Kefír z tibetské houby Vám pomůže revitalizovat organismus! Připravte si zdravý nápoj v pohodlí domova

Kefírová tibetská houba je shlukem kvasinkových bakterií, které žijí v mléce a vypadají jako malé kousky květáku. Nenechte se však zmást jejím prapodivným vzezřením!

Má totiž úžasnou schopnost vytvořit z obyčejného mléka vitamíny nabitý kefír, který Vám pomůže očistit tělo, nastartovat metabolismus a popřípadě i shodit pár nežádoucích kil!

Celý postup a proces je navíc natolik jednoduchý, že jej může praktikovat úplně každý a navíc v pohodlí vlastního domova.

Pusťe se s námi do čtení! V následujícím textu se dozvíte vše podstatné o tomto malém zázraku.

Co je to kefírová houba?

Kefírová houba, která je vyjma výše zmíněné obměny někdy též nazývána jako tibeťanka či kefírové zrno, je stručně řečeno mykoidní organismus na bázi octu a mléka, z něhož se připravuje fermentovaná tekutina kefírového charakteru.

Houbičky samotné vypadají prakticky jako shluk miniaturních bílých květákových růžiček, které jsou ponořené v nádobě s houstnoucí tekutinou. Houbová zrnka v mléčném prostředí extrémně rychle rostou, občas se od sebe oddělí, plavou na hladině a v nádobě si vyloženě žijí vlastním životem.

Takto připravený kefír je plný zdravých laktobacilů, kvasinek a dalších živých kultur. V neposlední řadě však také obsahuje ve vysoké míře bílkoviny, vápník, vitamíny skupiny B, vitamín K, kyselinu listovou, fosfor a hořčík.

Jelikož jde o přirozené probiotikum, chutí lehce připomíná kyselé mléko. Aroma je vesměs snesitelné, avšak nejde o vyloženě lahodný nápoj. Tento fakt by Vás však rozhodně neměl držet dál od tohoto levného a na údržbu nenáročného nutričního zázraku!

Jediný způsob konzumace nemusí být vyloženě vypitím skleničky kefíru každé ráno – ne každému totiž lahodí tato přirozená trpkokyselá chuť. Kefír z tibetské houby lze konzumovat i vhodnějšími způsoby. Osobně doporučuji například pokapat oblíbený moučník několika lžícemi tekutiny. Vaše tělo už jen tímto způsobem ihned dostane potřebnou dávku probiotik na celý zbytek dne.

Tibetská houba v keramickém hrnku a na dřevěné lžíci a hotový kefír ve skleněné nádobě
Zdroj: https://wellness-drinks.de

Jak tibeťanka funguje?

Jak již bylo řečeno, zrníčka kefírové houby představují shluky kvasinkových mikroorganismů se specifickými vlastnostmi, které lze zjednodušeně shrnout do prostého faktu:

Tibetská houba má schopnost změnit běžné mléko v extrémně zdravý elixír, který oplývá mnoha blahodárnými účinky. Jde zároveň o jeden z nejstarších a nejzdravějších fermentovaných nápojů, který prospívá jak našemu zdraví, tak i dobrému vzhledu.

Tyto houbové organismy přežívají a prospívají jedině v mléčném prostředí, kde se mohou živit laktózou a rozrůstat se. Ono prostředí je nutné často obměňovat, jelikož v hotovém kefíru houbičky svůj aktuální růst zastaví a bez potřebných živin, čerstvého mléka a adekvátní údržby začnou strádat a uhynou.

Vzhledem k tomu, že houbové organismy během růstu a rozmnožování spotřebovávají mléčný cukr, hotový kefír si mohou dopřát i lidé, kteří trpí nesnášenlivostí laktózy. Vedlejšími produkty tohoto konkrétního procesu fermentace je mimo jiného i kyselina mléčná a octová a v malé míře alkohol, což by pro některé lidi mohlo představovat problém, ale k tomu se vrátíme později.

Při zkombinování rostlinného mléka s živočišným (v rámci několika kroků), je výsledný produkt vhodný rovněž pro lidi, kteří ve stravě preferují spíše rostlinné varianty mlék. Příprava tohoto kefíru ovšem vyžaduje užití dvou různých kvasných organismů, přičemž celkový postup je náročnější a zdlouhavější. Výsledek se navíc nedá označit za veganský, jelikož střídmé použití živočišného mléka je nutné i v tomto případě.

