Kimchi je tradiční korejský zeleninový salát, který se již delší dobu připravuje v kuchyních po celém světě.
Dá se použít na spousty způsobů a má schopnost svou chutí ozvláštnit kdejaký pokrm. Já jsem si pro Vás však připravila několik vybraných nápadů na skutečně lehké a zdravé recepty z kimchi!
Tolik oblíbený tento pikantní kulinářský zázrak je především z důvodu, že se v něm snoubí sladká i kyselá chuť, přičemž ten správný šmrnc mu dodává i určitá míra štiplavosti, za niž vděčíme čerstvému zázvoru.
Toužíte v kuchyni po změně a troše exotiky, ale chcete si zároveň zachovat štíhlou linii, bez obav z nabrání nechtěných kil navíc?
Pojďme si povědět o kimchi více a vyzkoušejme si společně některý z našich top receptů!
Jak se připravuje kimchi?
Základními surovinami pro přípravu kimchi jsou zelí, ředkvičky, jarní cibulky, česnek, čerstvý zázvor, cibule šalotka, rybí omáčka, med či cukr, himalájská sůl a korejský chilli prášek (gochugaru) nebo hotová chilli pasta (gochujang). Příprava samotná je poněkud zdlouhavá, jelikož zahrnuje i proces fermentace, který trvá přibližně dva týdny.
Zde je přibližný běžný postup přípravy:
- Nejprve ze všeho je třeba nasekat, nasolit a zalít studenou vodou zelí, které necháme několik hodin či přes noc uležet v chladničce. Další den je řádně scedíme od vody, kterou si slijeme a uschováme na později. Zelí poté vrátíme do mísy a přidáme nasekané ředkvičky i jarní cibulku.
- Dále si připravíme pastu ze zázvoru, česneku, šalotky, chilli prášku, rybí omáčky a cukru. Veškeré ingredience stačí důkladně rozmixovat, dokud se nepropojí a nevznikne tak pastovitá konzistence. Pastu následně vmícháme do mísy se zeleninou a směs důkledně „masírujeme“, dokud není pastou veškeré zelí dostatečně a rovnoměrně obalené.
- Zelím naplníme zavařovací sklenice téměř do plna, pouze navrchu necháme zhruba 1,5 cm místo pro šťávy, které se v průběhu fermentace uvolní. Do sklenic poté nalijeme scezenou vodu tak, aby byla veškerá zelenina potopená a překryjeme je zlehka plastovou fólií tak, aby z nich mohl unikat vzduch. Pak už jen necháme kimchi fermentovat na tmavém a chladném místě, po dobu tří dnů.
- Proces fermentace probíhá v pořádku, jestliže se ze směsi uvolňují bublinky. Pokud ne, netřeba zmatkovat – někdy je třeba dopřát kimchi pár dní navíc. Čím déle se směs fermentuje, tím plnější a štiplavější její chuť později je.
- Pokud jsou již viditelné bublinky, kimchi je připravené k uzavření víčkem a přesunu do lednice, kde však jeho fermentace i nadále pokračuje. Co pár dní je nutné víčko vždy uvolnit, aby mohl uniknout nahromaděný plyn, popřípadě necháme víčka neutažená po celou dobu.
- Takto připravené kimchi nám vydrží v lednici mnoho měsíců, přičemž stále bude pozvolna fermentovat, díky čemuž se postupem času vytříbí jeho chuť a aroma.
Fitness štiplavý kimchi guláš
Tento kořeněný a velice ostrý guláš, který se tradičně nazývá „jjigae“, je skvělou volbou pro milovníky pálivých pokrmů. Níže uvedená konkrétní varianta je navíc perfektně vhodná pro každého člověka, který se snaží zhubnout, či si jen udržuje štíhlou figuru.
Kompenzací v rámci skutečně ostrého charakteru tohoto pokrmu je právě vařená rýže, která štiplavost jjigae částečně neutralizuje a guláš se tak stane stravitelným i pro lidi, kteří ostřejším jídlům jinak příliš neholdují.
Chuťově je vynikající a byla by škoda ho nevyzkoušet!
