V době, kdy miminko neplánujete, se může těhotenství zdát jako velice snadno dosažitelné. Řada žen bohužel po počátečním snažení zjišťuje, že otěhotnět není ani zdaleka tak snadné, jak si myslely. Naštěstí existuje celá řada způsobů, jak šanci na rychlé a bezproblémové početí zvýšit. Jako to jsou, to si prozradíme v dnešním článku.
Srovnejte životosprávu
První krokem k bezproblémovému početí by měla být především správná životospráva, která významně ovlivňuje reprodukční zdraví mužů i žen, a to v hned několika směrech. V prvé řadě myslete na dostatečný příjem všech živin, které zajišťují hladký chod hormonálního systému. Naopak zkuste omezit nadměrnou konzumaci škodlivých látek, jako je bílý cukr, alkohol, kofein a nezdravé, průmyslově zpracované potraviny. Zároveň je vhodná doba skončit s kouřením, a to jak v případě žen, tak mužů.
Stejně zásadní je dostatečný pohyb a udržování zdravé tělesné hmotnosti. V cestě za bezproblémovým otěhotněním stojí jak nadváha, tak naopak příliš nízká tělesná hmotnost, která výrazně narušuje ovulační cyklus ženy.
Vysaďte antikoncepci s dostatečným předstihem
Pokud už řadu let užíváte hormonální antikoncepci, nezapomeňte na její včasné vysazení. Bohužel jen v naprostém minimu případů se podaří ženě otěhotnět ihned po vysazení, a je tak dobré přestat antikoncepci užívat s dostatečným předstihem – například po vysazení orální antikoncepce může některým ženám trvat několik týdnů až několik měsíců, než se jejich menstruační cyklus opět ustálí.
Na druhou stranu existují případy, kdy se naopak šance na otěhotnění zvyšuje právě bezprostředně po jejím vysazení. Vše tak záleží primárně na typu antikoncepce a době, po kterou jste ji užívala, a je tak nejlepší vše probrat s vaším gynekologem.
Podpořte plodnost doplňky stravy
O zdravé životosprávě jsme už dnes mluvili, šanci na početí však můžete zvýšit také užíváním vhodných doplňků stravy, které navíc budou užitečné z hlediska zdraví vyvoje plodu po otěhotnění. Ženám, které plánují otěhotnět, je doporučována především kyselina listová, která je důležitá pro správný vývoj plodu a může snížit riziko vrozených vad. Ženy by měly myslet také na dostatečný příjem vitamínu D, omega-3 mastných kyselin a železa, jejichž deficit může snižovat plodnost. Ženám i mužům je doporučován rovněž zinek, který přispívá k reprodukčnímu zdraví. Pokud si nejste jistí, jaké doplňky stravy pro vás budou nejvhodnější, nebojte se poradit se svým lékařem.
Pozor na plodný věk
Ačkoliv to slyšíme neradi, je třeba si uvědomit, že na plodnost má velký vliv také věk. Nejvyšší šanci na otěhotnění mají zejména ženy do třiceti lety, po kulatinách začínají procenta prudce klesat. Kolem čtyřicítky už se ženy toužící po miminku obvykle obracejí k metodám, jako je asistovaná reprodukce a IVF. Avšak pozor – věk není zásadní překážkou k otěhotnění pouze u žen! Přestože muži mohou plodit potomky i ve vysokém věku, existuje spojitost mezi věkem a určitými faktory, které mohou ovlivnit reprodukční schopnosti muže.
Objevte podobné tipy
Spočítejte dobu ovulace
Pokud pro vás žádný z výše uvedených bodů nepředstavuje problém, přišel čas na trochu matematiky, respektive počítání plodných a neplodných dní. Obecně platí, že žena může otěhotnět zhruba pět dní v měsíci, a to tři dny před ovulací, v den ovulace a jeden den po.
A jak zjistit, kdy ovulujete? Nejsnazší metodou je sledování délky vašeho menstruačního cyklu. Obvyklá délka cyklu je 28 dní (ačkoliv může být delší nebo kratší), přičemž ovulace zpravidla nastává uprostřed cyklu. Pokud máte cyklus 28 dní, můžete předpokládat, že ovulace nastává kolem 14. dne. Tato metoda je však spíše hrubým odhadem a neposkytuje přesné výsledky. Mnohem přesnější bude měření bazální teploty či použití ovulačního testu, který pořídíte v každé lékárně či drogerii.
Se sexem to nepřehánějte
Přestože si možná říkáte, že čím častěji, tím líp, opak je pravdou. Zbytečně si ze sexu s partnerem uděláte povinnost, která vás nebude bavit. Raději než každý den si v sex dopřejte obden v období kolem ovulace, a samozřejmě v den samotné ovulace.
Navštivte odborníka
Navzdory všem snahám se může stát, že pozitivní těhotenský test stále nepřichází. Pokud se o miminko snažíte déle než rok (u starších žen půl roku), nastal čas vyrazit za lékařem. Ten provede potřebná vyšetření, aby odhalil případné hlubší zdravotní problémy, jako například syndrom polycystických vaječníků (PCOS), endometrióza, poruchy menstruačního cyklu nebo problémy s hormonálním zdravím. Vyšetření jsou na místě také u vašeho partnera, kterého mohou naopak trápit problémy s plodností, jako jsou nízký počet spermií nebo snížená pohyblivost spermií. Lékař vám navrhne vhodný postup a případně doporučí metody asistované reprodukce.
Zbytečně se nestresujte
Co si budeme povídat, při snaze otěhotnět je minimální stres obvykle nevyhnutelný. Nicméně je důležité si uvědomit, že přílišný stres a úzkost mohou negativně ovlivnit reprodukční schopnost a šance na úspěšné otěhotnění. Stres může ovlivnit hormonální rovnováhu, menstruační cyklus a dokonce i sexuální touhu (jak u žen, tak mužů). Zkrátka a dobře, stres ze snahy otěhotnět může vytvořit začarovaný kruh, kde snaha o otěhotnění vytváří stres, který zase ovlivňuje schopnost otěhotnět. Zkuste proto najít způsoby, jak se stresu vyhnout a zrelaxovat. To může zahrnovat cvičení, meditaci, jógu nebo jednoduše trávení kvalitního času s partnerem nebo blízkými.