Jaké jsou účinky spiruliny? Zde je 11 benefitů pro zdraví

Spirulina je modro-zelená sladkovodní sinice oblíbená ve formě doplňků stravy.

Jedná se o superpotravinu s vynikajícími nutričními hodnotami.

Obsahuje spoustu bílkovin a vitamínů, což z ní činí vynikající potravinový doplněk i pro lidi na veganské a vegetariánské stravě.

Podle některých výzkumů má antioxidační a protizánětlivé účinky. Přispívá také k normální funkci imunitního systému.

Podívejte se na 11 zdravotních benefitů, které tato superpotravina přináší.

Co je spirulina?

Spirulina je organismus rostoucí ve sladké i slané vodě.

V podstatě se jedná o druh sinic, což je rodina jednobuněčných mikrobů, které se často označují jako modrozelené řasy.

Stejně jako rostliny i cyanobakterie mění přijatou energii světelného záření na energii chemických vazeb, přičemž danému procesu se říká fotosyntéza.

O zdravotních přednostech věděli už staří Aztékové. Do podvědomí se sinice dostala opět do podvědomí, když NASA navrhla, že by se mohla pěstovat astronauty během vesmírných misí.

Existuje celá řada výzkumů o prospěšnosti tohoto modro-zeleného organismu, z nichž vyplývá, že dodává energii, má protizánětlivé účinky a obsahuje antioxidanty.

10 benefitů, které spirulina přináší
10 zdravotních benefitů spiruliny

Má vynikající nutriční profil

Konzumace spiruliny je jeden ze způsobů, jak doplnit bílkoviny a vitamíny bez výrazných vedlejších účinků.

V jedné polévkové lžíci (7 gramech) sušené sinice je spousta živin v následujícím množství:  

kalorie20
bílkoviny4,02 g
uhlohydrát1,67 g
tuk0,54 g
vápník8 mg
železo2 mg
hořčík14 mg
fosfor8 mg
draslík95 mg
sodík73 mg
vitamín C0,7 mg

Dále má spirulina ve složení thiamin, riboflavin, niacin, folát a vitamíny B6, A či K.

Co se kvality bílkovin týče, ta je srovnatelně kvalitní jako bílkovina ve vejci. Řasa spirulina poskytuje všechny esenciální aminokyseliny, které lidský organismus potřebuje.

Často se tvrdí, že obsahuje vitamín B12, ale to není pravda, protože má pseudovitamín B12, který však na zdraví nemá žádný vliv, ani negativní, ani pozitivní.

Pomáhá s hubnutím

Jaké má spirulina účinky v oblasti hubnutí? Další otázka, která je často kladena. Jedná se o vysoce výživný a nízkokalorický doplněk stravy. V malém množství prášku je hodně výživných látek. 

Pokud tedy začnete užívat tento potravinový doplněk, můžete zhubnout, aniž by se z těla vytratily důležité živiny.

Studie z roku 2016, která je dostupná na portálu PubMed.gov, naznačuje, že spirulina hubnutí opravdu napomáhá. V rámci studie lidé s nadváhou a pravidelnou konzumací sladkovodní sinice po dobu třech měsíců docílili lepšího indexu tělesné hmotnosti, tedy BMI.

Zajišťuje zdraví střev

Potěší vás, že má spirulina bílkoviny, ale také vás nadchne, že je snadno stravitelná díky své struktuře, neboť buňky nemají tvrdé vláknité stěny.

Sice není tolik výzkumů na lidech, ovšem studie prováděné na zvířatech naznačují, že spirulina může podporovat zdraví střev u stárnoucích lidí. Studie z roku 2017 naznačuje, že během procesu stárnutí zachovává zdravé střevní bakterie.

Spirulina neobsahuje mnoho vlákniny, proto je nezbytné do stravy zahrnout i další zdravá jídla s vysokým obsahem vlákniny, která mají pozitivní dopad na střeva.

