Plavání a hubnutí je skvělá kombinace!
Přirozený pohyb, kterého plaváním docílíte, opravdu pomáhá spalovat tuky a tvarovat tělo.
Chcete se dovědět, jak dlouho a jak správně plavat při hubnutí?
Zajímá vás, jak správně jíst, abyste jen neztráceli čas a dosáhli znatelných výsledků?
Čtěte a zjistěte, v jak velké míře můžete plaváním pozitivně ovlivnit svůj život.
Proč začít plavat?
Pro někoho může být spalování tuků v posilovně snadné. A to hlavně pro lidi, kteří se rádi pohybují a nemají problém do svého každodenního života zahrnout zdravou stravu.
Co ale lidé, kteří činkám, rotopedům či běhu moc neholdují?
Pro ty je tady plavání!
Nejde ale jen o snižování váhy. Pokud trpíte cukrovkou, nebo vás trápí kardiovaskulární onemocnění, může vám pomoci právě plavání. Hubnutí s tímto způsobem pohybu vám může pomoci nejen zdravotní problémy odstranit, ale také jim předejít.
Jak je to tedy s plaváním a hubnutím? Pro koho je tento typ pohybu vhodný?
Plavání na hubnutí je doporučováno především lidem, kteří nemají rádi posilovny, nesnesou velkou zátěž nebo těm, kteří mají problémy s pohyblivostí.
Chodit plavat je nejen skvělé pro celkové zdraví a pro formování postavy. Je to i zábava a relax!
Pojďme si přiblížit 5 hlavních důvodů, proč je hubnutí plaváním snadné, rychlé a z dlouhodobého hlediska efektivní.
1. Zapojíte celé tělo
Jednou z nejvýznamnějších výhod plavání je to, že jsou zapojeny téměř všechny svaly ve vašem těle. Jednoduše se pohybujete od hlavy k patě.
Zapojujete všechny hlavní svaly, které najdete v rukou, nohou, trupu nebo v oblasti žaludku.
Jelikož voda působí jako jemný odpor, během plavání se zaměřujete na nejrůznější svalové skupiny.
Pohyb při plavání je plynulý, proto příliš nezatěžujete své klouby a v neposlední řadě podporujete správnou činnost kardiovaskulárního systému.
Chcete-li spalovat kalorie, snižovat hmotnost a svou nově nabytou váhu si udržet, je plavání skvělou volbou!
2. Plavat může každý
Některá cvičení v tělocvičně mohou být náročná a vyčerpávající. U cvičení je také důležité znát správné provedení jednotlivých cviků, abyste si například nepoškodili záda, nepotrhali šlachy nebo nezpůsobili jiná poranění.
Plavání nabízí nejlepší alternativu cvičení pro lidi na každé sportovní úrovni.
Pokud se rozhodnete plavat, můžete si stanovit vlastní tempo, prostřednictvím kterého dosáhnete vytyčeného cíle.
Dělá vám plavání problémy? Téměř každý bazén dnes poskytuje pomoc plavčíků, začátečnické kurzy a vyhrazené prostory pro začátečníky a zkušenější plavce.
Tento sport má také tu výhodu, že zbavuje tlaku nejen vaše tělo, ale čistí také vaši mysl.
Nemusíte se stresovat, že nepostupujete dost rychle nebo že na činkách máte o tolik menší zátěž než ostatní ve fitness centru.
Pokud plavete, postupujete plynule, krok za krokem. Zbavujete se stresu a práci na odbourávání kil si dokonce začnete užívat.
Postupně totiž uvidíte, že jste za daný čas uplavali více bazénů, že vaše tělo sílí a že jste po každém plavání stále méně unavení.
Je to tak. Nejen vaše fyzická, ale také psychická kondice se bude postupně posouvat na vyšší úroveň.
3. Plavat mohou i lidé se zraněním
Trápí vás poranění svalů, artritida, bolest kostí, roztroušená skleróza, nebo jiný problém a chcete zhubnout? Začněte plavat!
S čím může plavání pomoci?
