Kdy jíst ovoce, aby vám prospívalo a kdo by se mu měl vyhnout?
Jaké ovoce jíst při cukrovce nebo v případě, že se snažíte zhubnout?
Seznamte se s několika mýty, které se šíří mezi lidmi, udělejte si jasno a zjistěte, jak je to s ovocem doopravdy!
1. mýtus: Vždy jezte ovoce na prázdný žaludek
Jeden z nejčastějších mýtů o tom, kdy jíst ovoce je, že je nejlepší, jíst ho nalačno.
Mýtus tvrdí, že pokud konzumujete ovoce v kombinaci s jiným jídlem, toto jídlo v žaludku fermentuje a hnije. Podle tohoto mýtu také dochází k problémům s plynatostí.
I když je pravda, že vláknina v ovoci může zpomalit zpracovávání potravy žaludkem, zbytek uvedených tvrzení není pravdivých. Ovoce nezpůsobuje, že jídlo v žaludku zůstane donekonečna.
Studie zjistila, že u zdravých lidí vláknina zpomalila dobu potřebnou k vyprázdnění poloviny obsahu žaludku z průměrných 72 minut na 86 minut.
I když je tato změna rychlosti významná, v žádném případě nezpůsobuje zahnívání jídla v žaludku. Zpomalení vyprazdňování je naopak pozitivní, jelikož vám může pomoci, abyste se cítili déle sytí.
Podle jedné studie je žaludek navržen tak, aby zabránil růstu bakterií, které způsobují kvašení a zahnívání přijaté potravy.
Pro zbytek tvrzení, jako je to, že ovoce způsobuje plynatost či jiné zažívací potíže, nebo dokonce tvrzení, že ovoce na lačný žaludek způsobuje kruhy pod očima, neexistuje žádná vědecká opora.
2. mýtus: Konzumace ovoce před nebo po jídle snižuje jeho nutriční hodnotu
Tento mýtus tvrdí, že pokud budete jíst ovoce těsně před nebo po jídle, budou nutriční hodnoty jídla znehodnoceny. Není to pravda!
Podle zahraniční studie je tělo chytrý a vyspělý mechanismus, který je vyvinut tak, aby jídlo zpracovával v takové rychlosti, která umožňuje čerpání všech živin, a to bez ohledu na to, zda jíte ovoce před nebo po jídle.
Lidské tenké střevo je 6 metrů dlouhé a jeho absorpční plocha je nesmírná. Celé tenké střevo má schopnost absorbovat dvakrát více živin, než kolik je jich schopen průměrný člověk přijmout za celý den.
Studie také prokázala, že střevo dokáže získat živiny z ovoce i z jiného jídla naprosto snadno, a to bez ohledu na to, zda jíte ovoce s jídlem nebo na lačný žaludek.
3. mýtus: Trpíte-li cukrovkou, měli byste jíst ovoce 1-2 hodiny před nebo po jídle
Mýtus tvrdí, že lidé s diabetem mají problémy s trávením a konzumace ovoce, odděleně od jiných jídel, jejich trávící schopnosti zlepšuje.
Toto tvrzení je ovšem spíše na škodu než k užitku. Neexistují totiž žádné důkazy, které by podporovaly myšlenku, že konzumace ovoce odděleně zlepšuje trávení.
Cukr obsažený v ovoci se může velmi rychle dostat do krevního řečiště, což je pro lidi s diabetem nežádoucí. Spíše než konzumovat ovoce samostatně, je vhodné, jíst je s jídlem, které obsahuje vysoké procento bílkovin, vlákniny a tuku.
Podle jedné studie je pro diabetiky tato varianta dobrá, protože bílkoviny, vláknina a tuk mohou pomoci zpomalit uvolňování jídla z žaludku do tenkého střeva.
Studie také ukázala, že pouhých 7,5 g rozpustné vlákniny, která se nachází v ovoci, může zvýšit vzestup cukru v krvi po jídle až o 25 %.
Je skutečně pravdou, že u některých lidí s cukrovkou může ovoce způsobit trávící potíže. Mluvíme o gastroparéze, kdy se žaludek začne vyprazdňovat pomaleji než obvykle nebo se přestane vyprazdňovat úplně.
