6 tipů na posílení a uvolnění bederní páteře

Bederní páteř představuje u mnoha lidí problémovou oblast – často může bolet bez zjevné příčiny. Mnohdy je na vině nevhodně zvolená matrace, nedostatek pohybu či celkově nezdravá životospráva. Proto vám přinášíme tipy, jak uvolnit bederní páteř a cítit se lépe.

Zdroj obrázku: Jo Panuwat D – stock.adobe.com

Pravidelné cvičení

V dnešní době je zcela běžný sedavý styl života. Ten ale pro nás bohužel není prospěšný. Je důležité najít si alespoň pár desítek minut denně na aktivní odpočinek. Stačí jednoduché protáhnutí – i to slouží jako prevence bolesti bederní páteře. Případně můžete zkusit i různá cvičení pod dohledem odborníka jako způsob, jak zmínit bolest bederní páteře. Obecně je pohyb prospěšný, je ale důležité provádět ho správně, abyste si akorát více neublížili.

Doma můžete vyzkoušet různé cviky na uvolnění bederní páteře. Ty jsou zpravidla nenáročné a nezaberou mnoho času. Pokud se ale do toho chcete ponořit naplno, najděte si raději trenéra. Myslete na to, že problémem nemusí být pouze záda – důležité je také posílení břišních svalů a celého středu těla.

Zdroj obrázku: insta_photos – stock.adobe.com

Zdravá váha

Nadváha či obezita může výrazně ovlivňovat vaši celkovou pohodu. Kila navíc mnohdy nepříznivě ovlivňují páteř a celé tělo – kostra musí snášet větší zátěž, s čímž mohou přicházet právě bolesti. Pohyb vám může pomoci udržovat si zdravou váhu, nicméně důležitý je také vyvážený jídelníček.

Správné zvedání věcí

Ať už se rozhodnete zvedat váhy v posilovně nebo jen v práci manipulujete s těžkými objekty, je důležité zvedat je správně. Mnohdy máme tendenci tahat věci přes záda. Právě proto se pak ale objevují bolesti. Při zvedání těžkých břemen dbejte na správné držení těla a váhu zvedejte s pomocí nohou. Omezíte tak zátěž zad a předejdete nepříjemným bolestem.

Dostatek odpočinku

Bolest zad může jednou za čas potkat každého z nás. Pokud se však pravidelně opakuje, rozhodně je třeba ji řešit. Léčba bolesti bederní páteře by měla být komplexní. Nejlepší je odhalit příčinu. Mnohdy ale nemusí jít o nic závažného, pokud nejde o dlouhodobý problém. Proto si zkuste dostatečně odpočinout. Vyrazte na masáž – relaxace dokáže být uvolňující.

Kvalitní matrace

Může se zdát, že postel nemá takový vliv. Jenže pokud máte nevhodné lůžko, bolesti jsou zcela běžné. Je přitom škoda trápit se, když si můžete užívat ničím nerušený spánek a krásná rána. Nicméně základem je kvalitní matrace. Nemusíte složitě hledat průvodce výběrem zdravotní matrace – řiďte se tím, co je vám pohodlné. Vyrazte do kamenné prodejny a vyzkoušejte různá lůžka. Skvělou volbu představuje pěnová matrace – poskytuje oporu, přičemž je měkká a komfortní. Právě to patří mezi hlavní výhody pěnové matrace.

Zdroj obrázku: kegfire – stock.adobe.com

Nabízí se však i jiné materiály. Nicméně pokud vás trápí chronická bolest bederní páteře, je dobré zaměřit se na zdravotní matrace. Ty mají příslušné certifikáty a jsou vyrobeny tak, aby podporovaly zdravý spánek. Mezi výhody zdravotních matrací patří zejména použití kvalitních materiálů a správné rozvržení pro optimální oporu těla a následnou úlevu.

Správná obuv

Bolest bederní páteře mnohdy může mít příčiny, které byste možná ani nečekali. Jednou z častých příčin je nevhodná obuv. Často jde o vysoké podpatky či jiné nepadnoucí boty. Zaměřte se proto spíše na kvalitu než na estetiku. Správné zvolená obuv podpoří správné držení těla. Dbejte na svůj postoj. Sledujte také, jak sedíte. Bolest v bedrech často může pocházet od hrbení se.

Pokud vás zajímá, co pomáhá na bolesti bederní páteře, nenabízí se zrovna jednoduchá odpověď. Jsou totiž různá řešení, která vám mohou pomoci ulevit. Pokud máte starou postel, vyměňte ji za novou – nevhodná matrace často způsobuje bolesti, vyměňte ji co nejdříve například za novou matraci z líné pěny. Důležitý je také dostatek pohybu. Pravidelné protahování se a cvičení je klíčovou prevencí. V každém případě je důležité poradit se se svým lékařem, který vám pomůže najít optimální řešení.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X