- minimalizuje bolest
- zvyšuje rychlost zotavení
- zvyšuje pohyblivost
- snižuje ztuhlost a bolest kloubů
Pokud se chcete hýbat, ale vaše zdraví vám neumožňuje nárazy nebo cvičení s vysokou zátěží, plaváním můžete svému tělu výrazně ulevit, zároveň jej můžete posílit a při tom všem hubnout.
4. Skvělá varianta pro OZP
Lidé, kteří trpí tělesným nebo mentálním postižením mají omezené možnosti cvičení.
Tito lidé jsou náchylnější k nárůstu tělesné hmotnosti a k vážným zdravotním komplikacím, které jsou s nadváhou spojeny.
Voda je výbornou přirozenou oporou celého těla, která zároveň působí jako protitlak na svaly, čímž je dělá pružnější a silnější.
Co víc, u lidí, kteří trpí mentálním postižením, je plavání také skvělým terapeutickým prostředkem k získání důvěry k ostatním lidem a k celkovému zlepšení sociálních dovedností.
Objevte podobné tipy
5. Kolik spálíte plaváním kalorií?
Kolik přesně spálíte kalorií, pokud se rozhodnete začít plavat, je závislé na vaší počáteční váze, na stylu, kterým plavete a také na rychlosti, jakou při plavání zvolíte.
Jeden z nejuznávanějších fitness expertů v Americe, Tom Holland, tvrdí, že asi 80kilový člověk spálí zhruba 400 kalorií během 1 hodiny, pokud poplave mírným tempem. Poplave-li energičtěji, spálí asi 700 kalorií.
Podívejte se, kolik můžete, při své váze, spálit kalorií během pouhých 15 minut plavání.
Obecně platí, že čím rychleji a zapáleněji budete plavat, tím více kalorií spálíte. Navíc také zvýšíte svou tepovou frekvenci.
Tepová frekvence je počet tepů, které vaše srdce vykoná za minutu. Pokud se dostanete při plavání do správné tepové frekvence, budete spalovat optimální množství kalorií.
V případě nedostatečné tepové frekvence, nebude spalování kalorií tak ideální nebo se může dokonce zastavit.
Jako pomocníka můžete použít nepromokavý fitness náramek, který vám pomůže vaši tepovou frekvenci kontrolovat.
A jaká je vaše správná tepová frekvence? Najděte ji v tabulce.
Udržujte správnou tepovou frekvenci při plavání a hubnutí vám půjde snadno a rychle.
Plavání a hubnutí: Jak správně plavat?
Jak správně plavat, abyste dosáhli požadovaných výsledků?
Ať už chcete odstranit břišní tuk, posílit své svaly, nebo jen zlepšit svou kondici, prozkoumejte následující tipy, které vám pomohou dosáhnout vytouženého cíle.
Plavejte ráno před jídlem
Možná si říkáte, že na to, abyste plavali ráno, nemáte čas ani chuť. Stojí to ale za to vyzkoušet.
Výhodou ranního plavání je, že jste na lačno a tedy bude vaše tělo při pohybu spalovat tukové zásoby, jelikož jste mu ještě nedodali, prostřednictvím snídaně, novou energii. Na tomto základě budete hubnout rychleji.
Nedělejte z plavání rutinu
Abyste to nepochopili špatně. Rutina je dobrá věc, pokud se bavíme o tom u plavání vydržet po delší dobu.
Pokud ale budete plavat rutinně, to znamená, budete plavat pořád stejným stylem, stejně rychle a stejně dlouho, může vaše tělo začít stagnovat.
Zabraňte tomu, aby si na jednotvárný pohyb vaše tělo zvyklo. Obměňujte plavecké styly. Zkoušejte plavat pomalu a pak zase rychle.
Tím, že budete vždy plavat jiným způsobem, udržíte své tělo ve střehu a vaše svaly se budou neustále krásně zapojovat. Jednoduše neusnou na vavřínech a vy tak maximalizujete své výsledky.
