Recept na zdravé domácí pistáciové máslo

Věděli jste, že pistáciové máslo si můžete připravit snadno i doma? Přinášíme vám recept, jak na to. Kromě toho přidáme i několik zajímavých informací.

Arašídové máslo znáte?

Možná vás zarazí, co to vlastně je pistáciové máslo. Jde v principu o podobný pokrm jako je rozšířenější máslo arašídové. Zkrátka jde o oříšky, v tomto případě pistácie, rozmixované v hladkou pastu. To je možné díky vysokému obsahu tuku v oříšcích. Nejde tak vlastně o máslo jen obrazně, ale skutečně jde o potravinu s vysokým obsahem tuků. V pistáciích tvoří tuk celkem téměř polovinu jejich objemu. Jde přitom především o nenasycené mastné kyseliny, které jsou pro naše tělo mnohem zdravější než nasycené mastně kyseliny (ty se naopak v mnohem vyšší míře vyskytují například v klasickém másle).

Na druhou stranu je nutné upřesnit, že z hlediska použití pistáciové máslo s tím živočišným moc společného nemá. Rozhodně na něm tedy nebudete restovat cibulku ani nic podobného. Využijete jej spíše jako zdravou pochoutku nebo například v cukrařině – třeba jako ingredienci do pistáciového dortu.

Co budete potřebovat?

Pro naprosto základní (a vlastně zcela dostačující) pistáciové máslo budete potřebovat pouze pistácie. Ostatně složení pravého pistáciového másla by skutečně mělo obsahovat pouze pistácie a nic jiného.

Kupte si kvalitní pistácie, které nebyly pražené a solené ani jinak upravené. Chcete-li si ušetřit práci, kupte si rovnou pistácie vyloupané. Jestliže toužíte po intenzivnější chuti, lze sice sáhnout po pistáciích pražených, avšak obtížně seženete pistácie pražené, ke kterým zároveň nebyl přidán žádný tuk či sůl. Proto případně můžete vyloupané pistácie krátce rozvonět doma na pánvi nebo v troubě.

Kdo rád experimentuje, může si vytvořit domácí ochucené pistáciové máslo. Přidat můžete čokoládu, různé druhy rostlinných olejů nebo cukr a sůl. V tomto ohledu necháme volný prostor vašim preferencím.

Jak připravit pistáciové máslo?

Příprava je velice jednoduchá. Doporučujeme pistácie také oloupat, kromě skořápky je tedy zbavíte i slupky. K tomu vám pomůže ponoření pistácií do vroucí vody. Po několika minutách přendáte pistácie z horké vody do studené a slijete. Následně by mělo být možné dra ručně zbavit slupky.

Jak pokračovat? Potřebovat budete elektrický mixér (sekáček) s ostrými noži, do kterého nasypete jádra pistácií. Následně mixujte tak dlouho, až se vytvoří hladká pasta. Občas pastu ručně promíchejte stěrkou, aby v zákoutích misky sekáčku nikde nezůstaly větší kousky.

Už v této chvíli můžete přidávat další případné ingredience, chcete-li pistáciové máslo dále dochucovat.

Následně přendejte máslo do uzavíratelné nádoby (nejlépe sklenice) a skladujte v chladu a temnu. Spotřebujte nejlépe během několika dnů, maximálně týdnů.

Zdroj obrázku: area1964 / stock.adobe.com

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X