S gastroparézou mohou jisté dietní rady pomoci, ale konzumace ovoce na lačný žaludek k nim určitě nepatří.
Objevte podobné tipy
4. mýtus: Nejlepší čas, kdy jíst ovoce, je odpoledne
Popravdě netušíme, proč tento mýtus vznikl. Pro toto tvrzení neexistuje žádné reálné vysvětlení a ani odborné důkazy, které by jej podložily.
Obecně se tvrdí, že je metabolismus člověka v odpoledních hodinách pomalejší a jídlo s vysokým obsahem cukru, jakým je ovoce, zvyšuje hladinu cukru v krvi a znovu startuje trávící systém.
Studie potvrzuje, že jakékoliv jídlo, obsahující sacharidy, dočasně zvyšuje hladinu cukru v krvi, zatímco tělo vstřebává glukózu, a to bez ohledu na denní dobu.
Trpíte-li nadváhou nebo jste obézní, bude pro vás lepší se ovoci vyhýbat ve večerních hodinách. K večeru už totiž není potřeba váš organismus probouzet cukry, které jsou v ovoci obsaženy.
Tělo používá sacharidy jako palivo a pokud je tohoto paliva přijato příliš, tělo jej nestihne zpracovat a uloží nadmíru cukru do svých zásob a vy tak můžete začít ještě více přibírat.
Pokud však nadváhou ani obezitou netrpíte, ovoce se, ani ve večerních hodinách, bát nemusíte. Jedná se o potravinu plnou vitamínů a minerálů, která je zdravá bez ohledu na to, kolik je hodin.
5. mýtus: Ovoce byste neměli jíst po 14. hodině odpoledne
Je legrační, že tvrzení o tom, že byste se měli, v odpoledních hodinách, ovoci vyhýbat, přímo odporuje předešlému mýtu, který naopak doporučuje konzumaci ovoce odpoledne.
17 studiemi bylo zjištěno o 17 % menší riziko vzniku obezity u lidí, kteří během dne jedli převážně ovoce než u těch, kteří jej v takové míře nekonzumovali.
Pokud jde o hubnutí, jíst hodně ovoce a zeleniny je jednou z nejlepších věcí, co pro své tělo můžete udělat. Jedná se o skvělý způsob získání potřebných živin a to při nízké spotřebě kalorií.
Navíc, máte-li odpoledne chuť na něco sladkého, je určitě lepší tuto chuť uspokojit zdravým ovocem než nějakou průmyslově zpracovanou sladkostí.
Kdy jíst ovoce?
Pojďme si to shrnout. Řekli jsme si o několika mýtech, které se nám podařilo vyvrátit na základě vědeckých studií. Jak to ale tedy ve skutečnosti je? Kdy jíst ovoce?
Pravdou je, že jíst ovoce je skvělé kdykoliv během dne. Neexistuje žádný důkaz o tom, že byste se ovoci měli vyhýbat odpoledne nebo jej konzumovat před či po jídle.
Ovoce je obecně zdravé, výživné a k hubnutí velmi přátelské. Existují ale druhy ovoce, které je doporučováno, v jistých situacích, konzumovat více než jiné druhy.
Když chcete snížit váhu
Je nutné jíst ovoce, když chcete zhubnout? Konzumace ovoce není podmínkou k hubnutí, ale může vám výrazně pomoci urychlit snižování váhy.
Ovoce je báječné přírodní občerstvení, které nemusíte dlouze připravovat. Obsahuje málo kalorií a spoustu vitamínů a dalších živin, které jsou zdraví prospěšné.
Ovoce vám může výrazně pomoci při hubnutí, protože obsahuje také spoustu vlákniny, která zajistí, že se budete cítit déle plní.
Jaké ovoce jíst při dietě?
- grapefruity, pomeranče
- jablka
- bobule
- melouny
- broskve, nektarinky
- švestky
- rebarbora
- kiwi
- banány
- avokádo
Pokud trpíte cukrovkou 2. typu
Pro lidi s diabetem 2. typu může být konzumace ovoce v kombinaci s jiným jídlem rozhodující. Výběr správného ovoce může snížit riziko vzniku obtíží spojených s cukrovkou.
