Svátky se blíží čím dál tím více, není proto od věci zapřemýšlet, jak by se letost dalo péct dietněji. Já osobně každému zdravé mandlové vánoční cukroví vřele doporučuji.
Proč? Odpověď je snadná.
Je totiž nejen plné výživných oříšků, ale navíc leckdy představuje zdravější alternativu pečení bez rafinovaných surovin, za použití mouky mandlové, či jiných druhů ořechových mouk.
Potřebujete-li inspiraci v pečení s mandlemi, jste tu správně!
V tomto článku si představíme sedm výborných receptů, ke kterým se budete každoročně rádi vracet.
Jestliže Vám záleží na Vaší životosprávě a štíhlé linii, je třeba nepolevovat ani o svátcích.
Pusťte se s námi do zdravého oříškového pečení!
Linecké cukroví z mandlové mouky
Stará známá a především výborná klasika, tentokrát ve zdravém provedení provedení z mandlové mouky. Tomuto bezlepkovému cukroví navíc dominuje pikantní malinový džem s chia semínky, který křehkou charakteristickou chuť lineckého těsta skvěle dokresluje.
Ingredience
20 kusů
- 200 g celozrnné mouky
- 50 g moučkového xylitolu
- 1/4 čajové lžičky himalájské soli
- 1/4 čajové lžičky mleté skořice
- 200 g mandlové mouky
- 215 g veganského másla, změklého
- 30 g agávového sirupu
- 1 čajová lžička vanilkového extraktu
- 200 g malinového džemu s chia semínky
Postup
- Ve velké míse smícháme obě mouky, xylitol, sůl, skořici a jemně promícháme. Máslo si nakrájíme na kousky a přidáme ke zbytku ingrediencí. Rukou těsto propracováváme, dokud se vše částečně nespojí, poté přidáme agávový sirup a vanilkový extrakt a znovu těsto propracujeme, aby bylo jednolité.
- Z těsta si utvoříme kouli a necháme stát stranou, zatímco si připravíme vál či pracovní plochu. Povrch pomoučíme a těsto si válečkem rozválíme na tloušťku zhruba 0,6 cm. Následně si pomocí vykrajovátek vykrájíme páry koleček či jiných tvarů. Na jeden kousek bez dírky přijde jeden s dírkou, aby nám při slepování cukroví správně vycházelo.
- Troubu si předehřejeme na 170°C. Dva plechy na pečení si vyložíme pečicím papírem a vykrájené kousky těsta na ně rovnoměrně naskládáme. Následně je pečeme 10 – 12 minut, dokud okraje nezačnou zlátnout. Po vytažení z trouby necháme linecké cukroví zcela vychladnout.
- Po vychladnutí postupně poslepujeme kousky cukroví k sobě malinovým chia džemem. Nejlepší je pomocí čajové lžičky kápnout trochu džemu doprostřed spodního kousku cukroví a jemně přiklopit kouskem cukroví s dírkou – takto zabráníme vytékání marmelády ze stran slepeného cukroví.
- Mandlové linecké cukroví lze standardně skladovat v krabici, kterou předtím vysteleme papírovými utěrkami. Tento druh chutná nejlépe několik dní odleželý, vydrží však bez problémů i dva týdny. Nesnědené kousky lze rovněž zamrazit.
Jelikož linecké představuje jeden z nejoblíbenějších druhů vánočního cukroví vůbec, vzniklo v průběhu času nepřeberné množství variací této dobroty. Osobně bych si na Vánoce vystačila pouze s tímto druhem, Vám ale každopádně chci doporučit také tento pěkný článek s novými recepty na chutné a zdravé linecké cukroví, které ještě neznáte.
Inspirujte se!
Zdravé datlové lanýže s mandlemi
Tento bonboniérový druh cukroví by odmítl skutečně jen málokdo. Úžasná kombinace kvalitní čokolády, sladkých datlí, slunečnicových semínek a chutných oříšků dala vzniknout těmto vynikajícím zdravým vánočním lanýžům.
Zaručeně je musíte vyzkoušet!
Ingredience
30 kusů
- 14 ks datlí, předem namočených v teplé vodě
- 2 čajové lžičky vanilkového extraktu
- 20 g neslazeného kakaového prášku
- 70 g celých neloupaných mandlí
- 70 g nesolených slunečnicových semínek
- 1/4 čajové lžičky mořské soli
- 260 g kvalitní hořkosladké čokolády
Postup
- Mělký plech na pečení si vyložíme pečicím papírem a necháme ležet stranou. Datle vyjmeme z vody, vypeckujeme a přesuneme do mixéru spolu s vanilkovým extraktem, kakaovým práškem, mandlemi, slunečnicovými semínky a solí. Vše mixujeme, dokud nevznikne lepivé těsto, zhruba 1-2 minuty. Pokud je těsto příliš hrudkovité a tuhé, můžeme do mixéru přilít čajovou lžičku javorového sirupu a znovu promixovat.
