Proteinové tyčinky při hubnutí

Ve své podstatě se jedná o klasické sladké tyčinky, ve kterých je kromě cukru také vyšší obsah proteinu. Toto množství není nikterak závratné.

Výrobou proteinových tyčinek se obvykle zabývají firmy, které vyrábějí samostatné práškové proteiny a další fitness výrobky. Problém však bývá, že tyto tyčinky bývají často nazývány zdravými tyčinkami.

Je tomu tak opravdu vždy?

Čeho se u proteinových vyvarovat?

K čemu vůbec proteinové tyčinky jsou?

Proteinové tyčinky se skvěle hodí jako první jídlo po nějakém větším sportovním výkonu, který je spíše Proteinové tyčinkyvytrvalostního charakteru. Jsou tedy vhodné například po běhu, plavání, jízdě na kole a dalších intenzivních činnostech, při kterých máme za cíl shodit nějaké to kilo navíc.

Po takovém tréninku se totiž vytvoří tzn. proteinové okno, které je dobré vyplnit vhodnou kombinací rychlých cukrů(ty tyčinka také obsahuje) a bílkovin. Pokud Vás zajímá konkrétně jaké mají proteinové tyčinky vliv na hubnutí, tak si přečtěte článek na tomto odkazu.

Není ovšem proteinová tyčinka jako proteinová tyčinka a při jejím výběru by jste měli být opravdu na pozoru, protože tyto tyčinky bývá často výrobci prezentovány jako velký zdroj bílkovin s minimem kalorií, tedy jako „zdravá“ svačinka. Realita ovšem bývá často odlišná. Pojďte se nyní podívat na největší úskalí proteinových tyčinek.

Kolik a jaký protein obsahují?

Při výběru vhodné proteinové tyčinky je důležité dívat se na její obsah proteinů. Dle mého názoru by kvalitní proteinová tyčinka měla mít alespoň 15g bílkovin a ideálně 20 – 25g. Při takto vysokém obsahu už z toho plyne jasný přínos pro Vaše tělo.

V opačném případě, tedy když by byl obsah bílkovin malý, by se jednalo o klasickou sušenku a vy by jste z ní nedostali to co potřebujete, tedy bílkoviny. Co se týče druhu proteinu, tak se rozhodně nic nevyrovná klasickému syrovátkovému. Ostatním druhům bych se spíše vyhýbal – sojový protein apod. Ty nejlepší proteinové tyčinky doporučuji pořídit na tomto odkazu. Slouží skvěle jako rychlá a zdravá svačinka.

Obsah vlákniny v proteinových tyčinkách

Některé proteinové tyčinky také obsahují vlákninu. Pokud tuto tyčinku používáte jako náhradu jednoho běžného jídla, což může být v dietě velice efektivní, tak by pro Vás měl být obsah vlákniny důležitým ukazatelem. Jako absolutní minimum by proteinová tyčinka měla obsahovat alespoň 2g vlákniny.

Pokud by ovšem tyčinka měla nahradit jedno denní jídlo, tak bych se přikláněl spíše k 5g a více. Vláknina totiž dodává pocit nasycení.

O tomto tématu jsme se více rozepsal ve svém ebooku o hubnutí. Je však důležité zdůraznit, že vysoký obsah vlákniny nemá příliš proteinových tyčinek na našem trhu. Zmíněné 2 gramy berte tedy spíše jako minimum, podle kterého poznáte zda se jedná o solidní proteinovou tyčinku, která splní účel, pro který si jí kupujete.

Kolik obsahují proteinové tyčinky cukru

Asi nejdůležitější kritérium, podle kterého by jste správnou proteinovou tyčinku měli vybrat. Pokud žijete v domnění, že proteinové tyčinky jsou zdravé, a že to přeci nejsou sušenky, a že neobsahují moc cukru, tak se opravdu výrazně mýlíte.

Levnější proteinové tyčinky ho totiž obsahují velké množství na úkor menšího obsahu bílkovin. Je to logické, protože získat protein ve formě, kterou lze v tyčinkách používat je daleko složitější než do ní přidat cukr. Proto se u levnějších tyčinek mějte na pozoru a VŽDY je vybírejte podle poměru mezi bílkovinami a cukry.

Když říkám cukry, tak tím myslím „Z toho cukry“. Tento údaj obvykle najdete na obalu. Jako ideální po tréninková strava by tento poměr měl být 1:1, tedy například 20g bílkovin na 20g cukrů. To se Vám ovšem příliš často nepoštěstí, a tak se snažte alespoň najít nějakou tyčinku, která se tomuto správnému poměru blíží.

Poměr 1:1 by měl, jak už jsem výše uvedl, hlavně u po tréninkových proteinových tyčinek. Pokud máte však tyčinku jako náhradu denního jídla, tak by obsah sacharidů i cukrů měl být vyšší. Nemusíte se bát, že by jste potom tloustli. Pokud jí máte jako svačinu, například mezi obědem a večeří, tak je to skvělý zdroj živin pro Vaše tělo a nemusíte mít strach, že by si z cukry z tyčinky tělo nedokázalo poradit.

Je ovšem důležité, aby i ostatní strava ve Vašem jídelníčku byla přizpůsobena tomu, že chcete zhubnout. Samotné proteinové tyčinky Vám nepomohou.

Závěrem o proteinových tyčinkách

Pokud je používáte jako náhradu denního jídla, tak s tím buďte obezřetní. Jako rychlá a vydatná svačina párkrát do týdne je to v pořádku. Větší konzumaci je samozřejmě dobré se vyvarovat, protože běžnou svačinu plnohodnotně nenahradí. Dbejte také na správný poměr mezi cukry a bílkovinami. Svojí proteinovou tyčinku mějte určitě po ruce, i když cvičíte doma. Jako například podle tohoto cvičebního plánu.

Vždy se snažte, aby byl obsah bílkovin co největší, a aby tyčinka obsahovala alespoň několik málo gramů vlákniny. Pokud hledáte kvalitní zdroje bílkovin, tak jsou samozřejmě nejlepší ryby, kuřecí maso, hovězí maso apod.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X