Pokud sledujete trendy v oblasti přírodní medicíny a wellness, možná jste si stačili všimnout, že se objevuje čím dál více exotických a unikátních produktů, které slibují zlepšení zdraví a zvýšení vitality. Jedním z takových produktů je tzv. shilajit. Tato látka známá svými mimořádnými vlastnostmi je tradičně využívána v ajurvédě, tradiční čínské medicíně či ruském lidovém léčitelství. Pokud vás láká jeho zařazení do jídelníčku, jste na správném místě. V dnešním článku se podíváme na to, co shilajit vlastně je, odkud pochází, či na co si dát pozor při výběru.
Shilajit, zázrak z velehor
Jak napovídá poměrně exotický název, shilajit se těží v horských oblastech Asie, především v Himálaji, ale také v pohoří Altaj. Vyskytuje se také v Kavkazu, v této oblasti je však známý spíše pod názvem mumio či mumijo.
Shilajit poznáte na první pohled. Jedná se o tmavou, lepkavou substanci, která svým vzezřením připomíná asfalt. Nebojte, s tím nemá až na latinský název (Asphaltum Punjabianum nebol pandžábský asfalt) nic společného. Tato zajímavá substance je totiž výsledkem dlouhodobého rozkladu rostlinného materiálu a minerálů pod vlivem mikroorganismů, a to po dobu tisíců let.
Vzhledem k tomu, že se shilajit nachází ve štěrbinách skal velehor, není jeho sběr právě snadnou záležitostí. Sběrači musí často vykonávat nebezpečné výstupy do vysokých hor, aby našli místa, kde se shilajit vyskytuje. Shilajit je i v současnosti sbírán ručně a poté přepravován do nižších poloh, kde je očištěn a zpracován do různých forem pro konzumaci, jako je prášek, kapsle nebo kapky. K samotnému zpracování mnohdy dochází až na území Evropské unie, díky čemuž je zaručena špičková kvalita a zdravotní nezávadnost.
Samotné čištění shilajitu je důležitým krokem, během kterého dochází odstranění nečistot a který může zahrnovat několik fází filtrace a sušení. Šetrné zpracování je klíčové zejména z hlediska zachování prospěšných látek, včetně minerálů a fulvových a huminových kyselin.
Složení Shilajitu
Tím se dostáváme k dalšími zásadnímu bodu, kterým je složení shilajitu. Právě obsah účinných látek z něj dělá zlatý grál mezi přírodními doplňky stravy. Obsahuje více než 85 minerálů v iontové formě, ale také fulvové kyseliny, huminové kyseliny a mnoho dalších bioaktivních látek. Fulvové kyseliny jsou známé svou schopností pomáhat v transportu minerálů a jiných živin do buněk, což zvyšuje jejich biologickou dostupnost a efektivitu. Tuto vlastnost oceníte v případě, že užíváte další doplňky stravy a chtěli byste zvýšit jejich využitelnost tělem na maximum. Velmi podrobný článek o složení Shilajitu publikoval odborný portál svetfitness.cz, který si můžete přečíst zde.
Objevte podobné tipy
Použití a dávkování Shilajitu
Tradiční ajurvédské texty uvádějí shilajit jako lék na mnoho neduhů, od zlepšení trávení a zvýšení sexuální energie po léčbu diabetu a zlepšení paměti. Moderní vědecké studie naznačují, že shilajit může mít antioxidační, protizánětlivé a neuroprotektivní účinky. Prozatím se však můžeme odvolávat pouze na účinky jednotlivých živin, které obsahuje, jelikož shilajit jako takový není zařazen na seznam doplňků stravy se schválenými výživovými tvrzeními.
Pokud byste rádi účinky shilajitu vyzkoušeli na vlastní kůži, rozhodně nezanedbávejte správné dávkování. Zatímco příliš malá dávka nebude mít valný účinek, nadměrné užívání může přivodit nepříjemné vedlejší účinky. Přestože dávkování se může lišit v závislosti na formě produktu (čistá pryskyřice, prášek, kapky) a koncentraci, obecně se doporučuje začínat s malým množstvím, přibližně 300 mg denně, a postupně zvyšovat dávku podle potřeby a reakce těla. A asi není třeba dodávat, že je důležité dodržovat dávkování doporučené výrobcem.
Na co si dát při výběru pozor
Jak už to u podobných doplňků stravy bývá, často můžeme narazit na levné, ale nekvalitní produkty. Pokud si nechcete přivodit nepříjemné zdravotní potíže, při výběru shilajitu dbejte na to, že se jedná o čistý produkt bez přidaných látek a z důvěryhodného zdroje. Hledejte produkty s certifikátem o analýze, který potvrzuje jeho čistotu a složení. Dále je vhodné upřednostnit produkty, které jsou udržitelně získávány a eticky těženy, aby se nepoškozovalo životní prostředí v oblastech Himalájí a dalších velehor.
Tak co? Vyzkoušíte zázračnou pryskyřici z velehor na vlastní kůži?