Ovlivňuje hladinu cukru v krvi

Spirulina pomáhá zmírňovat příznaky cukrovky. Studie z roku 2018 zjistila, že suplementace touto sinicí nalačno významně snížila hladinu glukózy v krvi. Vysoká hladina cukru v krvi nalačno je běžný problém u lidí s cukrovkou typu 1 a 2. 

Doplňky stravy s touto sinicí by mohly pomoci lidem získat lepší kontrolu nad svou nemocí.

Snižuje špatný cholesterol

Užívání extraktu spiruliny může pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Cholesterol je nezdravý tuk v krvi člověka, který lékaři spojují s onemocněním srdce.

Systematický přehled a metaanalýza z roku 2016 naznačuje, že užívání doplňků stravy, v nichž je bio spirulina, může mít pozitivní dopad na krevní lipidy, což jsou tuky v krvi. Ve studii bylo zjištěno, že sinice významné snižuje celkový cholesterol a také ten špatný LDL cholesterol, naopak zvyšuje dobrý HDL cholesterol.

S výše uvedeným souhlasí i studie z roku 2013, která se zaměřovala, na spirulinu a její účinky.

Snižuje krevní tlak

Vysoký krevní tlak často vede k mnoha vážným onemocněním, včetně infarktu, mrtvice a chronického onemocnění ledvin. Pokud budete denně užívat 1 gram spiruliny v prášku, neprojeví se to na krevním tlaku. Stačí však zvýšit dávkování na 4,5 gramu denně, čímž se krevní tlak sníží.

Předpokládá se, že snížení je způsobeno produkcí oxidu dusnatého, což je signální molekula pomáhající cévám relaxovat a dilatovat.

Prevence srdečních onemocnění

Vysoký krevní tlak a vysoká hladina cholesterolu jsou spojeny se srdečními nemocemi. Pokud je spirulina bio a kvalitní, opravdu dokáže snížit oba rizikové faktory, a tím pádem i předcházet srdečním onemocněním.

Další studie z roku 2013 uvádí, že modrozelené sinice hrají roli v prevenci srdečních chorob. Způsobeno to může být snížením hladiny cholesterolu, protizánětlivými a antioxidačními účinky.

Oxidace může poškodit DNA a buňky a způsobit chronický zánět, jenž přispívá rakovině a dalším nemocem. Spirulina je fantastický zdroj antioxidantů, které chrání před oxidačním poškozením. Její hlavní aktivní složka se nazývá fykocyanin. Jedná se o antioxidační látku, která sinici dává i její specifickou modrozelenou barvu.

Posiluje metabolismus

V neposlední řadě modrozelený prášek zvyšuje metabolismus. Vyšší rychlost metabolismu může u člověka vyvolat pocit, že má více energie. Stejně tak zlepšuje spalování kalorií, což takže je hubnutí rychlejší a snadnější.

V malé studii z roku 2014 lidé zaznamenali, že při užívání 6 g spiruliny denně se zlepší metabolické účinky, zrychlí hubnutí a zkvalitní život jako takový.

Zmírňuje příznaky alergie

Pokud trpíte alergií na pyl, prach či chlupy domácích zvířat, pravděpodobně vás trápí i alergická rýma. Spirulina však zmírňuje příznaky takové alergie.

Snižuje totiž histamin v těle a zmírňuje rýmu, kýchání, nosní kongesci a svědění. 

Má antitoxický účinek

V některých částech světa lidem hrozí otrava kontaminovanou pitnou vodou. Sinice je však schopna pomoci v léčbě těchto pacientů, protože má antitoxické vlastnosti. Doporučuje se tedy lidem, kteří pozřeli arsen, fluorid i rtuť.

Podporuje duševní zdraví

Spirulina podle studie z roku 2018 může hrát nemalou roli u lidí, kteří trpí poruchami nálad. Obsahuje totiž tryptofan, což je aminokyselina, která podporuje produkci serotoninu. Serotonin je důležitý pro duševní zdraví.

