Co dělat při práci vstoje pro zdravá záda i nohy

Stereotypní poloha při práci, nesprávné držení těla při sedu i stoji, ale i pracovní prostředí jsou významnými faktory, které ovlivňují, jak se při práci cítíme, jak se dokážeme soustředit, být efektivní, ale i jaké zdravotní obtíže či úrazy nám hrozí. Uspořádání a kvalita pracovního prostředí se stále podceňuje, na našem fyzickém i psychickém stavu se však výrazně odráží.

Bezpečnost, optimalizování potřeb, které člověk k výkonu svého povolání potřebuje, řeší ergonomie pracovního prostředí. Je to složitá disciplína, na níž se podílejí obory jako je hygiena práce, fyziologie, anatomie, psychologie, biochemie… Jejich úkolem je vytvořit takové pracovní podmínky, které pomáhají plnit pracovní úkoly (pracovní nástroje musí odpovídat pohybovým možnostem a pohodlí pracovníka, splňovat bezpečnost). Pracovní místo by mělo být příjemné, čisté, dobře osvětlené, bez extrémního hluku a s kvalitním vzduchem. Stejně tak by mělo být přiměřené nastavení objemu práce a nárok na časové plnění zakázky; nálada v pracovním kolektivu, objektivní přístup nadřízeného, schopnost pochvaly a ocenění kvalitního výkonu.

Bez stresu = bez nemocí

Pokud se dobře nastaví ergonomie pracovního prostředí, zvyšuje se výrazně efektivita pracovního výkonu, zaměstnanci se koncentrují, jsou výkonnější, to dokazuje řada výzkumů. V opačném případě dochází ke stresu, který naopak vede k chybovosti, úrazům, nespavosti, snížení imunity, vyšší nemocnosti, depresím, úzkostem, bolestem hlavy, agresivitě, a dokonce některým nemocem (infarkt, vysoký krevní tlak, vředové choroby žaludku…)

Práce vstoje má svá pozitiva i negativa

Monotonní poloha při práci je vždycky výzva. Pohybový aparát má raději práce vstoje, protože se lépe střídají různé svalové partie a proudí krevní oběh, na druhou stranu se při dlouhém stání ve stejné poloze a bez možnosti střídání pohybu zatěžují velké klouby (kyčle, kolena a ramena), páteř, dolní končetiny a cévy. To se projevuje otoky dolních končetin, bolestí chodidel, křečemi v lýtkách a bolestí chodidel.

Jak se ochránit?

Pokud pracujete vstoje zkuste potížím předejít. Ideálně podpůrnými pomůckami, například ortopedickými vložkami do bot, správnou obuví či ergonomickými rohožemi. Stačí navštívit ortopeda, například ortopedii ve Zlíně, protetika, traumatologa, revmatologa, diabetologa a ten vám může předepsat dvakrát ročně poukaz dle specifických obtíží a potřeb, který z 80 procent hradí zdravotní pojišťovna a z 20 procent si doplatíte (cca 400 Kč). Kromě prevence – ortopedické vložky uleví chodidlům, podporují jejich správné postavení a chrání před degenerativními změnami chodidel, vyrovnávají nevhodné pohybové stereotypy při dlouhém stání a pohybech při práci. Díky podpoře správného postavené chodidel stimulují ortopedické vložky zdravý pohyb a dokážou mírnit některé zdravotní problémy, které člověk má (vbočený kotník, změněný tvar chodidla, tlak na patu a špičku, pomáhají při bolesti bederní páteře, Achillovy šlachy…).


Správná obuv je základ – pracovní boty vybírejte s ohledem na pohodlí, bezpečnostní normy i případné speciální požadavky zaměstnavatele (například v nemocnicích, těžkém průmyslu…). Rozhodně by pracovní boty měly absorbovat nárazovou energii tak, aby se rozložila na celé chodidlo a nedocházelo k vibracím. Důležitá je antibakteriální úprava, odolnost proto mrazům či proti proražení, voděodolnost. Pokud trávíte v pracovní obuvi hodně času, vyplatí se anatomická, která podporuje zdravou klenbu a je lehká.

 
Další úlevou je správné držení těla při práci: stát na obou chodidlech, kolena lehce povolit, břicho naopak zpevnit, abyste nezatížili záda, ramena spusťte dolů a do stran.


Časté přestávky v práci s protažením jsou dalším krokem ke zdravému pohybovému aparátu. Stačí protáhnout paže nad hlavu s propletenými prsty a uklánět se do stran, dopředu i zaklánět dozadu.


Ergonomické rohože – speciálním povrchem nutí člověka k neustálým drobným pohybům, které mu prokrvují končetiny, pomáhají udržet zdravou pracovní polohu, snižují svalové napětí v kloubech i celém pohybovém aparátu, podporují krevní oběh a chrání před vznikem křečových žil.

Zaměstnavatel by si měl vážit zaměstnance

Vytvořit mu kvalitní pracovní prostředí, kde se bude cítit dobře, nebude to zhoršovat jeho zdravotní stav, podporovat ho v pravidelných preventivních návštěvách odborníků, pohybových aktivitách v pracovních pauzách, dopřát mu odpočinek a pohodlí při práci. Odměnou bude spokojený zaměstnanec bez syndromu vyhoření, který bude pracovat efektivně, přesně, koncentrovaně, bez chyb a zbytečných zranění.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X