Dietní červená řepa jako startér vašeho hubnutí

Je červená řepa na hubnutí to pravé? 

Jak vám může dodat potřebné živiny, pomoci pročistit tělo a snížit váhu?

Seznamte se s hlavními výhodami červené řepy a zbavte se přebytečných kil!

Proč jíst červenou řepu

Možná je červená řepa na hubnutí skvělou potravinou. Obsahuje ale také další zdraví prospěšné složky, které z ní udělaly oblíbenou zeleninu v kuchyních po celém světě. 

Řepa obsahuje spoustu vitamínů, minerálů a rostlinných sloučenin, které mají léčivé vlastnosti. 

100 g červené řepy obsahuje:

Tabulka se živinami, které obsahuje červená řepa na hubnutí.

Řepa obsahuje skutečně mnoho živin, ale zároveň má nízký obsah kalorií. Obsahuje také anorganické dusičnany, pigmenty a foláty, které brání vzniku obtíží spojených se zdravím srdce a mozku.

TIP: Pozitivní účinky červené řepy můžete ještě zvýšit, pokud ji zkombinujete s multivitaminovým doplňkem stravy.

Červená řepa na hubnutí

Jak už jsme zmínili, červená řepa obsahuje nízký počet kalorií, neobsahuje cholesterol ani tuk a může se pochlubit vysokým obsahem vody

Studie prokázala, že přidání nízkokalorických potravin do jídelníčku výrazně přispívá k ubývání na hmotnosti. Další studie také potvrdila, že přidání těchto potravin pomáhá v boji s obezitou. 

Kromě toho červená řepa obsahuje také bílkoviny, které výrazně přispívají ke správné funkci metabolismu a k získání a udržení zdravé váhy. 

Červená řepa a hubnutí jdou spolu ruku v ruce. Řepa totiž obsahuje napůl rozpustnou a napůl nerozpustnou vlákninu, která pomáhá snižovat chuť k jídlu a navozuje pocit sytosti na dlouhou dobu.

Vláknina rovněž zajišťuje správnou funkci střev a snižuje hladinu cholesterolu, což výrazně urychluje proces hubnutí.

Pročistěte svůj organismus a nastartujte své hubnutí pomocí smoothie z červené řepy!

Červená řepa a pohyb

Červená řepa na hubnutí je skvělá, jako pomocník v kuchyni. Využít ji můžete ale také v oblasti sportu. Jak? Řepa totiž může pomoci sportovní výkon výrazně zlepšovat!

Několik studií naznačuje, že dusičnany v řepě ovlivňují fyzický výkon zlepšením účinnosti mitochondrií, což jsou organely uvnitř buněk, které jsou v těle odpovědné za produkci energie. Červená řepa také pomáhá lépe okysličovat tělo.

Důležité ale je, uvědomit si, že hladiny dusičnanů v  krvi dosáhnou svého vrcholu během 2-3 hodin po požití červené řepy. Proto je pro maximalizaci jejich potenciálu nejlepší konzumovat řepu 2-3 hodiny před tréninkem. 

TIP: Po zdravém pohybu si zasloužíte odměnu v podobě chutného jídla z červené řepy, které vaše hubnutí podpoří.

Další výhody červené řepy

Kromě výrazného vlivu na hubnutí má červená řepa také další výhody, které pomáhají pevnému zdraví. 

Pomáhá udržovat krevní tlak pod kontrolou

Jednou z hlavních příčin úmrtí na světě jsou srdeční choroby, záchvaty nebo mrtvice. Vysoký krevní tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů pro vznik a rozvoj těchto zdravotních obtíží. 

Nejedna studie prokázala, že červená řepa může výrazně snížit krevní tlak, a to během pouhých několika hodin!

Pozitivní účinky řepy na krevní tlak jsou způsobeny pravděpodobně vysokou koncentrací dusičnanů v řepě. Podle jedné studie se v lidském těle dusičnany z řepy přeměňují na oxid dusnatý, molekulu, která rozšiřuje krevní cévy, což vede k poklesu krevního tlaku. 

Řepa má ovšem pouze dočasný účinek, jelikož dusičnany zůstávají v krvi pouze po dobu asi 6 hodin. Pro dlouhodobé snížení krevního tlaku je tedy nutná pravidelná konzumace řepy.