Ingredience
4 porce
- 1 polévková lžíce sezamového oleje
- 340 g hovězího masa (svíčkové či zadního), nakrájeného na nudličky
- 300 g kimchi, nasekaného nahrubo
- 1/2 středně velké cibule, nasekané najemno
- 2 stroužky česneku, nasekané najemno
- 1 polévková lžíce korejské kimchi pasty (gochujang)
- 1 polévková lžíce korejských chilli vloček nebo prášku (gochugaru)
- 700 ml vlažné vody
- 1 polévková lžíce sójové omáčky s níským obsahem soli
- 1 bloček tofu, nakrajený na malé kostičky
- 2 ks jarní cibulky, naseakné najemno
- hnědá rýže k podávání
Postup
- 1/2 polévkové lžíce sezamového oleje rozehřejeme ve velké pánvi na středním plameni, poté přidáme nakrájené maso a několik minut restujeme. Následně přidáme kimchi směs a za stálého míchání pokračujeme v restování, postačí nám zhruba 5 minut.
- Přídáme do pánve zbytek oleje, cibuli, česnek, chilli pastu i prášek a sójovou omáčku. Vše důkladně promícháme a zalijeme vodou. Směs přivedeme k varu a plamen ztlumíme na minimum.
- Zhruba po 10 minutách přisypeme i nakrájené tofu a pokračujeme ve vaření dalších 20 minut. V závěru vaření přidáme i většinu množství jarní cibulky.
- Rýži si mezitím uvaříme či podusíme podle návodu a rozdělíme do mističek. Guláš podáváme okamžitě po dovaření spolu s rýží, ozdobený zbytkem jarní cibulky.
- Co nám zbude, můžeme buď zamrazit, nebo uzavřít do plastové nádoby a uchovávat v chladu. V lednici kimchi guláš vydrží až 1 týden.
Pro tento recept se nejlépe hodí hovězí svíčková – změkne rychleji a je krásně vláčná. Zadní hovězí se oproti tomu musí povařit o něco déle. Rovněž více uleželé kimchi bude mít bohatší chuť než to mladé, které není tolik štiplavé. Zvolte tedy variantu, která přímo Vám vyhovuje.
Kimchi instantní polévky s krevetami
Tento recept je skvělým řešením, nemáte-li dost času zajít si v práci nebo mimo domov na jídlo a rádi byste s sebou měli něco teplého, odlehčeného a zároveň výživného k obědu – ať už v rámci probíhající diety, či udržování ideální váhy.
„Instantní“ krevetové polévky s kimchi nejen zasytí, ale dopřejí Vašemu tělu i tolik potřebné živiny a energii, bez které nelze efektivně fungovat. Jejich nízká kalorická hodnota je už jen příjemným bonusem!
Ingredience
3 porce
- 3 čajové lžičky kuřecího bujónu se sníženým obsahem soli
- 120 g pekingského zelí, nasekaného nahrubo
- 3 čajové lžičky gochujang chilli pasty
- 150 g žampionů, nakrájených na malé kostičky
- 120 g kimchi
- 120 g vařených krevet
- 240 g vařených rýžových nudlí
- 2 ks větší ředkvičky, nakrájené na tenké plátky
- 2 čajové lžičky čerstvého koriandru, nasekaného najemno
- 3 tenké plátky čerstvé limetky
- 750 ml horké vody k podávání
Dále budeme potřebovat tři uzavíratelné sklenky s objemem 750 ml.
Postup
- Do každé sklenice vložíme 1 čajovou lžičku bujónu a gochujang pasty, 40 g pekingského zelí, 50 g žampionů, 40 g kimchi a krevet a 80 g vařených rýžových nudlí.
- Vršek ozdobíme několika plátky ředkviček, koriandrem a plátkem limetky. Poté sklenice uzavřeme a můžeme skladovat až po dobu tří dnů, než budeme připraveni polévku konzumovat.
- Jakmile si přejeme připravit polévku, ohřejeme 250 ml vody a obsah sklenice jí zalijeme. Poté sklenku uzavřeme, pořádně protřepeme obsah, přemístíme jej do libovolné misky či talíře, vložíme do mikrovlnné trouby a alespoň 3 minuty ohříváme.
- Před podáváním necháme polévku 5 minut vychladnout a následně je třeba ji znovu řádně promíchat.
Fresh rajčatový kimchi salátek
Tento extrémně light a výživný rajčatový salát se hodí spíše k odpolední svačině či večeři, popřípadě jako lehký předkrm před hlavním jídlem.
Obsahuje samé výživné a nízkokalorické ingredience – pochutná si na něm skutečně každý milovník čerstvé zeleniny!
