Befungin je tmavě hnědá tekutina s hořkou chutí a tonizačními účinky.
V podstatě se jedná o doplněk stravy, který je tvořen extraktem z čagy.
Obsahuje spoustu pro tělo důležitých látek včetně vápníku, železa, hořčíku, zinku, mědi, manganu a draslíku.
Objednávají si ho především lidé, kteří mají problémy s žaludkem, ulcerozní kolitidu, Crohnovu nemoc, onemocnění jater či sleziny, ekzémy a paradentózu.
Jaké jsou na potravinový doplněk Befungin recenze?
Opravdu funguje tak, jak výrobce slibuje?
Právě to se dočtete v následujících řádcích.
Základní fakta
Befungin je extrakt z houby čaga, která se po staletí používá na Sibiři a dalších částech Asie, protože přispívá k posílení imunitního systému.
Čaga roste hlavně na kůře bříz v chladných podnebích, jako jsou severní Evropa, Sibiř, Rusko, Korea, severní Kanada či Aljaška. Sice je houba na první pohled ošklivá, nicméně se svými benefity dobývá i západní svět. Zevnějšek houby vypadá jako korek či shluk spáleného dřevěného uhlí, nicméně uvnitř se skrývá měkké jádro oranžové barvy.
Většinou se čaga nastrouhá a uvaří se z ní čaj, ovšem k dostání je i jako doplněk stravy ve formě tobolek či sirupů.
Houba se vyznačuje nízkým obsahem kalorií a vysokým obsahem vlákniny a antioxidantů, jak se můžete dočísti v jednom výzkumu zaměřujícím se na účinky čagy.
Potenciální přínosy pro zdraví
Prozatím je ještě houba podrobována výzkumům, nicméně některé vědecké studie naznačují, že extrakt z čagy může mít pozitivní dopad na lidský organismus.
Zánět je přirozená reakce imunitního systému, která vás chrání před nemocemi. Dlouhodobý zánět ale může propuknout v srdeční choroby a revmatoidní artritidu. Studie prováděná na zvířatech naznačuje, že extrakt z čagy může pozitivně ovlivnit imunitu, která je oslabená dlouhodobým zánětem a bojem proti škodlivým bakteriím a virům. V další studii, která byla aplikovaná na myši, se dočtete, že extrakt z houby pomáhá snižovat zánět a poškození střev inhibicí zánětlivých cytokinů.
Existují i výzkumy prováděné na zvířatech, jež ukazují, že čaga může zabránit a zpomalit růst rakovinotvorných buněk.
V několika dalších studiích se dočtete, že čaga může snížit hladinu cukru v krvi a snížit špatný LDL cholesterol.
Účinné látky
V potravinovém doplňku Befungin se nachází celý komplex biologicky účinných látek. Významnou složkou je bezpochyby kyselina čagová, ovšem nechybí ani mangan, kobalt a selen.
Kyselina čagová
Kyselina čagová se podobá kyselině huminové, octové, máselné a šťavelové. Přispívá ke stimulaci různých úrovní imunity.
Kobalt
V malém množství je kobalt pro lidský organismus příznivý. Kobalt je součástí vitaminu B12 a pomáhá ke stimulaci tvorbě červených krvinek.
Mangan
Mangan je velice důležitý minerál, jenž je obsažen třeba v ovesných vločkách, borůvkách a celozrnném chlebu. Mangan přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, udržení pevných kostí a tvorbě pojivové tkáně. V neposlední řadě přispívá k ochraně buněk před oxidačním stresem.
Selen
Pro lidský organismus je významný selen, jenž hraje důležitou roli v boji proti volným radikálům. Selen přispívá k normální spermatogenezi, udržení pevných vlasů a nehtů, správné funkci imunitního systému i k normální funkci štítné žlázy. Obsažený je například v kokosových ořeších.