Účinky a benefity tibetské houby

Blahodárných účinků, které by se daly připsat na konto nápoje z těchto houbiček je spousta. Zde jsem tedy pro Vás vypsala alespoň ty nejvýznamnější:

  • pročišťuje a detoxikuje organismus
  • napomáhá zlepšení stavu střevní mikroflóry
  • podporuje správné fungování kardiovaskulárního systému
  • posiluje zdraví našich vlasů, pokožky a nehtů
  • zpomaluje proces stárnutí buněk
  • působí protizánětlivě a ulevuje otokům
  • podporuje obranyschopnost organismu
  • doplňuje tělu podstatné vitamíny a živiny
  • působí jako obrana vůči mnoha nemocem a infekcím
  • pomáhá regulovat hladinu cholesterolu v krvi

Zajímá-li vás více téma očisty, jistě Vám přijde vhod i můj další článek na téma detoxikace organismu, ve kterém najdete o očistě těla veškeré potřebné informace.

Může být tibeťanka škodlivá?

Napadlo Vás, zda může i něco tak zdravého nadělat v těle paseku?

Samozřejmě ano a jako základní potenciální obtíž uvedu nadužívání. To pochopitelně platí téměř o čemkoliv, co bychom konzumovali po dlouhé etapy beze změny a bez přestávky.

Existují důvody, které mohou v rámci konzumace tohoto elixíru představovat problém a proto se jeho pití za následujících podmínek nedoporučuje, či přímo vylučuje:

Jde o těhotenství a kojení, problémy s alkoholismem a stav, kdy člověk užívá předepsaná antibiotika. Jestliže se Vás cokoliv z uvedeného přímo týká, uděláte nejlépe, když se kefíru vyvarujete.

Jeho pití není zároveň kvůli obsaženému alkoholu vhodné ani pro děti.

Jak se o kefírová zrnka starat?

Zde je několik důležitých instrukcí, které je třeba mít na paměti:

1. Zákaz styku houby s kovem

Shluk zrnek houby nesmí přijít do styku s jakýmkoliv kovovým povrchem či nádobím. I letmý kontakt s jakýmkoliv kovem nevyhnutelně vyústí v uhynutí zrn. K míchání kefíru proto používejte zásadně dřevěné a plastové vařečky či lžíce!

Co se týče ideálního materiálu nádoby, nejlépe funguje sklo a keramické sklenice či džbánky.

2. Žádné přímé sluneční světlo

Mírně teplejší prostory v rámci krátké doby jsou v pořádku, avšak sluneční svit může pro rostoucí houbičky představovat nebezpečí.

Nechávat kefír na přímém slunci se obecně nedoporučuje z toho důvodu, že paprsky mohou nádobu zahřát přespříliš, díky čemuž začnou mít pré i další nežádoucí bakterie. Vaše kefírová houba je poté náročnější na údržbu a čištění a zároveň ji může napadnout nějaká choroba.

Ideální místo pro růst této houbové kultury je středně osvětlené, až stinné místo, jako například polička ve Vaší kuchyni.

3. Pravidelně houbičky omývejte

V tomto případě je třeba se dostat trochu více do obrazu, a to díky praxi.

Nejlepší způsob je dle mého názoru ten, že si sami vyzkoušíte, jak fungují rozdílné poměry obou surovin (hub i mléka), v rámci rychlosti fermentace.

Zkusíte-li použít obě ingredience v poměru 1:1, proces bude velice rychlý. Dáte-li naopak pouze 1 čajovou lžičku houbiček do 1 litru mléka, vytouženého kefíru se dočkáte až za velice dlouho.

Od těchto rozdílných poměrů se odvíjí právě i nutnost kefír spotřebovat a houby řádně opláchnout před dalším naložením do čerstvého mléka na další den. Elixír si tedy v ideálním případě přecedíte do jiné skleněné nádoby a zrnka důkladně propláchnete pod vlažnou tekoucí vodou.

Před naložením do nového mléka je třeba se ujistit, že na houbách nezůstal žádný sliz či jiné nečistoty.

4. Používejte nepasterizované mléko

Čím čerstvější mléko s kratší dobou trvanlivosti, tím v tomto případě nejlépe. Pokud byste však chtěli použít čerstvě nadojené mléko, bude nutné je zahřát na určitou teplotu a následně nechat zchladnout, abyste se zbavili všech nežádoucích bakterií, které by mohly proces fermentace sabotovat.