Plaveckých stylů, které můžete vyzkoušet, je spousta. Začněte ale například tím základním, kterým jsou prsa. Jak správně plavat prsa? Inspirujte se videem.
Plavejte několikrát týdně
Chcete skutečně zhubnout? Máte zájem zformovat svou postavu?
Pokud ano a myslíte to skutečně vážně, nebude stačit, pokud bazén navštívíte jen jednou za měsíc.
Renomovaný fitness trenér a odborník na výživu Jamie Hickey, pro rychlé spalování tuků, doporučuje: “U kardiovaskulárních cviků, kterým plavání je, dodržujte frekvenci cvičení 4-5 dní v týdnu.”
Intenzita cvičení vždy ovlivní rychlost, jakou se dostanete do cíle. To platí nejen u plavání, ale také u joggingu, běhu nebo u jakéhokoliv jiného sportu.
Začněte pomalu
Jak často a jak dlouho plavat pro hubnutí?
Pokud je to možné, začněte 15-20 minutami plavání každý druhý den a tento čas postupně zvyšujte.
Vždy poslouchejte své tělo a dávejte pozor, jaké signály vysílá. Že jste přepálili začátek a začali jste s plaváním příliš rychle a s vysokou intenzitou poznáte, pokud vás začnou bolet svaly a budete až příliš unavení.
Opravdu se snažte nenasazovat ze začátku zbytečně vysoké tempo. Pokud se příliš brzy vyčerpáte, můžete začít cítit demotivaci a s plaváním a zároveň se snižováním váhy skončíte dřív, než jste vůbec pořádně začali.
Zkuste ve vodě něco nového
Bojíte se, že plavat vás brzy omrzí? Že nevydržíte dlouho u jedné činnosti?
Máme pro vás řešení!
V bazénu se dá dělat spousta nejrůznějších věcí. Domluvte se se svými kamarády a místo plavání si zahrajte vodní házenou nebo vyzkoušejte například vodní aerobik.
Plavejte, ale pokud cítíte, že vás zapálení pro tento pohyb opouští, hledejte včas alternativu, která vám pomůže vydržet a nesejít tak z cesty, která vede k vysněné postavě.
Pomáhejte si pomůckami
Rádi byste plavali, ale necítíte se jako silný plavec?
Zkuste plavat s vodními pomůckami. S plováky, deskami, plovacími kruhy, balóny nebo s vodními pásy, které vás budou nadnášet.
Tyto pomůcky vás udrží nad vodou, dodají vám sebejistotu a zároveň nebudou nijak bránit pohybům rukou a nohou, ke kterým by došlo během normálního plavání bez pomůcek.
Používejte závaží
Také ve vodě můžete posilovat.
Pokud chcete proces hubnutí a formování postavy urychlit, vezměte si s sebou do bazénu vodní závaží, se kterým budete provádět cviky, jako v posilovně.
Ve vodě bude ovšem cvičení o něco těžší, jelikož budete cvičit s odporem, který vytváří voda. Vy ale díky vodě budete moci cvičit svou sílu a vytrvalost prostřednictvím plynulých a nebolestivých pohybů.
Upravte svůj jídelníček
Jako u každého pohybu, platí i u plavání, že jen samotný pohyb nestačí.
Chcete-li zhubnout, je potřeba, abyste svůj perfektní výkon v bazénu “nezabili” odměnou ve formě piva, sladkého dortu nebo smaženého řízku s hranolky.
Dávejte si pozor na chutě, které můžete po lekci v bazénu mít. Tělo bude jídlo vyžadovat nejen proto, že jste vyčerpali určitou energii, ale také studená voda může způsobit, že budete mít větší chuť na něco nezdravého. O tom, proč se to děje, se dočtete za chvíli.
Hubnutí plaváním ve studené vodě
Během studie, provedené na Floridské univerzitě, bylo zjištěno, že při cvičení ve studené vodě, je spáleno o něco víc kalorií, než když cvičíme v teple.
Muži, kteří cvičili ve studené vodě, spálili téměř o 20 kalorií více než muži, kteří stejnou dobu cvičili v teplé vodě. Proč?
