Jak funguje kolostrum? Recenze na 5 vybraných produktů

Kolostrum je takzvané prvotní mléko u savců, které je produkováno ještě před uvolněním mateřského mléka.

Jedná se o velice výživné mlezivo. Obsahuje vysokou hladinu protilátek, konkrétně proteinů, které bojují s infekcemi a bakteriemi.

Mlezivo podporuje růst i zdraví kojenců a novorozených zvířat.

Podporuje imunitu a pomáhá v boji proti infekcím a zlepšuje zdraví střev.

Jaké jsou na colostrum recenze? Podívejte se s námi na nejprodávanější produkty na trhu.

Kozí kolostrum Bioalis (180 kapslí)

Jaké jsou na kozí kolostrum Bioalis recenze? Co všechno přírodní doplněk, jenž slouží k podpoře imunitního systému, obsahuje?

Jak už samotný název napovídá, produkt má ve složení kozí mlezivo, které je charakteristické obsahem biologicky aktivních látek (imunoglobulinů, laktoferinů, cytokinů, vitamínů, biominerálů, růstových faktorů, speciálních antivirových i antibakteriálních látek a interferonů).

Kozí kolostrum se doporučuje i lidem, kteří mají alergii na kravské mléko, a tím pádem nemohou užívat kravské kolostrum. Podle odborníků totiž 93 % jedinců s alergií na kravské mléko nemá na kozí mléko alergii. 

Bioalis jsou enterosolventní kapsle, v nichž je právě zmíněné kolostrum, jež se díky kapslím přepraví až tam, kde je jeho účinnost nejvyšší, tedy do tenkého střeva. Kapsle neporušují ani žaludeční šťávy, takže cestu trávicím systémem zvládnou bez poškození.

Produkt je vhodný na podporu přirozeného obranného systému i pasivní imunity, k normalizaci funkci imunitního systému, urychlení následné regenerace sil, posílení organismu při únavě a odstranění škodlivých virů či bakterií. V neposlední řadě pozitivně působí na nervový systém. V kombinaci se správným cvičením i dietou se podílí na regulaci tělesné hmotnosti.

Složení

Jedna enterosolventní kapsle obsahuje 260 mg kozího kolostra. Přídavnou látkou je HPMC kapsle, což je čistě rostlinný obal z celulózy.

Dávkování

Dospělí užívají 4 kapsle denně. Ideální je dávat si kapsle buď ráno na lačno, nebo večer před spaním. Kapsle se zapíjí vlažnou vodou, džusem, případně čajem.

Děti od 3 let užívají 2 kapsle denně. Pokud ratolesti nezvládnout spolknout celou kapsli, je možné její obsah vysypat.

Upozornění

Doplněk stravy Bioalis není vhodný pro děti do 3 let. Vyhnout by se mu měly také osoby, které jsou alergické na kozí mléko, kozí kolostrum a další látky obsažené v kolostru. Těhotné a kojící ženy by měly užívání přípravku konzultovat se svým lékařem.

Uchovávejte kapsle na tmavém a chladném místě, ideálně v lednici, kde se teplota pohybuje do 8 °C.

Vyhodnocení

KladyZápory
Posiluje imunituVyšší cena
Dodává energii
Má slibované účinky

LR Lifetakt Colostrum (60 kapslí)

Podíváme se, jak si vede Colostrum od LR. Recenze na daný produkt jsou velice dobré, a proto jsme ho vybrali i do našeho srovnání.

LR Lifetakt Colostrum tvoří kravské kolostrum, přičemž značka si zakládá na tom, aby látky pocházely pouze z evropských chovů. Celý výrobní proces probíhá v Německu. Všechny kroky výroby prochází přísnou kontrolou, kterou provádí SGS Institut Fresenius.

Proč jsou na LR Colostrum recenze pozitivní? Především díky mimořádným vlastnostem. Doplněk stravy je odtučněný a šetrně zpracovaný, neobsahuje barviva a konzervační látky. Produkt je určen všem věkovým kategoriím, bez ohledu na pohlaví.

Doplněk stravy zajišťuje všeobecné dobré zdraví a podporuje imunitu, ovšem důležité je pravidelné užívání.

Složení

Uvnitř kapsle je z 77 % prášek z hovězího sušeného kolostra. Dále ve složení najdete želatinu, dělící prostředek, barvivo a titanovou bělobu. V denní dávce je 800 mg prášku.

Nutriční hodnoty v denní dávce (2 kapsle) jsou následující:

Energetická hodnota1 419 kJ
Tuky3,9 g
Sacharidy14 g
Bílkoviny61 g
Sůl1,2 g

Dávkování

Doporučené dávkování jsou dvakrát denně jedna kapsle. Zapíjet se má sklenicí vody, ale ne horkým nápojem.