Ideální teplota použitého mléka a následného kefíru se pohybuje v rozmezí 18-28°C, přičemž nejvíce tibeťanka prosperuje za teploty 22°C.

5. Kefír obnovujte nejlépe každý den

Při běžném postupu trvá přibližně 24 hodin, než je kefír hotový a připravený ke konzumaci. V jistém bodě se houba přestane rozmnožovat a proces se zastaví.

Od tohoto bodu dál, po dalších několika hodinách už nápoj začne ztrácet svou čerstvost. Na jeho hladině se rovněž může objevit objevit žlutý škraloup. Pokud kefír získá nahnědlou barvu, houbu uvnitř již nebude možné k tomuto účelu znovu použít.

6. Tekutinu čas od času promíchejte

Ač to není nezbytně nutné, bakterie se lépe a rychleji množí, když směs během fermentace tu a tam promícháme, aby se vrstvy čertvějšího mléka dostaly i ke shlukům zrnek, které plavou na hladině. Celý proces to urychlí a prospěje mu.

Pokud však během dne tekutinu promíchat zapomenete, nic se neděje.

7. Nechte kefír dýchat

Úplné uzavírání fermentační nádoby se nedoporučuje. Kefírová houba prospívá nejlépe, když má přístup ke kyslíku. Pokud jí ho odepřete, fermentační proces nezanikne, ale namísto kýženého elixíru si vypěstujete bublinkaté kefírové víno, což pravděpodobně není to, o co stojíte.

Nejlépe tedy uděláte, pokud víčko či jakýkoliv jiný kryt zvolíte z prodyšného materiálu. Ideální volbou je kupříkladu bavlněný hadřík či papírový ubrousek, upevněný okolo hrdla gumičkou.

Lze použít i klasické kovové víčko, které pouze neutáhnete naplno, ale necháte sklenici uzavřenou pouze „naoko“. Rozhodně se nepokoušejte ve víčku tvořit otvory! Vrchní kryt sklenice musí být prodyšný, avšak většími dírami by do směsi mohly napadat různé drobné nečistoty, které by fermentující tekutinu znehodnotily.

8. Mrazák jako poslední řešení

Tibetská houba se po řádném očištění dá zamrazit a použít znovu po několika měsících, avšak bez pravidelných dodávek čerstvého mléka za běžných podmínek nepřežije. Pokud tedy plánujete dát si od kefíru pauzu a houbičky neplánujete někomu darovat, mrazák představuje tu nejlepší volbu.

Základní přípravu před zmražením představuje opět omytí, které jsem popsala výše. Dalším důležitým krokem je důkladné vysušení.

Zrnka poté vložíme alespoň do tří mikrotenových sáčků a nakonec navíc do uzavíratelné plastové nádoby. V mrazáku je třeba houbu udržovat ve stálé teplotě beze změn, dokud se nerozhodneme ji začít znovu používat.

Metoda zmražení se hodí i jakožto řešení určitých nemocí a nežádoucích bakterií, které tibetskou houbu napadly. Pokud nemocné houbičky na několik dní po umytí zamrazíme, existuje vysoká šance, že se po rozmrznutí a obnovení obtíže již neobjeví.

Tibetská houba v kovovém cedníku a kefír v modré sklenici
Zdroj: www.culturedfoodlife.com

Na obrázku výše je vyobrazeno kefírové zrno v kovovém cedníku, který byl použit po dokončení procesu fermentace. Použití tohoto materiálu je v pořádku jedině případě, že neplánujete svoje houby dále rozmnožovat nebo jestliže jich máte velkou spoustu, jelikož styk s kovem organismy nepřežijí.

Ideální volbou při udržování a množení tibetské houby jsou plastové cedníky.

Tibetská houba vs. tibi krystaly

Tibeťanka bývá občas díky podobnému názvu mylně zaměňována za takzvané tibi krystaly, či jinak řečeno japonské krystalky. Výsledná kefírová voda z těchto krystalků je zcela jiná, než hustá jogurtová konzistence kefíru z tibeťanky. Mezi těmito dvěma organismy je rovněž další zásadní rozdíl.

