Bylinky jako pomoc při hubnutí? Přinášíme vám 10 jedinečných tipů!

Ptáte se, jaký vliv mají bylinky na hubnutí?

Mnoho bylinek a koření, které denně používáte při vaření mohou vaše hubnutí zefektivnit mnohem více, než jste si mysleli!

Můžete tedy hubnout a přitom si stále pochutnat!

Po kterých bylinkách se tedy nejlépe hubne?

Představíme si 10 tipů, se kterými si kromě podpory hubnutí skvěle ochutíte jídlo nebo vychutnáte lahodný bylinkový čaj!

Kurkuma

Kořen kurmumy a prášek z kurkumy
www.pixabay.com

Kurkuma může být dobrým pomocníkem pro spalování tuků. Dokázala to i studie z Tufts University z roku 2009. Studie byla prováděna na dvou skupinách myší, přičemž jedné z nich byla do stravy přidávána kurkuma a druhé ne. Dopadlo to tak, že první skupina zhubla více než ta druhá.

Kurkuma totiž zvyšuje tělesnou teplotu, což mimo jiné podpoří váš metabolismus. Kromě toho poskytuje i další zdravotní benefity.

Využití

Kurkumu v naší zemi seženete ve formě prášku, kterým následně můžete dochutit maso, zeleninu nebo třeba luštěniny. Pokud máte rádi smoothie, i tam můžete kurkumový prášek využít. Záleží jen na vás.

Kajenský pepř

Kajenský pepř a jeho semínka
www.pixabay.com

Kajenský pepř je přírodní urychlovač metabolismu. Je bohatý na kapsaicin, což je účinná látka, která zahřívá organismus. Díky tomu vaše tělo spálí více kalorií. Také pomáhá snižovat hladinu krevních tuků. V neposlední řadě zmírňuje chutě a zvyšuje pocit sytosti, což potvrdila i studie z roku 2014, kterou prováděli vědci z univerzity Laval v Quebecu. Studie ukázala, že lidé, kterým byl do každého jídla přidán kajenský pepř, se cítili sytí za kratší dobu a z menší porce jídla, než ti, kteří kajenský pepř spolu se svým jídlem nekonzumovali. 

Využití

Kajenský pepř přidejte do jakéhokoli slaného pokrmu, u kterého vyžadujete pikantní chuť.

Ženšen pravý

Kořen ženšenu pravého
www.pixabay.com

Pokud vyznáváte tradiční čínskou medicínu, je pro vás ženšen ta správná volba. Je to léčivá bylina rostoucí převážně v Číně, Koreji a na Sibiři. Patří mezi čínské bylinky vhodné na hubnutí a pro jeho pozitivní účinky je využíván jeho kořen.

Ženšen napomáhá bojovat proti stresu, vysokému cholesterolu a nestabilní hladině krevního cukru, přičemž tyto faktory mohou stát za oponou vašich přibývajících kil. 

Využití

Tuto účinnou bylinku na hubnutí můžete konzumovat převážne ve formě čaje, extraktu nebo kapslí. 

Černý pepř

Černý pepř
www.pixabay.com

Když mluvíme o indickém koření, nesmíme opomenout černý pepř. Ten je bohatý na piperin. Piperin je alkaloid, který dává pepři jeho specifickou chuť. Kromě toho zabraňuje vzniku tukových buněk, a tím pádem napomáhá hubnout přebytečná kila a později i udržet získanou váhu. 

Využití

Pepř lze konzumovat v jakémkoli slaném jídle, a to celý nebo mletý. 

Kopřiva

Bylinka kopřiva
www.pixabay.com

Listy kopřivy obsahují velké množství vitamínů C, E, K a mnoho dalších minerálních látek. Tato bylinka je známá pro svou schopnost snižovat chuť k jídlu. Kopřiva zlepšuje trávení, takže i když budete jíst méně, vaše tělo vstřebá vše a nebudete mít brzy hlad. Dále tělo sytí na buněčně úrovni a tím pádem předchází emočnímu přejídání.

Pokud budete naštvaní či rozladění, dejte si místo krabice bonboniéry kopřivový čaj. Budete se cítit lépe a nebudete si zahrávat s nechtěným přibíráním. 

Využití

V obchodech zakoupíte kopřivový čaj. Kopřivy můžete také sami nasbírat a následně vyvařit. To vám zaručí větší účinnost.