Pomáhá proti zánětu

Chronický zánět je spojen s řadou nemocí, jako je obezita, srdeční choroby, onemocnění jater a rakovina. 

Řepa obsahuje pigmenty zvané betalainy, které mají protizánětlivé vlastnosti. Jedna zahraniční studie rovněž prokázala, že betalainy snižují bolestivé projevy spojené s onemocněním.

Červená řepa byla spojena také se sníženým rizikem vzniku rakoviny tlustého střeva a cukrovky 2. typu. 

Většina studií v této oblasti byla ovšem provedena pouze na zvířatech. Proto je nutné provést více lidských studií, které by nezvratně potvrdily účinky řepy proti zánětu.


Pomáhá udržet zdraví mozku

S věkem přirozeně klesají duševní a kognitivní funkce. U některých starších lidí může být tento pokles výrazný a vést k demenci. 

K poklesu funkcí přispívá snížení průtoku krve a přívodu kyslíku do mozku. 

Studie ukázala, že dusičnany v řepě pomáhají zlepšovat mentální a kognitivní funkce tím, že podporují dilataci krevních cév, čímž zvyšují průtok krve do mozku. 

Řepa zlepšuje průtok krve zvláště do čelního laloku mozku, což je oblast, spojená s vyšší úrovní myšlení, jako je pracovní paměť a schopnost rozhodování.


Má protirakovinné vlastnosti

Červená řepa je bohatá na antioxidanty, které pomáhají bránit rozvoji rakovinných buněk

Jedna zahraniční studie prokázala, že extrakt z červené řepy, který má vysoký obsah betalainových pigmentů, zpomalil růst buněk rakoviny prostaty a prsu.

Do jaké míry může řepa pomoci v boji s rakovinou, vědci stále zjišťují. V současné době byly výzkumy provedeny na izolovaných lidských buňkách. Zbývá zjistit, zda by řepa účinkovala stejně, pokud by pozorování buněk proběhlo přímo v lidském organismu.


Dietní recepty z červené řepy

Červená řepa je velice přínosná pro naše zdraví. Co víc, je také velice lahodná. Proto není vůbec těžké začlenit tuto zeleninu do jídelníčku. 

Řepu můžete odšťavnit, upéct, dusit nebo naložit. Červenou řepu můžete také koupit už předvařenou nebo konzervovanou. 

TIP: Zdraví prospěšné dusičnany jsou rozpustné ve vodě. Chcete-li tedy zachovat výživovou hodnotu řepy, doporučujeme ji nevařit.

Inspirujte se jednoduchými kuchařskými tipy!

 • Salát z červené řepy na hubnutí. Strouhaná řepa je vynikajícím a pestrým doplňkem, kterým oživíte jakýkoliv dietní salát.
 • Jogurt s řepou. Řepa ve směsi s jogurtem vytvoří lahodný a zdravý dip.
 • Šťáva z řepy. Čerstvá šťáva z červené řepy, kterou si připravíte sami doma, je nejlepší, protože šťáva, kterou zakoupíte v obchodě, může obsahovat vysoké množství cukru a jen malé množství řepy.
 • Listy červené řepy. Listy nevyhazujte! Můžete je uvařit a použít místo špenátu.

TIP: Spoustu receptů, nejen z červené řepy, najdete v užitečných knihách o hubnutí.

Vedlejší účinky červené řepy

Vedlejší účinky červené řepy mohou být nepříjemné.
zdroj: pexels.com

Ačkoli je červená řepa výživná, nemusí být vhodná pro všechny.

Řepa obsahuje vysoký obsah oxalátů, což jsou sloučeniny, které se mohou v těle navazovat na vápník a vést k ledvinovým kamenům. Nadměrný příjem červené řepy může také způsobit hromadění kovových iontů v játrech.

Přestože si většina lidí může užívat chuti červené řepy do sytosti, je důležité, seznámit se také s negativními účinky této zeleniny.

Které to jsou?