Ingredience
6 porcí
Na dresink:
- 2 polévkové lžíce arašídového oleje
- 2 polévkové lžíce rýžového octa
- 1 čajová lžička třtinového cukru
- 2 čajové lžičky tamari sójové omáčky se sníženým obsahem soli
- 3 polévkové lžíce čerstvého zázvoru, nastrouhaného nahrubo
- 1 stroužek česneku, nastrouhaný najemno
- 1 čajová lžička rybí omáčky
- 1/4 čajové lžičky pomerančové kůry, nastrouhané najemno
Na nori sůl:
- 1/2 archu sušené nori řasy
- 1 polévková lžíce bílých sezamových semínek
- 2 čajové lžičky tmavých sezamových semínek
- 1/2 čajové lžičky drceného červeného pepře
- 1/4 čajové lžičky himalájské soli
Na salát:
- 450 g zralých velkých rajčat, nakrájených na půlměsíčky
- 350 g cherry rajčátek, nakrájených na poloviny
- 2 ks středně velkých zralých švestek, nakrájené na půlměsíčky
- 110 g jarních cibulek, nasekaných nadrobno
- 15 g čerstvého koriandru, nasekaného nahrubo
- hrubě mletá mořská sůl k podávání
Postup
- Nejprve si vyrobíme dresink: Ve středně velké misce smícháme olej, ocet, cukr a sójovou omáčku. Poté vmícháme i nastrouhaný zázvor, česnek, rybí omáčku a pomerančovou kůru. Necháme ležet stranou, aby se ingredience v dresinku dobře propojily.
- Nyní je čas na nori sůl: Středně velkou pánev rozehřejeme na vysokém plameni. Krátce orestujeme nori řasu, dokud se nevysuší a nezíská křehkou konzistenci (postačí 1 – 2 minuty). Následně ji natrháme na větší kusy a vložíme do mlýnku na koření. Několikrát krátce promixujeme a řasu přesypeme do misky. Následně si na stejné pánvi krátce opražíme i sezamová semínka a červený pepř. Poté vše přisypeme k nori řase, přidáme špetku soli a finálně promícháme.
- Připravíme si salát: Ve velké míse smícháme všechna nakrájená rajčata, cibulku, koriandr a švestky. Směs přelijeme připraveným dresinkem a jemně promícháme dvěma vařečkami. Salát rozdělíme rovnoměrně na talíře, povrch pokrmu posypeme nori solí a můžeme podávat!
Chceme-li si vyrobit nori sůl předem pro další využití, je možné ji uzavřít do vzduchotěsné nádoby a uchovávat v lednici až po dobu jednoho týdne. Toto dochucovadlo se perfektně hodí také například ke kvalitním steakům.
Inspirovali byste se rádi dalšími odlehčenými recepty v rámci zdravých večeří? Vřele Vám doporučuji další svůj článek – Tipy na zdravé večeře, v němž najdete spoutu receptů na pokrmy, které jsou ideální ke konzumaci v pokročilejší fázi dne, ačkoliv na snídani či k obědu nejsou zrovna to pravé.
V článku se mimo doporučených receptů obohatíte i o několik důvodů, proč tolik záleží na volbě poměru živin u jednotlivých jídel, v průběhu fází dne. Také si osvojíte několik snadných pravidel, kterými je vhodné se v rámci večeří řídit.
Objevte podobné tipy
Dietní topinka s kimchi a vejcem
Nevíte, co byste si dali v létě na oběd a toužíte po lehkém jídle, které zároveň zasytí?
Zdravá topinka s avokádem, vajíčkem a kimchi představuje ideální volbu pro horké letní dny. Nehrozí, že byste se jí přejedli a zatížili tak žaludek, ale zároveň poskytne Vašemu tělu vše potřebné. Tento recept je rychlý, snadný a z výsledku budou Vaše chuťové buňky naprosto u vytržení!
Ingredience
1 porce
- 1/2 malého avokáda, rozmačkaného
- 1 krajíc celozrnného chleba, opraženého
- špetka čerstvě namletého černého pepře
- 2 polévkové lžíce strouhaného čedaru se sníženým obsahem tuku
- 1/2 polévkové lžíce extra panenského olivového oleje
- 1 velké vejce
- 2 polévkové lžíce kimchi směsi, nasekané nahrubo
Postup
- Rozmačkané avokádo namažeme rovnoměrně na opečený krajíc chleba, lehce popepříme a posypeme nastrouhaným čedarem. Chléb vložíme do mikrovlnné trouby a opékáme, dokud se sýr nezačne rozpouštět.
- Mezitím si nachystáme volské oko: Na malé pánvi rozehřejeme olivový olej a rozklepneme na něj vejce. Oheň poté ztlumíme na minimum a smažíme 5 – 7 minut, dokud nebude žloutek poloměkký.