Železo
Železo přispívá k normálním kognitivním funkcím i ke správnému energetickému metabolismu. Dále přispívá k tvorbě červených krvinek a hemoglobinu, optimální funkci imunitního systému a ke snížení únavy či vyčerpání. Železo hraje roli v procesu dělení buněk. Zdrojem železa jsou luštěniny, maso, obiloviny, semínka, ořechy i některé houby.
Vápník
Vápník se také nachází v luštěninách, semínkách a ořeších, potom i v listové zelenině a některém ovoci. Přispívá ke správnému srážení krve i k normální funkci svalů. Pomáhá trávicím enzymům v jejich funkci. Hraje významnou roli v procesu dělení a specializace buněk.
Hořčík
Hořčík do těla dostanete z banánů, sušených meruněk, špenátu, vařené čočky i hrachu, pak i z ryb, masa a ořechů. Hořčík může přispět ke snížení únavy a vyčerpání i k rovnováze elektrolytů. Podporuje normální činnost nervového systému a hraje roli v procesu dělení buněk podobně jako vápník.
Zinek
Bohaté na zinek jsou luštěniny, červené maso, obiloviny a semínka. Zinek přispívá k normální syntéze DNA a správnému metabolismu. Stejně tak může podpořit plodnost a reprodukci, syntézu bílkovin a k udržení optimální hladiny testosteronu v krvi.
Měď
V těle se nachází i měď. Při jeho nedostatku může dojít k problémům s krvetvorbou a vzniku anémie. Měď je obsažena v hovězích játrech, slunečnicových semínkách, čočce, mandlích a sušených meruňkách. Měď jako taková přispívá k udržení normálních pojivových tkání a správné činnosti nervového systému.
Draslík
Přírodními zdroji draslíku jsou banány, pomeranče, hrozny, jablka, datle, hrášek, rajčata, brambory, houby, maso, vejce a obilné klíčky. Draslík přispívá k normální funkci nervového systému i svalů, dále přispívá k udržení správného krevního tlaku.
Dalšími složkami jsou vitaminy B1, B2, B3, D2 a K. Co se složení týče, na obalu je uvedeno, že ve složení je tedy rezavec šikmý – čaga, alkohol 9,38 % a voda.
Pro koho je a není Befungin vhodný?
Befungin je vhodný pro dospělé ženy i muže. Vhodný je pro všechny, kdo chtějí doplnit do těla důležité živiny a minerály.
Přípravku se mají vyhnout děti, těhotné a kojící ženy. Doplněk stravy nepředstavuje náhradu pestré stravy. Současně si dávejte pozor na doporučené denní dávkování, které byste neměli překračovat.
Způsob užívání a dávkování
Balení obsahuje 100 ml extraktu z čagy.
Doporučené denní dávkování jsou 3 čajové lžičky za den, což odpovídá extraktu z 3,5 gramu čagy. Pro dosažení požadovaných účinků byste měli užívat extrakt 3 až 5 měsíců. Kúru můžete i opakovat, ovšem je nezbytné si dát přestávku 7 až 10 dnů.
Před užíváním lahvičku důkladně protřepte.
Extrakt se však neužívá tak, že si ho dáte na lžíci a vložíte do úst. Připravte si vodní extrakt, a to tak, že smícháte 3 čajové lžičky přípravku se 150 ml teplé převařené vody. Poté si dáte po jedné polévkové lžíci takto připraveného extraktu ráno, odpoledne a večer, a to vždy 30 minut před jídlem.
Zkušenosti a recenze na Befungin
Obecně mají lidé s přípravkem Befungin zkušenosti velice dobré. Stačí se podívat na internet do diskuzí, kde spousta uživatelů tento doplněk stravy vychvaluje. Dokonce si ho zakoupili i onkologičtí pacienti.
Výborné zkušenosti s extraktem mají lidé, již trpěli střevními problémy. Výživový doplněk doporučuje spousta léčitelů. Některým lidem se líbí, že se jedná o čistě přírodní produkt, který je navíc cenově dostupný.
