Pokud žena začne s dietou ve stejný den jako muž, nedosáhne stejných výsledků.
Ženy hubnou pomaleji než muži.
Dokonce existují i studie, které potvrzují, že to mají v hubnutí muži mnohem jednodušší než opačné pohlaví.
Čím je tohle všechno dané?
Proč je hubnutí pro ženy namáhavější?
Studie potvrzuje rychlejší hubnutí mužů
Jedna zahraniční studie sledovala více než 2 000 dospělých jedinců s nadváhou. Účastníci pocházeli z Evropy, Austrálie i Nového Zélandu. Po dobu osmi týdnů měli nastavený denní příjem na 800 kalorií, a to většinou v tekuté stravě, která se skládala z polévek, koktejlů a horkých cereálií. Stejně tak ještě denně jedli 1,5 hrnku (cca 375 gramů) nízkokalorické zeleniny, jako jsou rajčata, okurky a hlávkový salát. Přečtěte si také, jaká zelenina se při hubnutí doporučuje.
Po osmi týdnech se u 35 % mužů a žen dostala hladina glukózy v krvi do normálu. Podle zjištění již neměli prediabetes.
Prediabetes znamená, že člověk má mírně zvýšenou hladinu cukru v krvi, která zvyšuje riziko vzniku cukrovky 2. typu.
Dále ze studie vyplývá, že muži za těchto osm týdnů dokázali shodit v průměru 11,8 kilogramů, zatímco ženy v průměru 10,2 kilogramů.
Muži dokázali shodit více, a tím pádem na tom byli i po zdravotní stránce lépe, neboť jim klesla srdeční tepová frekvence. Shodili více tělesného tuku. Současně u nich bylo i nižší riziko vzniku cukrovky a metabolického syndromu.
Ženy reagují na nízkokalorickou dietu jinak než muži, přičemž ne všechny rozdíly jsou pozitivního charakteru. Ve srovnání s muži se u žen více snížil HDL, respektive dobrý cholesterol, což nemá pozitivní dopad na zdraví. Stejně tak byl u žen zjištěn i menší obsah minerálů důležitých pro kosti a svalovou hmotu. Zase na druhou stranu, na centimetry dokázaly ženy shodit více než muži.
Rozdíly specifické pro pohlaví
Ještě se budeme odkazovat na výše zmíněnou studii, v níž jsou vysvětleny i rozdíly a důvody, proč je hubnutí pro muže jednodušší a rychlejší než pro ženy.
Ženy, které začaly držet dietu ve stejnou dobu jako jejich partneři, hubnuly pomaleji. Genderové rozdíly v hubnutí však mají fyziologické vysvětlení.
Konkrétní zkušenost s hubnutím u mužů najdete v recenzi na KetoFit.
Muži mají více svalů a lepší metabolismus. Všichni účastníci studie sice dodržovali stejné množství kalorií na den, ovšem muži před začátkem hubnoucího programu jedli více než ženy, a tím pádem pak měli větší kalorický deficit, čímž bylo hubnutí u nich rychlejší.
Studie také potvrdila, že muži mají jiný metabolismus než ženy, což je dáno i tím, že mají v oblasti bránice více viscerálního tuku, jenž obklopuje vnitřní orgány. Pokud se člověk zbaví části viscerálního tuku, zlepším tím i svůj metabolismus, a tím pádem lépe a více spaluje kalorie. Přečtěte si více informací o podkožním tuku, jenž se rozděluje na viscerální a subkutánní.
Ženy mají více podkožního tuku v partiích, jako jsou stehna, hýždě a boky, což je důležité zejména v období těhotenství. Jestliže se žena tohoto podkožního tuku zbaví, její metabolismus se nezlepší, neboť tento typ tuku není metabolicky aktivní.
Muži hubnou jako první břicho, a proto je u nich patrnější, že opravdu shodili. U žen jsou tukové zásoby obvykle rozprostřeny po celém těle, a proto není u nich hubnutí tak viditelné.
Samostatné téma je hubnutí žen po 50, protože po menopauze mají ženy tendenci zadržovat tuk v oblasti bránice, stejně jako muži, a mají více metabolicky aktivního tuku.
Objevte podobné tipy
Muži mají více svalů než tuku
Především v horní části těla mají muži více svalové hmoty. Protože sval spaluje více kalorií než tuk, mají muži rychlejší metabolismus, a to o 5 až 10 %. Za touto skutečností stojí hormon zvaný testosteron, přičemž muži mají testosteronu desetkrát více než ženy.
Ženy mají více tělesného tuku
Hormon estrogen má své výhody, například zvyšuje libido, ovšem v oblasti hubnutí zas tak úspěšný není. Ženy mají více tělesného tuku než muži, obvykle o 6 až 11 %. Vědci z University of New South Wales navíc zjistili, že estrogen u žen snižuje schopnost spalovat tuky po jídle.