Kontryhel

Listy kontryhelu
www.pixabay.com

Kontryhel se kromě hubnutí využívá také při gynekologických problémech. My si ale povíme účinky kontryhelu přímo na hubnutí. Bylinka, která podporuje spalování tuků, má také schopnost odvádět z těla přebytečnou vodu.

Čaj z kontryhelu pročišťuje krev, díky čemuž se z vašeho těla odstraní odpadní látky a vaše hubnutí tak bude mnohem snadnější.

Využití

U kontryhelu je to stejné jako s kopřivami. Čaj můžete zakoupit v obchodech nebo si jej připravit přímo doma.

Cesmína paraguayská (yerba maté)

Nápoj yerba maté z cesmíny paraguayské v kalichu
www.pixabay.com

Nápoj vyráběný z této rostliny se nazývá yerba maté. Je mnoho důvodů, proč je maté doporučováno jako doplněk při hubnutí. Má močopudné a detoxikační vlastnosti, které předchází zadržování vody. Stejně jako ostatní kofeinové nápoje, i maté podporuje metabolismus a tím napomáhá spalování tuků. Nejúčinnějším efektem tohoto nápoje na hubnutí je pocit sytosti, díky kterému nebudete mít po delší dobu hlad.

V neposlední řadě zabraňuje maté hromadění kyseliny mléčné ve svalech a snižuje únavu. Proto budete moci trénovat v delším časovém úseku a tím následně spálit více kalorií.

Využití

Cesmína paraguayská neroste v České republice, proto si maté můžete připravit pouze ze zakoupené bylinné směsi.

Moroznik

Květ morozniku
www.pixabay.com

Možná jste se někdy v minulosti setkali s čemeřicí kavkazskou, která je jiným názvem pro moroznik. Bylinka vhodná na hubnutí, která je močopudná a podporuje práci střev umí také očistit vaši sliznici a játra. 

Využití

Moroznik zakoupíte ve formě prášku, který si dáte do úst a následně zapijete vodou. Užívání morozniku je doporučeno pouze po době 12 měsíců. Po roce užívání je doporučena minimálně roční pauza.

Rozmarýn

Větvičky rozmarýnu
www.pixabay.com

Rozmarýn je plný antioxidantů, které mají protizánětlivé vlastnosti. Tyto antioxidanty zabraňují poškození volnými radikály a snižují hladinu krevního cukru. Kombinací těchto vlastností se pak rozmarýn stává perfektní bylinkou na podporu hubnutí. Navíc také chrání před několika poruchami metabolismu.

Kyselina karnosová, která je obsažena v rozmarýnu, má vysoký potenciál v zabraňování vzniku obezity. Rozmarýn patří mezi oblíbené bylinky na hubnutí. 

Využití

Rozmarýn si můžete přidat do oblíbeného jídla nebo z něj připravit bylinkový čaj. Vyberte si dle svého gusta.

Máta peprná

Bylinkový čaj z máty peprné
www.pixabay.com

Pokud upřednostňujete bylinkové čaje na hubnutí, kdy si váš doplněk raději v klidu vypijete bez vymýšlení toho, kam byste tu či onu bylinku zakomponovali, vyzkoušejte mátu. Tu využijí hlavně ženy, protože zvyšuje hladinu estrogenu. Nízká hladina estrogenu je totiž spojována s přibíráním během menopauzy. Máta peprná je tedy účinná hlavně tehdy, když jsou vaše kila navíc způsobena hormonální nerovnováhou, a to i při syndromu polycystických ovarií. 

Využití

Z mátových lístků se dá jako pomocník na hubnutí uvařit bylinkový čaj, který má navíc příjemnou osvěžující chuť.

Co je při hubnutí nejdůležitější?

Na závěr je důležité podotknout, že samotné užívání bylinek vám nezaručí rychlé a snadné hubnutí. Pokud zbytek vaší snahy bude čistě pasivní, ani bylinky nepředstavují spásu ve formě štíhlější postavy.

Můžeme je tedy doporučit pouze jako skvělého parťáka při cestě za shozenými kily, protože vám pomohou zvýraznit účinky vašeho úsilí. Jsou především vhodným doplňkem zdravého životního stylu. Pokud jste v této oblasti nováčci, zkuste vyzkoušet 5 nejlepších pohybových aktivit pro jarní hubnutí nebo se můžete podívat na příklad vyváženého zdravého jídelníčku.

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X