Proteiny jsou skvělým způsobem, jak si zjednodušit příjem bílkovin. Není proto divu, že se často objevují v jídelníčku sportovců, ale i méně aktivních lidí. Samotný proteinový nápoj může být totiž skvělou svačinou, která zasytí a zažene chutě. A když ho přidáte do jídla, získáte příjemně sladkou dobrotu nabitou bílkovinami.
Dnes už je k dostání i spousta rostlinných proteinů, takže si je s oblibou dopřávají také vegani. Právě oni se mohou potýkat s nedostatečným příjmem bílkovin ze stravy, a tak je protein skvělým způsobem, jak se s tímto deficitem vypořádat.
Co je to protein a proč ho používat?
Protein je koncentrovaný zdroj bílkovin, který se získává z různých surovin. Mimo nejpopulárnější syrovátkový protein z kravského mléka se dnes můžeme setkat i s řadou veganských proteinů. Mezi ně patří sójový, hrachový, konopný, rýžový nebo vícesložkový protein. I z těchto zdrojů je patrné, že se nejedná o žádný steroid ani zakázanou látkou. Naopak jde o skvělý zdroj bílkovin, které jsou důležité pro správné fungování těla.
- Pro představu: Průměrný doporučený denní příjem bílkovin se v závislosti na fyzické aktivitě pohybuje mezi 1,2–2 g bílkovin na kg tělesné hmotnosti. Průměrný 70kg člověk by tak měl denně sníst okolo 98 g bílkovin.
V čem je protein prospěšný a co umí?
- Zrychlit metabolismus – ze všech makroživin musí tělo vynaložit na spálení bílkovin nejvíce energie, tím dochází k tzv. zrychlení metabolismu.
- Pomoci s hubnutím a udržením hmotnosti – bílkoviny pomáhají udržet svalovou hmotu v těle. Ta pak spotřebuje více energie než tuk, díky čemuž můžete snadněji hubnout.
- Zefektivnit růst a udržení svalů – bílkoviny jsou základním stavebním kamenem svalů. I proto se na jejich příjem maximálně zaměřují například siloví sportovci.
- Zlepšit regeneraci – díky bílkovinám je tělo schopné rychle opravit tréninkem poškozená svalová vlákna.
- Podpořit imunitu – nezastupitelnou roli mají bílkoviny také při tvorbě buněk imunitního systému a protilátek.
- Snížit hlad a chutě – díky sytící schopnosti nebudete mít po konzumaci bílkovin hlad a vydržíte déle sytí.
- Podpořit zdraví kostí – bílkoviny přispívají také k udržení zdravých kostí. Jsou tak nezbytné nejen pro lidi s aktivním životním stylem.
Které vegetariánské a veganské rostlinné proteiny jsou nejlepší?
Rostlinné proteiny se nejčastěji vyrábějí ze sóji, luštěnin či konopných semínek. Jsou tak skvělou alternativou pro vegetariány a vegany. Všechny rostlinné zdroje níže jsou přirozeně bezlepkové a bezlaktózové. Mohou je tak používat i lidé, kteří mají problém s trávením lepku či mléčného cukru (laktózy). U každého výrobku je ale potřeba hlídat si složení i alergeny, abyste měli 100% jistotu, že vám bude vyhovovat.
Nevýhodou rostlinných proteinů je, že kvůli specifickému obsahu aminokyselin nejsou tak kvalitní jako živočišné. Měli byste proto vybírat co nejlepší zdroje bílkovin. Které to jsou?
1. Sójový protein
Sójový protein patří mezi veganskými alternativami k těm nejoblíbenějším. Získává se šetrnými procesy ze sóji a díky obsaženým bílkovinám se nejvíce podobá kvalitnímu syrovátkovému proteinu. Pokud si vyberete například sójový izolát s 85% podílem bílkovin, rozhodně nešlápnete vedle.
2. Rýžový protein
Tento druh proteinu se propracovanými metodami získává z rýže. Ve srovnání se sójovým proteinem má však zpravidla méně bílkovin. Vzhledem k jejich složení je ideální kombinovat rýžový protein například s hrachovým. Tím získáte kvalitnější směs.
Objevte podobné tipy
3. Konopný protein
Konopný protein se vyrábí z konopných semen. V jídelníčku je skvělým zpestřením, přesto je však ideální kombinovat jej i s jinými zdroji bílkovin, abyste dosáhli co nejkvalitnějšího složení.
4. Hrachový protein
Hrachový protein patří mezi luštěninovými zdroji k těm nejlepším a nejpopulárnějším. Pro příjem kvalitních bílkovin je ideální kombinovat jej s rýžovým či jiným obilninovým proteinem. Pokud chcete, aby vás protein zasytil, jistě vás potěší i jeho vyšší obsah vlákniny.
5. Vícesložkový protein
Výhodou vícesložkových proteinů je, že kombinují různé typy bílkovin. Tím se vyváží nedostatky jednotlivých zdrojů a vznikne kvalitnější směs. Pokud si nechcete kupovat více jednosložkových proteinů, může pro vás být právě vícesložkový protein ideální volbou.
Jak protein používat a dávkovat?
Jednorázová porce proteinu by se měla pohybovat mezi 20–40 g. Do jídelníčku se dá zařadit kdykoliv během dne jako snack nebo může být součástí například ovesné kaše. Z ní díky bílkovinám snadno vykouzlí komplexnější jídlo. Ideální je třeba také jako potréninkový nápoj k urychlení regenerace.
Který protein je nejlepší na hubnutí a cvičení?
- Pokud chcete shodit pár kil, snažte se vybírat protein na hubnutí, který má vysoký podíl bílkovin, a naopak nižší obsah cukru a tuku, jako v případě vícesložkového, sójového nebo hrachového proteinu.
- V případě, že byste rádi nabrali svaly, opět byste měli hledat takový protein na cvičení, který pro vás bude dobře stravitelný a má co nejvyšší podíl bílkovin z kvalitních zdrojů, jako je například sójový protein.
U rostlinných proteinů se vždy snažte vybírat kombinaci více zdrojů abyste doplnili kvalitní bílkoviny. Nesnažte se ovšem přijímat bílkoviny pouze proteinem, ale zaměřte se i na celkové složení vašeho jídelníčku.