Co způsobuje visící kůži po hubnutí? A jak se jí zbavit?

Pokud dojde k výraznému úbytku na váze, pokožka se nestihne tak rychle stáhnout, a potom je na některých místech povislá.

Problémovými partiemi jsou především prsa, břicho, boky, stehna a zadek.

Povislá kůže po hubnutí nevypadá hezky, často má i neblahý vliv na psychiku člověka.

Hubnete, jelikož chcete vypadat lépe, ne?

Povislá kůže je frustrující, ovšem dá se jí zbavit.  

Co způsobuje povislou kůži?

Kůže jakožto největší orgán lidského těla má velice důležitou funkci. Vytváří jakousi ochrannou bariéru proti teplotním výkyvům, ztrátě tekutin, ale i proti škodlivým mikroorganismům a nečistotám.

Druhá vrstva pokožky se skládá z bílkovin, včetně kolagenu a elastinu. Kolagen, jenž tvoří 80 % struktury vaší pokožky, jí dodává pevnost a sílu. Elastin zajišťuje zase pružnost a pomáhá pokožce, aby zůstala pevná.

Během přibývání na váze se pokožka rozšiřuje, a to dokáže do opravdu velkých rozměrů.

K roztahování kůže dochází v období těhotenství několik měsíců, ovšem pokožka je natolik inteligentní orgán. Jak dlouho se stahuje kůže v takovém případě? Dokáže to i během několika měsíců od narození dítěte. I tak může občas zůstat povislá kůže po porodu, ale často postačí tyto cviky nejen na břicho.

Pokud však člověk trpí nadváhou, nebo obezitou, roztahuje se kůže nejen v oblasti břicha, ale po celém těle, často už od dětství a dospívání. Jestliže se tedy pokožka výrazně natáhne a zůstane tak dlouhou dobu, poškodí se kolagenová a elastinová vlákna. V důsledku toho ztratí část své schopnosti zatáhnout se.

V případě, že vás trápí nadváha, respektive obezita poměrně dlouho, ale až nyní jste se rozhodli s přebytečnými kilogramy zatočit, pravděpodobně se u vás objeví povislá kůže po hubnutí. Obecně platí, že čím větší je úbytek hmotnosti, tím je visící kůže po zhubnutí větší.

Anatomie pokožky lidského těla
Anatomie kůže, zdroj: stanfordchildrens.org

Faktory ovlivňující ztrátu elasticity

Povislá kůže na břiše, krku, stehnech i pažích je ovlivněna několika různými faktory.

Doba nadváhy. Obecně platí, že čím déle má člověk nadváhu či obezitu, tím více povislé kůže mu zůstane, protože pokožka už není tak elastická a nemá tolik kolagenu.

Množství ztracené hmotnosti. Pokud shodíte 46 kilogramů (nebo i více), je více než pravděpodobné, že vám zůstane povislá kůže na stehnech, břiše i pažích v mnohem větším množství, než kdybyste shodili jen 10 kilogramů.

Věk. S přibývajícím věkem pokožka ztrácí kolagen, takže po hubnutí bývá povislejší.

Genetika. I geny mohou ovlivnit to, jak pokožka reaguje na přibývání na váze a hubnutí.

Slunce. Podle několika výzkumů časté opalování snižuje tvorbu kolagenu a elastinu v kůži, což může ovlivňovat i to, jak moc je vaše pokožka povislá.

Kouření. Stejně tak i kouření snižuje produkci kolagenu a způsobuje poškození stávajícího kolagenu, což má vliv na ochablou pokožku po hubnutí. 

Problémy s povislou kůží po hubnutí

Povislá kůže na pažích i břichu způsobená masivním úbytkem hmotnosti může způsobit fyzické a emocionální problémy.

Fyzické nepohodlí. Povislá kůže může být značně nepohodlná a narušovat normální fungování. Studie, které se zúčastnilo 360 dospělých, zjistila, že k danému problémů dochází nejčastěji u lidí, kteří shodí více než 50 kilogramů.

Omezení při fyzických aktivitách. V další studii zas 76 % žen uvedlo, že povislá kůže po hubnutí je omezuje při pohybu. Co víc, 45 % žen uvedlo, že přestaly cvičit úplně, protože se na ně ostatní lidé při cvičení divně dívali.

