Ještě jste nezkoušeli zelený ječmen?
Tento nápoj z výhonků ječmenové trávy je nejen plný enzymů a antioxidantů, ale i vlákniny, která napomáhá hubnutí a detoxikaci.
Je rovněž přirozeným zdrojem vitamínů a minerálů s vysokým poměrem vstřebatelnosti.
Společně s mladou pšenicí tak patří mezi nejvýživnější zelené potraviny vůbec. A právem se řadí mezi superpotraviny.
Seznamte se mladým ječmenem v tomto článku!
Co je zelený neboli mladý ječmen?
Ječmenová tráva někdy nazývaná ječmenová zeleň pochází z mladých rostlin ječmene, které ještě nevytváří semena. V podstatě by se dalo říct, že se jedná o nezralý ječmen setý. V této fázi života je rostlina plná živin a dalších prospěšných látek, které mají příznivý vliv na celkové zdraví i metabolismus.
Z tohoto důvodu se zelený ječmen používá po celém světě k nejrůznějším kulinářským účelům. Přidává se do polévek i vývarů. Své uplatnění najde i při pečení nebo výrobě piva. Ječmenová tráva je také oblíbenou ingrediencí v barech, kde se přidává do džusů a smoothies ve formě prášku.
Původ zeleného ječmene
Mladý ječmen pochází z úrodných plání Nového Zélandu, které jsou ideálním místem pro jeho pěstování. Pěstuje se v té nejčistší přírodě, nezasažené průmyslem a znečištěním. Půda je zde velice úrodná, bohatá na minerály, zavlažovaná čistou a svěží vodou. Díky tomu si zachovává veškeré přírodní vlastnosti.
Hlavní benefity a účinky mladého ječmene
Ječmenová tráva je spojována s několika potenciálními přínosy pro zdraví. Pojďme se na ně společně podívat:
Vyrovnává hladinu cukru v krvi
Některé studie naznačují, že mladý ječmen může pomoci udržovat zdravou hladinu cukru v krvi. Je to hlavně díky jeho obsahu nerozpustné vlákniny, která se nerozpouští ve vodě.
Předpokládá se totiž, že její zvýšení v těle by mohlo snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit tak citlivost na inzulín, což by tělu pomohlo k efektivnějšímu používání inzulínu. Nicméně je třeba dalších výzkumů, které by toto tvrzení potvrdily.
Podporuje zdraví srdce
Přidat mladý ječmen do jídelníčku, je rovněž skvělý způsob, jak podpořit zdraví a správnou funkci srdce. Podle jedné studie došlo u 36 lidí s diabetem ke snížení LDL (špatného) cholesterolu, což je rizikový faktor pro srdeční choroby po užívání 15 gramů extraktu z ječmenného listu po dobu 4 týdnů.
Navíc ječmenová tráva obsahuje sloučeniny jako saponarin, kyselinu gama-aminomáselnou (GABA) a tryptofan, které jsou spojovány se sníženým krevním tlakem i zánětem a zlepšením zdraví srdce.
Přispívá ke zdraví kostí
Zdraví kostí je v našem těle posuzováno dle „kostní minerální hustoty.“ Čím větší je tato hustota, tím lepší je stav našich kostí. A zelený ječmen zvyšuje tuto hustotu, což z něj dělá jedinečný zdravotní nápoj.
Snižuje přebytečnou kyselost
K překyselení dochází, když vaše tělo produkuje více kyselin k trávení jídla, než skutečně potřebuje. Konzumace šťávy z ječmene pomáhá vyrovnávat obsah kyselin v žaludku a zmírňuje tak pocity pálení.
Podporuje hubnutí
Zelený ječmen má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny, takže je skvělým doplňkem zdravé stravy při hubnutí.
Vláknina způsobí, že se budete cítit déle plnější a tím potlačíte hlad i chutě. Navíc několik studií potvrdilo, že díky vyššímu obsahu vlákniny můžete i snadněji zhubnout.
Například jedna studie u 252 žen prováděna po dobu 20 měsíců, spojovala každý gram vlákniny konzumované denně s úbytkem hmotnosti 0,25 kg a snížením tělesného tuku o 0,25 %.
Podobně šestiměsíční studie z roku 2019 u 345 dospělých s nadváhou nebo obezitou ukázala, že ti, kteří jedli více vlákniny, ztratili větší váhu a bylo pro ně snazší dodržovat předepsanou stravu.
Chtěli byste se o účincích mladého ječmene dozvědět více? Podívejte se na video níže:
Složení mladého ječmene
Ječmenová tráva je bohatá na řadu důležitých živin a antioxidantů. Sušená ječmenová tráva je pak skvělým zdrojem vlákniny. Může se pochlubit až 3 gramy na 1 lžíci (10 gramů).
Každá porce zeleného ječmene obsahuje také dostatečné množství vitamínů A, který pomáhá regulovat imunitní funkci, růst buněk i zrak. Má také vysoký obsah vitamínu C, který hraje ústřední roli ve všem, od zdraví kůže přes hojení ranek až po zdravou ústní dutinu.