- Z těsta poté začneme vytvářet kuličky: Nabereme si vždy 1 plochou polévkovou lžíci těsta, které v dlaních vyválíme do kulata a pokládáme na pečicí plech. Postup opakujeme, dokud nám těsto vystačí, mělo by to vyjít přibližně na 30 lanýžových kuliček. Ty poté přesuneme na pár minut do mrazáku.
- Ve vodní lázni si pomalu rozehřejeme čokoládu, kterou během procesu průběžně mícháme, aby zmizely všechny hrudky a zůstala hladká hmota. Čokoládu poté necháme přibližně 5 minut lehce vychladnout, než v ní začneme namáčet mandlové kuličky.
- Kuličky vyjmeme z mrazáku a pomocí kleštiček jednu po druhé namáčíme v čokoládě. Je vhodné po každém namočení kleštěmi lehce klepnout o hranu hrnce, aby přebytečná čokoláda odkápla zpátky. Hotové lanýže klademe zpět na pečicí plech a nakonec je necháme před podáváním na 30 minut zchladnout v lednici, dokud čokoláda zcela neztuhne.
- Toto vánoční cukroví lze skladovat v uzavíratelné plastové nádobě v lednici, doporučená doba skladování je max 1 týden.
V každém repertoáru svátečních mlsot se vždy najde minimálně jeden druh cukroví, který obsahuje čokoládu. Tato velice oblíbená pochutina bývá častou volbou do pečených i nepečených moučníků, dezertů, sušenek, apod.
Pokud jste milovníkem kakaa a čokolády, vyzkoušejte také naše nejlepší recepty na zdravé vánoční čokoládové cukroví!
Vánoční mini řezy z mandlového másla
Tato dietní nepečená dobrota představuje další inovativní druh cukroví, kterým lze nahradit jiný, ne příliš zdravý druh, který jste byli doposud zvyklí na Vánoce vyrábět. Recept na toto vánoční cukroví je snadný a rychlý a v neposlední řadě i velice zdravý.
Kostičky jsou bohaté na bílkoviny, neobsahují žádný lepek, živočišné tuky ani laktózu.
Ingredience
32 kusů
Na mandlovou vrstvu:
- 240 g nesoleného mandlového másla
- 80 g + 2 polévkové lžíce javorového sirupu
- 60 g kokosové mouky
Na čokoládový topping:
- 170 g veganské čokolády
- 120 g nesoleného mandlového másla
Postup
- Misku na pečení s rozměry 20×20 cm si vyložíme pečicím nebo voskovým papírem a necháme ležet stranou v pokojové teplotě. Poté si vyrobíme mandlovou vrstvu: Ve středně velké míse smícháme všechny ingredience na tuto část cukroví. Pomocí gumové stěrky důkladně promísíme, aby se vše dobře propojilo, nikde nesmí zbýt nerozmíchané stopy mouky.
- Těsto přesuneme do pečicí misky a gumovou stěrkou dobře uhladíme. Teď je čas na čokoládový topping: Ve vodní lázni si za stálého míchání rozehřejeme do hladka čokoládu, poté přidáme i mandlové máslo a vše dobře promícháme. Touto směsí následně přelijeme mandlovou vrstvu v pečicí misce, čistou stěrkou znovu uhladíme a rovnoměrně rozprostřeme po celém povrchu.
- Předpřipravené cukroví dáme na 1 hodinu do mrazáku. Po vyjmutí nakrájíme na 32 stejných obdélníčků a můžeme podávat! Pokud se rozhodneme toto vánoční cukroví skladovat, učiníme tak s použitím plastové uzavíratelné nádoby, přičemž nepřekračujeme dobu jednoho týdne.
Dietní mandlovo-kakaové sušenky
Různé druhy slepovaného vánočního cukroví jsou neodmyslitelnou součástí každého vánočního tácu s cukrovím. Právě proto by byla velká škoda dnes vynechat recept na zdravé slepované oříškové sušenky!
Toto vánoční cukroví je křehoučké, sladká náplň se rozplývá na jazyku a chuť čokolády pohladí každého na duši. Vyzkoušejte je!