- Chléb poté posypeme kimchi, navrch poklademe volské oko, dozdobíme další dávkou kimchi a ihned za tepla servírujeme.
Kimchi tacos s korejským steakem
Milujete mexickou kuchyni?
Pak je tento recept pro Vás jako dělaný! Lehce náročnější příprava stojí za výsledný chuťový luxus, ke kterému se budete čas od času rádi vracet.
Kvalitní hovězí maso spolu s pikantním kimchi, houbami, čerstvou mrkví a jarními cibulkami představuje kombinaci, které se jen tak nic nevyrovná!
Ingredience
4 porce
- 2 polévkové lžíce sójové omáčky se sníženým obsahem soli
- 1 polévková lžíce sezamového oleje
- 1/2 polévkové lžíce kvalitního třtinového cukru
- 1 polévková lžíce rýžového vína (mirin)
- 1 polévková lžíce korejské chilli pasty
- 2 stroužky česneku, nastrouhaného najemno
- 330 g skirt steaku, odblaněného a n rozděleného na 3 kusy
- 100 g shiitake hub, bez nožek
- 8 ks celozrnných tortil, ohřátých
- 150 g kimchi směsi, nasekané nahrubo
- 130 g nastrouhané mrkve
- 2 ks jarní cibulky, nakrájené na tenké proužky
Postup
- Větší pánev rozehřejeme na střední teplotu. V menším hrnci zkombinujeme sójovou omáčku, sezamový olej, cukr, rýžové víno, chilli pastu a česnek. Přivedeme směs k varu a vaříme na středním plameni zhruba 3 minuty, do lehkého zhoustnutí. Poté hrnec odstraníme z plotny, přiklopíme a udržujeme omáčku v teple.
- Na rozehřáté pánvi opečeme steaky, z každé strany zhruba 2 minuty do medium stádia. Poté je přesuneme na prkýnko a necháme 5 minut odpočívat. Na stejné pánvi si orestujeme i houby, postačí 1 – 2 minuty do lehkého změknutí.
- Odleželé steaky poté nakrájíme natenko proti vláknu, houby nasekáme na plátky a obojí přidáme do hrnce s omáčkou. Vše promícháme, aby ingredience nasály chuť sosu.
- V mikrovlnné troubě ohřejeme tortily a masovo-houbovou směsí každou z nich rovnoměrně naplníme. Vršek náplně posypeme strouhanou mrkví, kimchi, a jarní cibulkou. Přeložíme a můžeme podávat!
Je kimchi zdravé?
Kimchi je kysaný výrobek, díky tomu představuje excelentní probiotikum – podporuje zdraví našeho trávicího systému. Obsahuje ty samé laktobakterie, které můžeme nalézt například i v mléčných výrobcích.
Probiotika jsou známá i tím, že pomáhají snižovat cholesterol a působí rovněž protizánětlivě. Kimchi je také považováno za výborný antioxidant a pomáhá též jako prevence proti ateroskleróze.
Bakterie, které se vytváří v průběhu fermentace podporují náš imunitní systém, stejně jako značná míra vitamínu C, obsaženého v této směsi.
Za zmínku stojí i úžasně nízká kalorická hodnota kimchi – na 100 g obsahuje pouze 40 kcal! V kombinaci s našimi zmíněnými recepty tedy výslednému pokrmu dodá nálož pikantní a bohaté chuti, nicméně na výsledné kalorické hodnotě se téměř nepodepíše.
Závěrem
Kimchi by se mimo jiného dalo označit za tzv. superfood, podobně i jako běžné kysané zelí, na něž jsme více zvyklí.
Nevíte, co tento termín znamená? Pak Vám doporučuji přečíst si také můj článek, který pojednává o prospěšnosti superpotravin a jejich vlivu na zdraví a organismus člověka.
Doufám, že Vás naše vybrané zdravé recepty z kimchi zaujaly a alespoň jeden z nich si vyzkoušíte zrealizovat v praxi. Exotických a nezvyklých jídel se nemusíte bát – tu a tam je dobré a výhodné zkoušet v kuchyni něco nového, naopak je škoda vařit stále dokola jen pár osvědčených jídel.
Nikdy totiž nevíte, kolik skrytých pokladů a neodhalených chuťových preferencí na Vás v rámci vaření kdekoliv čeká! Budeme rádi za každou konstruktivní zpětnou vazbu níže v komentářích.
Zdravému vaření zdar!