Mladý ječmen rovněž poskytuje vitamín K, základní mikroživinu, která je nezbytná pro srážení krve, tvorbu kostí a zdravé srdce. Je bohatý i na polyfenoly a flanovoidy. Tyto sloučeniny působí jako antioxidanty ke snížení oxidačního stresu a ochrany proti chronickým onemocněním.
Živiny na 50 g ječmenové trávy obsahuje:
Kalorie: 159 | Sacharidy: 36 gramů |
Bílkoviny: 13 gramů | Vláknina: 15 gramů |
Tuk: 2 gramy | Cukr: 21 gramů |
Mladý ječmen je také bohatý na aminokyseliny, které jsou důležitými stavebními kameny pro bílkoviny v těle. Devět esenciálních aminokyselin, které ječmen poskytuje, pomáhá tělu opravit svaly, cévy a dokonce i kostní dřeň.
Mladý ječmen je také skvělý prostředek pro těhotné maminky a kojená miminka. Přečtěte si více o účincích zeleného ječmene v těhotenství.
Zelený ječmen detoxikuje
Díky již zmiňované vláknině se zelený ječmen významně podílí na detoxikaci organismu, což je proces odstraňování škodlivých látek z našeho těla a zejména střev, která se tím čistí. Mladý ječmen pomáhá uvolnit nejen odpadní látky, ale i nadbytečnou vodu, díky tomu se můžete cítit zdravě a plni energie.
Objevte podobné tipy
Jak poznat opravdu kvalitní výrobek?
To jak je výrobek kvalitní, se nejvíce odvíjí od jeho formy zpracování. Na trhu najdete nejrůznější výrobky, ne všechny jsou však opravdu prospěšné. Mladý ječmen se vyrábí dvěma způsoby:
Tím prvním: zemědělci posekají 30 cm ječmen a nasuší ho jako trávu a připraví k prodeji. Tyto výrobky jsou poté levné, ale neumožňují tělu živiny efektivně strávit. Člověk totiž není býložravec, aby si poradil s celulózou, kterou tyto výrobky obsahují.
Kromě nízké ceny ho poznáte i podle usazenin, které se začnou dělat po rozmíchání ve vodě. I když je cenově příznivější, tak při delší době užívání může způsobit zdravotní problémy střev.
Druhý způsob je odlišný. Zemědělci sice opět nasekají 30 cm ječmen, nicméně poté jej vylisují. Tím získají šťávu. Pochopitelně je potřeba větší množství ječmene, tudíž tomu odpovídá i cena.
Výrobky jsou dražší, ale kvalitnější a hlavně neobsahují celulózu, kterou neumíme trávit. Další výhodou je, že se suší při 30 °C a okamžitě pak balí. Tím si zachovají veškeré enzymy, vitamíny, minerály i antioxidanty.
Dávkování a dostupnost
Ječmenová tráva je k dispozici v několika formách, včetně prášků, džusů, tablet a gummies. Často se pak i kombinuje s dalšími přísadami v zelených směsích, včetně kapusty, spiruliny a pšeničných trav.
A jak tuto zelenou superpotravinu dávkovat? Předávkovat se jí nemůžete, přesto je dobré se držet určitých zásad.
Pro dospělé můžete rozmíchat 1–2 čajové lžičky (3 – 6 gramů) v 200 ml vody nebo džusu. Ideálně 1–2x denně. Pro děti pak stačí menší množství.
Nejlepší čas k pití zeleného ječmene je 20–30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle. Případně kdykoli, pokud je to nutné. Na lačný žaludek je to však nejlepší.
Prášek z ječmenné trávy je široce dostupný, běžně jej seženete v mnoha zdravotnických obchodech, lékárnách a online e-shopech.
Věděli jste, že mladý ječmen má jemnou, mírně hořkou chuť a díky tomu skvěle doplňuje džusy, smoothies a koktejly?
Skvělý koktejl z mladého ječmene
Máte-li chuť na něco sladkého a zároveň zdravého. Připravte si tento chutný a vitamíny nabitý koktejl s ječmenem, borůvkami a banánem.
Ingredience:
- 1-2 čajové lžičky prášku zeleného ječmene
- 1 střední banán
- 150 g borůvek
- 1 hrnek mléka (dle vašeho výběru)
Postup:
- Všechny přísady dejte do mixéru.
- Mixujte 1–2 minuty.
- Můžete nalévat a podávat.
Možná rizika aneb na co si dát pozor
Ačkoli je ječmenová tráva pro většinu lidí obecně bezpečná, je zde několik vedlejších účinků a opatření, která byste možná měli zvážit.
Vzhledem k tomu, že některé produkty z ječmenné trávy mohou obsahovat vysoké množství mikroživin, jako je vitamin K nebo draslík, neměli by ho pít lidé užívající léky na ředění krve jako je například warfarin.
Stejně by měli být na pozoru lidé s onemocněním ledvin, protože i ti by měli omezit příjem draslíku, aby udrželi jeho hladinu v krvi v normálním rozmezí.
Nakonec i ti, kteří mají celiakii nebo mají citlivost na lepek, by měli být při nákupu produktů ze zeleného ječmene opatrní. Ačkoli se totiž lepek nachází pouze v semenech zrn, existuje riziko křížové kontaminace.