Lidé s určitými duševními poruchami, jako jsou deprese a úzkost, mohou mít sníženou hladinu serotoninu. Užívání doplňků stravy s tryptofanem udržuje zdravou hladinu serotoninu a podporuje duševní pohodu.

Rizika

Chcete vědět, jestli má spirulina nežádoucí účinky? Ústav pro kontrolu potravin a léčiv ji nereguluje, ale většinou je modrozelená sinice velice dobře snášena, takže nezpůsobuje významné vedlejší účinky.

Formy

V první řadě se dá zakoupit spirulina jako tablety, ale i ve formě prášku. Prášek se přidává do smoothie, což dodá nápoji zelenou barvu, ale také do salátů a polévek.

Koupíte si však i různé doplňky stravy, a to v obchodech se zdravou výživou i v online obchodech.

Zelené smoothie se spirulinou

Připravte si koktejl nabitý živinami a s jedinečnou chutí. Neobsahuje mléko a lepek. Jedná se o veganský recept, který si však zamiluje každý. Tmavě zelené smoothie kombinuje širokou škálu přirozeně sladkých složek, a tím je maskována chuť prášku spiruliny.

Ingredience

  • 1 zmrazený banán
  • 1 hrnek zmrazeného manga
  • 2 hrnky čerstvého špenátu
  • 1 lžička prášku spiruliny
  • 1/2 hrnku čerstvě odšťaveného pomerančového džusu
  • 1/2 hrnku rostlinného mléka podle chuti (například ovesné)
  • 1/2 avokáda, nebo 1 lžíce mandlového másla
  • 2 odměrky vanilkového proteinového prášku

Postup

  1. Všechny výše uvedené ingredience dejte do mixéru na smoothie. Po 30 sekundách máte zelené smoothie připravené.
  2. Rozdělte ho do dvou sklenic a můžete si ho vychutnat.
Recept na smoothie se spirulinou
Zdroj: nutritioninthekitch.com
NÁŠ TIP: Co se týče množství prášku sinice, tak na výše uvedené smoothie vám postačí jedna čajová lžička, ale můžete si dát klidně i dvě čajové lžičky.

Spirulinová limonáda

Dostali jste chuť na něco sladkého? Připravit si můžete buď zdravé letní limonády podle našich receptů, nebo si udělejte jednu speciální se spirulinou a citronem. Jedná se o skvělý nápoj, který vás osvěží.

Ingredience

  • 500 ml perlivé vody
  • 1 citron
  • 6 kapek stévie
  • 1 až 2 lžičky spiruliny

Postup

  1. Vymačkejte citron a dejte ho do velkého džbánu.
  2. Přidejte do něj stévii a spirulinu, všechno promíchejte.
  3. Nalijte do džbánu perlivou vodu a podle potřeby promíchejte.
  4. Podávejte ihned.
Skvělý recept na osvěžující limonádu se spirulinou
Zdroj: organicburst.com

Mandlové kuličky

Chystáte se někam na cesty a chcete si udělat nějakou zdravou svačinu, která vám dodá energii? Přidejte do mandlových kuliček spirulinu, tělo vám za to poděkuje. Inspirujte se i dalšími recepty na fitness svačiny.

Ingredience

  • 1 hrnek mletých semínek
  • 10 datlí
  • 1/3 hrnku mandlového másla
  • 1 až 2 lžičky prášku spiruliny
  • 1 lžička vanilkového extraktu
  • špetka himalájské soli

Postup

  1. Rozmixujte datle a mletá semínka pomocí kuchyňského robota.
  2. Přidejte do misky zbytek ingrediencí a znovu všechno mixujte, dokud nevznikne lepivé těsto.
  3. Naberte si těsto na lžičku a udělejte z něj kuličku.
  4. Mandlové kuličky vám vydrží v lednici 2 až 3 dny, případně je můžete zmrazit.
Výtečné mandlové kuličky se spirulinou
Zdroj: organicburst.com

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna a nebude uložena do žádné marketingové databáze.
Vyžadované informace jsou označeny *.

X