Upozornění

Colostrum skladujte na suchém a chladném místě, nejlépe v lednici.

Vyhodnocení

KladyZápory
Zabírá i proti nachlazeníVyšší cena
Látky z evropských chovů
Účinkuje do několika hodin

Virde Kolostrum Forte 500 (60 kapslí)

V mléčných žlázách se mlezivo, respektive kolostrum, objevuje do 72 hodin od porodu, přičemž obsahuje celou řadu důležitých látek, které jsou prospěšné pro imunitní systém. Mlezivo chrání novorozence první dny života před různými nástrahami.

Vysoce hodnotný preparát, jenž je cenný pro vysoký obsah imunoglobulinů, růstových faktorů, vitamínů, minerálů a antimikrobiálních látek, se vstřebává ve střevech. Jakmile se tedy dostane až do střev, jeho účinnost je nejvyšší.

Kolostrum užívají děti, dospělí, jedinci i pacienti v rekonvalescenci. Jaké jsou na Colostrum Forte recenze? Uživatelé si pochvalují především přijatelnou cenu, ale i účinnost doplňku stravy.

Složení

V jedné tobolce je 500 mg bovinního kolostra obsahující 30 % imunoglobulinů, želatina a glycerin.

Dávkování

Doporučené denní dávkování u dospělých jsou dvě až tři tobolky dvakrát za den, u dětí jedna až dvě tobolky dvakrát za den.

Upozornění

Dodržujte doporučené denní dávkování. Doplněk stravy není vhodný pro děti do tří let a uchovávejte ho při teplotě do maximálně 20 °C. Rozhodně ho nenechávejte na přímém slunci či ve vlhkém prostředí. Protože se jedná o kravské kolostrum, nesmí ho užívat lidé s alergií na kravské mléko.

Vyhodnocení

KladyZápory
Nízká cenaŽádné
Spolehlivě podporuje imunitu 
Zmírní začínající nachlazení 

Barny’s Kolostrum Synermune (90 kapslí)

Barny’s Kolostrum Synermune obsahuje první mateřské mléko z nejkvalitnějších chovů kanadských krav. Imunoglobuliny obsažené v mlezivu zajišťují, že tělo dokáže lépe zvládat boj s viry a bakteriemi. V doplňku stravy jsou kromě vitamínů také další prospěšné látky. Jedna kapsle má v sobě 150 mg imunoglobulinů.

V názvu doplňku stravy je Synermune, což znamená, že colostrum se získává z výběrových kanadských chovů volně pasoucích se krav.

Výrobce přidává do produktu ještě navíc vitamín C, selen a zinek, přičemž kombinace všech těchto látek výborně podporuje správnou funkci imunitního systému.

Bovinní kolostrum je proslulé zejména svými více než 37 různými faktory imunity, mezi něž patří lysozym, imunoglobuliny, interferon, laktoferin, lymfokiny, cytokiny, polysacharidy, oligosacharidy, polypeptidy bohaté na prolin a podobně.

Proč se používá kolostrum kravské či kozí? Důvod je jednoznačný. Obsahuje totiž mnohonásobně více imunoglobulinu než lidské. Čím je ještě odlišný produkt Barny’s Kolostrum? Recenze ukazují, že se lidem líbí i to, že se mlezivo získává hned z prvního dojení po porodu, takže obsah nutričních látek je maximální.

Protože přípravek neobsahuje lepek, je vhodný i pro celiaky.

Složení

Vitamín C

Vitamín CVitamín C má v lidském organismu velice důležitou roli. Přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, dodává energii a snižuje míru vyčerpání. Podporuje správnou funkci imunitního systému a chrání buňky před oxidativním stresem.

Selen

SelenSelen se užívá především na ochranu buněk před oxidativním stresem a zlepšuje funkce imunitního systému.

Zinek

ZinekStejně jako selen a vitamín C, tak i zinek chrání buňky před oxidativním stresem a podporuje imunitní systém a obranyschopnost organismu.

V jedné kapsle je složení následující:

Bovinní kolostrum300 mg
Yestimun80 mg
Vitamín C20 mg
Zinek1,5 mg
Selen9 μg

Dávkování

Doporučená denní dávka je u dětí od 3 let jedna kapsle denně. Děti od 6 užívají dvě kapsle denně a dospělí tři až čtyři kapsle denně. Ideální je užívat doplněk stravy nalačno, případně smíchat obsah kapsle v živém jogurtu. 