Ingredience
35 kusů
- 180 g mletých mandlí
- 195 g kvalitní celozrnné mouky
- 30 g kakaového prášku
- 180 g třtinového cukru
- 185 g veganského másla, změklého
- 100 g karamelizované bílé čokolády
Postup
- Troubu si předehřejeme na 160°C a dva plechy na pečení si vyložíme pečicím papírem. V misce si smícháme dohromady mleté mandle, mouku a kakao a směs odložíme stranou.
- V jiné velké míse si pomocí ručního šlehače rozšleháme máslo spolu s cukrem, dokud nevznikne nadýchaná hmota. Poté přisypeme suché ingredience a propracováváme rukou, dokud se vše řádně nepropojí. Z těsta si vyrobíme malé kuličky (aby každá vážila zhruba 10 g), naskládáme je na pečicí plechy a přesuneme na 15 minut do mrazáku. Po vyjmutí z mrazáku zkontrolujeme, zda jsou kuličky alespoň 2 cm od sebe a každou lehce zploštíme.
- Poté dáme cukroví péct zhruba na 20 minut, přičemž po deseti minutách plech vyjmeme a otočíme ho, aby bylo vše propečené rovnoměrně. Po vyjmutí z trouby sušenky necháme zcela vychladnout a vložíme do lednice.
- Mezitím si vyrobíme čokoládovou náplň na slepování: V malé misce v mikrovlnné troubě si rozpustíme čokoládu, postačí přibližně 1 minuta a po první půl minutě čokoládu promícháme, aby v ní nezbyly hrudky. Necháme ji chvíli zchladnout a poté na každou sušenku kápneme trochu čokolády (na zploštělou stranu). Takto připravené sušenky vložíme na 5 minut do lednice, aby nám první vrstva náplně nestekla. Poté je vyjmeme, znovu na každou kápneme trochu čokolády a přilepíme na ni druhou polovinu sušenky.
- Toto vánoční cukroví lze podávat ihned, nebo je můžete na dalších 20 minut nechat zchladnout v ledničce. Mandlové máslo lze také nahradit lískooříškovým, pokud jej máte rádi. Sušenky lze skladovat v krabici s dalším cukrovím, vydrží Vám takto až dva týdny.
Objevte podobné tipy
Fitness mandlové placičky s čokoládou
Nepečené druhy cukroví jsem si velice oblíbila, protože zpravidla představují jedny z nejzdravějších druhů svátečního mlsání, které je k dispozici. Tyto nepečené mandlové placičky neobsahují žádnou mouku, těsto je tvořeno pouze ořechy, datlemi, kakaovými hroty a mandlovým máslem.
Jde tedy o extrémně dietní a výživný druh vánočního cukroví, který navíc krásně vypadá a skvěle chutná. Pro dietnější verzi tohoto receptu je možné vynechat finální obalení v čokoládě.
Ingredience
18 kusů
Na placičky:
- 140 g neloupaných mandlí
- 8-10 datlí, vypeckovaných
- 120 g nesoleného mandlového másla
- 2 polévkové lžíce kakaových hrotů + více na ozdobu
- 1 čajová lžička vanilkového extraktu
- 1/4 čajové lžičky himalájské soli
Na čokoládu:
- 40 g kvalitní veganské tmavé čokolády
- 40 g kvalitní veganské bílé čokolády
- 1 čajová lžička kokosového oleje
Postup
- Mandle vložíme do mixéru a mixujeme, dokud nevznikne hrubá mouka. Přidáme datle, mandlové máslo a sůl a znovu mixujeme, dokud nevznikne těsto, načež přisypeme kakaové hroty a krátce promísíme.
- Vznikne nám hrudkovitá hmota, která však lepí dost natolik, aby držela pohromadě. Vyrobíme si tedy malé placičky, na jednu by měla vycházet 1 polévková lžíce těsta. Před namáčením v čokoládě si jednotlivé kousky naskládáme na plech, který jsme si předtím vyložili pečicím papírem.
- Ve dvou oddělených vodních lázních si rozpustíme oba druhy čokolády, přičemž ke každé přidáme 1/2 polévkové lžičky kokosového oleje. Po zběžném zchladnutí namáčíme placičky půl napůl ve tmavé a v bílé čokoládě, přesuneme je zpět na plech a každý kousek lehce posypeme dalšími kakaovými hroty.
- Před podáváním toto vánoční cukroví vložíme alespoň na 30 minut do lednice, aby čokoládová vrstva dobře ztuhla. Nesnědené zbytky lze skladovat max. 1 týden v lednici, nebo až 3 měsíce v mrazáku.