Tuk slouží v těle, jako složka, která pomáhá regulovat tělesnou teplotu. Aby bylo tělo v teple, organismus tuk spaluje. Pokud je tělo vystaveno nižší teplotě, je nutné, aby se tělo zahřívalo více, tedy, aby spalovalo více tuku.
Čím víc je vaše tělo chladné, krev se dostává blíže do středu těla, aby udržovala důležité orgány v teple. Tím se zrychluje práce srdce i plic, což spaluje zase další kalorie.
Jelikož během plavání ve studené vodě spálíte více tuku, tělo se jej po plavání přirozeně snaží získat zpět, aby se zahřálo. To způsobuje, že lidé, kteří plavou ve studené vodě, mají větší chuť k jídlu. Proto si dávejte pozor na to, co po plavání konzumujete a kolik toho sníte.
Plavání ve studené vodě s sebou nese také jistá rizika.
Doba, kterou ve studené vodě strávíte, by neměla přesáhnout 30-60 minut. Nízká teplota může výrazně přispět k vysokému krevnímu tlaku a snížení imunity.
Proto, pokud se rozhodnete plavat ve studené vodě, zjistěte si veškerá dostupná fakta a poraďte se se zkušeným odborníkem.
Co jíst před a po plavání
Pouhým plaváním vytoužené postavy a skvělého zdraví nedosáhnete. Je důležité dodávat tělu také správné palivo, aby mohlo fungovat tak, jak má.
Není důležité pouze to, co jíte, ale také kdy jíte. Řekněme si nejprve, kdy je vhodné jíst, abyste se cítili dobře.
Obecně je doporučováno jíst minimálně hodinu před tím, než jdete do bazénu.
Když cvičíte, krevní tok zásobuje svaly, aby fungovaly správně. V případě, že sníte potravu, je nasměrován krevní tok do zažívacího ústrojí, aby došlo ke zpracování přijaté potravy.
Pokud tedy budete plavat příliš brzy po jídle, vaše svaly nebudou mít dostatek krve, jelikož se krevní tok bude soustředit hned na dvě oblasti. To může způsobit svalové křeče. Zároveň může plavání s plným žaludkem způsobit poruchy trávení a nevolnost.
Co jíst před plaváním?
Před tím, než se rozhodnete plavat, je vhodné poohlédnout se po jídle, které vám dodá stálý přísun energie.
Mezi taková jídla patří například:
- ovesná kaše
- celozrnný chléb
- těstoviny
- brambory
- hrášek, fazole
- ořechy
V případě, že se rozhodnete plavat ráno, ale je pro vás obtížné čekat tak dlouho se snídaní, sáhněte po lehce stravitelných jídlech, jako jsou jogurty, banány, vejce nebo rozinky.
Strava po plavání
Po tom, co jste doplavali, potřebuje vaše tělo takové potraviny, které mu pomohou zotavit se z fyzické námahy.
Jako po každém cvičení, je vhodné, také po plavání, dodat tělu bílkoviny, které pomáhají s regenerací svalů.
Vhodnými potravinami mohou být:
- kuře, krůta
- ryby
- arašídové máslo
- hnědá rýže
- nízkotučné mléko
- sýr
Jídlo je vhodné doplnit také důležitými živinami, jako jsou vitamíny, minerály a antioxidanty, které obsahuje široká škála čerstvého ovoce a zeleniny.
Jak už bylo řečeno, po plavání můžete mít větší chuť na nezdravé jídlo. Kroťte tedy své touhy a dávejte si skutečně pozor na to, co svému tělu po fyzické námaze dopřejete.
Nezapomeňte také dodržovat pitný režim, abyste zabránili únavě, závratím, nevolnosti nebo křečím.
Třebaže se vám zdá, že se ve vodě nemůžete potit, opak je pravdou. Během plavání můžete ztratit spoustu vody, proto si s sebou berte vždy aspoň 1 litr pitné vody a průběžně pijte.