Podrážděná pokožka. Spousta lidí také požaduje odstranění povislé kůže chirurgickou cestou, protože se pod ní objevují vředy a různé infekce. 

Přírodní způsoby, jak na povislou kůži

Existují přírodní léčiva, která mohou do určité míry zlepšit pružnost pokožky u lidí s velkým úbytkem hmotnosti.

Pravidelné cvičení

Jedním ze způsobů, jak na povislou kůži přírodní cestou, je pravidelný silový trénink. Jedná se o jeden z nejúčinnějších metod, jak budovat svalovou hmotu u mladých i dospělých.

Spálíte více kalorií, ale zároveň zlepšíte i vzhled povislé kůže po hubnutí.

Kolagen

Kolagenový hydrolyzát je velice podobný želatině. Jedná se o zpracovanou formu kolagenu, která se nachází v pojivové tkáni zvířat. Kolagenový hydrolyzát se dodává i v práškové formě a lze jej zakoupit v obchodech s doplňky potravin.  Pro přirozenou produkci kolagenu byste měli do těla dostat následující složky:

  • bílkoviny – adekvátní bílkovina je nezbytná pro zdravou pokožku a aminokyseliny lysin a prolin hrají přímou roli při produkci kolagenu,
  • vitamin C – jedná se o složku nezbytnou pro syntézu kolagenu a pomáhá chránit pokožku před poškozením sluncem,
  • omega-3 mastné kyseliny – obsahují je ryby a pomáhají zvyšovat elasticitu pokožky,
  • voda – dobrá hydratace zlepší vzhled i funkci vaší kůže. 

Používejte zpevňující krémy

Spousta zpevňujících krémů obsahuje kolagen a elastin, ovšem při stahování velkého množství kůže nejsou účinné. Hodí se spíše v kombinaci s kolagenem k vnitřnímu užití. Používá se na povislou kůži v podpaží, ale i na břichu.

Odstranění povislé kůže chirurgicky

V medicíně existují různé způsoby, jak na povislou kůži. Plastické operace jsou vhodné na odstranění povislé kůže na krku, břiše, pažích i dalších částech těla. Jak se tedy zbavit převisu na břiše?

Při plastické operaci se provede velký řez a odstraní se přebytečná kůže včetně tuku. Poté je řez sešitý jemnými stehy, aby byla jizva minimálně viditelná, respektive takřka neviditelná.

Mezi nejčastější způsoby odstranění povislé kůže patří:

  • abdominoplastika – odstranění kůže z břicha,
  • redukce povislé kůže v dolní části těla – odstranění kůže z hýždí, boků a stehen,
  • redukce povislé kůže v horní části těla – odstranění kůže z prsou a zad,
  • redukce povislé kůže na stehnech – odstranění kůže z vnitřní i vnější části stehen,
  • brachioplastika – způsob, jak se zbavit povislé kůže na pažích.

Odstranění povislé kůže se provádí zpravidla po roce až dvou letech po rapidním úbytku hmotnosti.

Operace vyžaduje pobyt v nemocnici od jednoho do čtyř dnů, záleží na složitosti zákroku. Doba zotavení v domácím prostředí trvá dva až čtyři týdny. Bohužel, mohou se objevit i komplikace, jako jsou krvácení a infekce.

Operace však zkvalitňuje život dříve obézních lidí. Pacienti, kteří podstoupí plastický zákrok, si pochvalují, že se jim kvalita života zlepšila, neboť si připadají hezčí a atraktivnější.  

Podívejte se na video, v němž je vysvětleno, jak plastika břicha probíhá: 

Operací však péče o pokožku nekončí. Velice důležité je pracovat na tom, abyste nepřibrali zpátky, protože by opět mohlo dojít k nepřiměřenému roztažení kůže. Zapojte tedy pravidelné cvičení. Existují různé cviky, které můžete zapojovat i doma. Jestliže vás trápí povislá kůže na pažích, ovšem ještě není v tak velkém měřítku, třeba vám pomohou cviky na biceps

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X