Ovesné vánoční cukroví s mandlemi
Původně snídaňové mandlové sušenky s ovesnými vločkami a borůvkami představují fit druh bezlepkového cukroví, který se chystám letos na Vánoce upéct. Kombinace všech použitých surovin mi připadá neobyčejně lahodná už jen na pohled a při čtení receptu.
Vyzkoušíte ho také?
Ingredience
20 kusů
- 140 g pražených mandlí, nasekaných nahrubo
- 130 g ovesné mouky
- 30 g ovesných vloček
- 2 čajové lžičky prášku na pečení
- 1 a 1/2 čajové lžičky mleté skořice
- 1/2 čajové lžičky mořské soli
- 100 g javorového sirupu
- 2 polévkové lžíce nesoleného mandlového másla
- 110 g neslazeného jablečného protlaku
- 2 čajové lžičky mleté vanilky
- 200 g čerstvých borůvek
Postup
- Troubu si předehřejeme na 180°C a plech na pečení o rozměrech 20×14 si vyložíme pečicím papírem. Do mixéru vložíme přibližně 2/3 pražených mandlí a ovesné vločky a vše rozmixujeme, načež směs přesuneme do velké mísy.
- Všechny ostatní suché ingredience vyjma borůvek a zbytku pražených mandlí přidáme do mísy a promícháme. Poté přidáme javorový sirup, mandlové máslo, jablečný protlak a vanilku a znovu vše pořádně promísíme. Nakonec vsypeme i borůvky a z připraveného těsta si vytvoříme 20 stejně velkých hromádek, které zploštíme a utvoříme z nich kulaté sušenky.
- Na povrch každé sušenky nasypeme zbylé mandle a lehce je přitlačíme, aby po upečení neopadaly. Cukroví pečeme 15 – 17 minut, dokud nezezlátne a nezíská nahnědlý odstín.
- Po vyjmutí z trouby necháme sušenky zcela zchladnout a můžeme podávat s čajem nebo s mlékem. Toto vánoční cukroví vydrží poměrně dlouho, pokud je můžete uložit do uzavíratelné nádoby, doporučuji však nepřekračovat dobu 5-ti dnů. V mrazáku ovšem vydrží mnohem déle.
Fit mandlové hvězdičky se skořicí
Klasické vykrajované vánoční cukroví, jen lehce poprášené cukrem – kdo by odolal? I v jednoduchosti je krása. Tyto lehké mandlovo-skořicové hvězdičky ve zdravém provedení jistě potěší všechny členy rodiny. Pojďme si je společně vyzkoušet!
Ingredience
30 kusů
- 250 g čerstvě namletých mandlí
- 100 g kokosového cukru
- 1 polévková lžíce mletých chia semínek
- 2 polévkové lžíce studené vody
- 2 polévkové lžíce javorového sirupu
- 3 čajové lžičky mleté skořice
- špetka vanilkového prášku
- moučkový xylitol na posypání či obalení hotového cukroví
Postup
- Nejprve si v mixéru rozmixujeme mandle, aby nám vznikla hladká mouka. Chia semínka vložíme spolu s vodou do malé mističky a necháme je nabobtnat, mělo by stačit zhruba 10 minut. Poté si větší mělký plech na pečení vyložíme pečicím papírem a necháme jej ležet stranou.
- Kokosový cukr, mandlovou mouku, skořici a vanilkový prášek nasypeme do mixéru a krátce promixujeme na nejvyšší rychlost. Poté přidáme chia semínka a javorový sirup a znovu mixujeme cca 30 sekund, dokud nám nevznikne jednolité těsto. Jestliže by směs byla příliš hrudkovitá, lze přidat jednu polévkovou lžíci vody.
- Troubu rozehřejeme na 160°C. Připravené těsto si mezi dvěma voskovými papíry rozválíme na tloušťku 0,6 cm a poté z něho vykrájíme pomocí vykrajovátka hvězdičky. Cukroví naskládáme na pečicí plech a pečeme 8 – 10 minut, jednotlivé kousky by měly po okrajích zezlátnout.
- Po vyjmutí z trouby necháme hvězdičky 5 – 10 minut zchladnout, poté je posypeme práškovým xylitolem. Před podáváním je však vhodné nechat toto vánoční cukroví vychladnout úplně.
- Plánujeme-li tyto mandlové hvězdičky skladovat, můžeme je přidat do krabice s ostatním cukrovím. Jelikož nepodléhají žádné zkáze, není nutné je uchovávat v lednici. Pokud však chceme zachovat jejich křupavost, je vzduchotěsná uzavíratelná nádoba lepší volbou.
Proč při pečení používat mandle?
Mandle patří mezi nejoblíbenější a také nejzdravější oříšky na celém světě. Obsahují velké množství vitamínů, minerálů, zdravých tuků a antioxidantů, a právě to všechno z nich dělá superpotravinu.