Výhody a nevýhody plavání
Jaké má plavání účinky na náš organismus jsme již nastínili. Pojďme si ale shrnout, proč je plavání dobré, ale také, jaké může mít negativní dopady.
Výhody | Nevýhody |
Formuje postavu, spaluje kalorie | Zvyšuje riziko astmatu a zhoršené funkce plic |
Ulevuje od bolesti kostí a kloubů | Zvyšuje riziko nemoci u dětí s nedostatečně rozvinutým imunitním systémem |
Zmírňuje projevy astmatu | Může způsobit svědivost kůže a výskyt ekzémů |
Pomáhá lidem s roztroušenou sklerózou | Může zapříčinit ušní infekci a zánět ucha |
Zlepšuje náladu, odbourává stres | Může nadměrně vysoušet vlasy |
Podporuje dobré spaní | |
Ulevuje těhotným ženám | |
Je cenově dostupné |
Jak jste si mohli všimnout, ve výhodách, i nevýhodách, se objevil pojem astma. Je to proto, že na jednu stranu může vlhké prostředí krytých bazénů pomoci lidem s astmatem. A nejen to. Zlepšit jejich zdravotní stav mohou také dechová cvičení, která jsou spojená se zadržováním dechu při plavání.
A jak správně dýchat při plavání se můžete naučit za pomoci videa.
Některé studie však naznačují, že plavání může také zvýšit riziko vzniku a rozvoje astmatu, a to kvůli chemikáliím, které se používají k čištění bazénu a k ničení bakterií.
V případě, že máte astma a chtěli byste plavat, určitě se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.
Často kladené otázky
Plavání se vám zamlouvá, ale pořád vás trápí některé otázky? Možná odpověď na nějakou z nich najdete v níže uvedeném seznamu.
Jak moc musím plavat, abych zhubl/a?
Obecně je doporučováno plavat minimálně 2,5 hodiny každý týden, pokud chcete zhubnout. Následně pak stačí 1 hodina týdně, aby váha nezačala opět narůstat.
V průměru člověk spálí 3500 kalorií za 7 hodin plavání, čehož je, pro většinu z nás, možné dosáhnout v průběhu měsíce.
Je plavání vhodné, pokud chci ztratit tuk na břiše?
Plavání se řadí mezi kardio cvičení, která jsou jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zhubnout, a to včetně oblasti břicha.
Aby docházelo k účinnému spalování tuků, je důležité, hlídat si správnou tepovou frekvenci.
Je v pořádku plavat každý den?
Pokud můžete plavat každý den, je to skvělé! Plavejte!
Jednou z hlavních výhod plavání je, že má malý negativní dopad na tělo. Vaše klouby ani svaly nejsou zatěžovány tak, jako například v tělocvičně. Zároveň nepůsobíte tělu nárazy, jako je tomu například u běhání.
Může plavání změnit tělo do nežádoucího tvaru?
U plavání je tomu stejně, jako u jiných cvičení. Pokud budete posilovat pouze jednu část těla, bude se měnit, zatímco zbytek těla zůstane v nezměněné podobě.
Pokud budete posilovat neustále pouze ruce, budou vypadat svalnatě, ale vaše nohy zůstanou stejné.
Soustřeďte proto svou pozornost na celé tělo a při plavání zapojujte ruce, trup i nohy.
Pojmy plavání a hubnutí jdou spolu jednoduše ruku v ruce. Tento pohyb je jedním z nejlepších způsobů, jak snížit svou tělesnou hmotnost.
Nejen, že zhubnete, můžete také výrazně posílit svou kondici a snížit míru stresu.
Plavat mohou všichni – začátečníci i pokročilí sportovci. Nikdo není diskriminován.
Abyste dosáhli nejlepších výsledků, neplavte rutinně, ale snažte se střídat vyšší intenzitu plavání s pomalejším relaxačním stylem.
Pokud vás každodenní plavání nebaví, pozvěte do bazénu své přátele a zahrajte si například vodní pólo.
Nezapomeňte také na zdravou stravu a v neposlední řadě odpočinek, který je pro správný proces snižování váhy nepostradatelný.