Chůze je jednou z nejoblíbenějších aktivit mnoha z nás. Jde o pohyb, který naše tělo potřebuje, dojdeme díky ní z bodu A do bodu B, nadýcháme se čerstvého vzduchu a pročistíme si při ní hlavu. Někteří z nás ji mají v oblibě ještě z jednoho důvodu, a to proto, že je skvělým pomocníkem na cestě za vysněnou postavou. Opravdu se jí ale dá zhubnout? V tomto článku najdete odpověď.
Pohyb je pro naše tělo nepostradatelný
Ze všech stran slýcháme, že naše tělo bylo stvořeno k pohybu, takže se musíme hýbat. Však se také hýbeme, odpovídáme našemu svědomí, které hned začne přemýšlet o tom, zda se hýbeme dostatečně. Ráno vstaneme, jdeme si udělat snídani, jdeme na autobus, od něj do práce, tam se taky občas projdeme, odpoledne se vydáme na cestu domů, možná se dokonce stavíme v obchodě. Doma pak běháme kolem sporáku, abychom navařili na další den a dětem připravili svačinu. To je přece pohybu až až. Nebo ne?
Když se řekne chůze
Odpověď na předchozí otázku není jednoznačná, každý z nás má přes den jiné množství pohybu, obecně ale můžeme říct, že tohle našemu tělu opravdu nestačí. Když si to uvědomíme, většinou na denní pořádek zařadíme nějaké to cvičení nebo víc chůze, která je pro nás tím nejpřirozenějším pohybem, nic dalšího k ní nepotřebujeme, takže nás stojí jen čas. Co ta chůze ale je doopravdy zač a jaký má na naše tělo vliv?
Chůze je lokomoční pohyb, který využívá dolní končetiny a dvounohým živočichům, mezi které patří i člověk, je vlastní. Umožňuje nám přemístit se z jednoho místa na druhé, tvoří ji jednotlivé kroky, při kterých se jedna noha střídá s tou druhou. Tím dochází k pohybu.
Víte, že chůze je vlastně první opravdový aktivní pohyb, který se učíme? Nezřídka se stává, že se k ní vracíme, třeba po nemoci nebo úrazu. Je to totiž asi jediná věc, které jsme schopni.
Objevte podobné tipy
Proč chodit pravidelně a dostatečně?
Naše životy jsou plné stresu, pořád někam pospícháme a mnohdy máme pocit, že i když se snažíme, seč můžeme, nezvládáme vše, co bychom měli. V takovou chvíli je třeba se zastavit, říct si DOST a udělat si chvilku na to, abychom se šli jen tak projít. Pročistíme si mysl, co dál?
- Při chůzi dojde ke zvýšení naší tepové frekvence, srdce musí pumpovat více krve. Tím dochází k jeho tréninku, což ve výsledku působí jako prevence onemocnění srdce.
- Svižná chůze podpoří nejen srdce, ale celý kardiovaskulární systém.
- Zlepší nám náladu.
- Posílí svaly a podpoří zdraví kloubů.
- Snižuje hladinu cukru v krvi.
- Chůze působí preventivně i proti zranění a úrazu.
- Podpoří spalování tuku a pomůže nám udržet si optimální tělesnou hmotnost.
- Pravidelná chůze nabízí širokou paletu zdravotních přínosů a může pomáhat při řešení různých potíží, včetně otékání nohou v těhotenství, což je běžný jev spojený s tímto obdobím.
Chůze a hubnutí
Člověk, který chce zhubnout, a pohybu se dosud věnoval spíš pasivně z gauče, jako první druh pohybu většinou zařadí právě chůzi a nahlédne na srovnání chytrých hodinek, které mu budou hlídat, kolik nachodí. Na začátek to bohatě stačí, navíc některé studie zjistily, že lidé, kteří pravidelně chodí, bývají ve srovnání s těmi ostatními hubenější. A platí to i ve srovnání s osobami, které chodí do posilovny nebo pokud cvičí jen vysoce intenzivní tréninky.
Dalším důvodem, proč při hubnutí vsázíme na chůzi, je už zmíněná skutečnost, že chůze snižuje hladinu cukru v krvi. Minimalizuje tak riziko rozvoje diabetu, zlepšuje reakci těla na inzulin, má pozitivní vliv na inzulinovou rezistenci a je parťákem na cestě za vysněnou postavou. Když se totiž zamyslíte, mnohé diety a jejich úspěch závisí na sníženém příjmu sacharidů. Když navíc snížíte hladinu cukru v krvi, ještě svoji snahu podpoříte.
Opravdu je třeba ujít alespoň 10 000 kroků denně?
Spolu s tím, jak na trh vstoupily chytré hodinky a fitness náramky, se nám do podvědomí usadila i informace o tom, že každý den musíme nachodit alespoň 10 000 kroků, abychom splnili denní doporučený limit. V takovou chvíli totiž hodinky slavnostně zavibrují a pochválí vás za vaši snahu.
Jde ale o mýtus, hranici 10 000 pokořit nemusíte. Aby chůze opravdu prospívala našemu tělu, svalů, kostem, metabolismu a psychické pohodě, stačí kolem 6 000 kroků. Když nachodíte víc než 7 500 kroků, tělo si ten pohyb vlastně už tolik neužívá. I těch 6 000 znamená v přepočtu něco přes 4 kilometry, když tolik nachodíte každý den, můžete být sami se sebou spokojeni.
Zdroj foto: Shutterstock.com