Kefírové houbičky prosperují na bázi laktózy a octa, zatímco tibi krystalky se rozmnožují převážně díky fruktóze či jinému sacharidu, jako je například med. Charakterem se tedy mezi sebou liší, avšak blahodárný vliv a léčivé účinky fermentovaného nálevu z obou organismů jsou srovnatelné.

Z tibi krystalků se připravuje oblíbený tibi kefír, známější spíše jako vodní kefír. Oproti tekutině z tibetské houby má nezaměnitelnou sladkou chuť.

Japonské tibi krystaly na dřevěné lžíci
Zdroj: www.happyherbalist.com

S různými pojmy a odnožemi, které se týkají základních živin, souvisí úzce i umění správného stylu stravování. Jestliže plavete v rámci stravovacího režimu, doporučuji Vám rovněž svůj další článek, ve kterém se dozvíte, jak si sestrojit vyvážený jídelníček.

Příprava kefíru z tibetské houby

Vlastnit zrnka tibetských houbiček představuje něco podobného, jako mít domácího mazlíčka. Jste totiž na 100% odpovědní za jejich život a existenci a záleží jen na míře Vaší péče a snahy, jak dobře budou prosperovat, či zda důsledkem nedostatečné nebo nevhodné péče zaniknou.

Zde je jednoduchý způsob přípravy kefíru:

Ingredience

  • 1 polévková lžíce tibetských houbiček
  • 500 ml nepasterizovaného živočišného mléka

Dále budeme potřebovat:

  • uzavíratelnou sklenici
  • dřevěnou/plastovou lžíci nebo vařečku
  • plastový cedník
  • plátýnko nebo papírový ubrousek
  • gumičku
  • nádobu na uchování hotového kefíru

Postup

  • Novou tibetskou houbu vložíme do cedníku a dle instrukcí výše důkladně opláchneme pod vlažnou tekoucí vodou.
  • Poté si vezmeme sklenici či jinou nádobu (doporučuji objem 0,7-1 l) a nalijeme do ní mléko. Hladina by měla být přibližně ve dvou třetinách sklenice, jelikož kefír v rámci fermentace nabobtná a proto potřebuje dostatek prostoru.
  • Do mléka opatrně vložíme houbičky, nádobu zvrchu přikryjeme ubrouskem či plátýnkem a utěsníme gumičkou. Poté necháme zrnka pracovat a mléko fermentovat v pokojové teplotě po dobu 24 hodin. Doporučuji rovněž jednou za čas směs promíchat.
  • Po doporučené době zcedíme hustou tekutinu skrze cedník do jiné sklenice, houbičky i s původní nádobou důkladně omyjeme a opakuje tentýž proces, jako posledně. Kefír bez houbiček nám vydrží v lednici čerstvý několik dní.
  • Tekutinu doporučuji pít na lačný žaludek každé ráno, po dobu 20 dní maximálně. Tato doba by měla být následována dalšími 10 dny přestávky, kdy budeme moci s nápojem znovu začít.

Potřebujete-li někam na pár dní odjet a nemáte možnost se o svou tibetskou houbu starat, stačí ji zkrátka vložit do mnohem větší nádoby s vyšším množstvím mléka a nádobu nechat v chladničce. Díky těmto opatřením bude proces fermentace mnohem pomalejší a houbová zrnka touto cestou neuhynou.

Závěrem

Tibetská houba představuje zázračnou, levnou a snadno dostupnou surovinu, která Vám skvěle pomůže s očistou organismu a zlepšením Vašeho zdraví a životosprávy.

Výsledný kefír by se díky svým blahodárným účinkům dal označit za superpotravinu. Jestliže si nejste jistí, co to vlastně jsou superpotraviny, pokračujte dále na tento můj článek, který Vám o takzvaných superfoods objasní vše důležité a podstatné.

Rovněž bych s Vámi ráda sdílela tuto úžasnou stránku a článek, který prakticky pojednává o tibetské houbě od A do Z a díky němuž jsem se dozvěděla spoustu dalších dodatečných a užitečných informací – vřele doporučuji!

Nakonec bych ještě ráda dodala, že zrnka této úchvatné a zdravé houby jsou k sehnání zcela kdekoliv a často i zadarmo. Od jiných lidí si je mnohdy lze objednat kupříkladu jen za úhradu poštovného.

Na nic nečekejte a vyzkoušejte kefírovou houbu také!

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X