Ovoce je doporučováno jíst společně s jídlem bohatým na bílkoviny, tuky a vlákninu. Tato kombinace může způsobit pomalejší vstup cukru z ovoce do tenkého střeva. To má za následek pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi ve srovnání s konzumací samotného ovoce.
Jaké ovoce jíst při cukrovce?
- jablka
- banány
- bobule, hrozny
- grapefruity
- třešně
- kiwi
Pokud máte těhotenskou cukrovku
Gestační diabetes, neboli těhotenská cukrovka, se u žen rozvíjí během těhotenství. U těchto žen dochází ke změně hormonů a vyvíjí se citlivost na sacharidy.
Stejně, jako u lidí s diabetem 2. typu, je také u žen s těhotenskou cukrovkou vhodné konzumovat ovoce v kombinaci s jídlem bohatým na vlákninu, bílkoviny a tuky.
U těhotných žen je možné hladinu cukru v krvi lépe kontrolovat, pokud se budou vyhýbat konzumaci ovoce po ránu, tedy v době, kdy jsou těhotenské hormony na nejvyšší úrovni.
V případě, že se vám již miminko narodilo a kojíte, existují určité druhy jídel, kterým byste se měli vyhnout. Naopak ale existuje spousta ovocných dobrot, která si můžete dovolit.
Jaké ovoce jíst při kojení?
- meloun, mango
- banány
- meruňky
- švestky
- pomeranče
- červený nebo růžový grapefruit
Často kladené otázky
Nenašli jste odpověď na svůj dotaz v článku? Možná ji najdete v níže uvedených odpovědích na nejčastěji kladené otázky.
⚡ Je dobré jíst ovoce v noci?
Jíst ovoce je vhodné v každou denní dobu. V pozdních nočních hodinách se však konzumace ovoce příliš nedoporučuje, protože by mohlo dojít k narušení zdravého spánku.
Konzumace ovoce na lačno může být také riskantní pro lidi trpící cukrovkou 2. typu.
⚡ Jaké ovoce jíst večer?
Některé ovocné plody obsahují melatonin, což je spánkový hormon, který pomáhá rychleji usnout a během noci se budit méně často.
Jedná se například o třešně, banány nebo ananas.
⚡ Mohu jíst v noci jablko?
Máte-li v noci hlad, měli byste se předně zamyslet, čím je to způsobeno. Jedli jste během dne málo? Měli jste nedostačující večeři? Jsou vaše jídla skutečně výživná?
Konzumace jablka v noci by neměla nikomu uškodit. Existují ale lidé, kterým může hrubší slupka z jablka způsobovat střevní potíže, jako je těžkost na žaludku, nadýmání nebo zácpa. Ne každý dokáže slupku z jablka bez problémů strávit.
⚡ Jaké ovoce jíst při dietě?
Mezi dietní ovoce s nejnižším obsahem kalorií můžeme zařadit grapefruit, jablka, bobulovité ovoce, rebarboru, kiwi nebo například melouny.
⚡ Kdy jíst banán?
Banány jsou skvělé, pokud máte před tréninkem. Dodají vám rychlou energii, a to zdravým způsobem.
Banány není vhodné konzumovat večer, jelikož mohou vést k tvorbě hlenu a k problémům s trávením.
⚡ Kdy jíst avokádo?
Stejně, jako jiné ostatní ovocné plody, je možné jíst také avokádo kdykoliv během dne. Přesto je asi nejlepším časem doba před snídaní.
Konzumace avokáda na začátku dne dodá tělu potřebnou energii, jelikož obsahuje zdravé tuky a další výživné látky, které nastartují metabolismus a pomohou jeho správnému fungování během celého dne.
Ovoce je bohaté na živiny a je důležitou součástí zdravé stravy. Mýty, které se mezi lidmi šíří, jsou často neopodstatněné a nepravdivé.
Bez ohledu na denní dobu, je ovoce chutný a zdravý způsob, jak získat vysněnou váhu a dodat spoustu zdravých živin vašemu tělu.