Při sportu se bez kvalitní obuvi neobejdete. Umíte si vybrat správně?

Ať už chcete zhubnout nebo se jen udržet v kondici, v každém případě určitě víte, že kromě správné stravy je do života potřeba zahrnout také nějakou tu fyzickou aktivitu. Jen strava totiž nestačí. Rozhodnete-li se sportovat, bez kvalitní obuvi se neobejdete. Jak pro sebe vybrat ty nejlepší boty, které vás při žádné aktivitě nezradí?

Jaký sport jste si vybrali?

V první řadě byste měli mít jasno v tom, jaký sport chcete dělat. Je totiž rozdíl, jestli se rozhodnete například pro běhání nebo dáte přednost sálovému sportu. Pro každý typ fyzické aktivity se mohou více či méně hodit jiné tenisky.

Zatímco boty na běhání by měly být pevné a speciálně určené právě na běh, do posilovny můžete zvolit boty, které vám zajistí dostatečnou oporu. Jiné boty vyžaduje tenis, odlišné zase florbal.

Znáte svoji klenbu?

Málokoho by to napadlo, ale mnoho lidí nosí špatné boty s ohledem na typ klenby. Možná i vy patříte k lidem, kteří vlastně ani netuší, jaký typ klenby mají.

Jak to poznat? Vlastně docela jednoduše. Stačí si vzít čistý papír a obtisknout na něj navlhčené chodidlo. Podle otisku pak snadno rozpoznáte, jestli máte neutrální, plochý nebo vysoký typ klenby. Pokud je vaše pata a prsty na nohou spojeny zahnutým asi 5 cm širokým proužkem, pak máte neutrální typ klenby. V případě, že je obtisk chodidla velmi výrazný po celé délce, pak jste majiteli ploché klenby. Poslední typ je vysoká klenba a tu poznáte tak, že je přední část chodidla a pata spojena jen velmi úzkým proužkem.

Pro sportovce s neutrálním typem klenby jsou vhodné boty, které nabízí oporu zadní části chodidla, a flexibilitu té přední. Pokud máte plochý typ klenby, nejlépe vám poslouží pevnější boty, které mají často na podrážce extra vrstvu, tu poznáte dle odlišného zabarvení. Tento typ bot pak zabraňuje vytáčení paty do stran. A pokud patříte mezi sportovce s vyšší klenbou, vsaďte na měkčí boty vyrobené z lehkých materiálů, které vám díky své flexibilitě zajistí odpružení.

Je jasné, že každému člověku s ohledem na typ klenby budou boty sedět jinak. Zatímco někomu Nike Air Max 97 padnou jako ulité, jinému mohou být nepohodlné. Znalost typu klenby vám výběr bot může usnadnit.

Podle čeho poznáte, že jsou to ty pravé?

Boty, které si vyberete pro sport, vám musí dokonale sedět. Musí být dostatečně polstrované a pohodlné. Nesmí tlačit. Boty vybírejte podle materiálu. Ten by měl být takový, aby se vám v botách nepařily a nepotily nohy. Sportovní boty by měly odvětrávat.

Na Flexdog si můžete boty vybírat nejen podle typu, ale i podle dalších kritérií. Určitě si vybírejte lehké boty, ideálně takové, které jsou odpružené proti otřesům a došlapům. Myslete na to, že cena není vždy nejlepším ukazatelem a neznamená to, že drahá bota musí být vždy ta nejlepší a nejkvalitnější.

Vyrazíte-li na nákup sportovních bot do kamenného obchodu, doporučujeme si pro tento účel vybrat odpolední hodiny. V tuto dobu jsou nohy unavenější a více oteklé. Některé sporty, jako třeba jogging, mají nepsané pravidlo, že vhodné boty by měly mít více místa ve špičce.

Zdroj obrázku: Jacob Lund / Shutterstock.com

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X