Uživatelé vkládají do bylinného extraktu důvěru. Jsou lidé, kteří si ho kupují kvůli zažívacím potížím a ekzémům.
Co se týče výtek, ve zkušenostech a recenzích si lidé stěžovali na nepříjemnou chuť, která se ale dá přežít. Někdy je problém doplněk stravy sehnat.
Často kladené otázky
Zvažujete, že si koupíte Befungin, ale máte ještě otázky? Sepsala jsem pro vás několik často kladených dotazů, které se týkají extraktu z čagy. Doufám, že v následujících řádcích najdete odpověď na vaši otázku.
⚡ Co je to čaga?
Čaga, která je známá také jako rezavec šikmý, je cizopasná dřevokazná houba. Spadá mezi choroše a roste na kmenech stromů. Roste především v Rusku, a to hlavně na Sibiři, u nás se s touto houbou setkáte jen výjimečně. Používá se v ruském přírodním léčitelství stovky let. Čaga totiž obsahuje silné antioxidanty, vitaminy skupiny B, hořčík, železo, vápník, mangan, draslík, zinek a další.
⚡ Je Befungin vhodný pro těhotné ženy?
Ne. Užívat by ho neměly děti, těhotné a kojící ženy.
⚡ Kolik doplněk stravy stojí?
Cena je individuální. Záleží na tom, v jakém e-shopu Befungin 100 ml. zakoupíte. Cena se však pohybuje od 400 do 440 korun.
⚡ Má čaga vedlejší účinky?
Obecně je tato houba velice dobře snášena. Interagovat může s některými běžnými léky, ale nebylo doposud nic takového zjištěno. Představovat může riziko pro diabetiky, a proto je dobré konzultovat užívání čagy s lékařem.
⚡ V jaké formě se může čaga užívat?
Vedle běžně dostupných doplňků stravy, jako je Befungin, se z čagy vaří čaj.
Vyhodnocení recenze
Sama jsem, bohužel extrakt z čagy nezkoušela, nicméně výživový doplněk Befungin mě velice zaujal svým složením i pozitivními recenzemi na internetu. Z hodnocení tedy soudím, že je přípravek opravdu dobrý a účinný. Skládá se pouze z přírodních látek, obsahuje spoustu vitaminů, které jsou pro tělo důležité.
Velice mě zaujalo, že si Befungin pořizují i onkologičtí pacienti, kteří věří, že extrakt potlačí onemocnění. Sice lahvička stojí přes 400 korun, ovšem na druhou stranu si myslím, že stojí za to tento produkt vyzkoušet. Za mě je verdikt jednoznačný. Befungin DOPORUČUJI.
Shrnula jsem vám ještě klady a zápory Befunginu do přehledné tabulky:
Klady | Zápory |
Čistě přírodní doplněk stravy | Vyšší cena |
Vhodný je pro muže i ženy | Není pro kojící a těhotné ženy |
Obsahuje vitaminy skupiny B | |
Obsahuje spoustu minerálů | |
Účinky se u mnohých uživatelů dostavily |
Příprava čaje z čagy
Sehnat se dají nejen doplňky stravy, ale také přímo čaga ve formě prášku, z něhož si uvaříte čaj a odvar. Dostupné jsou dokonce i tinktury a výtažky.
Sušená čaga je pro střeva těžce stravitelná, a proto se doporučuje rozptýlení houby v horké vodě, alkoholu či fermentovaném extraktu. V takové formě ji totiž střeva lépe absorbují.
Chcete si připravit čaj z čagy? Použijte prášek. Přidejte jednu čajovou lžičku do hrnku a zalijte ho horkou vodou. Poté nechejte čaj pět minut odstát a nakonec ho přeceďte přes jemné sítko na čaj.
Chuť je zemitá, pro někoho lehce kávová. Jestliže si chcete čaj opravdu vychutnat, klidně do něj přidejte med, jenž zvýrazní jemnou esenci čagy podobnou vanilce.