypeme mleté vlašské ořechy.
- V jiné misce pořádně promícháme mouku a práškem do pečiva a směs přidáme do první mísy ke zbytku ingrediencí. Vše znovu promísíme. Těsto bude hrudkovaté a sušší, tudíž přidáme dle potřeby mléko.
- Nachystáme si pracnové formičky a vymažeme je lehce máslem. Poté do každé formičky vmáčkneme kousek těsta (mělo by ho být zhruba 2/3 v každé formě), a uprostřed těsto lehce promáčkneme, aby okraje byly vyšší než střed.
- Naplněné formičky vložíme na plech a pečeme v troubě zhruba 15 minut, dokud cukroví nezíská zlatavě nahnědlou barvu.
- Hotové pracny necháme po upečení vychladnout asi 2 minuty, poté je vyklopíme z formiček, ihned posypeme připraveným sladidlem a máme hotovo!
- Stejně jako jiné druhy cukroví lze i pracny skladovat delší dobu, ideálně v krabici na suchém a stinném místě.
Tradiční bezlepkové kokosky
Vánoční kokosky jsou velice populární nejen u nás. Původem vznikly v Německu a i tam představují jeden ze základních druhů vánočního cukroví.
Mají hned dvě nesporné výhody: Jednak jsou gluten-free a druhak neobsahují mléko, tudíž jsou vhodné i pro lidi trpící alergií na laktózu. Jesltiže si chcete upéct něco rychlého a sladkého, kokosky představují ideální volbu!
Ingredience
45 kusů
- bílky ze 4 velkých vajec
- 150 g světlého třtinového cukru
- 150 g strouhaného kokosu
Postup
- Troubu předehřejeme na 150°C. Nachystáme si pečicí plech, který vyložíme papírem na pečení.
- V keramické nebo skleněné misce rozšleháme ručním šlehačem do tuha vaječné bílky. Postupně ke sněhu přidáváme cukr, nejlépe po jedné polévkové lžíci, zatímco pokračujeme ve šlehání.
- Ke konci šlehání postupně přisypeme i strouhaný kokos. Ze směsi tvoříme pomocí dvou lžic malé kopečky, které klademe na pečicí plech. Mezi jednotlivými kousky necháváme 5 cm mezeru.
- Kokosky pečeme v troubě 15 – 20 minut do lehkého zhnědnutí. Po vytažení z trouby necháme cukroví krátce zchladnout na plechu. Poté je přesuneme na tác a necháme vychladit úplně.
- Toto cukroví je rovněž možné skladovat na jakémkoliv suchém místě, nádoba nemusí být uzavíratelná.
Pečení bez glutenu
Ačkoliv se bezlepkové pečení může jevit jako přínosnější a zdravější způsob, jakým si dopřát oblíbené pečivo či moučníky, mnoho laických pekařů často překvapí počáteční nezdary.
Nelze totiž snadno vyměnit klasickou mouku za bezlepkovou a očekávat stejné výsledky! Lepek znatelně napomáhá kynutí těsta a skýtá výslednému výrobku onu vláčnou konzistenci.
Právě na základě absence těchto vlastností obsahují bezlepkové mouky zpravidla i xanthanovou či guarovou gumu, které slouží jako substituce lepku. Tyto doplňky lze ovšem zakoupit i samostatně a použít je dle uvedené gramáže v různých receptech.
Rovněž je nutné dát si pozor na úbytek živin, který jde ruku v ruce s bezlepkovým pečením. Některé bezlepkové mouky mají v globále nižší obsah železa, kyseliny listové, vitamínů B a vlákniny. Je proto nutné svou stravu o tyto prvky obohatit pomocí jiných potravin či suplementů.
Existují samozřejmě i kvalitní mouky bez glutenu, které obsahují živin více. Jde například o různé ořechové mouky, celozrnnou rýžovou mouku, fazolové mouky či amaranthovou mouku.
Jestliže jste ve stravování bez glutenu noví, rovněž Vám vřele doporučuji prostudovat si tento můj článek, který podrobně popisuje problematiku bezlepkové diety.
Závěrem
Bezlepkové vánoční cukroví představuje skvělou volbu pro každého člověka, který se snaží žít zdravě a zároveň si nechce úplně odpírat sladké.
Samozřejmě vánoční cukroví lze péct i přímo v dietních variantách s nízkým obsahem cukru a nižší kalorickou hodnotou. K takovým receptům se můžete inspirovat například v tomto našem článku s recepty na dietní vánoční cukroví.
A jak vidíte, ani o Vánocích se nemusíte držet z krátka, a to i v případě, že se snažíte zhubnout.
Stejně jako u každého jiného jídla i u cukroví platí, že nezáleží tolik na tom, zda ho sníte, ale kolik toho sníte. Na toto pravidlo nikdy nezapomínejte!