 • Beeturie: Jedná se o zabarvení moči od růžové až po tmavě červenou. Postihuje většinou osoby s nedostatkem železa.
 • Anafylaxe: Dojít může k anafylaxi, což je akutní alergická reakce. Alergie se může projevovat červenými vyrážkami, svěděním kůže, otoky, astmatem nebo dušností.
 • Změna barvy stolice: Červená řepa může způsobit černou stolici, a to v důsledku přítomnosti změn v krvi po požití řepy. 
 • Průjem: Červená řepa může mít také projímavé účinky. 
 • Žaludeční nevolnost: Vysoká koncentrace dusičnanů, které řepa obsahuje, může způsobit břišní křeče a přivodit zvracení.
 • Problémy během těhotenství: Těhotné ženy, hlavně v pozdějším stádiu těhotenství, by se řepě měly vyhýbat, jelikož jsou citlivější na účinky dusičnanů. Nadměrná míra dusičnanů může vést ke zvýšené hladině methemoglobinu v krvi, který způsobuje nedostatek energie, bolest hlavy, závratě a modrošedé zabarvení kůže kolem očí, úst, rtů, rukou a nohou.
 • Ohrožení vývoje plodu: U potomků matek, které v potravě, během těhotenství, přijímají vysoké množství dusičnanů, může vznikat zvýšené riziko defektů nervové trubice.
 • Poškození jater: Studie prokázala, že extrémní příjem červené řepy může způsobit problémy s játry nejen u zdravých osob, ale může výrazně zhoršit problémy již nemocných pacientů. 

Máte-li jakékoliv zdravotní potíže poté, co jste snědli řepu, okamžitě s jejím užíváním přestaňte. Pokud zdravotní problémy přetrvávají, vyhledejte pomoc lékaře.

Často kladené otázky

Nenašli jste v článku odpověď na svou otázku? Podívejte se, zda svou odpověď najdete mezi nejčastějšími dotazy níže.

⚡ Mohu jíst červenou řepu na večer?

Červená řepa na večer je velice vhodnou potravinou, protože je lehká,  živiny v ní pomáhají k lepšímu spánku a zlepšuje trávení, což způsobuje, že během noci nemáte potřebu chodit na záchod.

⚡ Kdy je nejlepší čas k jezení červené řepy?

Nejlepší je jíst řepu nebo pít šťávu z červené řepy brzy ráno, a to hodinu před snídaní. Doporučené množství je 200 ml každý den. 

Tělo je po probuzení pročištěné a tak může maximálně zužitkovat všechny výhody, které červená řepa nabízí.

⚡ Pomáhá řepa odstraňovat břišní tuk?

Řepa je plná zdravých minerálů a vitamínů, které pomáhají snižovat váhu. Proto je to ideální potravina pro lidi, kteří se snaží zhubnout v oblasti břicha i jinde na těle. 

Červená řepa pomáhá při snižování hmotnosti, mimo jiné, tím, že obsahuje velice nízký počet kalorií.

⚡ Může řepa způsobit dnu?

Ano. Dna je onemocnění, které vzniká, hromadí-li se v těle příliš mnoho kyseliny močové. Právě toto hromadění mohou mít na svědomí oxaláty, které řepa obsahuje.

⚡ Je červená řepa dobrá na pleť?

Šťáva z červené řepy působí jako skvělý čistič krve. Právě detox organismu může být klíčem nejen k pevnému zdraví, ale také k udržení zdravé a pevné pokožky na celém těle. 

Řepa je také bohatá na vitamín C, který je velkým pomocníkem při odstraňování vad pleti, pomáhá vyrovnávat její tón a dodává pleti zářivý vzhled.

Červená řepa je zázračnou potravinou, která má pro zdraví veliký přínos. Pomáhá spalovat tuky a pyšní se nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem živin, včetně vlákniny, folátu a vitamínu C. 

Řepa obsahuje také dusičnany a pigmenty, které pomáhají snižovat krevní tlak, zlepšovat sportovní výkon a předcházet zdravotním obtížím, jako jsou srdeční choroby, cukrovka 2. typu nebo mentální problémy spojené se stářím.

Stejně, jako nám řepa pomáhá, může způsobit také jisté komplikace. Proto, pokud si nejste jejím užíváním jistí, poraďte se se svým lékařem.

Pochutnejte si na skvělé červené řepě, zhubněte a dodejte tělu vše, co potřebuje!


Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X