Že slyšíte o tomto termínu poprvé? Doplňte si vzdělání v rámci výživy a přečtěte si také můj článek o superpotravinách a jejich blahodárném vlivu na zdraví člověka.
Zde je 7 nejvýznačnějších benefitů mandlí:
1. Obsahují mnoho živin, vitamínů a minerálů
Na 26 g mandlí (přibližně 1 malou hrst) vychází 3,5 g vlákniny, 6 g bílkovin a 14 g tuků, z čehož 9 g je nenasycených tuků. Mandle také obsahují skutečně vysoký podíl vitamínu E (považují se za jeho nejkvalitnější zdroj), hořčíku a manganu. Dále v těchto oříškách najdeme i riboflavin, měď a fosfor.
2. Pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi
Ořechy obecně disponují velice nízkým obsahem cukrů, ale zato vysokým obsahem vlákniny, zdravých tuků a bílkovin, což z nich dělá potravinu vhodnou i pro diabetiky. I již zmíněný hořčík hraje v tomto ohledu významnou roli – potraviny bohaté na tento minerál pomáhají předcházet metabolickému syndromu a cukrovce.
3. Jsou doslova nabité antioxidanty
Toto je jeden z nejdůležitějších faktů, pro které jsou mandle považovány za superpotravinu. Antioxidanty chrání naše tělo před škodlivými vnějšími vlivy a snižují riziko rakoviny a spousty dalších chorob. Málokomu je ale třeba známo, že nejvíce antioxidantů najdeme právě v tenké hnědé slupce na povrchu ořechu, proto doporučuji nekupovat blanšírované mandle.
4. Působí blahodárně na krevní tlak
Hořčík má příznivý vliv i na náš krevní tlak, který pomáhá efektivně snižovat. S vysokým krevním tlakem jde ruku v ruce i riziko mrtvice, infarktu myokardu a selhání ledvin. Je proto v zájmu každého člověka zařadit do stravy více potravin bohatých na hořčík, jako jsou třeba právě mandle. Jisté studie prokázaly, že i jedna malá hrst mandlí týdně pomáhá značně snižovat tato rizika.
5. Podílí se na snižování hladiny cholesterolu
Vysoký obsah LDL cholesterolu v našem krevním řečišti nevěstí nic dobrého, ba naopak – riskujeme díky němu onemocnění kardiovaskulárního systému. Konzumování mandlí nám může pomoci nejen s dramatickým snížením tohoto cholesterolu a zabraňováním jeho oxidace. Tyto oříšky zároveň podporují i hubnutí břišního a meziorgánového tuku, který rovněž může být velice nebezpečný.
6. Pomáhají snížit denní kalorický příjem
Jelikož mají mandle schopnost snižovat pocity hladu, pomáhají tak i s regulováním denního příjmu kalorií v potravě a nápojích. Tyto zásluhy má právě v mandlích obsažená vláknina a proteiny, které společně podporují pocity plnosti po konzumaci pokrmů. Nízký obsah sacharidů v této potravině znamená také stabilní hladinu glukózy v krvi a nižší riziko „vlčího hladu“.
7. Hodí se do dietních stravovacích plánů
Mandle obsahují několik nutrientů, které má naše tělo problém strávit. S tím jde ruku v ruce fakt, že náš organismus nevstřebá přibližně 10-15% kalorií přijatých ve formě těchto oříšků. Ořechy obecně jsou sice vysoce kalorické, ale pro všechny výše uvedené atributy se při hubnutí silně doporučují. Je pouze nutné hlídat zkonzumované množství!
Závěrem
Pečené i nepečené cukroví z těchto výživných a zdraví prospěšných ořechů by rozhodně nemělo ve Vašem svátečním výběru mlsot chybět.
Nemusíte se však limitovat pouze na tento náš článek, receptů na zdravé mandlové vánoční cukroví existuje velká spousta. Například stránka www.yumly.com doporučuje spousty kvalitních receptů na fitness mandlové cukroví. Rozhodně Vám doporučuji si nápady na této stránce projít a kdo ví, třeba se Vám některé z uvedených receptů zalíbí.
Můžete si také například vzít k ruce vlastní recepty na své oblíbené druhy cukroví a zkusit je upéct tentokrát z mandlové mouky. Do vanilkových rohlíčků zase lze použít místo vlašských ořechů mandle, atd.
Zkuste improvizovat!
Fantazii se meze nekladou, a každá byť sebemenší snaha o zkvalitnění konzumovaných pokrmů se počítá!