Upozornění

Kolostrum není vhodné pro děti do 3 let. Protože obsahuje laktosu a mléčnou bílkovinu, alergici by se měli přípravku vyhnout. Co se skladování týče, produkt by se měl uchovávat v suchu a temnu při teplotě do 25 °C. 

Vyhodnocení

KladyZápory
Podporuje imunituŽádné
Je vhodné i pro děti od 3 let 
Organismus se vypořádá s viry a bakteriemi 
Vhodný i pro celiaky 

Advance Colostrum (90 kapslí)

Poslední je v pětici nejoblíbenějších doplňků stravy s kolostrem produkt od značky Advance. Jedná se o nejsilnější variantu na českém trhu, neboť jedna kapsle obsahuje 440 mg imunoglobulinů.

Recenze na kolostrum Advance jsou velice dobré. Uživatelé si často pochvalují, že přípravek obsahuje kravské mlezivo pocházející z chovu na české farmě. Krávy se chovají v ekologicky čistém prostředí, a tím je zaručena vysoká kvalita a čistota colostra.

Výrobní proces je certifikován ISO 9001:2001. Uvedený certifikát zaručuje šetrnou výrobu, při které jsou zachovány všechny důležité aktivní látky, kvůli nimž je kolostrum tak významné. Výrobce provádí i nezávislé kontroly v akreditované laboratoři, kdy je přípravek podrobován chemické a mikrobiologické analýze.

Složení

Jedna kapsle obsahuje 440 mg IG 40. Jedná se o stoprocentní bovinní kolostrum. Přidanou látkou je želatina, která tvoří obal kapsle.

Dávkování

Děti od tří let užívají 1 kapsli jednou až dvakrát denně. Dospělí si dávají 1 až 2 kapsle jednou až dvakrát denně. Zapijte kapsle dostatečným množstvím vody.

Upozornění

Těhotné a kojící ženy by měly užívání kolostra konzultovat se svým ošetřujícím lékařem. Doplňku stravy by se měly vyhnout také osoby, jež jsou přecitlivělé na některou ze složek přípravku. Co se skladování týče, kapsle uchovávejte v suchu a temnu na místě, kde není teplota vyšší než 25 °C.

Vyhodnocení

KladyZápory
Zlepšuje imunituŽádné
Je z českého chovu 
Přijatelná cena 

Co je to kolostrum?

Colostrum je prvotní mléko u savců, které se objevuje ještě předtím, než se spustí produkce mateřského mléka. Jedná se o velice důležitý zdroj živin.

Právě z kolostra se vyrábí i doplněk stravy, ovšem ne z lidského, ale z kravského, případně kozího. Oba druhy se totiž podobají tomu lidskému. Jsou bohaté na vitamíny, minerály, tuky, uhlohydráty, bílkoviny, růstové hormony i trávicí enzymy.

Doplňky stravy s kolostrem jsou populární, protože podporují imunitu, bojují s infekcemi a zlepšují zdraví střev.

Kravské colostrum je pasterizováno a sušeno, a potom se vzniklý prášek dává do kapslí, které se užívají. Sehnat se dá také tekutá forma. Co se chuti a barvy týče, tak má kolostrum světle žlutou barvu, jemnou chuť a vůni připomínající podmáslí.

Co colostrum obsahuje?

Mlezivo má v sobě mnohem více živin než mateřské mléko. Obsahuje více bílkovin, tuků, sacharidů, hořčíku, vitamínů B, vitamínů A, C a E.  

Jelikož je kolostrum bohaté na makronutrienty, vitamíny a minerály, má pozitivní dopad i na celkové zdraví. Prospěšné účinky jsou většinou spojeny přímo se specifickými sloučeninami bílkovin, mezi něž patří:

  • Lactoferrin, což je bílkovina podílející se na imunitní reakci těla na infekce, zejména způsobené bakteriemi a viry.  
  • Růstové faktory jsou zase hormony stimulující růst. Kravské colostrum má vysoký obsah obzvláště dvou inzulínových růstových faktorů 1 a 2, neboli IGF-1 a IGF-2.  
  • Protilátky jsou bílkoviny známé jako imunoglobuliny. Imunitní systém je používá k boji proti bakteriím a virům. Kravské kolostrum je bohaté na protilátky IgA, IgG a IgM.

Vzhledem k tomu, že v bovinním kolostru jsou živiny, jež bojují s nemocemi a podporují růst, dokáže posílit imunitu, léčit infekce a přinést další zdravotní benefity.  

Jaké má kolostrum výhody?

Existuje spousta odborných výzkumů, z nichž vyplývá, že doplňky stravy s kolostrem posilují imunitní systém, bojují s infekcemi (například průjmem) a podporují zdraví střev.

Mlezivo posiluje imunitní systém a pomáhá tělu bojovat s původci nemocí. Starají se o to především protilátky IgA a IgG. Jeden výzkum ukazuje, že doplňky stravy s kolostrem mají význam i u elitních sportovců, již potřebují zlepšit funkci imunitního systému. Studie sledovala 35 dálkových běžců a zjistila, že každodenní užívání kravského kolostra zvýšilo jejich protilátky IgA ve slinách, a to až o 79 %. Podle vědců vyšší hladina IgA ve slinách posiluje imunitu a zvyšuje schopnost těla bojovat se záněty horních cest dýchacích.

Další studie se zúčastnilo 29 cyklistů (mužů), u nichž bylo zjištěno, že když užívali 10 gramů kravského kolostra denně po dobu 5 týdnů, snížilo se u nich riziko příznaků zánětu horních cest dýchacích.  

Sloučeniny v kravském colostru zabraňují průjmům spojeným s bakteriálními a virovými infekcemi. Odborný výzkum se zaměřil na 87 dospělých trpících průjmem, jenž byl spojený s HIV. Užívali denně 100 gramů kravského kolostra včetně dalších léků na průjem a snížil se u nich průjem o 21 %, v porovnání s ostatními, kteří si dávali pouze klasické léky na průjem.  

V neposlední řadě hyperimunní kolostrum zabraňuje i takzvanému cestovatelskému průjmu, jenž je obvykle způsoben bakteriemi E. coli.

Jaké jsou potenciální nevýhody?

Kravské kolostrum je podle dostupných výzkumů a studií pro většinu lidí bezpečné, ale může mít i nějaké nevýhody.

Doplňky stravy s kolostrem jsou totiž poměrně drahé.

Lidé alergičtí na mléko by neměli kravské kolostrum užívat, navíc některé výrobky mohou obsahovat i další alergeny, jako je například sója. Záleží to však na výrobním procesu konkrétního výrobce.  

Podle toho, z jakého chovu kolostrum pochází, může obsahovat antibiotika, pesticidy či syntetické hormony. Při výběru si dávejte pozor na to, aby byl produkt testován a neobsahoval zmíněné sloučeniny.

Rovněž není jasné, jestli mohou doplňky stravy těhotné a kojící ženy. Výrobci proto uvádějí, aby se těhotné a kojící ženy radily se svým lékařem.

Někoho může zajímat i etická stránka. Otázkou tedy je, jestli je správně brát kravské kolostrum telatům, která to potřebují.

Často kladené otázky

⚡ Proč užívat kolostrum?

Doplňky stravy s kravským a kozím kolostrem se doporučují jako prevence proti chřipce, nachlazení a virovým onemocněním. Podávají se také při onemocnění, rekonvalescenci, po úrazu a dlouhodobém užívání antibiotik.

⚡ Jsou doplňky stravy vhodné i pro děti?

Ano, většina výrobků je určena i pro děti od 3 let.

⚡ Jaké účinky má colostrum?

Přírodní látka poskytující kombinaci životně důležitých složek bojuje proti parazitům, bakteriím a virům. Zajišťuje celkovou imunitu a chrání před infekcemi, bakteriemi či viry nejen novorozence.

⚡ Na co se zaměřit při výběru?

Dívejte se vždy na složení, jestli je v produktu i něco navíc než kolostrum a obal kapsle. Stejně tak se zaměřte ještě na obsah imunoglobulinů v jedné kapsli, jenž určuje, jak je colostrum silné.

Vyhodnocení recenze na kolostrum

Jaké jsou tedy na kolostrum recenze? Internet je plný zkušeností s výše uvedenými produkty, přičemž vesměs jsou to pozitivní zkušenosti. Já osobně užívám doplněk stravy LR Lifetakt Colostrum. Jelikož jsem měla problém se slabou imunitou, neustále jsem bojovala s chřipkami a nachlazeními, ale žádné doplňky stravy mi moc nepomáhaly, rozhodla jsem se investovat do dražšího produktu.

Jelikož mám děti, které nastoupily do školky a každé dva týdny musely zůstat doma s nachlazením, tak jsem kolostrum nasadila i jim. Bereme kapsle už rok a půl a nemocní jsme byli maximálně dvakrát, a to jen drobné nachlazení.

Jestliže si nemůžete dovolit některý z dražších produktů, nevadí, protože i ty levnější alternativy mají výborné hodnocení. Zaujal mě například produkt Advance Colostrum, jenž obsahuje kravské mlezivo z českého chovu.

X